sioSils DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 230. MAANDAG 3 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Hoof dreilacte.o r R. O. R IJ K K M S. Rureaii: KI.KI1VK IUAO O. Telef. Iutere. 18S. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaar14-Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.G0. Per 3 maanden id. flFranco per post Puilen het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam FRANKRIJK. Met het toenemend luchtverkeer zal allengs de instelling van een luchtpolitie noodzakelijk worden, vooral met het oog op het smokkelen aan de grenzen. Een eerste gebruik van aeroplaner ten dienste der polit'e is gemaakt tijdens de laatste vliegweek te Bordca'x Voor de aankomst van president Fallières heeft een ambtenaar van den veiligheidsdienst een ronde per aeroplaan gemaakt, waardoor hij zich in een oogenblik er van kon overtuigen dat alle posten behoorlijk bezet waren. Dit eerste voorbeeld zal spoedig veel navolging vinden. DUITSCHLAND. De Badensche socialisten hebben een vergadering gehouden over de debatten op het Maagdenburgsche congres De verga dering keurde de bonding der gedelegeer den op het congres (in het bijzonder Kolb en Frank) goed. Kolb stelde voor, ten einde conflicten, als op het congres van Maagdenburg, te voorkomen, een rijks commissie der sociaal-democratische partij op te richten, die zou bestaan uit partij- genooten uit alle deelon des lands en tot taak zou hebben de politiek en taktiek der partij te controleeren en vrede te houden tusscheu Noord en Zuid. In elk geval schijnen de Badensche so cialisten niet te wijken voor het oordeel der partijvergadering. GROOT BRITANNE. De uitsluiting in de Katoenindustrie in Engeland is toch doorgegaan. Uit de Ka toenstreek wordt' gemeld dat Zaterdagmid dag ongeveer 701) fabrieken gesloten zjjn, waardoor 150000 arbeiders op straat staan. Lord Charles Beresford heeft een alarmeerendeo open brief geschreven aan den eerste-minister, natuurlijk weer over do onvoldoende bescherming der Britsche belangen. Lord Charles schrijft, dat op het oogenblik de Britsche handelswegen bijna geheel onbeschermd zijn, terwijl er ook geen voldoende voorberc-ding wordt getrof fen om ingeval van oorl- de bescherming te versterken. De adm' aal schrijf er bij dat vreemde naties, wanneer zij met Enge land in oorlog komen, waarschijlijk koop vaardijschepen zullen uitrusten met kanonnen en kanoniers en die, vóór de oorlog uitbreekt zullen zenden naar de plaatsen waar Engeland's handel slecht beschermd is. Daar gekomen dan die koopvaardij schepen en ze zullen Eugeland's haudel groote afbreuk doen, terwijl Rngeland weerloos is, bij gebrek aan voldoende schepen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De zaak van de door bisschop Parvy, op grond van het pauselijke decreet, tot ont slagneming bevolen pastoorsafgevaardigden zal binnenkort voor het Hougaarsche par lement komen, daar de beschikking van den bisschop in strijd is met de wet be tredende de vrije uitoefening van den gods dienst, die de aanwending van kerkelijke straffen wegens bloote uitoefening van burgerrechten verbiedt. RUSLAND. Te Moskou is ontdekt de verkoop van yervalschte „Ehrlicb Hata 606". Do gepensionneerde kapitein Audrcjewski maakte, vertrouwende op de lichtgeloovig- heid van het publiek, bekend, dat hij het anti-syphiliticum verkocht. Hij werd met bestellingen overstelpt. De politic werd echter opmerkzaam op dezen toeloop en deed een huiszoeking, waarbij groote voor raden gevonden werden van een verval- schmg, die in hoofdzaak uit meel bestond. Andrejewski stelde het samen met zijn medewerker Shitlowski, een apothekersbe diende. Beide mannen zijn aan 't gerecht overgeleverd. CHfNA. In Washington is een telegram ontvan gen van de Amerikaansche consuls in het Verre Oosten, waarin wordt medegedeeld, dat de toestand in China kritiek is en een uitbarsting als de Boksersopstand met on waarschijnlijk zou wezen. Jammer