DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 245. DONDERDAG 20 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. BINNENLAND. Hooi (1 redacteur R. O. B IJ KESS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Pranco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. 1.Pranco pur post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLeiWE HaMJ 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu-en Buitenlaudsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Gistermorgen is het koninklijk jacht „Victoria en Albert", met Koning Manuel en do Koningin Moeder aan boord, te Portsmouth aangekomen. De onttroonde koning zal in zijn En- gelach verbanningsoord waarschijnlijk voor eerst nog beschouwd worden als een re- geerend vorst. Althans de Koning eu de koningin van Engeland zullen moeder en zoon gaan opzoekeu, zoodra dezen zijn aangekomen op Wood Norton. Donderdag verwacht men koning Manuel en koningin Amelie, en Zaterdag brengt het Britscho koninklijk paar zijn bezoek. In het Berliner Tageblatt vinden wij een brief uit Lissabon, welks schrijver opkomt tegen de naar zijn meening verkeerde voorstellingen en berichten omtrent de revolutie, die in Europa verspreid zijn. Ten eerste noemt hij het bericht, als zou den er 4000 dooden gevallen zijn, bespot telijk. Dat ware het vierde deel vau het garnizoen der stad 1 In waarheid zijn er 61 dooden en ongeveer zeshonderd ge wonden gevallen. Uok de berichten dat de overwinnende republikeinen de monarchis tische troepen hebben „geslacht" zijn volgens dezen berichtgever geheel onjuist. De regeering hield er rekening mee dat de troepen zouden overloopcn, en wilde haar eigen toekomstig leger niet decimee- ren. Ook de geschiedenissen over het plunderen door dc soldaten zijn overdreven of onwaar. Dat is alleen in het Quelhas- klooster voor eenigo waarde geschied, en ook daar werd voor niet meer dan 1000 gulden gestolen. Een feit is het, dat de republikeinsche regeering veel meer dau tegen de monarchisten, waakt tegen tuch teloosheid in haar eigen leger, 'n Paar soldaten die „souvenirs" meenamen werden terstond gearresteerd. Hoe voorzichtig de mannen der nieuwe regeering waren, blijkt daaruit dat hun eerste handeling de sluiting der kroegen is geweest. De brievenschrijver eindigt aldus: .Men kan de revolutie in Portugal veroordeelden en haar leiders bestrijden, maar het gaat niet aan, deze menschen voor te stellen als bloedige geweldenaars of begunstigers van dieven. De waarheid is, dat sinds men6chenheugenis geen omwenteling bloe- deloozer in haar werk is gegaan dan die van het koninkrijk Portugal in de nieuwe republiek". DUITSCHLAND. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, is het wetsontwerp betreffende de hervor ming der staatsi echtelijke positie van het Eijksland in het Ministerie van Buiten- landsche Zaken uitgewerkt en is het op het oogenblik in het Pruisische Staats- ministerie het onderwerp van beraadslagin gen. Naar het heet zullen deze binnenkort geëindigd zijn, waarop dan aan don Keizer machtiging zal worden gevraagd om het ontwerp in den Bondsraad te brengen. Yan bevoegde zijde zijn in don Rijksdag eenige verklaringen gedaan, waaruit blykt, dat de quaestie in voortdurend overleg met de Regeeringen der Bondsstaten tot oplos sing is gebracht, zoodat de beraadslagingen in den Bondsraad wel niet zeer lang zullen behoeven te duren. Daar de Rijkedag met de behandeling van de begrooting en een aantal te ver wachten interpellaties zeker tot Keretmis werk heeft, is de indiening vau het be doelde ontwerp in elk geval niet eerder dan nA de Kerstvacantie te verwachten Door de opvarenden van den Duitschen luchtballon Prinz Adolf, die, uit Saar- brücken ongestegen, door een ongunstigen wind de Frausche grens werd overgedreven, wordt beweerd, dat op den ballon ge schoten is uit een fort bij Verdun. De luchtreizigers stegen in allerijl hooger en von.len daar een luchtstroom, die hen naar het vaderland terugbracht. Men zal zich herinneren dat de Franschen voor eenigen