WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. ""ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 uar. De Bilt, 3 October 1910. Hoogste barometerstand 773.S ni.H. te Horta, laagste 744.1 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Oc tober 1910. Matige tot krachtige Z.W.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, mogelijk nog plaatselijke buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT Barometerstand hedenmiddag 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 3 Oct. des morgens 7 uur is 55" F. secretaris de notulen van 23 Juli j.l., die worden goedgekeurd. De voorzitter doet medodeeling van de volgcude ingekomen stukken: 1. Een missive van den minister van Landbouw, Nijvorheid en Handel om der Earner dank te betuigen namens H. M. de Koningin voor de deelneming, betoond bij het overlijden van Prinses Marie der Ne derlanden. 2. Een missive van denzelfden minister over do scheepvaartbeweging op rivieren en kanalen in Nederland in 1909. 3. De gewone periodieken als: handels inlichtingen; consulaire verslagen; jaarver slagenijover in-, uit-, en doorvoor; jaar cijfers van de statistiek; afleveringen van tijdschriften; verschillende brochures enz. Al deze 6tukken worden ter kennisname voor de leden godepoueord bij den secre taris. 4. Een missive van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht met het jaarverslag van de Ned. Zeevisscherij. •5. Een missive van den minister van Landbouw Nijverheid en Handel over de oorwaarden van uitvoer van sommige arti kelen naar Italië. 6. Een adres van de Zwolsche Yleesch- houwcrsverecnigiug aan den Minister van Binnenlandscho zaken, betreffende den vrijen vleescbhandel in verband met de bepalingen aan abattoirs. Al deze stukken worden voor kennis geving aaugcuomen. 7. Een missive van de Kamer van Koop- üandel te Velzen met een adres aan den Directeur-Generaal der Posterijen over de tarieven van pakketten, met verzoek deze te wijzigen. Zal in de volgende verga dering worden behandeld. Van de vorige vergadering is nog ter behandeling gebleven de vragenlijst van de Kamer te Dordrecht inzake het bestaan van twee groote spoorwegmaatschappijen. De voorzitter vraagt of de Kamer deze vragen zal beantwoorden. De hoer Eysink meent van ja, waarmede de andere leden instemmen De vragen luiden als volgt: a. Is de concurrentie in uw ressort van dien aard, dat er van concurrentie tusschen de beide spoorwegmaatschappijen sprake kan zijn? b. Komt die concurrentie tot uiting? c. Komt een der Maatschappijen tege moet aan de belangen van Handel en Nijverheid? d. Ziet uwe Kamer practische voordeelen van deze concurrentie? Deze vragen worden door de Kanier met ja beantwoord. Hierna kwam aan de orde het adres van de Kamer te Oldenzanl inzake de bezwaren tegen het ontwerp arbeidswet. De heer VAN VOLLENHOVEN kan zich zeer goed vereenigeu met de uitspraak Van Oldenzaal, dat bij een werktijd van 60 uren per week en Zaterdags 2 dag werken, de dagverdceling aan den fabrikant moot worden overgelaten. De heer SINNIGE is dit n;et den heer Van Vollenhoven volkomen eens. Hij vindt boperking van de wcrkverdeeling niet ge- wenscht; aan den werkgever moet worden overgelaten den werktijd te verdeelen. De algemeene maatregel, die het ontwerp aan geeft is niet doeltreffend voor alle! be drijven. De VOORZITTER herinnert er aan, dat liet ontwerp een uitvloeisol is van de Con ventie te Bern, waarb\j de arbeid voor rouwen en kinderen beperkt werd. Zonder de belanghebbenden te hooien heeft de minister nu de wijzigingen ontworpen. Hij vcrcenigt zich dan ook met de uitspraken van de Maatschappij van Nijverheid en van de Kamers te Amsterdam en Rotterdam