WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KÜNINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt Toorm 10.50 uur. Do Bilt, 26 September 1910. Hoogste barometerstand 774.4 m.M. te Breslau laagste 753.1 te Valencia. Verwachting tot den avond van 27 Sep tember 1910. Matige Z.-lijke tot Z.O. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: licht bewolkt, koude vocht, waarschijnlijke droog weer. Temperatuurdezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 mM. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 26 Sept. des morgens 7 uur is 55° F. Quick I ging met verscheidene invallers naar Zutphen en moest met 51 verliezen. Toch werd er goed gespeeld, E. J. de Boer, Holland, Veenhuizen en Mingels blonken uit. De voorhoede der gastheeren was schitterend. Het 2de elftal, waarvan de spelers door het 1ste waren medegeno men bestond hoofdzakelijk uit juniores en moest met dubbele cijfers van Voorwaarts verliezen. Bij Quick was De Groot het best. Zondag 2 October a.s. des voormid dags tien uur wordt in de Evang, Luth. kerk een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal opt-icden Ds. H. C. Lohr, emeritus predikant te Haarlem. De eerste wedstrijd van H. V. C. in de N. V. B. competitie is een groot succes voor de Amersfoorters geweest. Ze wisten een 8 0 overwinning te behalen op „Verwisseling" van Zwolle. Een detachement van het le regi ment huzaren zal 15 October naar Assen vertrekken, onder bevel van den 2en luite nant II. G. van Everdingen, die gedurende dezen winter wordt bela9t met het geven van rijkunstig onderricht aan de onbereden officieren van het le regiment infanterie. Bij do te Harderwijk door het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gehoudeu aanbesteding voor den bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning aldaar werd ingschreven door de volgende Amersfoorters II. Noor man, f25.740; T. van Hoogevest, f 27.490. De laagste inschrijver, R. J. Jansen te Groningen besomdc f24.750. ZEIST. In het gebouw van den Protestan ten bond alhier werd Zaterdagmorgen dePad- destoelententoonstelling geopend, welke de Ned. Mycologische Vereenigiug alhier godurende drie dagen zal houden. Voor deze zeer bijzondere expositie kwamen tal van inzendingen in. Tegen een achtergrond van fraaie sier planten, mos en heide zijn vele exemplaren in grootc variatie op lange tafels smaakvol gerangschikt. Daar vinden o a. een plaats een collectie plautenbeschadigmgeu door zwammen uit het bonatische laboratorium te Utrecht; oen inzending van den heer Van Berk, consul der N. M. V. alhier, om het exho- leeren vau blauwzuur Joor paddestoelen te toonen. Voorts zijn er fraaie aquarellen van mevi Kalshoven - Biermans, van 'sHeeren- berg, en van den voorzitter der N. M. V., den heer Joh, Ruys uit Heemstede. De achterwand van do zaal wordt ge Btoffeerd door een liof stilleven, een minia- tuurboschje, met tal van plantensoorten, inzending van den heer v. d. Ven uit Arnhem. Hiernaast zijn geëxposeerd de uitheemsche inzendingen: reuzen-Polypo- reeëu uit Suriname en van Java Op de galarij is een groot herbarium met inzendingen uit 's Rijks Herbarium te Leiden. Hier valt tevens op do fraaie collectie leermiddelen uit de fabrieken van de firma's Marcus eu Van Leydenroth van Boekhoven, beide te Utrecht. De planten zijn gerangschikt volgens het systeem van nu wijleu prof. dr. Oudemans. In tegenwoordigheid van tal van genoo- digden onder wio bekende botanici in den lande, hield de heer J. Ruys, voor zitter der Mycologische Vereeeniging. bij gelegenheid van de opening dor expositie een rede, waarin spr. het