tijd zeer verontwaardigd zijn geweest over een advies van de Strassburger Post om Frausche vliegers, die boven Duitschland kwamen, met geweerschoten naar beneden te halen. Volgt uu Frankrijk zelf dit systeem BELGIE. Voor de Brusaelsche Rechtoank zal bin nenkort het eerste der processen naar aanleiding van den groeten brand op de tentoonstelling worden behandeld. Het is de ondernemer van den in het Lunapark door Bruxelles kermesso opge stelden Scenic Railway, die maar liefst 3 millioen francs schadeloosstelling eischt, 1 millioen voor het verlies van do gehcele door 't vuur verteerde inrichting, 2 millioen wegens het derven van inkomsten. Als gedaagden zijn gedagvaard de ten- toonstelliugsmaatschappij, de Maatschappij Bruxelles-kermesse, ieder der leden van het Uitvoerend Comité persoonlijk, de Minister van Arbeid en de Gemeenteraden van Brussel en lxcllcs. In de dagvaarding wordt o a. beweerd, dat de leden van het Uitvoerend Comité cn de raad van beheer van Bruxelles-kermesse aansprakelijk zijn, daar zij noch voor een behoorlijk aantal brandweerlieden noch voor een behoorlijken waterdruk in dc brand- kranen zorggedragen hadden. De Minister van Arbeid wordt aangespro ken, omdat het zijn taak was geweest, maatregelen te nemen, ten einde de bovengenoemde comitéleden te dwingen om de noodige veiligheidsmaatregelen te treffen, terwyl de beide Gemeenteraden zijn gedagvaard, daar de omstandigheid, dat de waterdruk in de braudkranen onvoldoende was, door den eischer op hun rekening wordt gesteld. GROOT BRITANNIE. Lloyd George, de Britscbe minister van financiën, heeft Maandagavond in de City Temple een redevoering gehouden, die door den president der vergadering een „onsterfelijke rede' werd genoemd. Lloyd George sprak over de armoede in Enge land. Het klimaat daar, zegt hij, is hard voor arme menschen: mist en vorst en regen zijn or de gewone weersgesteldheid. Van de 420,000 volwassen menschen die per jaar sterven, hebben vijfzesde geen noemenswaardig vermogen en de drie honderd millioen pond sterling die jaarlijks door erfenis overgaan, behooren aan nog minder dan 2000 personen Zulk een toestand brengt bitterheid in een land. Llyod George gelooft dat het land niet de helft opbrengt van wat het zou kunnen opbrengen, tengevolge van de opeenhoo- ping van alle land in handen van weinigen. En dan nog: de grond voor sportterreinen kan men bijna niet krijgen en grond om op te wonen wordt bij de el uitgemeten. Na afloop van de lezing had op straat een incident plaats: Llyod George werd aangevallen door eeuigo mannelyke suf- iragists en by moest vluchten in een kerk. MEDAILLE ROODE KRUIS. Stsbl. no. 298 bevat een Kon. besluit van 5 dezer tot instelling van een eereteeken voor belangrijke diensten in of jegens de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" bewezen. Het eereteeken zal den naam drageu vau „Medaille van het Roode Kruis". Deze medaille zal zyn van glimmend zilver, cirkelrond, met een middellyn vau 33 m.M., omgeven door een verheven rand, aan de binnenzijde bezet met fijne parel- punten. Aan de voorzijde zal zij, op matten grond, eeu kruis vertoonen in rood email, met verheven glimmend zilverend rand, waarvau de armen, den zilveren rand medegerekeud, een lengte zullen hebben van 23 m.M. De keerzijde zal, op glimmeuden grond, het randschrift vertoonen: „Voor trouw eu toewyding", en daarbinnen, op het midden der medaille „1867", zijnde het jaar der instelling van het Nederlandsche Roode Kruis dooi wijlen Zijne Majesteit Koning "Willem III. Do medaille zal worden gedragen aan een zilveren Koningskroon met effen rood lint, ter breedte van 35 m.M. Het is niet geoorloofd het lint zonder de medaille te dragen. Het eereteeken wordt verleend door de Koningin op voordracht van de Ministers van Oorlog en van marine. EEN QUAESTIE. De heer J. Post v. d. Burg, wethouder van Financiën te Delft, is bij de Kroon in cassatie gegaan van het Raadsbesluit tot instelling dor commissie van beheer voor de bedrijven van gas, electriciteit en water, welk