dat er niets meer wordt geseind dan dit. Wat is de oorzaak van de crisis? Staat zij in verband met het wassen der hervormingsbeweging? Of is het vijandig heid der bevolking legen de dynastie? Men zal zich herinneren dat er in den laatsten tijd al nicer troebelen geweest zijn in Hoepe, Jloenan en Tsjangsja. Tegelijk komt er bericht uit Moekden, dat in Taofoe de Chineesche overheid 13 Japanners in hechtenis genomen heeft, omdat zij weigerden de stad, die geffoten is voor deu buitenlandscl'.en handel, te verlaten. De Japansche consul-generaal heeft geprotesteerd. HET KRUPP-RAPPORT. De Ilaagsche correspondent van het N. v. h. N. schrijft hierover „Van het Krupp-rupport gesproken ik hoor, dat in regeeringskringen ijverig de meening gepropageerd wordt dit rapport niet te publiceereu. De openbaarmaking zou de „veiligheid des lauds" in gevaar kunnen brengen. Bovendien wordt er op gewezen, dat de door dit rapport gecom promitteerde „deskundigen" geen tijd heb ben gehad het stuk op te stellen, waarin zij zich tegen de aanvallen der commissie kunnen verdedigen Daarom zouden de betrokken ministers de Kamer in overweging geven willen, de behandeling van dit rapport nog eenigen tijd uit te stellen. Het is echter zeer de vraag, of de Ka mer, gesteld, dat haar dit verzoek gedaan werd, hierop zou ingaan. Juist nu haar, wederom op gezag van „deskundigen" verzocht wordt de 40 millioen te votecren, waarvan een groot aantal millioen voor vestingwerken, is het zaak, dat dit rapport niet in de cartons worde opgeborgen, om eerst gepuoliceerd te worden, wanneer de nieuwe aanvraag door de Kamer is toege staan. Men mag benieuwd zijn, hoe de anti militaristische Kamerleden zich oit dit iu het bizonder voor hen zeer moeielijke par ket zullen redden". WIJZIGING WONINGWET. De Haagsche correspondent van de Standaard verneemt, dat verleden week op het Departement van Binnenlandschc Zaken een conferentio heeft plaats gehad met eenige bestuursleden van den bond van Huiseigenaren over een wijziging van de Woningwet, waaraan op het Departement alle aandacht 3chijnt gewijd te worden. Naar verluidt, moot de regeering reeds lang overtuigd zijn van do noodzakelijkheid van wetswijziging en van de. billijkheid van de uitkeering van schadevergoeding bij onbewoonbaarverklaring, maar hoeft zij nog steeds opgezien tegen de groote kosten, welke het stelsel van schadeloosstelling zou veroorzaken. H. B S. TE BUSSUM. In verband met de stichting eener Hoogo- re Burgerschool met 5-jangen cuisus te Bussuin heeft het bestuur dor vereoniging „De Gooische Hoogere Burgerschool", waarvan de lieer dr. Stigtcr secretaris is, tot de hoofden van gezinnen iu het Gooi een uitnoodiging gericht, tot het verstrek ken van opgaven omtrent het aantal kin deren, die in 1911, 1912 en 1913 tot die school wenschcn toegelaten te worden. Deze opgaven omtrent de vermoedelijk aanvankelijke bevolking dier school worden verlangd in verband met de inrichting van het schoolgebouw, meer speciaal wat betreft de inrichting van liet aantal leslokalen. De voorloopige inschrijving is nietbindend. Het schoolgeld zal vermoedelijk f 150 bedragen. DE ARBEIDSTIJD DER WINKEL BEDIENDEN. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, is het do bedoeling van Minister Talma, om ten opzichte van het vraagstuk van een wettelijk vastgeiteld sluitmgsuur voor winkels, in do eerste pluals den arbeidstijd van winkelbedienden en winkeljuffrouwen te regelen. Voornamelük al bij deze regeling ook de Zonoagwust van het winkelpersoneel geregeld worden. MILITAIRE PLEEGZUSTERS. Zaterdagochtend had iu het Militair IIospitaa"l te Utrecht een eeovoudige plech tigheid plaats. Een drietal pleegzusters van het Haagsche Vrouwencomité van het Nederlandsche Roode Kruis werden aldaar op officieelo wijze in dienst gesteld, ten einde, een als hoofdverpleegster en de an deren als verpleegsters, de verzorging van ero3tige zieken op zich te nemen Bij deze bijeeenkomst, waaroij