doel en streven der vereenigiug, zoowel op natuurhistorisch als op economisch gebied, uiteenzette. Hierop werd de tentoonstelling door den heer J. Blooker, le wethouder van Zeist, geopend met een hartelijke toespraak. Ruwe zeden. Een moorddadig duel, dat men ook een vechtpartij zou kunnen noemen, en dat kenschetsend is voor de ruwe zeden iu de Zuidelijke Staten van de Noord-Amerikaan che Unie, heeft in een straat te Pelham (Georgia) plaatsge vonden. Twee Amerikanen, Tate en Marchant, en hun respectievelijke echtgcnooten had den onderling oneenighoid gehad, zelfs hadden de dames den vorigen dag nog hevig getwist. Den volgenden dag kruisten beide man nen elkaar in gezelschap van hun vrouwen, terwijl zij iu rijtuigen gezeten waren. De vrouwen begonnen weer te schelden. Dé mannen werden er in gemengd, en zoo daagde de eene den anderen uit hem te volgen. In een hoek van de straat hebben zij toen met de revolver op elkaar geschoten met het gevolg, dat beiden, door verschei dene kogels getroffen, neerzonken. Men vond later de beide vrouwen ge knield en in tranen bij de lijken van hun mannen. Nizza'8 bloemenhandel. Het volgende statistiekje toont aan welk een kolossalcD omvang de bloemenhandel van Nizza heeft genomen en hoe groot db vraag naar bloemen uit Nizza is. In het vorige jaar werd niet miuder dan 7550 ton bloemen verzonden en deze vertegenwoordigden samen een waarde vaü ongeveer 14 milliocn gulden. Ongeveer 18600 men6chen leven alleen van de bloemenindustrie. lederen dag brengen twee aparte bloementreinen de viooltjes, anemo nen, oranjebloemen, rozen en jasmijnen naar Noord-Europa, en wel voornamelijk naar Parijs en Berlijn, naar Londen en St. Petersburg. Vroeger werd in de buurt van Nizza ook nog wel aan landbouw gedaan, maar deze is door de bloemen industrie geheel verdrongen. Een doodelijk ongeluk! Reuter seint uit Chartrus, d.d. 25 dezer: Terwijl do vlieger Poillot boven het mili taire kamp te Chartres, vergezeld van een passagier, een vliegtocht ondernam, viel hij naar beneden Poillot werd gedood, de passagier werd gewond. Vreemde b ij e n k o r f. Te Bcn- nekom heeft zich het zeldzame en eigen aardige geval voorgedaan, dat iu de woniug van mej. H., bijen tusschen den zolder en hot plafond dezen zomer niet minder dan een 40 pond honing hebben aangebracht Door een gaatje in den muur konden de diertjes hun modernen korf bereiken. Voor mej. II. een buitenkansje, daar de prijs van den houiug thans 50 ct. per pond is. Muzikale kon ij non. Te Oran jewoud bleek dezer dagen dat wilde ko nijneu groote liefhebbers van muziek zijn. Voor eeu der villa's liet men eene gramo phone spelen en al spoedig kwamen van alle kanten oude en jonge konijntjes op zetten. Zo kwamen al nader en gingen met gespitste ooren op het gazon voor de villa aandachtig zitten luisteren. Toen do muziek ophield vcidwccn het gehoor. Als nu de gramophoon maar niet in de plaats komt van de lichtbak. Teleurstelling. De heer John S Lyli, een kinderloos 92 jarig millionnair te New Jersey, een man die over het fabelachtige bedrag van om en bij 120 millioen gulden beschikt, heeft zijn reeds zeer ongeduldige erfgenamen op hoogst onaaugeuame wijze verrast, door de ver pleegster, die zijn twee jaar geleden getorven vrouw heefc opgepast, te trouwen. Spoorwegdrama. In do Fran sche bladen wordt weder een geheimzinnig spoorwegdrama bericht. Bij het station Magnac Bourg heeft men het lijk gevonden van een dame, mevr. Giannetti, echtgenoot van een assurantie inspecteur te Parijs. De heer Giannetti zat met zijn vrouw en twee andero passagiers in een coupé 2e kl. van een nachttrein