WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, "23 September 1910. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. to Valencia laagste 742.8 te Bodo Verwachting tot don avond van 24 Sep tember 1910. Meest matige tijdeiijk krach tige W.-lijke tot N. W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bowolking, mogelijk enkele regenbuien. Temporatuurdezelfde Barometerstand te AMERSFOCf T Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 59 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 61 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 23 Sopt. des morgens 7 uur is 55° F. 606. Op het congres van Duitsche natuur onderzoekers en artsen te Koningsbergen heeft 'Ehrlich Dinsdagmiddag voor een propvolle aula over zijn anti-syphiliticum gesproken. Zijn gehoor bestond uit een groote schare geleerden, tot uit Rusland, Frankrijk en Tokio too Bij zijn verschijning werd hij stormachtig toegejuicht. Ehrlich deed verslag van de met het middel genomen proeven. Bij de gedachten wisseling bevestigden proefnemers uit allerlei landen de gunstige uitkomsten, die met het middel verkregen zijn. ziju? Kom, moet men nu nog gaan onder zoeken hoe en wanneer hij zijnen ambt genoot, den heer De Marez Oyens, op der, heer E. G. Lehman attent maakte? En hoe anders kende hij dezen koopman, dan juist door diens gift aan de partijkas? Wij nemen aan dat vele lintjes worden gegeven aan personen die zichzelf tevergeefs af vragen: waaraan heb ik het verdiend? de jongste Koninginnedag bewijst het op nieuw maar Dr. Kuyper had moeten begrypen, dat de heer E. A. Lehman een verband zou leggen tusscheu gift en deco ratie. Dr. Kuyper tolde dit bezwaar niet. Dit nu is mis. Dit is vooral mis in den leider cener Christelijke partij. Het erg6te vinden we, dat de organen dier partij dit nu niet ronduit afkeuren, tnaar de hen voorgezette exceptie aannemend, van een publieke rehabilitatie en van eerherstel spreken. Als hot rapport van den Eereraad iets is, dan is het eer een bevestiging van schuld dan een eerherstel. Die schuld nu heeft dr. Kuyper zelf erkend. Dat heeft hem niet genoopt zich terug te trekken van het terrein, waarop hij, als Staatsman, onvoorzichtig gebleken was. Wij kunnen ons echter niet voorstellen dat Dr. Kuyper niet beter zou kunnen lezen dan de mees- ten zijner onhandige vrienden, en we voorzien daarom thans zijn otium. Dat het niet een volkomen otium cum dignitatie kan zijn, smart ons voor den grijsaard die met zoo schitterende gaven getooid is. Wij hadden het zoo gaarne anders gezien. Het heeft de aandacht getrokken dat slechts twee bladen over de uitspraak van den Eereraad hebben gezwegen, n.l. de Standaard en de Nederlander. Dat het hoofdorgaan der anti-revolutiontiaire partij zweeg ie begrijpelijk; dat de Nederlander zweeg zegt, dunkt ons, meer dan eenig artikel zou hebben kunnen zeggen. Ook dit ongeschreven artikel zal Dr Kuyper kunnen lezen. En hiermede is dan, mogen wij ver wachten, de decoratiezaak afgeloopen. Maar zij is in de Nederlandsche politiek een opgericht teeken. Zij zal de plaats aanwijzen, waar een man van groote gaven struikelde over overvloed van macht en gemis van vroed beleid. En dit teeken zal voor nieuwe dwalingen kunnen bewaren Maar toch dat het Dr. Kuyper's naam moest zijn, die op dat teeken geschreven staat, dit smart ons zeer. Moge het gebed dergenen die hem, trots zijn fouten en gebreken, blijven eeren, blijven liefheb ben, hem tot sterkte zijn in den avond, den in dit opzicht donkeren avond zijns levens EEN ZONDERLINGE WEIGERING. Onder dit opschrift schrijft het Week blad voor Vrijzinnig Hervormden: „In de gemeente Dordrecht bestaat de regeliug, dat een nieuw predikant in zijn ambt