WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNST EN WETEN8CHAPPËr" DE TROONREDE. "STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 20 September 1910. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. to Valencia laagste 754.4 te Wisby. Verwachting tot den avond van 21 Sep tember 1910. Matige meest N.W-.lijke wind. Gesteldheid van do lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuurdezelfde. Barometerstand te AMERSFOOpX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 mM. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 20 Sept. des morgens 7 uur is 56" F. strijdenden op, of juichten hen toe. Het woeste tooneel duurde wel een half uur. Toen weid de orde hersteld door troepen, die gerequireerd waren en de Kamer be zetten. Toen nam Dragoumis het wooid om zijn redevoering te houden, waarin hij verzocht verschillen van moeuing niet met vuisten, maar door bespreking en stemming te be slechten. De tegenstanders van de grond wettelijk voorgeschreven eedsformule kon den, als het tijdstip daartoe was gekomen, hun denkbeelden uiteenzetten, maar moch ten niemand beletten den wettelijk voor geschreven eed af te leggen. Hij verzocht de afgevaardigden meer rekening te willen houden met de waar digheid der Nationale Vergadering en met den moeilijken toestand, waarin de Griek- sche natie zich bevindt. Zoo de Nationale Vergadering wil besluiten zich iu een Con stituante te veranderen, zal de regeering aftreden. EEN HOOGLEERAARSBENOEMING. Een hier ter stede verschijnend blad aldus schrijft het Nieuws van den Dag - beweert, in tegenstelling met de mededee- lingen van Het Volk over de benoeming van dr. Sleeswijk tot hooglceraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, dat niet dr. Heijermans, maar wel degelijk dr. Slees- wijk no. 1 op de voordracht stond. Hoewel do voordracht natuurlijk geheim moet blijven, wordt ons van zeer goed ingelichte zijde verzekerd, dat deze laatste voorstelling onjuist is, en het bericht van Het Volk, dat dr. Heijermans no. 1 stond, en dus gepasseerd werd, niet mag worden ontkend. REKENKAMER-HUMOR. In het verslag van de Rekenkamer over 1909 wordt het volgende geval verhaald. Een der gedelegeerden van de Neder- landsche regeering naar het Americanisten kongres van 9— 14 September 1908 te Wecnen gehouden, had deelgenomen aan een uitstapje naar Hongarije, Bosnië eu Herzegowina en biaclit dat in rekening, zoodat hij 22 dagen verblijfkosten opeischte. De Rekenkamer, meenende dat dit uit stapje slechts in ver verwijderd verband Btoud met de opdracht van den gedelegeer de maakte bezwaren. De minister meende echter dat het uitstapje wel vergoed kon worden en legde ter staving van het ethno raphisch (volkenkundig) belang daarvan, over een program van het uitstapje, waar op o.a. voorkwam. Bezoek aan een Harem" te Sarajevo. Na dit gezien te hebben kon, zoo deelt de Rekenkamer mee, niet langer ontkend worden dat de uitgaaf viel in de omschrij ving van het desbetreffende begrootingsar- tikel, luidend: „Uitgaven en subsidicn voor oudernemingen van wetenschap en kunst en hare aanmoediging", eu z(j moest tot vereffening van den post overgaan. Zij veroorloofde zich evenwel de opmer king dat zij niet recht vermocht in te zien wat dit met een Americanisten-kongres, dat handelen moet over Amerika, te maken had! KEURINGSDIENST "VAN VOEDINGS MIDDELEN. In een in Januari 1909 te Hengelo gehouden vergaderiug, werd op initiatief van B. en "W, van Almelo, een commissie benoemd om do wenscholijkheid en de mo-, gelijkheid van een keuringsdienst voor voe dingsmiddelen in Twente te onderzoeken. De commissie heeft thans voorgesteld. Ie. te bevorderen dat in elke gemeente een toezicht op levens- en verbruiksartikelen worde in het leven geroepen; 2e. voorloopig nog geen afzonderlijken keuringsdienst, noch in elke gemeente afzonderlijk, noch voor alle te zamen in te stellen, maar, om de mogelijkheid voor later daartoe open te laten, thans bij wijze vau proef voor een bepaalden tijd, bv. van twee jaren gezamenlijk aan te sluiten bij den Centraleu keurigsdienst van Voedingsmiddelen en Gebruiksartikelen voor Ned. Gemeenten te Rotterdam. DEN GULDEN WINCKEL. Negende jaargaug No. 9. Inhoud: Onze Schrijvers: Bij Johan de