naar Parijs. Alle vier had den zich geschikt tot slapen. Maar toen bij het station Limoges de heer Giannetti en de twee andere heeren wakker werden, was mevr. Giannetti verdwenen. Men zocht overal te vergeefs; zij was nergens te vin den, en men bleef in angstige onzekerheid tot het bericht kwam van het vinden van baar lijk. Hoe de arme vrouw is verongelukt: of zij, mecnende in de W O. te gaan, het portier van den waggon heeft geopend en er uitgevallen is, of zij door een boos doener uit den wagen is geworpen of zelve er uit gesprongen, zal een gerechtelijk onderzoek trachten uit te maken. Hot lichaam vertoont geen sporen van geweld; klaarblijkelijk was schedelbreuk de oorzaak van den dood. Olieslagers te Rotterdam. Olieslagers had beloofd de vliegweek te Rotterdam met heel iets bijzonders te be sluiten en hij heeft woord gehouden. Gisteren, Zondag, steeg hij om 5.37 op en bleef 54 minuten in de lucht. Nadat hij een schitterende vlucht rondom hot terrein had volbracht, werd de Blériot kleiner en kleiner, om ten 6lotte geheel in den horizont te verdwijnen. De menigte, enthusiast over dat sensa- tioneele vertrek, wachtte in spanning. Dat duurde nog al lang. Reeds werd men be vreesd, dat den sympathieken vlieger een ongeluk zou zijn overkomen, terwijl boven dien de duisternis begon te vallen. Totdat hij na ruim een half uur wachten, weer werd ontdekt. Heel in de verte zag men een zwart stipje, dat aanvankelijk bijna onbeweeglijk aan den horizont stond, maar dat langzamerhand grooter en grooter werd en ten slotte met enorme suclheid tot het wachtend publiek' kwam. Dat was de Blériot, die eindelijk na een ige sierlijke toeren boven het terrein neerstreek. De menigte was schier niet te houden.. Jan werd luid toegejuigd. In de hangar vertelde hij heel kalm, alsof er niets was gebeurd, het volgende: „Ik bracht een bezoek aan Delft, Den Haag en vloog toen regelrecht naar Scheveningen. Het was zulk moooi weer, dat ik besloot boven de zee te draaien. Dat was wel een eigenaardige sensatie, dus vloog ik nog maar wat verder. Ik zal pl.m. 1 K.H. van de kust zijn geweest, toen 't bij mij opkwam, dat ge hier wel eens ongerust zoudt kunnen worden. Ik keerde snel terug en zie: „Me voilé". Generaal Cool, do minister van Oorlog, was op het terrein aanwezig en kwam na deze schittercndo vlucht Olieslagers compli menteeren, waarna Z. Exc. zich de machine liet verklaren. Olieslagers bereikte op zijn „over-land en zee-vlucht" een hoogte somwijlen van 1000 meter en verbeterde op dezen laatsten dag het Nederlandsche duur- en hoogte record, dat trouwens reeds op zijn naam stond. Middel tegen de cholera. Een voormalig inspecteur van gezondheid Ola te Boedapest heeft meegedeeld, dat hij eeu serum tegen de Aziatische, cholera uitgevonden heeft, waardoor do sterfte bij deze besmettelijke ziekte, die thans 50 procent bedraagt, tot 5 procent verminderd wordt. De heer Ola begeeft zich naar Mohacs, de aan de Donauw gelegen plaats waar de cholera heerscht, om daar met zijn middel proeven te nemen. Over den Simplor. gevlo gen. Uit Domodossola, wordt gemeld dat de aviateur Chaviret over den Simplon is gevlogen; maar daar aankomende is zijn vliegtoestel overgeslagen. Chaviret is ge wond, zijn toestel is verpletterd. Vreemde bewaarplaats Iu een voorstad van Moskau werd, in de bedding der Moskwa, een bergplaats voor kanonkogels ontdekt, waaruit reeds 77 stuks werdeu te voorschijn gehaald. Er zijn nog een honderdtal achtergebleven, Nog een Spoorwegramp. Een telegram uit Goodwin (Kansas) deelt mede, dat een passagierstrein, die over den Rock Island-spoorweg in westelijke