DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Dameshoeden en Fournituren. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No. 229. ZATERDAG 1 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG. J. H. W. AUF DEM BRINKE, LANGE8TRAAT 48. -> AMERSFOORT. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur U. O. KIJKEDH. Kureau: KLEHHE HaAG[6. Telef. Intere. 18S. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf4. Franco per Van 1 tot 5. rogels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.-. Franco per post Bulken hot Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnemeot belangrijke korting). Tot plaatsing; van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam DUITSCHLAND. De centrale organisatie van[j melk handelaars te Hamburg, had aan een aantal melkleveranciers doen weten, dat zij financieel te gronde zonden worden gericht, wanneer zij voortgingen aan handelaars te leveren die hun melk goedkooper verkoch ten dan de leden der organisatie. De aldus bedreigde leveranciers dienden tegen het bestuur der melkhandclaarsorga- nisatie een aanklacht in wegens afdreiging. De officier van justitie omschreef het optreden der organisatie als terrorisme. De 73 leden van het bestuur werden ieder tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, en de secretaris, die den brief had ge schreven, kreeg wegens medeplichtigheid twee dagen. GROOT BRITANNIE. Op verzoek van den minister van koop handel hebben de werkgevers en de arbei ders in de Engelsche Katoennijverheid gisteravond nogmaals vergaderd. Men is echter tot geen resultaat gekomen. De algemeene uitsluiting in de katoen nijverheid zou dus heden beginnen. AMERIKA. Te Tacoma in Washington is bericht ontvangen uit Seward (Alaska), dat aan de Kenai-rivier een buitengewoon rijke goud ader is ontdekt. De bewoners van laatst genoemde stad zijn plotseling aangegrepen door een hevige goudkoorts en strijken in scharen op de veelbelovende plek neer, in de hoop, ook een deel van de te vinden schatten machtig te worden. SPEKJE. Zooals men weet, heeft de kapitein-ge neraal der provincie Viscaya de Katholieko manifestatie te Bilbao verboden. Het organisatie-comitie heeft daartegen geprotesteerd en bjj dit protest hebben zich negen en veertig geestelijken aange sloten. Te Bilbao heerscht nog steeds groote opwinding. Terwijl de clericale propagandisten in het Koorden een heftige agitatie voeren om de menschen op te wekken aan de manifestaties deel te nemen, begint de agitatie in het Zuiden daarentegen te ver slappen. IIOLLANDSCH TEE IK OOSTEKRIJK. De stand van zaken op de veemarkt te Weenen is zoo, dat reeds een bezending Hollandsche runderen werd aangekocht voor invoer naar Weenen. De Keue Freie Presee meldt, dat deze runderen, ongeveer 30 in getal, 10 October op de markt zullen ge bracht worden. Men had ook in Weenen gedacht over invoer van Fransche runderen, maar dit werd niet icndabel bevonden. EEDSQUAESTIE. 55 Israëlieten te Amsterdam hebben bij deurwaardcrBexploit het lidmaatschap van hun kerkgenootschap opgezegd, met de bedoeling om wauneer zij eventueel in een proces als getuigen moeten worden gehoord van de verplichting tot eedsaflegging ont heven te kunnen worden. MEMOIRES VAK DOMELA KIEUWEKHUI8. Kaar het Hbld. verneemt kan in den loop van de maand October de verschijning tegemoet gezien worden van een werk van Domela Kieuwenhuis, waarin deze zijn memoires heeft neergelegd. Kieuwenhuis behandelt hierin zijn levens loop van theoloog tot anarchist met breed voerige beschrijving van de verschillende evoluties. Zijn strijd tegen de sociaal-de mocratie komt daarbij vanzelf naar voren en de spoorwegstaking van 1903 wordt een episode, waarbij langer stilgestaan wordt. Voor een Duitsche en Fransche vertaling van het werk wordt reeds gezorgd. AMBACHTSSCHOOL. Gisteravond hield de vereenigiug „Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw, onder voorzitterschap van den heer G. J. Buijs. Ka opening der vergadering leest de secretarie, de heer J. W. C. Bloem, de notulen van 28 Febr. 1910, die worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna de begrooting voor 1911. De voorzitter deelt mode, dat deze heeft ter visie gelegen, maar zooals het meer gaat, niemand heeft er naar omgekeken. Daarom zal hij enkele cijfers toelichten. De uitgaven en inkomsten zijn aanmerke lijk hooger geraamd, dan vorig jaar. Die verhoogingen zijn aangebracht met het oog op de uitbreiding van den smidscursas. Door de groote aanmelding konden vorig jaar een tiental leeilingen niet worden toe gelaten. Het verschijnsel, dat de toeloop voor dezen cursus toeneemt, heeft de aandacht getrokken van het Bestuur, dat overwogen heeft, op welke wijze