DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 226. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG NABETRACHTING - OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. Hoofdredacteur B. RIJKIIKS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco por post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULR1NF. llt iU 6. Telel. Iutere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen -en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Die rondvraag, die rondvraag Hoeveel aangenamer en gemakkelijker zou de leiding van menige vergadering zijn, als die niet werd toegelaten Heen verstandig raadslid zou intusschen van dit prerogatief afstand willen doen. En ook in onzen Raad is het meermalen gebleken, hoe na een opmerking van een rondvragend lid een vrij belangrijke dis cussie ontstond, die soms niet zonder ern stige gevolgen bleef. Zullen ook de vragen aan het einde van deze zitting gevolgen hebben Natuurlijk zijn B. en W. altijd bereid, indien het uitdrukkelijk door den Raad verlangd wordt, het advies in te winnen en over te leggen aan een der bestaande oflicieele lichamen. Maar is het wel goed, dat er bij ern stige zaken uit den Raad stemmen moeten opgaan, die om dergelijke adviezen vragfen? We bedoelen dit: zou het voor de be trokken Commissies, Kamer van Koophan del enz. niet aangenamer zijn, dat hun advies gevraagd werd door B. en W. al vorens daartoe pressie wordt geoefend van den Raad Zelfs al zijn B. en W. nog zoo over tuigd van hun goed inzicht in een of andere zaak, zoodat zij voor zich een nader advies volkomen overbodig achten, dan nog eischt de complaisance, dat ze de aangewezen adviseerende lichamen in de gelegenheid stellen, van huu meening over belangrijke zaken te doen blijken. En hier geldt het stellig zeer belangrijke zaken waarmee groote uitgaven gemoeid zijn. Zeer juist gezien was het, dat er op werd aangedrongen alsnog de adviezen te vragen van de Commissie van Fabricage omtrent de H. B. S en do eierenmarkt en van de Commissie van Toezicht over even redige schoolgeldheffing, enz. Enfin, als we 't goed begrepen hebben dan komen die adviezen nog. 't Zou niet goed gezien zijn de belang rijkheid van een zaak af te meten naar de uitgebreidheid van de discussie er over of naar het aantal wijzeD, dat het woord er over gevoerd heeft. Zoowat de heele Raad heeft gepraat over de plaats voor het standbeeld van Oldenbarneveldt. Het eind van het lied was, dat B. en W. hun vooi'Btel zagen aangenomen en dat lijkt ons ook waarom zouden ook wij nu ons oordeel achterwege houden -het lijkt ook ons dat uit esthetisch oogpunt de plek die gekozen, is met een mooie laan tot achtergrond, wel de beste was. Het „park" op het Julianaplein gaf den heer van Kalken aanleiding tot heel mooie, gestyleerde ontboezemingen. Wat een ver schil van standpunt. Het ééue raadslid spreekt van een park, het andere van een plantsoentje juist ge schikt om er een urinoir iu te verbergen. Over het idealisme van den een, en het realisme van den ander zou een heele boom zijn op te zetten. Ook dit pleit werd gewonnen door B. en W. Naar de uitingen van enkele raadsleden te oordeelen, zal het Julianapleintjc* dan ook niet ontsierd worden door den gevel van de fabriek van den heerEyaink en bovendien wat het zwaarste is het aanmoedigen van een plaatselijke industrie heeft terecht o i. bij B en W. en ook bij don Raad den doorslag gegeven. De wethouder van publieke werken heeft op waardige wijze ziju entree gemaakt. Op sobere en zakelijke wyze verde digde hij de voorstellen, die hij wel bij inventaris zal hebben aanvaard. De volgende raadszitting over de be grooting zal wel wat meer to doen geven. Dan komt er heel wat onder den hamer. S BALKAN-POLITIEK. De Times bevat een hoogst belangwekkend artikel over de Turksch-Roemeensche over eenkomst, welker bestaan het blad na al de bevestigingen