DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 222. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Hoofdredacteur B. O. BUKEKN. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per poet id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.K.INF, Ill tC 6. Telef. latere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regele f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam GEREHABILITEERD Zooals wij gisteren reeds op gezag van de Standaard meedeelden, is dr. Kuyper weer opgetreden als voorzitter van de a.r. Kamerclub. Dat do zoogenaamde Eereraad, die nu eenmaal niet kon beschikken over de noodige stukken, een oordeel zou vellen als is geschied, kon iedereen bevroeden; dr. Kuyper zelf ook, vandaar dat bij zijn zaak liever aan de drie beeren toevertrouwde dan aan een enquête commissie. Maar dat hij met opgerichton hoofde na die uitspraak weer in do Kamer zou durven verschijnen, hebben vermoedelijk weinigen gedacht. Met den heer Kuyper als leider van de kerkelijke partjjen, zou men in de toekomst niet meer te maken hebben; zoo dachten niet alleen zijn tegenstanders. Dr. Kuyper zelf denkt daar anders over; hij acht zich blijkbaar gerehabiliteerd. Het karakter van dezen man in aanmerking genomen, komt ons zulks niet vreemd voor. Maar wat te denken van een politieke club, die hem weer tot haren voorzitter kiest! Als men zulke dingen verneemt, moet ons toch wel de duisterheid treffen in zake het definieeren van christelijke beginselen volgens de opvatting van de a.r. Kamer leden. Het is te hopen, dat in de komende debatten den heer Kuyper uitdrukkingen te hooren zal krjjgen, die hem doen be grijpen, dat hjj in de Kamer niet meer thuis behoort. De a.r. Kamerleden hebben door bun daad gemaakt, dat do Kuyper-zaak niet uit mag zijn. Daarom plaatsen wjj ook thans onder onze rubriek „Uit de Pers" een stuk, verschenen in „Ons Tijdschrift" over het rapport van den Eereraad. De redactie van dit blad, die thans dr. Kuyper's otium voorzag, heeft zich danig vergist. DE DUITSCHE SOCIALISTEND AG. Meer dan tien uur, tot middernacht, heeft eergisteren het gevecht tusschen radicalen en revionisten op den partijdag der Duitsche socialisten te Maagdenburg geduurd. Toen is het vonnis govallen, geljjk het niet anders vallen kon: de motie van het partijbestuur waarin het gedrag der Badensche bogrootingsgoedkeurders werd gelaakt, is aangenomen met 289 tegen 80 stemmen. Jammer genoeg was met deze stemming de vergadering nog niet ten einde, en heeft zich daarna nog een tooneel afge speeld, dat aan wildheid en hartstochte lijkheid niets te wenschen overliet. Door een aantal partijgenooten was een amendement ingediend op het voorstel van het partijbestuur, dat ten doel had, de schuldigen terstond uit de partij te zetten; maar op aandrang van het hoofdbestuur hadden de voorstellers hun amendement ingetroken. Toen evenwel de motie van het bestuur aangenomen was, kwam Frank, de leider der Badensche socialisten (de begrootingsgoedkeurders) naar voren en verklaardo namens zijn vrienden dat zij nog niet konden zeggen, of zjj het volgonde jaar dit besluit zouden gehoorzamon en tegen de begrooting stemmen. Dat bracht de poppeD opnieuw aan het dansen. De radicalen verkaarden, dat zjj thans opnieuw het voorstel-Zubeil indienden: om uit te spreken dat in geval van her haling van schending eenor beslissing der partij de voorwaarden aanwezig zouden zjjn voor toepassing van het artikel des reglements, dat de uitstooting uit de partij voorschrijft. M.a.w. dat, indien de Badensche socialisten weer vóór een begrooting moch ten stemmen, niettegenstaande het besluit der partij, zij onherroepelijk uit de partij gezet zullen worden. De afgevaardigde Frank verklaarde, dat de minderheid niet zou deelnemen aan de dadelijko behandeling van het