besluit hij in stryd acht met art. 54 van de Gemeentewet. VA A NDRIGS CURSUS. Den Minister van Oorlog heeft bepaald dat te Amersfoort en Breda cursussen zullen worden gehouden voor de opleiding van reserve-sergeanten tot vaandrig. TELEGRAAF-N1EU WS. Dc direkteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat den postbo den wordt opgedragen om, met ingang van 1 November, allo telegrammen met bestemming binnen Europa, welke het publiek hun ter aanbieding aan een tele graaf- of hulptelegraafkantoor overhandigt, mede te nemen, mits zij op die telegram men niet behoeven te wachten, gereed geld ontvangen en hun weg leidt langs een kantoor dat geopend is. Deze maatregel, welke bij wyzo van proef wordt ingevoerd, strekt, om voor personeD wier wouining ver van een tele graaf- of hulptelegraafkantoor verwyderd, is, het verzenden van telegrammen te ver gemakkelijken, TWEEDE KAMER. De Kamer vervolgde gisteren hare be raadslaging over de suppletoire oorlogsbo- grooting bd hield zich verder bezig met het artikel over de Koninklijke Marechaus see. De heer Duymaer van Twist verzette zich tegen het invoeren van een hoofdad- ininistratie by dit korps, daar zulks onnoodig schynt en duur zal zijn. Ook do beer Thomson wil die hoofdad ministratie niet, uit vrees voor te veel centraliseering. Hij betreurt ook de over- heersching van den militairen geest by het korps der marechaussee, dat bij voortduring van dien koers ontaarden zou. De instelling van een hoofdadministratie voor het korps acht ook hij duur en daarbij spreekt de heer Thomson de hoop uit, dat geen per soonlijke overwegingen bij den minister hebben gewogen. De voorzitter maakt aanmerking op des heeren Thomson's veronder9tellingon over 's ministers persoonlijke overwegingen. De beer Duys verzet zich togen uitbrei ding van het korps en tegen de uitgaven voor nieuwe kazernes. Waarom zooveel marechaussee te Apeldoorn? Voor eon escorte soms? De minister is in deze gul, omdat Justitie twee dorde betaalt van zijn dure plannen. De lieer Duys heeft geen bezwaar tegen opleidingsschool voor mare chaussee noch tegen verbetering der soldij, wol tegeu de voorgestelde hoofdadminiBtratie cd tegen toenemend militairisme by de marechaussee. Hy maakt melding van klachten in het korps. De heer Smeenge acht de salarisvor- betering gebrekking, terwijl de heer Mar- chant zich voegt bij het verzet tegen de hoodadminislratie. Hierop antwoordt do minister van oorlog, dat hij met de door hem voorgestelde salarisverbetering overeenstemming beoogd heeft met de belooniug der ryksvoldwacht. De hoofdadministratie blijft hij noodigachten. De inspecteur van het wapen is met technische werkzaamheden te zeer overladen om nog aan de administratie tyd te kunnen besteden. Daarom wil de minister een kapitein-kwartiermeester voor de hoofdad ministratie van het korps. Dit zal bezuini ging in de administratie brengen in stede van duurte. Ook verdedigt de minister do uitbreiding van hot korps door uoodzako- lykheid. Daarna spreekt de minister van justitie over het juBtitieele karakter dor maréchaus see, dat hij voldoende gewaarborgd acht. Onraadzaam acht Z.E. de algeheelo over brenging van het korps onder zyn depar tement, waardoor de recruteering uit het leger zou worden bemoeilijkt. Ook hij is voor de instelling eener hoofdadministratie. Zijn departement draagt twee derden dor koeten en daarom juist wil minister Regout zuinigheid in de administratie. De heer Thomson motiveert dan zijn vraag, of de minister vau oorlog niet uit persoonlijke overwegingen do hoofdadmi nistratie voorstelde, met de opmerking, dat herhaaldelijk tnoeilyk verklaarbare benoe mingen door dat departement geschieden en de minister veel te teekenen hi eft, wat men hem daar voorlegt. De voorzitter wijst op de traditie, in de Kanier, die veronderstellingen als die van den heer Thomson veroordeelt, waarop dit lid beterschap belooft en nogmaals de hoofd administratie gaat bestrijden. De discussie wordt onderbroken door een

De Eemlander | 1910 | | pagina 1