bevestigd wordt door zijn jongsten collega, dat wil zeggen, door hem, die in de gemeente den koristen diensttijd heeft. Dientengevolge zal de hoor J. L. N. Zillinger Molenaar, die het beroep naar Dordrecht heeft aangenomen, bevestigd moeten worden door den heer J. Keiler, den man der „gereformeerden". Gelijk men weten zal, wordt van zulk een regeling in gemeenten met één predikantplaats iB voor het werk der be vestiging de consulent aangewezen dikwijls afgeweken. Hij, aan wien de bevestiging is opge dragen, kan, indien het hem wordt ver zocht, het werk ook afstaan aan een ander. Verzoeken van dien aard worden herhaalde malen gedaan, en bijna altijd ingewilligd. Zoo is ook de heer J. Keiler niet te Dordrecht bevestigd door zijn jongsten collega, die er voor aangewezen was, maar dooi een zijner geestverwanten van elders. Nu heeft, gelyk wel haast vanzelf spreekt de heer Zillinger Molenaar den heer Keiler verzocht, het recht om hem te bevestigen aan een ander af te staan. Men zou zoo zeggen, dat de heer Keiler met beide handen de gelegenheid moest aangrijpen, om van dat werk vrij te komen. Want het moet voor hem. die eeu vrij zinnig predikant beschouwt als een ver- derver der zielen, uiterst pijnlijk zijn, zulk een man aan de gemeenten te ver binden, zoo pijnlijk, dat wij eigenlijk niet recht begrijpen, dat hij het doen kan en doen wil. Wij zouden het volkomen rationeel vin den, als hjj hot hem opgedragen werk met beslistheid weigerde te verrichten, zeggende „ik zou een man, wiens prediking de zielon ter helle voert, als herder en leeraar der gemeente bevestigen Ik zou mijn ge weten bezwaren door hem bij u in to leiden, dien ik als leeraar niet erkennen kan en wil Dat nooit. Wat er ook van koine, ik weiger aan zulke een zonde medeplichtig te zijn." En ziet, de man, wiens geheelc optreden ligt in de lijn van zulk een opvatting die zelfs orthodoxe collega's van andere sclia- keering niet erkent, en, wanneer zij afscheid nemen of intrede doen, zijn „gereformeer den" verzamelt in zijn lokaal, die man blijkt er nu plotseling juist bijzonder op gesteld te zijn, een vrijzinnig predikant in zijn ambt te bevestigen. Hij heeft het ver zoek van den heer Zillinger Molenaar ge weigerd. Dat zal een stichtelijke bevestigin worden!" EIER- EN BOTERMARKT. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bouwen van een nieuwe eier-en botermarkt luidt in zijn geheel als volgt: „Reeds meermalen is, na de behandeling van het rapport van de Vereeniging „Han del en Nijverheid" betreffende het markt wezen, in uwe vergadering de vraag ter sprake geweest op welke wijze verbetering aangebracht zoude kunnen worden voor de eier- en botermarkt. In 't bijzonder is deze vraag besproken, wanneer min of meer belaugryke perceelen onder den hamer zouden komen in verband met de vraag of aankoop door de Gemeente gewenscht was met het oog op de stichting van een nieuwe eier- en botermarkt. Wij brengen U hierbij in herinnering, dat de aankoop van dergelijke perceelen steeds afstuitte, niet slechts op financieele redenen, maar in 't bijzonder omdat nimmer voldoende en geschikte plaatsruimte door aankoop te verkrijgen was. Bij het mislukken dezer pogingen is onzerzijds meermalen te keu ueu gegeven, dat wij onze aandacht geves tigd bleven houden op de verbetering van deze markt. Als gevolg van de meermalen gehouden besprekingen over deze aange legenheid meenen wij te kunnen vaststellen, dat, wil men wachten totdat zich de ge legenheid voordat een of meer perceelen te koopen, die voor eene doeltreffende eier- en botermarkt ingericht kunnen wor den, het waarschijnlijk is, dat in do eerst volgende jaren nog geen verbotering verkregen zal kunnen worden. Wij