WEERBERICHT. Uit de Pers STADSNIEUWS. Thermometerstand KUNSTNIEUWS. GEMEENTERAAD. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 20 October. 1910. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Thorshavu, laagste 749.5 te Helder. Verwachting tot den avond van 20 Oc tober 1910. Veranderlijk, later matige tot krachtige N.-westclijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking aanvankelijk nog buiig, koeler. Temperatuur: Dezelfde. iBarometerstand te AMERSFOOpT 753 m M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 57 debat en stemming over een voorstel van den voorzitter om morgen des avonds te vergaderen voor de algemeene beschou wingcu over de Bakkerswet. Dit voorstel wordt met één stem meerderheid verworpen. By heropening dor beraadslaging over de suppletoire oorlogsbegrooting hooien we ropliek van de heoren Smeengo en Duymaer van Twist. De eerste wil terug werkende kracht voor do salarissen, do tweede blijft bezorgd voor duurte der hoofd- administratie. De heer Duys weet nog altijd niet, waarom er zooveel maréchaussee in Apeldoorn zal komen. De heer Marchant vindt, dat de hoofd- admiuistratie der maréchaussee er ovoqraiu moet komon als die der rijksvcldwackt, welke door de Kamer geweigerd werd. De ministers van oorlog en justitie wijzen op de noodwendigheid van maréchaussee op het Loo, waar particulieren thans voor de veiligheid zorgen, een onhoudbare onver antwoordelijke toestand. Minister Cool zegt, dat hij mot de hoofdadministratie geen bepaald persoon op het oog heeft. De heer Thomson stelt een vermindering van f 1000 voor indien het artikel wordt verworpen, opdat de hoofdadministratie geen lokaal zal kunnen krijgen in de kazerne te Apeldoorn, Het artikel over de instelling der hoofd administratie bij de marechaussee wordt verworpen met 41 tegen 32 stemmen. Hot amendement Thomson (geen lokaal voor de hoofdadministratie mogelijk!) wordt daarna verworpen met 38 tegen 35 stemmen. De uitbreiding der kazerneering te Apel- wordt aangenomen. De heer Ter Laan vraagt of er niet te veel tijd gewyd wordt aan corvee dienst. Hij wil meer salaris voor de burgercorveeërs. De minister zegt dat toe, indien de burgercorveeërs voorgoed aangesteld ziju. Thans is zuinigheid geraden. De heer Verhey wil subsidie voor vrij willigerskorpsen, waartoe hij een commissie noodig acht. Hiertegen heeft de minister geen bezwaar, mits die korpsen bruikbaar zyn voor den oorlog. ONZE GULDEN. De Standaard betoogt, dat ons land met Rusland (dat zijn roebel heeft) alleen staat in het ophouden van een hooge munt eenheid. Overal heeft men als eenheid de waarde van ongeveer onze halve guldende mark, de kroon, de franc, de shilling. Natuurlyk zegt het blad i6 men eldors niet zonder goede beweegredenen tot deze muntveraudering overgegaan, want zulk een verandering kost een hoog bedrag. En al lag de beweegredenen voor deze verandering ten deele ook in den buiten- landschen handel, daarnaast stond toch het motief om de duurte van het leven tegemoet te komen. Wij leven dan ook duur, en zoo men, de zeer grootc steden uitgezon derd, den gewonen levensstandaard in Zwitserland, België, enz. vergelijkt met dien ten onzent, dan is het niet te looche nen, dat wij in onze burgermaatschappij duur huishouden. In Oostenrijk geven dau ook zelfs de vroegere tegenstanders van de kroon thans toe, dat de halveering van den gulden baat gaf voor het bur gerleven Dr. Lueger bijv., die onder de felste tegenstanders van dezen maatregel was verklaarde later aan ieder die hooren wilde, dat hij door de uitkomst in het practische leven ten eenenmale was be schaamd. Zou het dan niet tijd worden, nu de klacht over de duurte van leven ook onder ons steeds meer algemeen wordt, soort gelijken maatregel in overweging te nemen De schelling, mits dan van vijftig of zestig cent, als eenheid, zou voor een een land midden tusschen Engeland en Duitschland in, in meer dat één opzicht aanbevelens waard zijn. DEN GULDEN WINCKEL. Negende Jaargang No. 10. inhoud: De Literatuur-Beweging van '80, door Johan Koning (met 7 portretten; Onze Schrijvers: Bij Victor de Meyere, door André de Ridder (met portret); Russische Letteren, door Annie de Graaff; Tooneel: Drie Zedespelen, door Simon B. Stokvis; Boekenschouw, door Ida Haakman en Felix Ortt; Lexicographische Mededeelin- gen: A. A'etrino en Dr. E. D. Pyzel, door J. D. C. van Dokkum (met 2 por tretten); Letterkundig loven uit do Tijd schriften. Voortgezette vergadering op Woens dag 5 October 1910. Afwezig de heeren D. Ruijs en A. A. Hamers. Tot rapporteur wordt benoemd de heer S. J. van Duinen. Aan de orde wordt gesteld de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1911. Een lid nreont, dat drio onderwerpen dringend voorziening eischcn, nl. de toe stand van de vischmarkt, het ontbreken eener melkverordeumg, en de rioleeiing. Door persoon'ijke waarneming heeft hij zich overtuigd, dat de toestand op de visch markt onhoudbaar is. De visch, welke 's avonds