DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 233. DONDERDAG 6 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. BINNENLAND™ lloofdreilacteur R. <J. RI.IKK1S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureaii: KIMBINE IltKJfi. Telef. Interr. 1SS. Prijs der A(1 verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Duil.n het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen - en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warraoesstr. 76.73 Amsterdam Men kan niet zeggen, dat de berichten omtrent een revolutie in Portugal, kouten als een donderslag uit helderen hemel. Want sedert de tragedie van den Konings moord in de Lissabonsche straten, is de politieke hemel in Portugal steeds bewolkt geweest. Er was geen vastheid, geen sta biliteit in de Regeering. De Ministeries uit de verschillende poli tieke groepen, wisselden elkaitfler af, doch konden zich alle slechts korten tijd hand haven. Een felle oppositie, geleid door politieke mannen, die zelf het Minister - schap begeerden, maakte elk krachtig, naai vaste beginselen regeul'eud bewiud onmogelijk. Want dit was bet kenmerkende van deze oppositie: het wa6 niet het stellen van beginsel tegenover beginsel, doch het knagen en knabbelen aan den eerlijken pohtieken naam van de bewindslieden, om hen daardoor onmogelijk te makpn en de wufte meerderheid der parlementsleden tegen hen in te nemen. Was er dan een nieuw Kabinet gekomen dan begon het spelletje opnieuw. In den laatsten tijd scheen het, dat er wat meer ernst in liet politieke milieu in Portugal zou komen. De Regeering scheen eindelijk, door het voorbeeld van Frankrijk en in den laatsten tijd ook van Spanje geleerd, tot hot besef gekomen van den noodlottigen invloed, welke de kloosterorden en den onmatigen invloed welken de priesters hadden op de welvaart en de ontwikkeling van het volk. En het Ministerie poogde een actie tegen de kloosterorden te beginnen. Maar tegelijkertijd scheen het daarmede zijn bestaan op het spel te hebben gezet. Het begon wankel te staan en men sprak reeds van een aanstaande Ministe- rieele crisis. De Kölnische Zeitung schildert de oor zaken der gebeurtenissen als volgt. „Onder den dekmantel van een wet tot bescherming der atbeiders, heeft de regee ring, niettegenstaande haar belofte liberaal te zullen regeeren en onder den drang der reactionnaireu, een artikel binnenge smokkeld, dat de verwerving van grond door geestelijke orden gedoogde. Iu het parlement verhieven zich hierte gen niet alleen de republikeinen, maar ook de linksche monarchuien met kracht, zoodat de wet, waarvan wij destijds zei den, dat zij de monarchie, duur te staan zou kannen komen, maar de commissie werd verwezen om daar te worden begta- ven. Maar het onheil was reeds geschied. Een geweldige straatbetooging en volks vergadering werd door de liberale Junta op touw gezet eu eveneens een verzoek schrift cm veroienwing der Jezuitenwetten van den grooten Minister Pombal. Toen hierover in de Kamer gesproken werd, kwam het na een redevoering van ptofes- sor Bombardos tot ongehoorde scènes. Republikeinen en linksche monarchalen kwamen tegen de meerderheid, die een bespreking van de petitie wilde afketsen, in opstand en toen de afgevaardigde Al fonso Costa „leve do republiek" riep, schreeuwden honderden toehoorders op de publieke tribunes met bem mede. Dit is de bodem, waarop de gebeurtenissen die thans plaats grijpen, gegroeid zijn." Dit ovci de oorzaken. De aanleiding is gelegen in een voorval, dat een paar da gen geleden onder onze rubriek „allerlei" is vermeld n.l. de moord op botengcnuetii- den professor Bombardos, Wat uien eerst dacht, dat de daad van een krankzinnige was, is blijkbaar oen politieke moord ge weest. Ofschoon de vermoorde zelf, toeu op den knal van het revolverschot liet per soneel van het gesticht aansnelde, uitriep' „slaat hein niet, hij is gek', heel't toch de bevolking den moord als een politiek fana tisme beschouwd en de schuld er van op de clerioalen