voorstel. Eu toen desniettegenstaande daartoe werd besloten, verliet Frank met 69 andere leden de zaal. Het voorstel-Zubeil werd tegen mid dernacht met ongeveer 200 tegen 64 stemmen aangenomen. Bebel had de ver gadering reeds verlaten. DUITSCHLAND. Naar men verneemt, heeft de Algemeene Bond van Duitsche eigenaars van fabrieken voor metaalbewerking in de bestuursver gadering van heden besloten te beginnen met 8 October 60 proc. van do arbeiders d. i. ongeveer 420,000 man, uit te sluiten. Door dezen maatregel wil men trachten te beletten, dat de metaalbewerkers de nog steeds stakende arbeiders aan de Duitsche scheepswerven blijven ondersteunen. BELGIE. De „Indépendance Beige" schrijft dat ten gevolge van het besluit van den Paus, waarbij de leeftijd der kinderen voor de eerste communie tot zeven jaar werd te ruggebracht, in clericale kringen de wensch naar leerplicht woidt geuit, waartegen die kringen zich tot nu toe steeds hebben verzet. In de eerste plaats vreest men, dat voor ouders, die tot nu toe hunne kiuderen naar Katholieke scholen zonden, met het oog juist op die eerste communie, thans deze beweegredon komt te vervallen Verder wordt geducht, dat waar het vooral op het platteland vrij wel regel is, dat de kinderen na de eerste communie van school worden genomen, deze regel ook nu van toepassing zal blijven en de kinderen dan reeds op bun zevende jaar tehuis zullen worden gehouden. GROOT BRIT ANNIE. Het proces tegen den te Portsmouth als spion gevangen genomen Duitschen luite nant Holm, dat in Engeland zoo groot op zien wekte, zal waarschijnlijk een berg zijn die een muis baarde. De schetsen die de „spion" van de forten maakte geven, naar algemeen erkend wordt, riet meer bijzonderheden te zien, dan die van algemeen toegankelijke plaatsen door iedereen waargenomen kunnen worden, en na de pleitrede van den verdediger, den advocaat Humphreys, sloot de rechter zich b\j diens meening aan, dat wat de jonkman heeft gedaan niet kan gerekend worden tot de misdrijven waarop als hoogste straf levenslange dwangarbeid staat, en hjj bracht de beschuldiging terug tot strafbare han deling (misdemeanor). Andere week zal luitcuant Helm zijn eigen lezing van de zaak geven. Dat hij geheel zoDder straf vrij komt gelooft men niet. Maar de straf zul waar schijnlijk niet zwaar zjjn. ITALIË. Bij de herdenking van het binnentrekken der Italiaansehc troepen door de Porta Pia binnen Rome, hield de burgemeester Na than, voor deze poort een rede, waarin nogal scherpe dingen tegen het Pausdom en het clericalisme werden gezegd. Hij zeide o a dat de „traditioueole on feilbaarheid dos Pausen overgegaan scheen to zijn in de volkszedon, gelijk gebleken was bij do Apulische cholera epidemie, waar bet volk aan de Madonna geloften aflogd^ en de doktoren doodstak; oen onfeilbaarheid die allen menschelijken voor uitgaan boycot en het heldere daglicht moet verduisteren". Men begrjjpt dat die redevoering heel wat opzien wekt in Rome. De Corriere d Italia roept verontwaardigd uit, dat het een burgemeester niet behoordo vrij te staau, aldus over den katholieken gods dienst te spreken. SERYIE. Prins George van Servië, die tot kapi- teiu en commandant van het garnizoen van Tsjasjack is benoemd, weigert pertinent het bevel van den minister van oorlog op te volgen en zich naar zijn standplaats te begeven. Hij heeft zich opgesloten in zijn woning te Belgrado en laat niemand bij zich toe. Men is daar ter plaatse or zeer benieuwd naar wie ten slotte zal toegeven de minis ter of de prins. ZUID-AFRIKA. Het schijnt nu achter af toch dat Botha zoo teleurgesteld is over den afloop der verkiezingen en zoo moe van den last, dien de vorming van een kabinet hem brengt, dat hij veel neiging gevoelt om zijn functie neer te leggen en de samen stelling van een kabinet over