hebben daarom nogmaals overwogen op welke wijze, indien uwe vergadering verbetering van deze markt wenscht, deze verkregen kan worden. Ouze bezwaren tegen het gedeeltelijk bebouwen van den Hof het eonige groote plein in de Gemeente bestaan nog onverminderd. Wij blijven ernstig out raden, hiertoe over te gaan. Volgens de indertijd gegeven cijfers zou voor de boter- en eiermarkt eene ruimte van 450 M' benoodigd zijn, terwijl de tegenwoordige overdekte markt eene opper vlakte van 120 H1. heeft. In ons rapport van 10 October 1907, afdeeling I, no. 1521 (bijlage no. 434, gedrukte stukken pagina -.08 en volg.) bespraken wij de mogelijkheid van eene verbouwing van het perceel, waarin thans de Hoofdwacht ge vestigd is. Door uitbreking van het binnen werk van dit perceel zou een ruimte van 173 M2. te verkrijgen zijn; door het plaat sen van een markthal in ronden vorm op de Appelmarkt zou bovendien eene ruimte van ongeveer 280 Ms. beschikbaar worden. Nog werd gewezen op de mogelijkheid, eene galerij te maken iu het Waaggebouw, waardoor nog 128 Ma. verkregen word. Het kwam destijds de meerderheid van ons College voor, dat eene dergelijke galerij niet aan te bevolen was, zoowel wegens het te verhandelen product als wegens de betrekkelijk geringe breedte van de trap (1.50 M.). Zouder galerij zoude eeue ruimte van 453 M'. voor markt gebruikt kun nen worden. Wij hebben thaus den Gemeente-architect verzocht een ontwerp voor een markt ter zelfde plaatse te willen maken, waarbij het voormalige Waaggebouw geheel afgebroken werd, en de daardoor vrijkomende ruimte, in één geheel met de Appelmarkt, tot markthal zou worden ingericht. Daardoor toch wordt niet alleen eeu belangrijk groo tere oppervlakte, t. w. 580 M1., ver kregen, maar wordt doze hal door haar gewijzigden vorm veel doelmatiger voor het gebruik. Bij dit plan zal het geheele marktterrein één geheel vormen, aangezien de ruimte op de Appelmarkt en die, thans ingenomen door het Waaggebouw, verbon den zullen worden door oone overdekten doorgang. Onder de opgegeven oppervlakte al 580 M2. is niet begrepen de opper vlakte van dezen doorgang. Het gebouw is ontworpen in geconstru eerd ijzerwerk met lichtraam in de eind vlakken, terwijl de geheele ruimte afge sloten zal kunnen worden met beweegbare ijzeren hekken, alleen den doorgang vrij latend, zoodat voorkomen wordt, dat de hal door de jeugd voor speelterrein in gebruik genomen zal worden. Om geen sta-in den wpg te hebben, zijn de kolom men langs de zijkanten geplaatst en zijn er geen vaste tafels geprojecteerd, doch hiervoor verplaatsbare banken gekozen. De verhoogde tegelvloer wordt gesteund door trottoirbanden, terwijl de kosten voor voldoende afwatering en rioleering in de begrooting opgenomen zijn. Het geheel verkrijgt eene asphaltbedekkiug. De kosten van het oorspronkelijk plan zijn indertijd geraamd op f 15 300; voor het nieuwe plan zijn deze berekend op f 20 000. Het ver schil in deze kosten achten wij ruimschoots vergoed door de meerdere ruimte, die tevens doelmatiger gebruikt kan worden. Wat aangaat do eventuoele opbrengst van marktgclden nieenen wij, dat, ook al mocht tot heffing daarvan door U besloten worden, men geen te groote verwachtingen van de opbrengst zal moeten koestereu. Wij meenen ons althaus te moeten onthou den van eene vermoedelijke raming dier eventueele ontvangsten. Zooals bekend, is een gedeelte van het voormalige gebouw in gebruik bij het Rijk krachtens de Wet van 7 Juli 1S87, Stbl., 124, en krachtens contract van 7 Juli 1892, waarvoor de Gemeente jaarlijks f200 huur ontvangt. Hoewel de Gemeente niethèt recht heeft, de huur te doen eindigen zoo mag worden aangenomen, dat de huur wel ont bonden zal kunnen