richting liep, bij Clayton in een rivier is gestort, doordat de brug tengevolge van de hevige regens vernield was. De loco motief ligt zeven meter onder water. Een en-twintig lijken, waarvan achttien van passagiers, zijn reeds opgehaald. Ook zijn een aantal personen ernstig gewond. Een o p 1 i c h t 8 t e r. Zaterdagmor gen heeft de politie te Arnhem in eeu eerste-rangs-hotel aldaar wegens oplichting gearresteerd de 20-jarige dienstbode 8. A, L., wonende in do Graaf Lodewijkstraat te Arnhem. De N. A. Ct. verneemt omtrent deze zaak het volgende: De dienstbode S. A. L was de vorige week door de politic aangehouden wegens het feit, dat z(j een costuumrok door op lichting in haar bezit had Het meisje werd door de politie aan de marechaussee over gegeven, en toen bleek, dat zij ook in Oosterbeek en Velp oplichting had gepleegd, Daar het evenwel voorwerpen van geringe waarde betrof, werd zij op vrije voeten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar intrek in een eerste-rangs-hotel te Arnhem, zich uitgevende voor „freule van Schaick". Zij vertelde, dat haar ouders in Den Haag woonden en dat dezen ook zouden over komen, en zoo bestelde zij ook voor haar ouders kamers. Zij zelf kwam ie Arnhem, naar zij beweerde, om examen te doen voor de hoofdacte en voor de acte Fransch. De bagage zou spoedig komen. "Vrij dag bracht de freule een nieuwe fiets mee in het hotel, waarop de naam van den loverancier was aangebracht. Iu het hotel had men intusschen eenige argwaan ge kregen. O.a. had men vernomen, dat zij tevoren iu een ander hotel had gelogeerd en dat zij daar door ,de marechaussee was aangehouden. Men stelde zich nu in ver binding met den rijwielhandelaar, die de fiets der „freule" had geleverd en toen bleek, dat deze was opgelicht. Vrijdagavond werd bij de politie aangifte gedaan en Zaterdagmorgen volgde de ar restatie van de dienstbode. Sequah. "VVie herinnert zich Sequah nog'? Een der grootste reclame makers van onzen tijd, die zijn olie tegen 1'heumatiek aan den man bracht in druk bezochte meetings met muziek en demon straties op het levend object. In tijden hebben we niet van hem gehoord. Eu nu opeens duikt zijn naam op in een adverten tie in een Hollansch blad, waarin hij een compagnon vraagt „inzake een wonderda dig nieuw middel tegen rheumatiek, samen stelling van Sequah-olie met radium." De steller der advertentie zegt, dat groote zaken gedaan kunnen worden. Na tuurlijk, wat Sequah doet, gebeurt in 'tgroot. Homoeopath isch zieken- hu i s. Naar het Homoeopathisch Maandblad mededeelt, is reeds een 6om van 1165,000 toegezegd om tot de oprichting van een homoeopathisch ziekenhuis geraken. Nog ongeveer f 85,000 moet er 1 Mei 1911 zijn. Zoo die er niet komen, is het toegezegde geld verloren. Brand te Kamerik. le Kame rik, een dorpje een half uur van Woorden gelegen, heeft Zaterdag nacht een hevige brand gewoed. Zeven huizen eu de kerk toren zijn verbrand. De brandweer uit Utrecht kwam op ver zoek van den Burgemeester van Kamerik met een stoomspuit te hulp en wist de kerk, de 9chool en omliggende gebouwen te behouden. De brand begon in een huis met rieten dak in de kom van het doip, dat binnen enkele oogenblikken in volle vlam stond. Het vuur woekerde voort, zoodat spoedig een zevental huizen in lichte laaie stond. Daarna geraakte de toren in brand, en ook spoedig stond deze in volle vlain. Het dak stortte in, en het uurwerk kwam te vallen, doch de Utrechtsche brandweer wist de kerk en de school en verdere belen dende gebouwen te behouden en het vuur meester te worden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2