Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 24 September igio. 394e Staatsloterij. ALLERLEI. Olieslagers boven Gouda. ,De correspondent van het Hbld. te Gouda schrijft: Gisterenmiddag te 5 uur 50 min. was boven Gouda zeer duidelijk de vliegmachine van Olieslagers zichtbaar. Hij bereikte hier naar schatting een hoogte van circa 150 M. Het geraas van don motor was duidelijk in de straten te hooien. Natuurlijk trok dit voor Gouda nog onbekende schouw spel honderden kijkers, die mot elkaar de kansen van nederdaling bespraken. Met verbazingwekkende vaart verdween de vliegenier, na een sierlijken zwaai boven de stad te hebben gemaakt, weder in de richting van Rotterdam. Een zeldzaam jubilé. Door don kantonrechter in kanton I te Rotter dam is een vrouw voor den hondersten keer veroordeeld tot ontruiming harer woning. Dagbladen. Volgens een Engelsche revue zou het aautal dagbladen in de. wereld 70.000 bedragen, waarvan bijna één derde in do Vereenigdo Staten. Ongeveer 21.050 kranten verschijnen in de Noord-Ameri- kaanscbe Republiek, waarvan de helft in den staat New York. Van eenige bladen worden nog bijzondor heden medegedeeld. Zoo drukken de machines van de New-Yorksch „World" 250.000 exemplaren van acht bladzijden in het uur af. De „New-York Herald" heeft een paleis van zes en twintig verdiepingen. De waarde van het gebouw loopt in de millioenen, de vader van Gordon-Bennett kocht bet terrein indertijd voor één dollar. De „Prensa" uit Buenos-Ayres heeft een installatie, die 6,5 millioen gulden gekost heeft. Er is een feestzaal, die een salon uit het paleis van Fontaineblcau getrouw weergeeft. Dit Dlad heeft het eigenaardige denkbeeld gehad kostelooze geneeskundige consultaties voor minvermogenden aan zijn bereau te verbinden. Eén gevaar is er echter, dat voor de Koningin der aarde dieigt. Het is 't gebrek aan papier. Eén enkele Amerikaansche krant verbruikt per jaar voor 1.850.000 gulden aan hout. In do geheele wereld vervaardigt men ieder jaar 51.678.000 centenaars papier. Zullen de bosschen daar op den duur tegen bestand zijn Vlieger verongelukt. Op het vliegterrein to Folkestone is Woensdag de vlieger Barnes verongelukt. Hij was, ondanks den hevigen wind, met zijn mo noplan opgestegeu en wilde, na honderden meters gevlogen te hebben, naar de beig plaats terugkeeren. Hij had echter met een zoo sterken tegenwind te kampen, dat hij zijn toestel niet meer meestor was. Ter hoogte van 10 M. sprong hij uit zijn vliegtoestel en viel zoo ongelukkig, dat hij met een schedelbreuk in hopeloozeu toe stand, naar het Victoria-Gasthuis moest worden gebracht. Het onbeheerde vliegtoestel viel met een zwaren slag op den grond. Tandarts veroordeeld. Te Halle heeft een tandarts van naam, Arno Krettcnmayer, terechtgestaan wegens mar telen en afzetten van patiënten, wien hij meer tanden en kiezen trok dan noodig was, alleen om hun valsche tanden te kunnen leveren. De aanklacht was ingediend door eene dame, die bij hem kwam om zich een tand te laten trekken en wie hij onder narcose veertien tanden trok, waarna hij haar, ter wijl zij nog half bedwelmd was, dwong, een bestelbriefje voor een nieuw gebit te teekenen. Uit de verklaringen van een aantal getuigen bleek, dat Krettcnmayer vele andere patiënten op dezelfde wijze had behandeld, alsook dat hij vaak bij het trekken zeer ruw te werk ging en 0. a. een dame een ongeneeslijk gebiek aan de onderkaak had berokkend. Het Openbaar Ministerie eischte tegen den gevaarlijken tandarts een jaar gevan genisstraf. Maar de rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden opsluiting. Een menschenoor per post. De New Yorkscbe politie arresteerde dezer dagen een drietal zeelieden die wegens zware lichamelijke mishandeling vervolgd worden. Ze werden tevens vervolgd, wegens misbruik maken van de post, ze hadden namelijk een doorboord menschenoor over de post aan den president der pakjesdra- gorsvereeniging gestuurd. Ongeveer twee maanden geleden werd zekere Edward Frozer, een gewoon zeeman, in een donker straatje in Buffalo gevonden, hij was vree- sclijk toegetakeld; zelfs was hem een oor afgesneden. Over zijn rechteroog was een band geplakt met het opschrift„Zeelieden, koleudragors en koks der Amerikaansche zeeën staken. Gaat niet naar zee Weest geen onderkruipers". Drie dagen later werd