als vaststaand aauncemt: in dien zin dan, dat Roemenië zich ver bonden heeft om, in geval van een oorlog tusschen Turkije en Griekenland, al zijn legerkorpsen naar de zuidergrens te brengen, teneinde Bulgarije te verhinderen den Turk in den rug aan te vallen. De Times be toogt dat die overeenkomst de oorlogs kansen in den Balkan belangrijk doet stijgen. De oorlogszuchtige partij in Turkije, die gaarne Griekenland hoe eer zoo beter te lijf zou willen gaan, is tot dusver in de minderheid gebleven, vooral doordat de kansen op succes in een Turksch-Griekschen oorlog twijfelachtig waren wegens de waarschijnlijkheid, dat Bulgarije Grieken land zou gaan helpen. Nu evenwel door de afspraak met Roemenië do Bulgaar ongevaarlijk is gemaakt, is de uitslag van een oorlog met Griekenland niet twi'fel- achtig en zal do oorlogspartij in Turkije heel wat meer kans hebben haar zin te kuunen doordrijven. Dit alles is voor de Times slechts een inleiding, want het artikel is niet tegen Roemenië gericht, maar tegen Duitschland. Roemenie, zegt de Times, heeft natuurlijk dit verdrag niet aangegaan zonder ovorleg gepleegd te hebben met de twee naties, welke in de laatste jaren een overwegenden invloed in het land oefenen. Eu van die twee naties heeft Duitschland verreweg het meest te zeggen in Roemenië. M. a. w., zoo wil de Times zeggen, het verdrag is eigenlijk door Duitschland tot stand gebracht. Wel is waar spreekt men dat tegen in Berlijn, maar daar sprak men indertijd ook tegen dat Duitschland aan het eind der Balkan-crisis een „bedekt ultimatum" naar Petersburg had gezonden, en dezer dagen heeft Keizer Wilhelm zelf dat erkend, toen hij, in Weenen, er over sprak hoe hij zich in tijden van nood „in schitterende wapenrusting" aan Keizer Frans Jozefs zijde had geplaatst. Welnu, zoo zal Duitschland's cliënt op don Balkan eveneens in schitterende wapenrusting aan Turkijo's zijde verschijnen. Ton slotte zegt de Times, Duitschland er niet van te verdenken, dat het opzettelijk een oorlog op don Balkan wil verwekken, maar wel dat het, ter vermeerdering van zijn invloed iu Turkije, de Jong-Turken in de gelcgenhciii stelt, huu gezag te be- vestigen door middel van een Balkau-oorlog. ONLUSTEN TE BERLIJN. In dn Berlijnsche stadswijk Moabit kwamen Maandagavond, ten gevolge der door de stakende werklieden eeuer kolen- firma veroorzaakte ernstige ongeregeld heden, hevige botsingen tusschen do politic en de menigte voor. Do part. corr. van het Hbld. meldt, dat dit stakingsrumoer in omvang en ernst alles overtreft op dit gebied tot nog toe in Ber lijn vertoond. De politie en de betoogers hebben tusschen 10 en 12 uitr 's nachts eenvoudig een slag geleverd. Aan beide zijden vielen gowouden in grooten getale. Van de politie werden 38 man buiten ge vecht gesteld; hoeveel burgers er gewond werden kan nog niet met nauwkeurigheid worden vastgesteld. Het aantal wordt echter vor over de honderd geraamd. In een lokaal, waar hulp verleènd wordt aan mcnschon die een ongeluk krijgen, werden er 22 op genomen. Er heeft een regelrecht bombar dement plaats gehad' met stcencn, bier glazen en dergelijke projectielen, die uit café's en van balcons op de politic geslin gerd werden. Zelfs is er geschoten. De vrouwen hiel pen ijverig mee; zij wierpen bloempotten zand en water naar beneden. Er werd een stormloop gehoudeu op de Reformations- kerk. Te half twaalf stonden daar onge veer 3000 peiBonen. Kwajongens klommen in de lantaarnpalen en draaiden de vlammen uit, smeten de ruiten in van passecrende trams en sleurden uit de tram een gees telijke, den pastoor van de Reforuiations- kerk. Deze geestelijke wist te ontkomen in zijn woning en grendelde de deur. Het volk werd daarop zoo woedend, dat het de geschilderde ruiten van de kerk insmeet, en voor duizenden marken aan kostbaar heden vernielde. De politie had niet op dergelijke uitge breide