WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorn 10.50 uor. De Bilt, 17 October. 1910. Hoogste barometerstand 772.9 in.M. te Riga laagste 759.2 te Portlandbill. Verwachting tot den avond van IS Oc tober 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W.-lijko wind. Gestoldheid van do lucht: Nevelig tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 7G6 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 54 de 5 'n nul en achter vijf t i g, zoodat alle schijn bestaat van wederrechtelijke toe- eigeeing. We vernomen echter, dat 't den beschut digde, die voortdurend kleine voorschotten deed aan de gemeente, niet moeilijk zal vallen, zich te rechtvaardigen. Vergadering van de le afdeeling van den Raad der gemeente Amersfoort op 3 October 1910. Tegenwoordig de Voorzitter, do heer M. L. Celosse de leden J. W. Jorissen, R. G. Rijkens, W. Salomons, M. R. N. Oosterveen, J. C. R-.landus Hagedoorn, A. M. Tromp van Holst, N. Veis Heijn, benevens de Burgemeester, do heer W. H. Kam, Wethouder, en de Gemeente-secretaris. Afwezig de heer H. Kroos. Tot rapporteur wordt benoomd de heer R. G. Rijkens. Aan de orde wordt gesteld de Begrooting en het subsidie van het Burgerlijk Arm bestuur voor het dienstjaar 1911. Hieromtrent worden geen opmerkingen gemaakt. Aan de orde wordt gesteld de Begrooting van het Burger Weesbuis voor het dienstjaar 1911. Hieromtrent worden geen opmerkingen gemaakt. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening der salarisregeling voor het personeel Lager onderwijs, perso neel Openbare werken, Secretarie-ambte naren, politie-ambtenaren,Directeur van den Reinigingsdienst, klerk van den Gemeente ontvanger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek. Een lid merkt op, dat de verhoogingen, welke de ambtenaren aan de gasfabriek zullen genieten, niet in evenredigheid zijn tot die, welke aan de ambtenaren ter Secretario zullen worden toegekend. Het doel is thans eene zoodanige regeling der salarissen in het leven te roepen, dat voor de volgende jaren aanvragen om verbetering worden voorkomen. Hij vreest, dat dit doel niet zal worden bereikt indien de ambtenaren aan do gas fabriek bij anderen worden achtergesteld. Een ander lid brengt hulde aan Burge meester en Wethouders voor de royale wijze, waarop zij deze zaak hebben aan gepakt. Allen kunnen nu tevreden zijn. Hij wenscht echter eene opmerking te maken aangaande de regeling voor den inspecteur en den adjunct-inspecteur van politie. Beiden zijn verdienstelijke ambte naren, die reeds lang in dienst der Gemeente zijn Zo'don Burgemeester en Wethouders willen i erwegen om beiden hun maximum- traktemeit toe te kennen? Een lid meent, dat juist omdat beiden verdienstelijke ambtenaren zijn men hen het solliciteeren naar hoogere bedek kingen gemakkelijk moet maken. Een middel daartoe zoude zijn om deu heer Posthuma den titel van hoofd-inspecteur te geven, den heer Seeuwen die van inspecteur te verleenen. Hij geeft aan Burgemeester en Wethou ders in overweging, het hoofd der politie te verzoeken de titulatuur van beide ambtenaren te veranderen. Opgemerkt wordt, dat het salaris van den len Gemeente opzichter zal bedragen f 1100 f 1400 met genot van vrije woning. Heeft de tegenwoordige functiouaris die vrije woning wegens diensten, welke hij bewijst, of is die woning bestemd als ambts woning ook voor eventueele opvolgers? Geantwoord wordt, dat in volgende gevallen dit opnieuw geregeld kan worden. Yau andere zijde wordt nog opgemerkt, dat, indien de woning niet als deel van het salaris wordt aangemerkt, het zal kunnen voorkomen, dat de le Opzichter minder traktement geniet dan de 2e