o.m. aan wezig waren mevrouw Repelaer van Driel, presidente van voornoemd comité, zuster Beynen, directrice van de Roode-Kruis- kliniek, en de officieren van gezondheid te Utrecht in garnizoen, werd het woord ge voerd door den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, generaal majoor A. A, S. Quanjer. Hij wees op het gewicht van den dag, die een nieuw ele ment, dat der vrouwenverpleging, in de militaire ziekeninrichtingeu bracht; herdacht met dankbaarheid het Vrouwencomité cn zuster Beynen, die de verwezenlijking van het denkbeeld mogelijk hebben gemaakt; drukte de hoop uit dat doze proef weldra door een met geschoold mannenpersoneel zou kunnen worden gevolgd herinnerde er aan dat het hier nog eeu proef gold, die alleen bij welslagen tot meer blijvende maatregelen zou kunnen leiden en eindigde met een opwekking aan de zusters tot vertrouwen in de officieren van gezondheid, die haar zeker haar moeilyke taak zullen verlichten. IIET KLEIN TOONEEL. Speenhoff in een ander milieu, in een hem meer passende omgeving. De combinatio Speenhoff de la Mar kon niet blijvend zijn, daarvoor liep de aard hunner kunst te veel uiteen. En hoewel wc gaarne be- kenuen ons immer allerdolst te hebben vermaakt bij Nap do la Mar, zjjn kunst gaat niet verder dan één avond, is geheel geëigend voor het café-chantant. En Speenhoff geeft meer Niemand minder immers dan Willem Kloos begroette in hem den echten dichter. Wel een bewijs, dunkt ons, dat zijn kunst, verre uitgaat boven het louter komische, het oppervlakkig grappige, dat ons vermaakt zonder meer. Soms heeft Speenhoff van die liedjes die met recht prullen mogen worden genoemd. „Ons Hollandsch ideaal", „De Kollewijn- spelling" e.d. mogen even een lach te voorschijn roepen, ze zinken ver in 't niet bij de liedjes, die hem doen kennen als den dichter vol gevoel, die algemeene levens- tragiek gevoelt en irtbeeldt Wat opende hij den avond niet prachtig met „Moeder liefde", dat brok innig mooi leven, terwijl „De brief van de moeder aan haar zoon in de nor" en het „Antwoord van den zoon uit de nor" ons een stukje volksleven gaven, vol wrang sarcasme, maar volop waar en fijn geteekend. In dergelijko liedjes, en gelukkig hoeft Speenhoff er verscheiden zoo gemaakt, komt zijn kracht uit, daarin toont hij zich dichter in den waren zin des woords, en weet hij die ongemeene bekoring te leggen, die slechts uitgaat van het artistiek mooie. Zijn vrouw vergastte ons op een viertal liedjes, waarvan vooral „Een slaaplied" ook die innige teerheid van gevoelverried. Voor de pauzo kregeu we ook nog een drietal eenacters, die ons eveneens zeer voldeden. Vooral „De V o e t", een woor denspel waarin gezegd worden van „die gewone dingen, die ieder weet, maar niemand zegt" trof ous door juiste teeke- ning. Ook „De Kroeg" met apachen- dans hield de aandacht zeer gespannen cn oogstte veel bijval. De medespelenden in deze stukjes, de dames Speenhoff-Prinz, Meine Irwen en de heereu L de Bree en Hans Briining speelden uitstekend, terwijl do regie bij den heer Briining in zeer goede handen bleek. Na de pauze kregen we een „Parodieën Spel, dat we zoo in-vervelend vonden dat we ons niet goed konden indenken van dezelfde menschen voor de piuze zooveel beters te hebben gehoord en gezien. We willen er dan ook maar liever niets mcor van zeggen. Hetgeen we voor de pauze hoorden was voldoende een beslist gunstigen indruk te vestigen van „Het Klein Tooueel", hot Parodieën spel heeft dien indruk gelukkig niet kunnen bederven. De zaal was betrekkelijk goed bezet, ofschoon we gaarne meer publick hadden gezien, nu ei iets goeds te zien eu te hooreu viel. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zaterdagavond hield do Kamer van Koop handel en Fabrieken haar 163ste openbare vergadering ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den heer J. Ger. Kleber. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering leest de

De Eemlander | 1910 | | pagina 1