geworpen. Het gevolg was grooto betoogingen, die weldra een revo- lutionuair karakter aauuamen en waarbij zich ten slotte het leger eu de murine grootcndeels aansloten. De telegrammen in de buitcnlandsche bla den gevon geen klaarder inzicht iu den toe stand dan het bericht in ons blad van gisteren. Het feit der revolutie in het leger en in de vloot staat vast, maar over do positie van den Koning is eigenlijk niets zekers bekend. Het meest aaneengeschakeld is nog het telegram uit Londen, dat de Engelsche minister van buitcnlandsche zaken eeD bericht heeft ontvangen van den Engelschen gezant te Lissabon, gedateerd 5 October waarin wordt gezegd, dat er in den nacht van 3 October, toco eenigo troepen van het garnizoen zich lot republikeinen ver- klaarden, ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Gisteren werd gedurende den geheeleu dag en den geheeien nacht gevochten. De troepen, die tot dusverre trouw waren gebleven, sloten zich hedenochtend bij de republikeinen aan. De republiek is geproclameerd. Er hocrscht groote opgewondenheid en de proclamatie werd met geestdrift ont vangen. Naar verluidt, is men bezig een voor- loopige regeering te constitueeren. De koning is, naar het heet, te Mafia de Koningin en de koninklijke prins waren te Cascaea. Verder lezen wij de meest verwarde verhalen. De Kouiug ia gevangen, volgons enkele berichten, volgens andere is hij op een Portugeesche torpedoboot gevlucht; weer anderen laten hem verblijf houden op een Braziliaansch schip; weer anderen zeggen, dat hij nog iu het paleis is en eindelijk worlt ook gemeld, dat hij afstand heeft gO'laan van de regeering. Volgens een bericht van den part. corr. der N. R. Ct. verneemt de Belgische Lokal Auzeiger via Parijs uit Lissabon, dat bij het invallen van den avond, van de Sao Paolo, het Braziliaansche oorlogsschip, dat maarschalk Hermes de Fodseca naar Lissabon heeft gebracht, ceu stoombarkas voor liet koninklijk paleis heeft aangelegd. Na eenig tegenstribbelen stemden koning Manuel en zijn moeder toe, te vluchten en begaveu zich door de gelederen van de trouw gebleven troepen in de barkas en vervolgens aan boord van de Sao Paolo. Het beet, dat de revolutionaire comité's van deze vlucht weten en er stilzwijgend in hebben toegestemd. De bron van dit bericht heet betrouw baar. Wij zullen vermoedelijk hedenavond reeds weten wat er van aan is. Volgens een Reuter telegram uit Lissabon sloten de troepen op hot don Pedroplein, die tot uu toe trouw waren gobleven aan de regeering zich gisteren morgen om acht uur aan bij do opstandolingen en keerden zij terug naar hunne kazernes. Do menigte juichte hun toe en riep uit: „Love de republiek 1" Des ochtends om 11 uur 40 min. heesclt hot volk de repubhkeinsohe vlag op hot arsenaal en hot stadhuis. De schepen der revolutionnaireu begroetten de vlaggen met artillerie-salvo's. De revolat'onnairen hebben aauvallen gedaau op alle gebouwen, de oude Portu- geoselie vluggen neergehaald en deze toen verscheurd. Gistermidda? hield Eusebio Leao, leider der republikeinen, staaude op het balkou van het stadhuis, ceu rede, waarin hij aan de zorg der burgers de politie en do hand having der orde in de stad aanbeval. „Eerbiedigt," zoo zeido hg, „den alge- mectten eu den particulieren eigendom en spaart het leven van allen, wie zij ook mogen zijn." En hij vervolgde aldus: „De republiek is edel, grootmoedig en groot." De menigte juichte hem opgewonden toe. Portugeesche uitgewekenen te Louden ontvingen een telegram, meldende de uit roeping van de republiek en de bezetting van het koninklijk paleis. Twee Britsche kruisers „Newcastle" en „Minerva" zyn reeds den 4eu des avonds met vollen stoom van Gibraltar naar Lissa bon voltrokken. Do oorlogsschepen der opstandelingen, die op de stad vuurden en voornamelijk op bot ministerie, op de gebouwen rondom de Markt en op 't paleis Necessidade9, richt ten in hoofdzaak matei ieele schade aan. De toren der kerk van het palcis werd in puin geschoten. De geweersalvo's iu de