WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. Rechtzaken. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 28 September 1910. Hoogste barometerstand 7G4.1 m.M. te Munchen |laagste 747.1 te Seydiefjord. Verwachtiug tot den avond van 29 Sep tember 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOOpT 767 m.M. Vorigo stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 28 Sept. des morgens 7 uur is 55" F. den minister van binnenlandsche zaken zaken zal voorstellen, den heer Auther ais burgemeester af te zetten. Intusschen staat geheel Corneilla-de-la- Rivière op stelten, schuijft de Temps. ITALIË. De Italiaansche bladen zijn verontwaar digd tegen de overheden van Napels, die het voorkomen van choleragevallen daar ter stede geheim hielden, om de vreem delingen die de 6tad wilden bezoeken niet af te schrikken. Wij Italianen", zegt de „Vita", „moeten ons eeuwenoud gebrek van liegen verbete ren. Iu geen ander laud denkt men er aaD, zoo te liegen en zoo lakenswaardig de feiten te verhelen*. De „Popoio Romano* veroordeelt het ook, dat niet alle ziektegevallen worden aangegeven. Maar het blad prijst het ge meentebestuur van Rome, dat allo moge lijke voorzorgsmaatregelen laat nemen en alle treinen uit Napels laat tegemoet reizeu door geneesheereu, die dau onderweg de reizigers onderzoeken. De afgevaardigde Paratere, zoo bericht de „Messaggero", zal in de Kamer de regeering interpelleercn en haar verwijten dat zij niet terstond bij het uitbreken van de epidemie een commissaris naai Napels heelt gezonden, om de leiding van den gezondheidsdienst op zich te nemen en het gemeentebestuur te dwingen, zijn plicht te doen. NIEUWE BEPERKING VAN TREIN "VERKEER OP ZONDAG. Opmerkelijk is het, bij het beschouwen van het nieuwe wintel-spoorboekje, hoe vele trciuen des Zondag zullen uitvallen: de meeste dienstregelingen zijn gedecimeerd en meer dan dat. In Noord-Holland b.v. is op nagenoeg alle lijnen een sterk beperkte Zondagsdienst ingevoerd, waarbij des Zondags o.a. een der zoo belangrijke sneltreinen naar Leeuwarden via EnkhuizenStavoren het loodje legt. De twee sneltreinen tus6c.hen Groningen en Leeuwarden, nauwelijks ingesteld, worden beide 's Zondags ge schrapt. Evenzoo twee van de drie snel treinen tusschen Zutfen en Enschedé, terwijl ook overigens onder de sneltreinen in 't Oosten des Zondags geducht huisge houden wordt. Opvallend is daarbij hoe geheel Limburg en het grootste gedeelte vau Noord-Brabant onaangetast zijn gelaten, zegt het Vader land. ONDERWIJZER HANDELAAR. Tegen een onderwijzer te Tiel is eene klacht ingesteld wegens overtreding van art. 37 der Wet op het lager Onderwijs, luidende: „Het is den onderwijzer op straffe van ontslag verboden handel te drijven of eenige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs uit te oefenen. Als agent der N. V. „Kunst en Kleur*, te Amsterdam, zou hij zich belast hebben met den verkoop van lithographieën en etsen. VLEESCHKEURING. De Kamer van Koophandel te Heeren veen besloot tot den Minister van Land bouw een adres te richten, waarin aange- gedrongen wordt op spoedige invoering van een Rijkswet op de keuring van vleesch voor binnenlandsche consumptie, in het belang van den vleeschhandel cn van het publick. HET LEUVENUMSCHE BOSCH. De Verecniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland doet een beroep op de welgestelde natuurvrienden in ons land, om hot Leuvcnumsche bosch te sparen ilit sloopershanden. De Vereeciging heeft goede hoop op do onbaatzuchtigheid vau de meer vermogen- den in ons land, zegt de N. R. Ct. En zooals dat voor de Naardermeer reeds zoo glorieus is gelukt, onderneemt zij nu ook weer een pogiug, die, naar zij hoopt even eens zal mogen slagen. Zij schrijft nl. een leening uit, om deze bosschen te koopen. Het prospectus daarvoor is onderteekend door de heeren: dr. J Th. Oudemans, voorzitter en tal van anderen. Exemplaren van het prospectus zijn verkrijgbaar hij den voorzitter. Voor hen, die de ongeuieene schoonheid der Leuvenumsche bosschen niet kennen, heeft het bestuur een aantal photographieën laten nemen eD in een boekje gereprodu ceerd, dat wel de beste propaganda voor deze echt nationale onderneming zal wezen. DE COALITIE EN DE DEFENSIE. De Gelderlander (R.