en wil daarom voorstellen aan de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp te splitsen en de belaugliebbendcn te hooien. De heer SINNIGE kwalificeert het ont werp als ambtenaarswerk, ineengezet zon der kennis van de practische bezwaren. De VOORZITTER stelt voor de adres sen aan de Tweede Kamer, die splitsing van het ontwerp cr.z. wenschen, te steunen welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Rondvraag. De heer SINNIGE wil gaarne nog iets zeggen over de eier- en botermarkt te dezer stede. De voorgestelde verbetering juicht bij toe. De Kamer adviseerde inder tijd om door overdekking van de Appel markt aldaar een botermarkt te maken. Burgm. en Weth. reageerden daarop ech ter niet. Toen kwam Har.del en Nijver heid met grootsche plannen. De Kamer vereenigde zich toen niet met de ideeën van Handel en Nijverheid, maar beval overdekking van het Havik aan. Ook daarop ging het GemeentebcBtunr niet in. En nu stellen jjB. en W. voor de Appelmarkt te overdekken. Het bevreemdt spr. zeer, dat B en W. nu voorstellen een vroeger advies van de Kamer uit te voeren, zonder de Kamer te hooren. Hadden zij nu advies gevraagd, dan was hij persoonlijk tegen de overdekking van de Appelmarkt geweest, daar hem dit nu geen afdoende maatregel maar lijkt. De VOORZITTER vindt, dat er wel eenige grond tot verwondering bestaat. Een advies in 1904 door de Kamer gegeven, geldt nu niet meer. De heer VAN VOLLENHOVEN vindt het ook onbegrijpelijk, dat de Kamer niet gehoord is. De VOORZITTER vraagt of de heer Sinuige een voorstel, hierop betrekking hebbende, wil doen. De lieer SINNIGE wenscht met de mcdedeeling alleen te volstaan. De beer EIJSINK vraagt inlichtingen omtrent de abri op het 2de perron. Hij vraagt of ook een adres daaromtrent aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen is gezonden. De SECRETARIS deelt mede, dat een adres 27 Januari 1910 is verzonden maar daarop is nog geeu antwoord ingekomen, nierna wordt de vergadering gesloten. zoodal hij deu stand op 32 brengt. Tel kens denken wij Quick gelijk te zullen zien maken, maar De Bruyn schiet over of naast. Vijf minuten voor het einde breekt Robur nog eens door en doelpunt voor de vierde maal door den linksbiunen. Bij Quick was de verdediging schitterend vooral van Holthe en Jo de Boer gaven dikwijls aan leiding tot applaus Jammer dat er geen betere keeper in de goal stond. De voor hoede was individueel goed, maar samen spel ontbrak. Meer samen oefenen Quick en 't zal beter gaan. Op do gisteren gehouden Jaarlijkschc Algemeene Vergadering van deu Neder- laudsche Korfbalbond, werd aan de Arners- foortschen Korfbalvereeniging „A. V. O. G." de kampioens-medaille der 4e klasse uit gereikt. Deze vereeniging is nu toegetreden tot de 3e klaBse van den N. K. B. en speelt a. s. Zondagmiddag te 2 uur in de Oldenbarneveldlaan haren eersten compe titie-wedstrijd tegen S. D. O. uit Utrecht. A m e r 8 f o o rt s c h e Football Club „Quick". Op Bakhoven begon gisteren om 2 uur de wedstrijd Quick— Robur. Beide elftallen zijn volledig. Na den uittrap zien wij al gauw dat de spelers van beide partijen zich op het groote veld niet erg thuis voelen. Na eenig heen en weer gotrap geeft een der Roburmenschen een ver schot op 't Amersfoortschc doel. Smit denkt heed gemakkelijk te stoppen maal laat de bal uit zijn handen in 't doel rollen. Nu komt Quick wat meer opzetten en met een hard schot maakt Jan de Boer gelijk. Daarna weet de linksbinnen van Robur voor rust nog twee maal heel gelukkig te doelpunten. Na de thee is Quick iets ster ker, Jan de Boer schiet nogmaals bard in H. V. C. I A. V. C. (Apeldoorn). Precies 2 uur vangt de wedstrijd onder leiding van