bij den president van het bureau voor pakjesdragers een brief bezorgd, waarin een menschelijk oor zat met het bericht: „Dit is het oor van een uwer lieden. We zullen nu uw hart uitrukken. We zullen u te pakken krijgen waar gij u ook moogt verbergen." Boven den brief was een zwarte hand geteekend met het woord „dood" er boven geschreven. Een hond als opvoedor. In een Duitsch tijdschrijft voor natuurvrienden vertelt iemand het volgende verhaal: Op straat kwam onlangs een klein houdje op mij af, wiens eigenaar ik niettegenstaande alle moeite door mij gedaan, niet kon uit vinden. Uit medeïyden besloot ik den kleinen vagebond mee naar huis te nemen. Ik had zelf ook een hond en deze belastte zich terstond met de opvoeding vu don nieuweling en leerde hem, wat ik mijn eigen hond ook geloerd had. Weldra bedelde hij mij het riempje waaraan ik het kleine ding gebonden had, af en liot hem zelf wande len, waarbij hij de riem in den bek hield. Ook dolde hij niet dat hij zich van mijn zijde verwijderde, 's Avonds ging ik met de twee naar het café, de kleine liep nieuwsgierig in de zaal heen en weer om iets te zoeken, waarmee hij spelen kon. Zijn strenge opvoeder echter pakte hem in den hals en trok hem onder de tafel, al wilde hij zeggen: hier hooien de houden te liggen. Het tramwegongeluk in Indiana. In ons vorig nummer werd melding gemaakt van een groot spoorweg ongeluk bij Fort Wayne, waarbij een veertigtal menschen den dood zouden hebben gevonden. Nader blijkt dit een tramweg ongeluk geweest te zijn, een botsing tusschen twee electrische wagens, waarvan de een overvuld was met passagiers, zoodat deze zelfs op de treeplanken stonden. Dit Fer- klaart bet groote aantal dooden en zwaar gewonden, respectievelijk 42 en 7. Beide wagens waren in beweging en liepen op elkaar in, door een verkeerden wisselstand waarschijnlijk. Do van hot Noorden komende wagen, die van zwaarder constructie was, boorde tot midden in den anderen, met passagiers overvulden wagen in. Het geluid van de botsing was ver in den omtrek te hooren geweest en van alle kautcu kwamen de „farmers" hulp bieden. Een ooggetuige beschrijft de catastrofe als volgt: „Ik stond op de treeplank van den Noordwaarts gaanden wagen, daar binnen ieder plaatsje bezet was. Nadat wij Kiugsland hadden gepasseerd, reden wij een bocht in. Toen zag ik op ongeveer 200 M afstand een anderen wagen met g'OOte snelheid naar ons toe komen. Ik begreep, wat zou gebouren en sprong van de plank. Het volgende oogeublik hoorde ik een kraken, een splinteren, en ook een malend geknars, de op ons afgekomen wagen scheen zich in de hoogte te heffen en drong in den anderen in. Zware stale stangen bogen zich als duu blik. Na de botsing heerschto eenige seconden oen onheilspellende stilte. Toen klonken afgrijzelykc geluiden, het hulpgeroep der gewonden en stervenden. Uit beide in elkaar gedrongen wagens stroomde het bloed, dat groote plassen vormde. Ik zag een jongen man, die eerst zijn verloofde dood vond en in het volgende, oogenblik zijn moeder; hij „zonk in elkaar en werd krankzinnig". Hoofd van een dievenben de gepakt. Uit New York wordt aan de „Köln. Ztg." geseind, dat Angelini Kurd, die geacht wordt het hoofd te zijn van de dievenbende, die bij den brand op de Brusselsche tentoonstelling een groote hoeveelheid juweelen heeft gestolen aan boord van de „Louisiana" is geairesteerd. Over zijn uitlevering aan België zal worden onderhandeld. Over de Alpen. Een tocht door de lucht over de Alpen, zooals Spelterini met zijn ballon gelukte, maar waarin de vliegmenschen nog niet mochten slagen, is door een speelgoedballonnetje volbracht. Te Binotorinese, zoo wordt uit Turijn bericht, is een ballonnetje in den vorm van een bestuurbaar luchtschip neerge komen, dat bij een kinderfeest te Bordeaux was opgelaten. Aan het schuitje was een briefkaart be vestigd met het adres van het kind, dat eigenaar was van den ballon, en don vinder werd verzocht, die briefkaart te verzonden met opgaaf van de plaats, den dag en den tijd waarop het ballonnetje was gedaald. Het kleine luchtschip had een tocht van 900 kilometer over de Alpen volbracht in nog geen 24 uur. Zijn man gevonden! Een buitenman bevond zich iu een der café's te Haarlem Met hem waren nog eeu paar bezoekers aanwezig. Nummer vier komt binnen en neemt strijkelings