-K.) schrijft naar aanleiding van een Standaard-driestar over de landsdefensie „Dus: behalve 40 millioen voor de kust verdediging en ongeveer- 10 millioen voor de Amsterdamsche stelling, nog x millioen voor de Utrechtsche linie en x millioen voor de verbetering van het staande leger. „Wij hebben over dezen drang in mili- taritische richting slechts éeu ding te zeg' gen, n.l. dit Mochten deze denkbeelden van de „Stan daard" steuu vinden hij de coalitie, dan keeren wij ons van deze politieke partij- groepeering af. En wij weten met zekerheid, dat velen hetzelfde zouden doen, wier geweten hun zegt, dat steun aan een partij-grocpeering, die in deze richting drijft en het volk daar voor ontzettende lasten moet opleggen, niet is iu het ware belang des lands*. EEDSWEIGERING. Advocaat-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré nam gisteren bij den Hoogen Raad conclusie in het casatieberoep van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het ontslag van rechtsvervolginging van J. H., terzake van eedsweigering als getuige in een strafzaak, terwijl hij behoort tot het R. K. kerkge nootschap. Adv. geu. was van oordeel, dat inder daad tusschen deze zaak en de zaak- Kriller een groot onderscheid bestaat. Het gaat hier om het wezen der zaak: was hij, die erkent tot het R. K., kerkgenoot schap tc behooren, doch den eed weigerde, tot het afleggen van den eed verplicht Het Hof heeft alleen op de woorden van het desbetreffend artikel gelet en beslist, dat die woorden den getuige do keus laten om den eed of de belofte te leggen. Met het tegen die beslissing dooi den procureur-generaal van het Hof te Amsterdam aangevoerde cassatiemiddel kon adv.-gen. zich vereenigen. Men mag niet alleen op de woorden der wet letten zonder met de geschiedenis rekening te houden. En nog gevaarlijker acht adv. gen. do leer van de Haarlem- sche. Rechtbank voigens welke men met de veranderde tijdsomstandigheden en opvattingen heeft rekening te houden bij de uitlegging der wet. Daardoor plaatst de rechter zich op den stoel van den wetgever Of ons volk waarheidlievend genoeg is om den eed te kunnen missen is een vraagstuk van zuiver sociologischen aard, waarin alleen de wetgever mag beslissen, die over voldoende gegevens beschikt om die vraag te beantwoorden. Ook do argumenten, door mr. Levy, den raadsman van den gerequiteerde, voor de door hem bestreden opvatting aange voerd, achtte adv -gen. onjuist. De wetge ver heeft eenerzijds gewetensbezwaren wil len eerbiedigen, anderzijds voorkomen dat men een lichtvaardig beroep daarop deed. Daarom heeft hij degene die overwegende gemoedsbezwaren heeft tegen den eed. doch dio bezwaren niet kan doen deelen door zijn kerkgenootschap, de keus gelaten, dat kerkgenootschap te verlaten of don eed af te leggen. Bij een reeks van arres ten heeft de Hooge Raad ook die opvat ting gedeeld. Het arrest moet derhalve vernietigd worden. Aangezien echter fei telijk in deze zaak niet vaststaat, dat het R. K. kerkgenootschap het afleggen van den eed toelaat, concludeerde adv.-gen. lot vorwijziging der zaak naar een aan grenzend Hof. Uitspraak 7 November. De zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt Maandag 10 October 1910, des v-iormiddags te 10 uren, in het open baar gehouden in do zaal, genaamd „Groot Kunstliefde" van het Gebouw voor Kuusten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht, in to gaan tegenover de Boter markt en is bestemd tot het doen van uit spraak omtrent de lotelingen die redenen van vrijstelling hebnen ingediend, de lote lingen die van den dieD6t uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1911. De tot majoor bij het 9de regiment infanterie benoemde kapitein L. Noest komt te Utrecht in garnizoen. De bij het 8ste regiment infanterie nieuw benoemde tweede luitenant J. P Briët wordt Zaterdag 1 October te Arnhem beëedigd en in functie gesteld en ingedeeld bij de 3e comp. Ie bataljon te Doesburg. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal do heer J. H. Speenhoff met het „Klein Tooneel" dat zooals men weet op een geheel andere leest is ge schoeid dan het „Vrije Tooneel", Zaterdag avond oen voorstelling in Amicitia geven. Het echtpaar Speenhoff streeft naar degelijke kunst en geniet daarbij de me dewerking van bekende artisten van onze groote gezelschappen Voornamelijk wor den eenacters opgevoerd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Mevrouw do wed. E. L. Visser, heeft tot aaudenken aan haar echtgenoot, te Amsterdam overleden, aan de Isiael. Ge meente te Amersfoort een gebouw geschon ken voor godsdienstschool en de inrichting daarvan bekostigd. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van arbeiders en arbeidsters in het bak kers-, en chocolade- en suikerbewerkingsbe- drijf heeft op Zondag2 October a. s. in de Kei zerskroon een openbare vergadering uitge schreven tegen den nachtarbeid. Als spre- kor zal optreden de heer Th. Vermeulen, uit Amsterdam, De vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" houdt Vrijdag 30 September, des avonds 8 uur een algemeene ledenvergadering iu het Schoolgebouw. De ageuda vermeldt de volgende puuten van behandeling 1. Begrooting dienstjaar 1911. 2. Be noeming Commissie van 3 leden voor het nazien der Rekening en Verantwoording over 1910. 3. Benoeming Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Mr. H. J. M. van den Bergh, A. E. Blok, W. Uupkes, C Prins Jr. en J. M. Sporry. 4. Mededeelingen van het Bestuur. Mijnheer de Redacteur! Wil s. v. p. zou goed zijn nevenstaande regelen te plaatsen, waarvoor mijn dank. In Uw No. van 13 Aug. (wellicht ook in andere bladen) was een advertentie geplaatst door Meeuwus, Wijubrugstraat 11, Rotterdam, inhoudend om van Konin ginnedag de meeste goede woorden in te zenden. Prijzen waren voor deugeen die de meeste woorden inzond. Phonograaf met 5 rollen, pendulo met- coupes, koekoekkiok. staande hangklok enz., terwijl de 50 eersten inzenders ook een prijs werd toegezegd. Ik zond den 13den Aug. lus denzelfden dag (vlugger kon niet) een lijst in met 126 goede woorden. Tot zoo ver was alles goed en kosteloos. 16 Sept. ontving ik verschil lende circulaires o. m. meldend, dat ik de gelukkige winner was, en wel: a. voor de rubriek de eerste inzenders; b. kwam ik in aanmerking voor de eerste 100 inzenders der meeste goede woorden. Wat een geluk vindt U uiet? Echter (en dit was de schaduwzijde, maar wie doet iets voor niets) moest ik voor iederen prijs 75 ets. inzeudeu, derhalve 2X75 ct. f 1.50 voor vracht en admi nistratie kosten. Kon ik op die manier een fonograaf of koekoeksklok en nog wat bemachtigen, dit was een koopje. Gisteren ruim 7 uur te Rotterdam zijnde was ik beoieuwd al dit moois te zien, ter wijl ik tevens de f 1.50 had willen voldoen, daar voor 27 Sept. de prijzen moesten zijn opgevraagd of wel het geld moest zijn ingezonden. Ik vervoegde mij aan bedoeld adres 2 hoog alwaar ik op een kantoor zonder licht, ontvangen werd door den chef der zaak zult U denken, misjdoor een ventje van m.i. circa 14 jaar. Nad^t ik mij ontpopt had en het doel mijner komst had medegedeeld werd mij gezegd dat Mijnheer mij niet kon ontvangen hoe wel ik overtuigd was dat de chef(?) aan wezig was. Al het schoons, dat ik mij had voorgesteld te zien, zocht ik tevergeefs, daar zoo ver het straatlicht mij hiertoe in staat stelde ik niets anders zag als een h o 1 kantoor. Mochten er onder Uw lezers met mij meer gelukkige winners zjjn van deze of dergelijke ondernemingen dan is m.i. onderzoek niet overbodig voor dat de „monuie" wordt geofferd. Hoogachtend UEdn. J. W. EGGINK. Oplichter. Wegens bedrog cn oplichterij is, zooals reeds gemeld is, Vrij dag te Berljju de bankdirecteur Otto Sattler in hechtenis genomen. Sattler, een jonge man van ongeveer 30 jaar, is een dier rooveiB, die do beurs en het bankiersvak tot hun terrein gekozen hebben. Iu den korten tijd, dat hij te Berlijn werkzaam is, heeft hij de menschen voor ongeveer een half millioen Mark opgelicht. Sattler kwam twee of drie jaar geleden zonder een cent op zak naar de Duitscbe hoofdstad. Te zamen met een zckeien Pickenbach lichte hij een blaadje op, de „Leuchtturm" geheeten, dat in beurs- kringen weldra als een levolverblad bekend stond. Aan financieele instellingen te Ber lijn, die niet als al te solied bekend ston den, werd het krantje toegezonden, en zoo niet spoedig een remuratie voor de redactie volgde, werd tegen de instelling in kwestie een campagne begonnen. Het blad bleef niet lang bestaan, want Sattler wiet iets beters. Op den hoek van den Oraniënbur- ger- en Friedrichstrasse vestigde hij een bank, die do naam van „Bank Commissions und Pinanzierung-Institut" ontving. De inrich ting was schitterend en reusachtige brand kasten waren wel in staat het vertrouwen van den gaanden en komenden man te ver sterken. Een leger van typisten, stenografen en klerken arbeidden den ganschen dag, en midden in het gebouw bevond zich, zooals in alle groote financieele inrichtingen, een rijk gemeubileerde conferentiezaal. Groote borden voor de ramen droegen trots den Pruisischen adelaar. De zaak marcheerde goed, voortdurend vertrouwden nieuwe cliënten aan het „Fi- nanziorungs Institnt' hun spaarpenningen toe. De slechte reputatie van Sattler begon echter den argwaan der politie te trekken, zoodat dezer dagen etn inspecteur met twee accountants toegang vroeg tot den directeur.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2