Opzichter. Overigens kunnen alle leden zich met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders vereenigen. In behandeling wordt gebracht het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbouwing en uitbreiding van de Hoogere Burgerschool. Een lid wenscht daargelaten of verbou wing dau wel stichtiug van een nieuw gebouw de voorkeur verdient den bestaandeu toestand te handhaven, totdat de voorstellen van de Ineenschakclings- conimissie in wetson werpen zullen zijn belichaamd. Hij acht het aanbrengen van verande ringen thans ontijdig; wellicht zal men genoodzaakt zijn, later wederom te wijzigen. De toestand is niet zóo, dat niet gewacht kau worden. Ook andere leden zijn van oordeel, dat het gewenscht is, alle plannen te laten rusten totdat men zekerheid heeft, welke nieuwe plichten der Gemeente als gevolg van den arbeid der Ineenschakelings- commissie zullen worden opgelegd. Een lid merkt op, dat voor de verbou wing het bestaande gebouw tot de funda menten moot worden afgebroken. Hij acht dit niet wenschelijk en geeft den voorkeur aan den bouw van een lyceum, een gebouw, aan de eene zijde bestemd voor de Hoogere Burgerschool, aan de andere zijde voor het Gymnasinm. In het midden zouden de lokalen kunnen worden aangebracht, welke tot gemeen schappelijk gebruik moeten dienen. Te Breda vindt men het voorbeeld van een dergelijt gebouw. Het 1 -staande Hoogere Burgerschoolge bouw 2 ude dan voor de Handelsschool benut kunnen worden. Weer anderen wenschen, dat omgezien wordt naar een terreir, dat geschikt is om alles bijeen te brengen, Hoogere Burger school, Gymnasium en Handelsschool. Het complex kan dan centraal worden verwarmd. Het thans voorgestelde achten zij niet voldoende, te meer, daar nu reeds de lokalen van het Gymnasium te klein blijken. De offers, welke thans gevraagd woroen voor eene verbouwing vinden zij te groot. De Voorzitter constateert, dut derhalve de leden eensdeels uitstel wenschen, ter wijl een ander gedeelte onmiddellijke voor ziening vraagt, doch een ander terrein wenscht. Op de gemaakte bedeukingen antwoordt hij, dat nog jaren kunnen ver- loopon aleer de plannen van de Ineen- schakelings-commissie vasten vorm hebben verkregen. Men heeft zoo lang getobd met de Hoogere Burgerschool, dat het niet aan gaat, daarop tc wachten. Indertijd zijn de huisjes achter de Hoogere Burgerschool aangekocht; deze blijven ge schikt voor latere bijvoeging. Do Voorzitter kan niet inz'en, dat de voorgestelde verbeteringen niet voor aan neming geschikt zouden ziju. O.a. is be zwaar gomaakt tegen het ontbreken van eene speelplaats, die naar zijno meening overbodig is, daar de jongeren in het Plantsoen spelen, terwijl de ouderen in den omtrek van het gebouw wandelen. De discussies over dit onderworp worden gesloten, nadat ook de Burgemeester nog eens heeft herinnerd aan hetgeen Burge meester en Wethouders gedurende tal van jaren van directeur, leeraarspersoneel en autoriteiten hebben moeten hooren over deu toestand van het gebouw, terwijl nu toch Burgemeester en Wethouders gekomen zijn met een voorstel, dat ook de volkomen instemming van den Iuspecteur heeft ver kregen. Aan de orde wordt gesteld hot voorstel betreffende de oprichting van eene Han delsschool. Iu de lijn van de geuite meeningen in zake de Hoogere Burgerschool ligt, dat enkele leden verdaging ook vau deze plan nen wenschpn, terwijl andere directe voor ziening noodig achten. Ook zij, die de eerste meening zijn toe gedaan, erkennen echter, dat, met het oog op het Rijkssubsidie, de stichting r.iet te lang vertraging mag ondervinden. Doch evenals met meerdere instellingen het ge val is geweest, zou men de school