beueden-stad troffen eeuige voorbijgangers. Men schat het aantal dooden op honderd en er zijn nog voel meer gekwetsten. Het voorlooptg bewind is als volgt samengesteld: Theophila Braga, eerste- miuister; Alphons Costa, justitie ;,Bernardino Machado, buitcnlandsche zaken; Bazilo Elles, financiën; Antonio Luig Gomcs, openbare werken; kolonel Barreto, oorlog; Antonio Jo6e Almeida, binueulandsche zaken; Amazo Azevedo, Gommes, marine; Eusebio Leao, civiel goeverneur van Lis sabon. DUITSCHLAND. De staking der kolenarbeiders bij de firma Kupfer te Berlijn de staking, die gelijk men weet de middellijke oorzaak der onlusten in Moabit was - is thans volgens de Vossischo Zeitung door do sta kers verloren. Er hebben zich zooveel „arbeidswilligcu" aangemeld, dat alle plaatsen der stakers bezet zijn. Eergisterenavond hebben de arbeiders der koleuhandclaars een vergadering ge houden, waarin werd besloten om te staken bij alle firma's, die met de firma Kupfer in relatie staan. Dit besluit is echter, vol gens de Vossi9che, niet nagekomen. In 't ziekenhuis te Moabit, is de arbeider Robert Hermann, dio tijdens de onlusten door de sabelhouwen van politieagenten zwaar werd gewond, overleden. FRANKRIJK. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden veel geklaagd werd over den slechten toestund van de spoorlijuen van de Ouest Etat, waarop den laatsten tijd zooveel ongelukken zijn voorgekomen. De Fransche minister van openbare werken, de heer Millerand heeft thans een inspec tiereis ondernomen langB die lynen. Naar aanleiding daarvan heeft hy in een verga dering, o.a. bijgewoond door duizenden spoorwegarbeiders o.m. gezegd: Ik klaag niemand aan, maar de waar heid is dat wy de Westerspoorwegen in een jammerlijken toestand hebben overge nomen. Ik heb het ook niet tegenover het land verzwegen, dat er veel geld en tijd noodig zullen zyn om alles in orde te krijgen. Yoorloopig moeten de inspecteurs alle rails ondorzoeken en zoo noodig zal de snelheid der treinen vermiuderd worden. Ik bereid een beter toezicht voor en be studeer do beste veiligheidsmaatregelen. Kortom ik zal alles in het werk stellen om te zorgen, dat de Ouest Etat zoo spoedig mogelijk allen anderen spoorwegen ten voorbeeld zal strekken. ITALIË. In de voorlaatste 24 urou zijn in do stad Napels 10 ziekte- en 3 sterfgevallen van cholera vastgesteld, iu do gelijknamige provincie 17 ziekte- en 6 sterfgevallen, iu Apulië één sterfgeval. Iu eenigo dorpen op Sicilië heeft de bygeloovige vrees voor de cholera een bedenkelijke uitwerking gehad. De onontwikkelde bevolking gelooft, dat de ziekte door de bezittendu klassen met opzet verbreid is en bedreigt hen mot den dood, zoodra de epidemie mocht uit breken. In één dorp zijn do namen der zoogenaamdo choleraverspreiders bij open bare aanplakking bekend gemaakt, opdat de menigte zou weten, wie zij er eventueel voor moest straffen. In andere plaatsen worden gedurende den nacht onafgebroken schoten afgevuurd, om de hoogere klassen, de „civili", zooals men daar zegt, vrees in te boezemen, zoodat niemand zich meer op straat waagt. RUSLAND. De Russische senator Modem heeft te Tomsk een onderzoek ingesteld naai' do intendance en daar 14 gevallen van bedrog en verduistering ontdekt. Verder is hem gebleken, dat hooggeplaatste militairen zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van hout uit staatsbosschen on ongeoor loofde exploitatie van kroondomeinen. GRIEKENLAND. De Atheenschn correspondent van de Vossiscke Zeitung meldt, dit de minister van oorlog met het oog op hot dreigende oorlogsgevaar iu den ministerraad heeft doorgezet, dat niet 2 maar 5 oude lich tingen onder de wapenen geroepen zullen worden. De Potte heeft verklaard, dat de diplomatieke betrekkingen met Griekenland verbokeu zouden worden, indien Veniselos aan het hoofd der regeering zal treden. BEPERKING VAN TREINEN OP ZONDAG. Het Vaderland had er aanmerking op gemaakt, dat op de nieuwe Winteidienst-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1