DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 224. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Hoofdredacteur R. <4. B IJ K K SI Bureau: KI.KF^E HaA« 6. TelefIntere. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (By abonnement belangrykc korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam BALKAN-POLITIEK. De bladen zijn nog vol over de ont hullingen van de Matin omtrent een verbond tusschen Roemenië en Turkije. Men heeft getracht dit verbond te ontkennen, doch nu meldt een correspondent van de „Times* te Athene: Ik bon in staat te constateeren dat op of voor den 4den September de Roemeensche minister van buitenlandscho zaken de volgende verklaring heeft gedaan aan den Turkschen gezant te Boekarest, dat bij een eventueel uitbreken van een conflict tusschen Turkije en Boelgarije, Roemenië al haar legercorpsen zal mobili- seereu langs de militaire grens van Boel- garye, om voorbereid te zijn voor iedere gebeurlijkheid en aldus een nieuw bewijs te geven van haar vriendschap voor de Turksche regeering. De heer Bratiano voegde er nog aan toe dat deze beslissing moest worden be schouwd als een gelukkig voorspel van een politiek vau ernstige vriendschap welke de Roemeensche regeering wenscht in te wijden met de regeering van het constituo- neel Turkije. Een ander bericht uft Athene aan de „Times" meldt, dat nu de mogelijkheid van een militaire entente tusschen Grieken land en Boelgarije daar ernstig besproken wordt als een tegenwicht tegen de Turksch Roemcensche onderhandelingen, men het er voor houdt dat er ook voorstanders zijn onder de personen die hierin te be slissen hebben. In Bulgarije is men allesbehalve gerust over het Turksch-Roeinoenscho verbond. Men werpt daar thans, en niet alleen van ééne zijde, de geheele schuld voor den onzekeren en misschien hachelijken toestand op Koning Ferdinand. Zoo schrijft o. a de Russisch gezinde Den: „De omsingeling van Bulgarije is de vrucht van de geniale politiek van Koning Ferdinaud, die er zich openlijk op beroemd, dat hij de leiding heeft der Bulgaarsche buitenlaudsche poli tiek en zich zelf do long noemt, waardoor Bulgarije ademt. Maar met den blik op den ijzeren band, waarin thans het Konink rijk schijnt geklonken, zullen zelfs de grootste lofzangers van den Koning wel begrijpen, dat hij het is, die na zooveel geheimzinnige tochten, na zooveel lawaai en onrust ons van alle kanten door onze tegenstanders liet insluiten". In denzelfden geest schrijft de socialis tische Kambana: „De persoonlijke politiek van Koning Ferdinand ten opzichte van de buitenlaud sche aangelegenheden heeft volkomen schipbreuk geleden. Concrete resultaten voor zuiver Bulgaarsche belangen hebben wij er nooit van gezien, het succes vau Ferdinand had steeds slechts betrekking op zijn persoonlijke positie en die zijner dynastie. Het is hoog tijd, dat wy aan onze buitenlandsehe politiek eens een rich ting geven, die voor alles rekening houdt met de Bulgaarsche nationale belangen in plaats van met die des Konings*. Het blad meent voorts, dat Bulgarije zich thans wel behoort aan te sluiten bij do Triple- Entente. DUITSCHLAND. Op den sociaal-democratischen partijdag te Maagdenburg zijn gisteren aan de orde geweest het algemeen kiesrecht en de massa staking. Do eisch van algemeen kies recht in de parlementen van alle Duitsche Staten werd voor mannen als voor vrou wen gestold. Aan de motie voor algemeen kiesrecht kuoopte mevrouw Rosa Luxemburg nog een aanvullend voorstel met den eisch tot pro- pageoriug van de massastaking. Het resul taat der debatten was, dat mevrouw Luxemburg herhaaldelijk gedeelten van haar voorstel moest prijsgeven om een rest te redden, dio vau uit het vorige, door haar ingenomen standpunt bezien, zooveel als niets meer beteekent. In do raatras van de wegens ver denking van spionnage in iiechtenis genomen Engelschmau Trench werden in de indertijd door hem bewoonde hotel kamer te Emden magnesiumlichtpatroiicn, drie dagboeken. 