en langdurige wanordelijkheden ge rekend. Zij stond machteloos tegenover de duizenden. Dinsdag was het op de slagveldstraten een stilte na den storm. Vele politieagen ten, de revolvers in de bruine, glimmende tasschen op de linkerheup, vele pratende troepjes, belangstelling voor stukgesmeten ruiten, een stukje opengebroken straat, waar het plebs de steenen uitgerukt had, bewezen, dat oi een slag had plaats ge vonden. Voor vanavond worden weer onge regeldheden vorwacht, doch nu zal de politie wel op haar hoede zijn. Zij ontving zeer Btrenge instructies en bovendien wor den militairen gereed gehouden. DUITSCHLAND. De veiontwaardiging van tal van vooruit- strevenden in Duitschland is opgewekt door een mededeeling op het Maagdenburger socialistencoagres. Een der leden kwam daar vertellen, dat bij de Duitsche legor-autori- tciten uitvoerige instructies klaar liggen voor bet geval van een oproerige bewe ging; in welke instructies o.a. zou staan, dat in dat geval het eerste werk moet zijn alle socialistische journalisten en par lementsleden in hochtenis te nemen, zonder acht te geven op de parlementaire on schendbaarheid. De volgende rechtszaak wekt in Duitschland veel opzien. In Weimar staat prof. Lehmann Iiohen- burg terecht wegens beleediging van het officiorskorps en den rechterlijken stand. De professor had namelijk geschreven, dat uicu een schavuit en een meinccdigc kan ziju en toch officier of rechter blijven. Ter zitting waren eenige deskundigen versche nen, die over des beklaagden geestestoe stand gehoord zouden worden; maar do beklaagde protesteerde zelfs reeds tegen de verdenking, als zou hij aan een stoornis der geestvermogens lijden. Hij had weinig succes, want de rechtbank besliste dat hij zp8 weken in een geslicht onder observatie zou blijven. Do beklaagde kwam van deze beslissing terstond in hooger beroep en verzekerde bovendien, dat hij tegen de uitvoering daarvan zoo goed mogelijk daadwerkelijken tegenstand zou bieden. Men is in Duitschland verontwaaidigd, en verschillende hoogstaande mannen (b.v. niemand minder dau prof. Haccknl, uit Jena) betuigen, dat Lehmanu-Hohenburg allerminst krankzinnig is. maar integendeel een zeer hoogstaand man. Dien wil men nu zoo maar zes weken gaan opsluiten! Weder is een sociaal-democraat tot lid van den Rijksdag gekozen. Bij de aanvul lingsverkiezing te Frankfort aan den Oder werd bij de herstemming de sociaal-demo craat Faber, mr. schoenmaker te Lebns, gekozen met 15,797 stemmen, tegen 15,625 op den nationaal-liberalen, caudi- daat dr. Winter. FRANKRIJK. De socialistische burgemeester van Cor- neilla-de-la-Rivicre, een gemeente in het arrondissement Perpignan, de heer Author, heeft dezer dagen de arbeiders in den wijn bouw uitgeuoodigd tot een conferentie in het stadhuis, teneinde gezamelijk de quaes- tio der salarisverhooging te bespreken. Hij wees de wijnbouwers er op, dat dit jaar de wijn tegen zeer hooge prijzen ver kocht zal worden, zoodat de landeigenaars grove winst zullen maken. Hij achtte het niet meer dan billyk, dat do arbeiders ook hun deel zouden krijgen van dit voordeel, zoodat hij de aanwezigen opwokto in staking te gaan, indien hun salarissen uiet werden verhoogd volgens een door hem uitgewerkt tarief. Gaan de patroons niet op deze voor waarden in, zoo sprak dezo vreemde bur- gemeester, dan zullen zij geen druiven in hun vaten krijgen: wij zullen de wegen versperren en opbreken, en vreemde pluk kers beletten in de wijnbergen te komen. Gij kuut u op uw burgemeester verlaten: ik zal aan uw hoofd de wegen bewaken en eiken pluk verhinderen. Na deze woorden liet de burgemeester de raadsvlag op het stadhuis hijschen, in afwaehtiug van het antwoord der grond eigenaars. Dezen echter lieten hem wach ten, en dienden een klacht in bij den pro cureur der republiek. Het gerucht loopt, dat de prefect aan

De Eemlander | 1910 | | pagina 1