deu oud- ingezetene Staver- man aan. Beide elftallen tollen 2 invallers Dit is evenwel niet te mei ken, waut direct wordt van beide zijdon hink gewerkt. II. V. C. dat voor de rust iets sterker is heeft te veel samenspel; 5 A 6 maal laten onze witten een kans passeeron, die, wanneer geschoten was, zekere doelpunten hadden kunnen zijn. Een goed samenspel tegen het magnifieke achterstel vau Apeldoorn was wel noodig, want razend vlug zaten zij op den bal en op deu man, en zetten menig II. V. C. gepast op zij. Met verre en zuivere schoten zuiverden de acherhoede haar terrein, maar toch bleven de kleine H. V. C'ers hun doel bestoken, echter zonder succes. Hierna krijgt ook Brits wat te doen. Na een paar schoten goed gestopt te heb ben, wordt er eon ver schot op zijn doel gegeven, dat hij voor te gemakkelijk aanzag maar leelijk door zijn beenen in't net rolde. 10. Weer valt Apeldoorn aan, maar nu is Br. beter op zijn post en keert zeer mooi een paar reuzeukeien. Hierna neemt* de witte voorhoede het spel weer over en menig keer denken we den gelijkmaker te zien, die na eenigen tijd uit een scrim mage door N. wordt geboren. Inmiddels had de scheidsrechter erg gekregen in een paar Apeld. spelers, die met voorzien waren van het door den N. V. B. bepaalde schoeisel, en zette beiden uit het spel. Hiertegen protesteerd A. V. C. maar ze mogen niet meer binnen do lijnen komen. Hiermede nam A. V. C. geen genoegen en staakte hun spel. De scheidsrechter gaf nog eenigen bedenktijd en toen die verstre ken was, wenschte Apeldoorn nog niet met 9 man verder te spelen, waardoor H. V. V. een 5t) kan boeken. Vrienschappelijk is toen verder gespeeld, waarna na eenige oogenblikken rust aanbrak. Na rust is het spel echter uiet verslapt, want dan is II. V. U, dan weer A. V. C. de meerdere. Langen tijd is H V. c! ingesloten maar de achterhoede keert kranig alle gevaar. Uit een corner evenwel maakt v. d. Br. no. 2 voor Apeldoorn door den bal z'n eigen doel te slaan. Toen namen de H. V. C'ers de beenen weer onder den arm en vlug gaat het op het vijandelijk doel af. Meer is het N. die zeer prachtig, op de hem eigen mauier, om ook den keeper nog even to nemen, gelijk maakt. Nog vnlt II. V. C. een penalty te deel, die niet ineen doelpunt wordt omgezet. Deze was evenwel niet zuiver door den sch. gezien. Alzoo bleef deze tweede wedstrijd, waarin verbazend met hindernissen was te kampen onbeslist. Bij Apeldoorn alles goed, terwijl bij H. V. 0., N. verbazend werd vastgehouden en nog drie een mankement hadden opge kropen. In een openbare vergadering, uit geschreven door den Boud van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, sprak gisterenmorgen in de Keizerskroon de heer T. Vermeulen van Amsterdam voor afschaffing van den nachtarbeid en gelijktijdige invoering van den 10 uren dag. Spr. resumeerde zijn betoog in de volgende motie, die met al gemeene stemmen werd aangenomen: De openbare vergadering van bakkers gezellen op Zondag 2 October; gehoord de bespreking over den reeds 10-tallen jaren geleden verkondigden oisch: Wettelijk verbod van den bakkersnacht- arbeid; overwegende, dat nachtarbeid nadeelig is voor do gezondheid, vernietigend voor het gezinsleven, bevorderlijk aan de on zedelijkheid, schadelijk voor de organisatie der arbeiders, welker beschavende invloed daardoor wordt tegeugewerkt; overtuigd dat nachtarbeid niet noodig is wegens eischen aan het bedrijf ontleend en zich tegen wettelijk verbod geen enkel openbaar belang verzet; van oordeel dat de voorgestelde maat regel bevorderlijk zal zijn aan de volks gezondheid in het algemeen; van meening echter dat verbod van bakkersnachtarbeid zonder beperking van den