langs den buitenman naast dezen voor de toonbank plaats. De buitenman, tot vertrek gciecd, wil afrekenen, maar mist tot zijn gioote verwondering ziju portemonnaio, dio hij wist dat hij nog bezat, toen hij het café binnenging Zonder zich te bedenken, pakt hij zijn buurman beet, legt hem op den grond, en haalt, tot verbazing va 11 de aanwezigen, zijn eigendom uit diens zak 1 Daarna gaf hij hem een flink pak slaag. Terwijl ons boertje nu afrekende, poetste de ander do plaat. Een dienstbode vermist. De 22 jarige dienstbode M. G. v. W., die 2 September in dienst was gekomen bij een familie aan de Gedempte Slaak te Rotterdam, ontving 7 September een brief kaart, waarop haar gemeld werd, dit zij wegens dringende omstandigheden direct naar 's Gravenhage moest komen. Zij gaf daaraan gevolg, met achterlating van al haar goed, doch sedert is niets meer van haar vernomen. Moord? De justitie van Groningen is Yrijdag naar Kolham vertrokken, in verband met het volgendeDinsdag werd do landbouwer J. N., te Kolham (Sloch- teren) dood in zijn woniug gevonden. Al 6poedig gingen geruchten van een moord. Naar aanleiding daarvan werd door de marechaussee van Hoogezand direct een onderzoek ingesteld, en het lijk in beslag genomen. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. B ij g e 1 0 0 f. In de buurt van Winterswijk heeft men veel last vau rup sen. Bij sommigen bestaat het geloof, dat men van deze rupsenlast verlost kau wor den, wanoner men in den schoorsteen een oneven aantal zakjes met rupsen hangt. De veldvruchten worden dan gespaard van rupsenbezoek (A. Ct iiUiioernjoiua. Op den sociaal-democratischen partydag te Maagdenburg zijn gisteren aan de orde niet aan den Landdag ter behandeling voorleggen. De Landdag nam daarop het reeds gemelde besluit. overblijvend bedrag door deD belangheb benden als inkomen uit vermogen of be- drjjf genoten wordt. YIJFDE KLASSE. Eerste Weck, Trekking van 23 Sept. 1910. (700 Loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amerfoort (Breo- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs vau f 70. Nos. 1130 en 15073. To zamen 2 prijzen. Zonder prijs ziju uitgetrokken: 1706 5334 5341 6051 15054 15057 15329 15330 en 20513. Volgende trekkingen geschieden 26 tot 29 September, 3 6, 10 12, 14 en 15 October 1910. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zij.1 ingeblovon de navolgende prijzen 1 van f 100 000, 1 van f 50.000. 1 van f 25.000, 1 van f15 000, 1 van f 10 000, 1 van (5000, 1 van f 2000, 1 van f 1500, 46 van f 1000, 51 van f400, 58 van f200, 136 van f 100 en f3002 van f70. rKKDIKBElinTEK. Op ZONDAG 25 SEPT. 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur ds. L. Schutte, Evang. Luth. predikant te Amsterdam. REMONSTRANTSCIIE KERK. Voorm. 10'/2 uur, prof. dr. B. D. Eerdinans, van Leiden. DOOPSGEZINDE KRING Voorm. lO'/a uur, d. E. M. ten Catc. BURGERLIJKE STAND. 24 September 1910. GEBOREN: Johanna Ilendrika d. v. Barend Mengerink en Hcndrika Elisabeth Koers; Johannes z. v. Sijme Nicolaas Brugmans en Antonia Johanna Haverhals; Adrea Johanna Elsje d. v. Cornelis Gerrit Beltman en Johanna Maria DiederikaPcteri. STOOM VAARTBE RICHTEN STOOM V AART-MAATSCHAPP IJ NEDERLAND. REMBRANDT (thuisreis vertrok 23 Stept, van Tanger. VONDEL vertrok 22 Sept. van Batavia naar Amsterdam. GROTIUS (uitreis) passeerde 24 Sept, Perim. KONING WILLEM I (thuisreis) is 24 Sept. Perim gepass KONING WILLEM ni (uitreis) vertrok 23 Sept van Lissabon. VONDEL (thuisreis) vertrok 24 Sept. van Singapore. EAATSTE BERICHTEN. Hoefsmidschool te Amers foort. Na gehouden examen op 22 en 23 September werd het Rijksdiploma als hoefsmid toegekend aan de burgerhoefsmede J. van Voorst, te Renswoude; II. J. Buesink, te Aalten; C. Maats, te Holten; C. ten Brink, te Nigtevecht; J. van der Hoef, to Wolvega en G. J. ten Hoopen, te Haaks bergen. Hetzelfde werd toegekend aan de miii- ciens-hoefdsmeden der infanterie J. Kroeze te Peize. Ie reg. inf.; J. W. Peetcrs té Delft, 4e reg. inf.;H. Ilcmstra, te Cubaard, 5e reg. inf.; P. J. A. Westenend, te Hees bij Nijmegen, 8e reg. inf.; C. E. Reiners, te Goor, on G. C. van Barneveld, te Vee- nendaal, beiden van het lie reg. inf. denheid van politieke" wenschen der "drie verschillende fracties, maakt het zwak en dwingt het tot futloos regeeren.

De Eemlander | 1910 | | pagina 5