daarann kan worden tegemoet gekomen. Indien de cursus gesplitst wordt, zouden de kosten veel te groot worden. Maar er is nog oen middenweg, door nl één lokaal beschikbaar te stellen met de noodige leermiddelen. Dan kunnen iuplaats van 2-t leerlingen er 34 worden toegelaten. Er komt dan bij de uitgaven de inrichting voor dat lokaal en het salaris voor oon onderwijzer. Het bestuur heeft de noodige verzoeken gericht aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente om verhooging van subsidie. Op de Staatsbegrooting is reeds f 800 meer uitgetrokken, welke subsidie verleend zal worden onder voorwaarde, dat ook de provincie en de gemeente hooger subsi dieeren. Aan de gemeente is f 500 meer gevraagd en aan de provincie f 250. Als die subsidies worden toegekend kan met 1 April 1911 worden tegemoet gekomen aan deu grooteu toeloop. Voor Amersfoort vooral is dit van belang, omdat in het reglement staat, dat de jongston het eerst worden afgewezen, en die komen juist uit de gemeoiite, zoo van de lagere school, terwijl de jongens uit do dorpen gewoonlijk ouder zijn. De voorzitter gelooft dan ook wel, dat die verhoogde subsidie zal worden toegestaan. Ook is aan de Gemeente gevraagd een hypotheek voor inrichtiugskosten van f 4000, maar het Dag. Bestuur had daar niet veel zin in en heeft gevraagd of niet langs een anderen weg daaraan te komen zou zijn. Dat zal mogelijk wel gaan. Die meerdere uitgaven behoeven toch niet in eens te worden gedaan. Het eerste jaar zal 800 f 900 noodig zijn en eerst na 3 jaren het totaal bedrag. Ku zjjn er nog •nkorasten uit oud materiaal, verloting enz die wat hooger zijn. Dan is er ook nog de spaarkas, waar bijv. f 1000 uit geleend kan worden. Op die wijze kan de school zich zelf helpen Maar buiten de subsidies kan ze niet; die moeten de inkomsteu met f1550 verhoogon. De contributie der leden is geraamd op f 500. Het aantal leden gaat echter hard achteruit. Vorig jaar is het met 19 ver minderd en in het loopende jaar zijn er al 7 afgevallen. Versterking van het ledental is dan ook dringend noodig. Ook aan de buitengemeenten is ver hooging der bijdragen gevraagd. Tot nog toe wordt door enkele dorpen f 15 per leerling gegeven; gevraagd is dit bedrag op f 25 te stellen. Soest en Kijkerk heb ben daaraan niet voldaan, mogelijk dat Baarn en Hilversum het wel doen. De post daarvoor is daarom geraamd op f 530. In totaal bedragen de inkomsten f 22,600 tegen f 20,900 in het vorig jaar. De uit gaven zyn daarmee in overeenstemming, eveneens in totaal f 22,600. Eo begrooting voor don avondteeken- cursus bedraagt f 1225 in ontvangst on uitgaaf. De bogrooting wordt vastgesteld en zal worden aangeboden ter goedkeuiing aan de verschillende college's, die er mede in ken nis moeten worden gesteld. Tot leden dor Commissie voor het nazien der rekening on verantwoording over 1910 worden gekozen de heeren: H. W. van Esveld, J. H. C. T. Teengs en W. G. Klomp en tot plaatsvervangend lid mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Bij do nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de aftredende leden: Mr. H. J. M. van den Bergh, A E. Blok, W. Hupkes, C. Prins Jr on J. M. Sporry. De voorzitter deelt nog mede, dat voor den avondteekoncursus zich reeds 66 leer lingen hebben aangesteld. Hierbij komen ook nog eenige leerlingen van de Hoef- smidschool, die onderwijs ontvangen, geheel voor hun vak ingericht. Yorig jaar heeft het Bestuur zich gewend tot minister Talma, onder wiens ressort de Hoefsmidschool hoort, om subsidie, maar het kreeg nul op het rekest. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Yereeniging Handelsschool voor Amersfoort en' Omstreken heeft van den minister een schrijven ontvangen dat voor een handelsschool een subsidie op de be grooting voor 1911 zal worden voorgesteld van f 5000. In de gisterenavond gehouden vergade ring van leden der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is als voorzitter herkozen de heer I. M. J. Hoog. In de plaats van den heer L. Koest, die wegens vertrek heeft bedankt, werd als bestuurslid gekozen de heer J. A. Hamers. Besloten werd op de tweede uitvoering in dit seizoen ten gehooro te brengen „Die Schöpfing" van Haydn. :De Amersfoort8che Zweminrichting wordt Maandag a.s. voor het publiek gesloten. Amersfoorteche Football Club „Quick". Heden 1 October is het juist 20 jaar geleden, dat in Amers foort de Voetbal Vereeniging „Quick" word opgericht. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak, ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de eehte nootzoete tarwesmnab van ons „Melkbrooil" en „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal. doch eroqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1