te laten aan Merriman. Hij schijnt van meening te zjjn dat de stembusstrijd een worsteling is ge weest tusschen het Eogelsche en het Hol- landsche element en onder die omstandig heden wil hjj liever niet regeeren. Daar komt dan bij dat minister Huil, na zijn nederlaag bij de stembus, geen minister wil bljjven en Botha geen plaatsvervanger weet te vinden. Voorts heeft zijn gezond heid geleden. Alles bgeen heeft Botha weinig moed, de taak van het premier schap verder op zich te houden. AMERIKA. In alle stilte hebben de Amerikanen Newport en Narragansett Bay versterkt en tot een vesting van den eersten rang ge maakt tot een Amerikaansch Gibraltar Newport zal de voornaamste maritieme ba sis der Vereenige Staten aan de Atlanti sche kust worden. Eenige jaren ge leden bij marinemanoeuvres is gebleken dat Newport onvoldoende versterkt was en sedert dien heeft men maatregelen geno men om verbetering te brengen. Nieuwe batterijen werden aan den haveningang opgesteld, een torpedostation werd inge richt en een torpedofabriek gebouwd. En nog steeds wordt aan de verdere verster king gewerkt. VERRUIMING GEMEENTEBELASTINGEN. Na informatie te bevoegder plaatse spreekt De Tel. beslist het bericht tegen, volgens hetwelk de voorbereiding van de ontwerp- wet ter verruiming van hot belastinggebied der gemeenten door do commissie uit de Tweede Kamer roeds de zekerheid zou hebben gebracht, dat met hot ingediende wetsontwerp do materie dor gemeente- financiëu niet naar den eisch te regelen valt, ton gevolge waarvan ten departemente het voornemen zou bestaan om het bekende ontwerp in te trekken en door een ander wetsontwerp te vervangen. Aan het departement denkt men er niet aan hot bekende ontwerp in te trekken en door een ander te vervangen. Overeen komstig het nieuwe reglement van orde, zal binnenkort het moudelingo overleg plaats hebben tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken eu de commissie van voorbereiding. PRINS HENDRIK OP METTRAY. Gisternamiddag bracht Prins Hendrik, vergezeld van zjjn adjudaut jhr. Hooft Graafland, een bezoek aan Nederlandsch Mettray, ter bezichtiging van het nieuw gebouwde Prins-Heudrikhuis. De Prins word bij zijn aankomst ontvangen door eenige leden van de hoofdcommissie on alle commissarissen. Te ongeveer halfvier is de Prins weer vertrokken. ZAAK DE GROOF-NOLTHENIUS. Do heer de Groof berioht aan het Dgbl. v. Nbr., dat hij van dcu kolonel-commandant van het 6de regimeut infanterie het vol gende schrijven heeft ontvangen: Den milicien verlofganger H. G. P. C. de Groof van de 3e comp. 4e bat. 6de regiment infanterie wordt bij deze namens den minister van oorlog medegedeeld, dat zjjn tot dien miuister gericht bezwaarschrift tegen een officier wegens hoon en smaad den Katholieken godsdienst aangedaan, bij onderzoek verregaand overdreven is be vonden, en dat voor zooverre ten dezo voor eeu klacht werkolijk aanleiding heeft bestaan, door den minister voornoemd aan die aanleiding de vereischte aandacht is geschonken. HET RAPPORT VAN DEN EERERAAD. In den Terugblik van Ons Tijdschrift lezen wij het volgende: In de laatsto helft der maaud Augustus verscheen het rapport van Dr. Kuyper's Eereraad. Indien ooit een stuk heeft teleur gesteld dan is het wel dit rapport geweest. Het was zoo weinig mogelijk positief, en waar dit wel was, sprak het zich niet ten gunste van Dr. Kuyper uit. Vast staat nu zeker wel, dat Dr. Kuyper van het insti tuut der ridderorden een gebruik heeft willen maken, dat niet verschoonbaar is. Immers, E. A. Lehman had niets verdien stelijks gedaan voor het laud; toch deed Dr. Kuyper een poging om hem te doen decoreeren. Dat was geen ambtsdaad, zegt de Eereraad. 't Is aardig gevonden, maar wat had Dr. Kuvpcr dan moeten doen om 't wel een ambtsdaad te doen

De Eemlander | 1910 | | pagina 1