bijvoor beeld in eenige huizen kunnen beginnen- Op eene vraag, of ook de Gemeente het Rijkssubsidie van f 5000 zal genieten, wordt de desbetreffende brief vau den Inspecteur voorgelezen. Een lid ziet liever, dat do Gemeente de 6choot exploiteert, dan eene vereeniging. Maar laat dan de Gemeente de zaak flink aa pakken. Uit het voorstel van Burge meester en Wethouders meent hij den in druk te hebben gekregen, dat de Handels school zal worden gedrukt en in aanzien zal achterstaan bij de Hoogere Burgerschool. Vooral uit het betoog van Burgemeester en Wethouders, dat de school 2e soort de aangewezen opleidingsschool voor de Han delsschool is, zal de conclusie worden getrokken, dat de school bestemd is uit sluitend voor minder gegoeden en ook gees telijk minder begaafden; zij, die meor aanleg hebben, zullen naar de Hoogere Burgerschool gaan. Geantwoord wordt, dat het karakter van de school niet toelaat, haar op gelijke lijn mot de Hoogere Burgerschool te stellen. In verband hiermede wordt herinnerd, dat men 2 soorten van Handelsscholen onder scheidt: le eene Handelsschool als die te Am sterdam, welke uitsluitend opleidt voor den groothandel en waarvan de opleiding gelijk staal met een Hoogere Burgerschool met O-jarigen cursus, al zij het ook in andere richting; 2e eene Handelsschool, zooals hior wordt gesticht, en waarop de elementaire kennis van deu handel wordt bijgebracht. Verlaat de leerling op ongeveer 16-jarigen Jeeftjjd de school, dan heeft hij de geschiktheid voor bediende. Een ander lid vreest, dat een 3-jarige cursus niet voldoende zal ziju om don leerlingen voldoende talenkennis bij te brengen. Zij zullen niet in staat zijn, zich schriftelijk of mondeling behoorlijk uit te drukken. De school z.il dan niet geven, wat voor den handel een vereischte is. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men niet moet vergelen, dat de onderwijs methode voor eene Handelsschool totaal verschilt met die van andere scholen. Het onderwijs ie er op ingericht, de leerlingen in korten tijd talen te leeren spreken, hen af te richten op handels-cor respondentie. Zij leeren Boekhouden, doch op andere wijze dan op een Hoogere Burgerschool; het onderwijs is meer op de praktijk ingericht. Het komt geheel aau op de methode. Gewone onderwijzers ziju dau ook voor dit doel niet te gebruiken. De keuze van het onderwijzend-personeel is dus een zeer belangrijke factor. Een ander lid zou wenschen, dat aan een leerling van de school le soort gelegenheid werd gegeven om examen te te doen voor de 2e klasse der Handelsschool. Ook zullen zij, die meonen in enkele vakken het onderwijs niet noodig te hebben, gelegenheid moeten hebben om als toe hoorder te worden toegelaten. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wothouders inzake de school- geldheffiug en het leerplan voor de scholen le soort. Algemeen werd de wcnsch uitgesproken om, nadat de Handelsschool zal zijn tot stand gekomeu, do z.g. vervolgklassen zoo spoedig mogelijk op te heffen. Men meende, dat die klassen dan geen reden van bestaan meer hadden. Eene reorganisatie, zooals het noofd der Jongens school weuschte, werd met het oog op de Handelsschool overbodig geacht. Een lid spreekt zijn leedwezen uit, dat niet gedacht is aan progressieve school geldheffing. Hq vindt het een eisch van sociale rechtvaardigheid, dat allen geljjke wap.enen hebben. Hij zou gaarne zien, dat aan zijn wensch werd tegemoet gekomen. Andere leden vinden een practische op lossing van progressieve schoolgeldhcfflng zeer moeilijk. Men zou eerst moeten uitmaken, welke kinderen naar de kostelooze scholen moeten, daarna voor de overigen een minimum en een maximum