arbeidsduur eene uitwerking zal hebben tegenovergesteld aan de strekking van den maatregel overwegende het votum der Tweede Kamer van Maart 1909 uopens den wet- telijken 10-urendag; dringt er bij de wetgeving op aan er ten spoedigste toe over te gaan bedoeld wetsvoorstel tot wet te verheffen en daar bij de bezwaren van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers, Chocolade- en Smkerbo- werkingbedrijf bij adres van Juni 1910 aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt, uit den weg te ruimen. De kinderen, die door de Arueraf. Ver. tot bestrijding der tuberculose, voor een verblijf van 4 weken naar het kolonie- huis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee zijn gezonden, kwamen Zaterdag van daar terug. Uit de opgewekte gezichten sprak reeds, dat het verblijf in de zeelucht hun goed heeft gedaan, allen zagen er dan ook uitstekend uit. De gewichtstoename was enorm. Een was er zelfs in die 4 weken 6.5 pond zwaarder geworden, terwijl de minste nog 2.5 pond in gewicht had ge wonnen. De kleinen waren opgetogen over de goede verzorging en niet minder over de aangename wijze waarop zij te Egmond zijn bezig gehouden. besluit van den Minister van is de 395e Staatsloterij vastge- 1910 Bij Financiën steld, welke aanvangt 21 November en eindigt 10 Februari 1911. De verkoop van loten vangt aan 14 November 1910. Bij de jaarlijksche Cross Country, Zaterdag door de officieren van het le regt. huzaren gereden in de omgeving van Amersfoort, waren prijswinners: le luit. jhr. Van Reigersberg Versluys (Ede), de 2e luit. Matthon (Amersfoort) en de mil. paardenarts Pulle (Ede). Deze jaarlijksche Cross Country gaat uit van het Ministerie van Oorlog. Te Utrecht slaagde Zaterdag voor het politiediploma W. Bijlsma te Amersfoort. De heer F. J. Wouda, tijdelijk onderwijzer alhier, komt voor op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan school No. 12 te Rotterdam. Bij het te Rotterdam gehouden con cours hippique was Zaterdag de uitslag van het springconcours als volgt: 1. luit. Labouchère met Dreadnought, 2e. luit. van Gellicum mot Powerfull, 3. luit. La bouchère met Perhaps, 4. luit. Trapman met Fox, 5. luit. Dekker met Florido, 6. luit Cobiijn met Black Paddy, 7. luit. Mathon met Held. Het parcours was vrij groot. Om den lsten, 2den en 3den prijs moest worden overgesprongen door de luitenants Labou chère met Dreadnought, van Gellicum met Powerfull en Labouchère met Perhaps. Deze heeren hadden de eerste maal allen zonder fout gesprongen. Luitenant Labou chère sprong de tweede maal met Dread nought wederom zonder fout en was hier mede eerste prijswinner. De heeren Van Gellicum en Labouchère, nu met Perhaps, sprongen de tweede maal een gelijk aantal fouten, en besloten den 2den en 3den prijs te deelen en te loten om het lint. Luit. van Gellicum was nu tweede, luie. Labou chère derde. BOUWMEESTER. „De Controleur" wijdt een feuilleton aan de „kwestie"-Bouwmcester. De schrijver acht Bouwmeester's plaats niet op 't Leid- sche Plein O.a. zegt hij: „Indien men niet instinciief de waarheid voelt van de bewering, dat het Leidsche- plein een ongeschikt milieu is geworden voor Bouwmeester, zelfs buiten alle con versatie-gevoeligheden van den Raad van Beheer om, dan gelieve men te overwegen, dat Bouwmeester als tooueelheld de repre sentant is van het ster-sysieem, terwijl men op 't Leidscheplein, zij 't dan met ongeveer een derde van het succes van Van der Horst, streeft naar het ideaaensemble. Twee richtingen loopen dus op de meest formeole manier en zonder omkijken uiteen". Geldverduistering. Inge volge een aanklacht van de liquidatie-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2