19 vestingplannen, en teekeningen van den stand van het geschut van het Keizer Wilhelmkanaal, teCuxhaven, op Helgoland, Wangeroog en Borkum gevonden en in beslag genomen. In de aanstaande zitting van den Pruisischcn Landdag zullen vermoedelijk kredieten worden aangevraagd voor de oprichting van ambulante huishoudcursus- sen, voor het geheele land. Op deze our- sussen, die successievelijk op verschillende plaatsen zullen worden gehouden, zullen de meisjes uit den kleineren boerenstaud onderricht kunnen ontvangen in alle huishoudelijke bezigheden. Het leerplan zal omvatten: koken, bakken, inmaken, ondericht in de voedingswaarde der ver schillende levensmiddelen, hetconserveeren vau voedingsmiddelen, scüoonmaken, was- schen, strijken, naaien, verstellen, behan deling van vee, pluimveefokkery, ooft- en tuinbouw, voeding8- en gezondheidleer. Iedere cursus zal ongeveer acht weken duren. Na afloop van den leertijd zal een examen afgenomen worden. ITALIË. In een brief aan de dagbladen, betuigt de burgemeester van Rome zyn eerbied jegens den Paus en verklaart hij dat zijn geweten hem niets verwijt met betrekking tot aanvallen tegen den godsdienst. FINLAND. De Landdag heeft de beraadslaging over de hem voorgelegde ontwerpeu geweigerd te beginnen. De zaak droeg zich als volgt toe: De president van den Landdag. Swinhu- foud, deelde mede, dal de Russische regeering bij den Landdag ontwerpen had ingediend met een beroep op het statuut van 30 Juni. Dit statuut evenwel beoogde een onwettige beperking der rechten van Finland en was daarom voor den Lauddag, evenals voor de Fin'andsche burgers of autoriteiten in het algemeen, niet biudeud. Daar bovendien nog de ingezonden docu menten niet, zooals de wet voorschrijft, door don Minister-staatssecretaris gecontra- sigueorde ontwerpen van den uiouarch waren, maar vau den Russischen Minister raad uitgingen, kon hy, als president, ze niet aan den Landdag ter behandeling voorleggen. De Landdag nam daarop het reedB gemelde besluit, OPCENTEN. Ingodiend is het aangekondigdo wets ontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking vnn de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor 1911, strekkende lot heffing van tien opcenten op de aan slagen in do bedrijfs- en vermogensbelas tingen. Daar schijnt de meeste haast bij te zijn. OPTOCHTEN OP ZONDAG. De kerkcraad der Gereformeerde Kerk te Amsterdam heeft besloten aan den bur gemeester een adres te zenden, houdende verzoek om in het vervolg geen toestem ming te verleencn tot het houden van optochten en betoogingen op den Zondag, waardoor do rust uitermate gestoord wordt en vele leden der kerk bij het aan- en uitgaan der godsdienstoefeningen hinder hebben. PRIJSYERHOOGING. Uit De Hotelhouder. „Het dagelijksch bestuur van den Ne- dcrlandschen Hotelhoudersbond, kennis ge- romen hebbende van de voortdurend stijgende prijzen van visch en vleesch als mede van audere artikelen, benoodigd voor ons bedrijf, geeft heeren leden in overweging de prijzen in het bijzonder die van de dagelijksche diners naar billijkheid te verhoogeu. Het dagelijksch bestuur meent, dat het hier volgende staatje een leidraad voor heeren leden zou kunnen zijn. Men zou de diners naar dezen maatstaf kunnen ver- hoogen Diners tot nu toe f 1, thans f 1.25; tot nu toe f 1.50, thans f 1.75tot nu toe f 2, thans f 2.25 lot nu toe f 2.50, thans f3; tot nu toe f3, thans f3.50 tot nu toe f 3.50, thans f 4. Het dagelijksch bestuur wekt belang hebbenden op zich in iedere plaats afzon derlijk onderling te verstaan ten einde gezamenlijk tot prijsverhooging over te gaan, zoodat men zulks kan doeo zonder schade te ondervinden door verlies van cliënteele". AFTREK BIJ STADSBELASTING. In de Gemeentestem, weekblad onder hooidrcdactie van mr N Cramer, wordt o.a. de volgende vraag gedaan „By een reclame tegen een aanslag inzake den hoof- delijken omslag trekt reclamant vau zijn inkomen uit vermogen de vermogensbelas ting en van