Meester, door Aty Brunt (met portret en illustraties); Duitscho Letteren: Richard Schaukal, door Herman Poort (met portret); Oude Boeken, door F. Bezemer (met illu stratie); Kantteekeuingen bij de Literatuur van den Dag, door Gerard van Eckeren; Boekenschouw, door Ida Haakman; Lexi- cographische Mededeeliugen, door J. D. C. van Dokkum (met miniatuur portret).; Letterkundig leven uit de Tijdschriften. Het eerste wat ons bij het lezen van deze troonrede treft is de weinig „ge soigneerde" stijl. Nu moge stijl niet het eerste zijn waarop men in eeu staatsstuk heeft te letten, men had toch zonder veel moeite wat meer verband in die verschd- lende zinnen, die nu als droog zand aan elkaar hangen, kunnen brengen. Maar ook in andere opzichten kan deze rede ons niet voldoen. In de eerste plaats wordt gezegd, dat „tot dekking van het zeer aanzienlijk tekort op den aanstaanden dienst toevlucht zal worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopend dienstjaar is geschied". Dat beteekent natuurlijk, dat de opcenten op de vermogensbelasting blijven bestaan. Toen destijds bet ministerie De Meester voor het eerst dezen maatregel voorstelde, klonk het als uit één mond van clericale zijde, dat die opcenten stellig blijvend zouden zijn en had men nauwelijks inkt genoeg om zulks af te keuren. Maar het volgend jaar verdwenen de opcenten. En nu is het een ministerie van rechts' dat eveneens zijn toevlucht nam tot dezen maatregel, maar in 1909 verdwenen ze niet en sprak men van een „voortzetting" dier opcenten. En nu prijken ze weer in de troonrede. Men zal zich nu toch wel een weinig gaan schamen over het lawaai dat men destijds over die opcenten maakte, toen ze van links werden voorgesteld, Binnenkort zal het reeds vroeger aange kondigde ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten de Kamer bereiken, heet het. In de vorige troonrede ver trouwde het kabinet, dat dit ontwerp nog voor den afloop van bet zittingsjaar zou kunnen tyorden ingediend. We hopen van harte, dal bet ook dit jaar bij een dreigen mogen blijvende algemeene inkomstenbelasting, die reeds in de vorige troonrede „in bewerking" was, is ons liever. Aangezien do afdoening van de eigen lijke sociale wetten betreffende de arbeiders verzekeringen moet wachten op de indiening van de voorstellen wegens ouderdoms en invaliditeitsverzekering, doet ons de toezeg ging dat deze laatste de Kamer zullen bereiken, veel genoegen, al hadden we liever gezien, dat ze de Kamer nog dit jaar zouden bereiken. De stof stond reeds op het groote werk-program van 1901. Wat verder wordt aangekondigd ligt voornamenlyk in de neutrale zóne en we missen de uitdrukking van het vorig jaar: „evenals tot hiertoe blijft de regeering naai de toepassing van christelijke rechtsbegin selen streven." Als nu ook maar het geloof, 'dat men iu dit opzicht iets anders zoo willen dan liberale regeeringen is verdwenen. TjAls men deze rede ontdoet van alle traditioneele franje, blijft er behalve de toezegging in zake de eedsquaestie, niet veel over. Wat niet zeggen wil, dat ons geen ver rassingen te wachten staan, want in de vorige troonrede was met geen woord gerept over de kustverdediging en toch hebben we het voorstel van de veertig millioen gekregen 1 Als dergelijke zaken uieer voorkomen, zal men troonreden in 't vervolg met minder belangstelling tegemoet zien. GEMEENTEBEGROOTING. De nota van Burgemeester eu Wethou ders behoorende bij de thans in druk ver schenen Begrooting voor 1911, luidt als volgt Onder aanbieding van de Ontwerp-be- grooting van ontvangsten en uitgaven voor 1911, met daarbij behoorende Memoi ie van toelichting, hebben wij de eer U nog op het volgende te wijzen. Terwijl de raming van de gewone ontvangsten en uitgaveu voor 1910 bedroeg f 614 100 39 heeft deze voor het jaar 1911 het cijfer f 650 835.74 bereikteene stijging derhalve van f 367 35.35 Verdeeld naar de verschillende hoofd stukken is deze stijging als volgt te ver- deelen ONTVANGSTEN. Hooger geraamd. Hoofdstuk I Ontvangsten we gens vroegere dien sten f 2300.