vaststellen. Overigens ontmoet het voorstel van Bur gemeester en Wethouders geen bezwaar. Aau de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders tot het bouwen van eene nieuwe eier- en botermarkt. Een lid stelt voor, dit voorstel te ver dagen totdat de nieuwe Wethouder gelegen heid heeft gehad, J töte reposée na te gaan of eene andere oplossing mogeljjk is. Een ander lid vindt het ingediende plan niet sympathiek. Het terrein zal op den duur te klein bljjken te zijn. Hij vestigt de aandacht op andere ter reinen, die voor de toekomst meer ruimte zullen aanbieden. Met klem betoogt een ander lid hoe gevaarlijk het toch is, eene bestaande markt te verplaatsen. De voorbeelden hiervan zijn te over. In tal van Gemeenten is het resultaat van verplaatsing geweest, dat men de gebouwen, welke men daarvoor stichtte voor allerlei andere doeleinden dan het oorspronkelijke gebruikte. De boeren gaan ter markt ter plaatse, waar zq dit gewend zijn en waar hun vaders en groot vaders ook gestaan hebben. Geen gebouw is in staat, hen van plaats te doen ver anderen. Het zijn dan ook minder de boeren, dan wel de opkoopera, die om verandering vragen. Toch zal Hij zijne stem niet kunnen geven aan dit voorstel; het gevraagde offer is naar [zijn oordeel te groot voor het doel. Men lette op de verandering, welke het marktwezen ondergaat; de boterhandel is sterk verminderd en de nog aanwezige boter is dikwijls niet eens de beste kwaliteit. Algemeen wordt besloten, de verdere behandeling van dit voorstel voorloopig uit te stellen. In behandeling wordt gebracht het voor stel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verzoek der afdeeling Amersfoort van de „Maatschappij tot be vordering der Toonkunst" tot het geven van subsidie voor zangonderwijs. In verband hiermede wordt een nader ingekomen adres voorgelezen. Enkele leden hebben geen bezwaar, het meerder gevraagde toe te staan. Bij iedere gelegenheid tot feestvieren blijkt op welk laag peil de zang staat; het kosteloos geven van zangonderwijs is een der middelen om hierin voor de toekomst verbetering te brengen. Ook wordt nog opgemerkt, dat met de al of niet inwilliging van het verzoek de zaak staat of valt. Het meerendeel dor leden is met Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat, bij een totaal-uitgaaf van f 500, eene bijdrage van f350 geen „tegemoetkoming" in de kosten meer kan genoemd wordenj Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de Vereeniging „Ambacht school" om subsidie voor den avond- teekencursus voor ambachtslieden. Dit voorstel geeft geen aanleiding tot nadere besprekingen. De behandeling der Begrooting wordt verdaagd tot Vrijdag 7 October 1910. De Rapporteur. RIJKENS. Do ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht alhier, is in hooger beroep gegaan van het vonnis waarbq de apothekers I. en van W. wer den veroordeeld tot een guldon of een dag wegens het op Zondag niet geopend heb ben hunner apotheek. De sergeant-fourier Strous te Har derwijk wordt van 17 October tot 31 Ja nuari a.s. gedetacheerd te Amersfoort tot het volgen van een gymnastiek- en scherin- cursus. De eerste thuiswedstrijd van H.V.C. II tegen de Genie Voetbal Vereeniging bleef gisteren onbeslist Voor rust wisten de G. V. Vers te leiden met 10. Niet lang na het begin der tweede helft maakten onze stadgenooteu gelijk. Daarna wisten beide partijen na hard werken nog een maal den bal de doellijn te laten passeeren, zoodat bij' tijd de stand 2 2 was. Op het terrein aan de Koninginne- laan speelde gisteren 't Vijfde tegen D. iG. S. I uit Deventer. Voor rust wisten be de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2