worden, indien de Ge meente inderdaad dringend behoefte heeft aau het terrein. Bij eindiging der huur zal de Gemeente natuurlijk de f 200 iukomsten missen. In het andere gedeelte van het gebouw worden thans brandbluschmiddeleu bewaard. Ook daarvoor zal een andere gelegenheid gezocht moeten worden. Indertijd is deze gevonden in het gebouw aan de Breede- straat, dat dan verbouwd zou moeten wor den, waarmede eene uitgaaf van f 3000 gemoeid zou zijn. Gelijk wij reeds meer malen te kennen hebben gegeven, zijn wij voornemens een voorstel te reorganisatie van de Brandweer te doen, zoodra de waterleiding-questie haar beslag heeft ge kregen. Waarschijnlijk zullen daarbij toch belangrijke veranderingen in de organisatie van de Brandweer moeten plaats hebben, zoodat de bewaring van de braudblusch- middelen, thans aanwezig in het Waagge bouw, bij de reorganisatie eerst definitief beslist kan worden. Wij meenden dit punt evenwel met een enkel woord te moeten vermelden, omdat de afbraak van het voor malig Waaggebouw er mede in verband staat. Bij aldien de Appelmarkt ingenomen zal worden voor boter- en eiermarkt zal de groentenmarkt overgebracht kunnen worden naar het Havik en de vruchtenmarkt naar het tegenwoordige groentemarktplein, zoodat de markten toch éen geheel blijven vor men; de tegenwoordige botormaikt zou voor bloemenmarkt bestemd kunnen worden. Aannemende, dat uwe vergadering het 't belang van de Gemeente acht, de verbetering van de eier- en botermarkt niet langer te laten lusten, stellen wij U voor, te besluiten tot den houw van eeno markt, overeenkomstig het thans door den Gemeente-architect ontworpen plan. Indien hiertoe door U besloten is, zullen wij onverwijld pogingen doen, de huur van hot Waaggebouw ontbonden te krijgen. Te Utrecht is opgericht een ve.t- eeniging voor Christelijke rust- en herstel lingsoorden voor den burgerstand. Tot bestuurslid werd o. a. gekozen Ds. G. W. C. Vunderink, alhier. De ouderafdeeling Oldenzaal en om streken der Y. P. N. besloot tot het houden eener internationale tentoonstelling van pluimgedierte en konynen op 4 en 5 Maart 1911. Als keurmeester zal o. a. fungeeren de heer G. Muys, alhier. De 2de luitenant der infanterie O. I. leger II. A. Luppes wordt 1 October ge detacheerd bij da Koloniale Reserve te Njjuiegen. De 2de luitenant G. Land van het 5de regiment infanterie wordt 13 October a.6. gedetacheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een wapencursus. Door de Alfdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Protestanten bond is op Zondag 9 October in Amicitia een avond georganiseerd, waar ds. Ilooykaas zijn door lichtbeelden opgeluisterde indrukken van Palestina hoopt weer te geven. Ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum werd hedenmorgen in het café „Het Boompje" geveild een huis met schuur, boomgaard en bouwland aau den straatweg naar Hoevelaken groot 3 H.A. 3 A. 45 c A. Het perceel werd toegewezen aan den heer L. T. van Zwol als lasthebber van den heer M. Schreuder voor f 6500. E e d vierling, Een touwsla ger te Hecütel, Frans Aerts, heeft Maandag het 'geluk gehad, zijne vrouw van 4 kin deren te zien bevallen. Moedor en kinde ren (2 jongens en 2 meisjes) zijn uiterst welvarend. Deze moeder heeft de twee voorlaatste keereu, eiken keer eeu tweeling het dag licht geschonken, en nog 3 kinderen voorheen, maakt dat er nu elf kinderen ziju. Aan Koning Albrecht wordt het peter- schap over den vierling aangeboden. G e v a a rl ij k o monsters. Hot voor hot menschelijk geslacht gevaarlijkste dier ter wereld is de kamorvlieg. In ver- gelyking met dit insect zijn de giftige slang, welks beet den mensch binnen een

De Eemlander | 1910 | | pagina 2