— II Inkomsten uit be zittingen 1318.57s HI Inkomsten wogenB diensten, door de gemeente bewe zen 22139. IV Opbrengst der plaatselijke belas tingen, niet onder het vorige Hoofd stuk vallende 3259.88s V Uitkeering aan de Gemeente 3166.15s VI Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten 5645.05s UITGAVEN. Hooger geraamd. Hoofdstuk I Algemeen Bestuur der Gemeente f 1574.20 in Kosten der open bare veiligheid en van de brandweer 2110.67 V Kosten van open bare werken 12242.18s VI Koscen van inrich tingen van nijver heid en bedrijf 9057.05 VII Kosten van onder wijs 7073.25s VIH Kosten van het armwezen, mitsga ders 6ubsidiën en bijdragen aan on derscheidene daar mede in verband staande instellin gen 527.— Hoofdst. XIII Andere uitgaven, niet onder de vo rige hoofdstukken behoorende 4112.66 XIV Onvoorziene uit gaven 3628.32 Lager geraamd. Hoofdst. XI Rente en aflossing 938.12' XII Kosten ter zake van pensionnee- ring enz. van Ge meente - ambtena ren en beambten 1242. N.B. De posten, welke een kleiner verschil dan f 250 opleveren met de vorige Begrooting zijn buiten beschouwing ge laten. Zoowel in de Begrooting als in de Momorie van toelichting is voor elk artikel het verschil aangegeven met de Rekening over 190'J eu de Begrooting over 1910. Het zal daarbij uwe aandacht trekken, dat zeer vele ontvangsten en uitgaven op andere wijze gegroepeerd, gesplitst en samenge voegd zijn, zulks voornamelijk ten gevolge van het nieuw vastgestelde model voor de begrootingen, dat op 11 Augustus 1910 ter kennis is gebracht van het Gemeente bestuur. Ten einde deze vergelijking met 2 jaren te kunnen geven, was het derhalve ook noodzakelijk, de ontvangsten en uit gaven over de jaren 1909 eu 1910 op geheel andore wijze te groepeereu en te splitsen, dan deze in de Rekening en de Begrooting voor die jaren voorkomen. Het mag zeer zeker als een verblijdend verschijnsel aangeteekeud worden, dat het mogelijk is geweest, voor deze meerdere uitgaven ontvangsten te kunnen aanwijzen zonder belastingverhooging. Wij moeten er evenwel op wijzen, dar slechts een be trekkelijk gering gedeelte dezer inkomsten gevonden zijn uit hooger opbrengst van de inkomstenbelasting en opcenten op de Rijksbelasting. Toch was het mogelijk, ook de opbrengst van deze middelen hoo ger te ramen. Uit de Begrooting blijkt voorts, dat een zeer belangrijk deel der ontvangsten te danken is aan de nieuwe schoolgeldrege ling voor de Hoogere Burgerschool. Deze post van ontvangst toch kon ruim f 9000 hooger geraamd worden. De winst voor de gasfabriek is f 4000 hooger geraamd dan voor 1910. De meerdere uitgaven voor salaris ver betering voor een groot aantal ambtenaren, waarvoor wij ons voorstel heden bij U indienden, zijn onder de uitgaven opgeno men; eveneens die welke veroorzaakt ziju door de verbetering der salarissen van de werklieden. Betreffende de stijging der uitgaven voor openbare werken verwijzen wjj U in 't bijzonder naar de toelichting, gegeven op volgnummer 1 der Begrooting. Alvorens deze nota te sluiten, zij er nog op gewezen, dat op de Begrooting voor 1912 eerst de invloed zal zijn waar te ne men van oub voorstel betreffende de ver bouwing van de Hoogere Burgerschool. De rentebetaling en aflossing der hiervoor aan te gane leening zal voor het eerst in dat dienstjaar op de Begrooting verschijnen, terwijl eveneens in het zelfde jaar de eventueele uitgaven voor de Handelsschool ten volle op de Gemeente zullen drukken. Hieronder is een bedrag van f 4200 verschotten aan ambtenaren (volgnummer 53 en 241), dat feitelijk buiten beschouwing moet blijven. "Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag 25 Sept. a.s. een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Gate. In de godsdienstoefening Zondag a.s. in de Evang. Luth. Kerk te houden zal als spreker optreden Ds. L. Schutte, Evang. Luth. predikant te Amsterdam. In de Remonstr. kerk zal Zondag a.s. in plaats van Ds. G. J. Heering als spreker optreden prof. dr. B. D. Eerdmans van Leiden. Blijkens kennisgeving vau Burg. en Weth. is de voorbereiding van de werk zaamheden betreffende de na te noemen takken van dienst als volgt tusschen de leden van hun College verdeeld: a. Burgemeester gemeentereiniging, openbare gezondheid, plantsoenen en be plantingen; b. Wethouder CeloBse: onderwijs en armwezen; c. Wethouder Kam: gasfabriek en open bare werken (behalve plantsoenen en be plantingen);

De Eemlander | 1910 | | pagina 2