zijn inkomeu uit bedryf de bedrijfsbelasting af. Reclamant beweert, dat beide belastingen op zijn inkomen of vermogen rusten en hij slechts uit vermo gen geniet, of uit zijn bedrijf verdient, het zuiver saldo, na aftrek van beide belas tingen. De betreffende heffingsverordening spreekt van bedoelden aftrek niet". Op deze quaestie antwoordt de redactie van de Gemeentestemook al bepaalt do heffiugsverordening zoodanigen aftrek niet, zoo achten wij toch do bewering van den reclamant gegrond. Het geldt hier een verplichte last, die op het vermogen, respectievelijk het bedtijfsinkomen rust, zoodat niet het geheele onzuivere bedrag der inkomsten uit vermogen of bedrijf, maar slechts het, na aftrek der belastingen overblijvend bedrag door deD belangheb benden als inkomen uit vermogen of be dryf genoten wordt. DE TROONREDE. Do Vaderlander verwondort zich over den financioolen toestand niet. Deze con servatieve regeering, die slechts leeft bij de gratie van alle anti-clericale conserva tieven, die reeds bij de Provinciale stembus van 1907 hun veto uitspraken over de democratische belastingontwerpen-De Mees ter, zit op financieel gebied natuurlijk aan handen en voeten vast en kan slechts grijpen naar eeno herziening van het tarief, waardoor de rijkon der aarde worden ge spaard, en de plicht, die op hen rust, wordt afgewenteld op middenstaud en arbeidende klasse. Eerlijk is het ten minste, dat de Kuyperiaansche foef van dio tariefsher ziening, die de nationale industrie zou steunen, niet meer wordt gebruikt. Er wordt rond voor uitgekomen dat er enkel „verster- kiug van de middeleu" mee bedoeld wordt. Men begrijpt echter thaus beter dan ooit, waarom dr. Nolens indertijd zijne waarschu wende stem liet hooren, dat de baten uit de Tariefsherziening voor do sociale her vormingen moesten worden gereserveerd, en wy kunnen niet anders dan tot de con clusie komen, dat die waarschuwende stem in den wind is geslageu en er reeds een gedeelte van is gedisconteerd. Als men nu bij dit alles in het oog houdt, dat by aanneming van de wet op de kust verdediging er voor 1911 en volgende jaren weer eenige millioenen bijkomen, dan be hoeft men waarlijk niet tot de pessimisten te behooren, als men zegt, dat dr. Nolens' waarschuwing in den wind zul geslagen worden. Worden wy daarop trouwens niet voorbereid door den zin in de nota, waarin sprake is van "hetgeen het nieuwe tarief meer zal opbrengen dau voor de maatre gelen van socialen aard noodig zal zijn?" Het is dus maar de vraag, hoe veel of hoe weinig men voor die sociale maatregelen bestemd heeft. Niet zoLder bevreemding lazen wij de „platonische" uiting, dat bij de herziening der Onderwijswetgeviug, „de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening in zake het vakonderwijs, het eerst de aandacht zullen vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt Dat is tegenover het monumentale werk vau de Ineenschakelings-commissie toch wel wat al te mager. Zou de vrees voor prof. Woltjer, die den premier omkneld hield bij de behandeling van het M. U. L. O.-ontwerp, alweer geluwd zijn? öumma summarum, de Troonrede is, zooals één van de bladen het zoo juist uitdrukte, „treffend onbelangrijk." Ze heeft dit voor op hare zusteren uit den Kuype- riaanschen tijd, dat er niet meer in geschermd wordt met „christelijke beginselen." De regeering heeft blijkbaar terecht begrepen, dat een conservatieve regecring Jyuiecht tegon de christelyke beginselen ingaat. De twijfelachtige lof van De Nederlander, dat do Troonrede geeft wat verwacht werd in verband met dc tijdsomstandigheden, werpt het juiste licht op deu aard van bet Kabinet. Hec is numeriek krachtig, als hebbende eene meerderheid van 20 stemmen in de Tweede, en 12 stemmen in de Eerste Kamer. Maar dan is ook alles gezegd. De verschei denheid van politieke wenschen der drie verschillende fracties, maakt het zwak en dwingt het tot futloos regeeren.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1