aangeveerd wordt, is in goeden toestand na het vcblijf gedurende den nacht in krotten, is de visch den volgeu den morgen ondeugdelijk. Ook de verlicbtmg is er treurig. Geantwoord wordt, dat een reorganisatie in bewerking is. Voorts vraagt voornoemd lid of de in diening eener Melkverordening, welke reeds jaren in voorbere'ding is, spoedig verwacht kan worden. Een arder lid antwoordt, dat men bij het ontwerpen eener degelijke verordening gestuit is op pract:sche bezwaren. De to geven voorschriften kunnen in de eerste plaats gericht ziju op de voedings waarde; men kan dus bepalen, dat de melk een zeker vetgeha'te moet hebben. Bovendien kon men, door voorschriften trachten te bevorderen, dat de melk zoo rein mogelijk aan den verbruiker wordt afgeleverd. Het vetgehalte is niet constant; het varieert naar gehng van bet jaargetijde. Daarom kan men geen te hoog vetgehalte voorschrijven. Bovendien brengt het voor schrijven van ecu vetgehalte het bezwaar mede, dat getracht zal worden het voor geschreven gehalte niet te overschrijden, terwijl juist de melk van goede melkleve- ranciers een veel hooger vetgehalte aan wijst. Wil men voorschriften geven aan gaande de behardehng van de melk, dan zal men moe.en letten op alle phasen, waarin de melk verkeert, vanaf het oogen- blik, dat zij gewonnen wordt tot het oogenblik van verkoop. Voorschriften zullen dus worden gegeven betreffende den ge zondheidstoestand van de melkers, het soort water waarmee de emmers gespoeld worden, de zindelijkheid op de boerderij, de kannen waarmee de melk vervoerd wordt, de reinheid van den winkel waarin de melk verkocht wordt, enz. Een dergelijke controle is wel mogelijk in eigen Gemeente; maar welke waarborgen zal men hebben, dat de melk, welke van buiten wordt aangevoerd, overeenkomstig de voorschriften is behandeld Een radicaal middel zou zijn den mr ik invoer te verbieden. Maar dat is niet uit voerbaar. Men zal zich dus tot de omliggende Gemeenten moeten wenden en hunne mode werking moeteu vragen om te zorgen, dat de melk, welke uit hunne Gemeente wordt ingevoerd,, zoo zuiver mogelyk behandeld is. Nu is gebleken, dat de Gemeentebesturen dier Gemeenten weinig voor het onderwerp voelen. De eenige wijze om te slagen is, dat Provinciale voorschriften worden gege ven. Doch zelfs in eene Provincie, waar men getracht heeft dit onderwerp te regelen is men afgesmit op practische bezwaren. Aangaande de rioleering merkt het meergenoemd lid op, dat men eerlang tot rioleering o. a. van het Bergkwartier zal moeten overgaan. Hij erkent, dat de oplossing van dit vraagstuk met het oog op den afvoer en de kosten zeer moeilijk is. Hij beveelt niettemin dit vraagstuk bij voortduring in do aandacht van Burgemeester eu Wet houders aan. Een lid meent, dat het toekennen van presentiegeld aan de Raadsleden een eisch van dezen t'jd is. Hij verzoekt Burge meester en Wethouders deze kwestie voor volgende jaren te willen overwegen. Een ander lid merkt op, dat het verbod tot het rijden van voetpaden slecht wordt nageleefd. Hij zou gaarne zien, dat de politie in dat opzicht met strengheid optrad. Thans wordt overgegaan tot do artikels- gewijze behandeling der Begrootiug. Een lid vraagt of het officeele Raads verslag niet vroeger kan verschijnen. Hij verklaart niet te begrijpen waar de oorzaak kan schuilen, waardoor dit verslag zulk een langen tijd na de vergaderingen verschijnt. Op de drukkerij, eene couranten- drukkerij, is er alles op ingericht, snel te kunnen werken. De plaatselijke bladen beijveren zich om zoo spoedig mogelijk een verslag te geven. Toch vraagt men ten slotte naar het officieele verslag. Om te voorkomen, dat tengevolge van minder juist weergeven verkeerde opiuies zich vestigen, is het wenschelijk, dat het officieele verslag zoo spoedig mogelijk verschijnt. Een lid vraagt of de onderhoud en aar- meubelen Raadhuis post niet te laag begroot is met het oog op de aaustaaude uitbreiding van het aantal Raadsleden, |leugevolge waarvan de Raadzaal te klem zal worden. Een lid meent, dat op deze post be zuinigd kan worden, indien de leden der sternbureaux om beurten tegen het mid daguur naar hun gaau. De Burgemeester wijst op het nut, dat de politiehonden afwerpen bij bet opspo'en van misdiijveu. In vele Gemeen ten worden tegenwoordig gratificatiën toegekend aan politie beambten, die met goed gevolg een hond hebben gedresseerd. De gratificatie wordt uitgekeerd, nadat proeven van bekwaamheid zijn afgelegd, ïlij vraagt het gevoelen der afdeeling om ook in deze Gemeente een bedrag beschik baar te stellen voor genoemd doel. Algemeen kan men zich hiermede vereeuigen. De afdeeling vereenigt zich met het standpunt, hetwelk B. en W. hebben inge nomen ten opzichte van het door de Gezondheids-commissie begeerde persentie- geld. Een lid merkt op, dat de Koningsstraat eene andere wijze van bestratiug dringend noodig heeft. Hij vestigt hierop de aandacht voor een volgend jaar. De Burgemeester merkt op, dat de winkelstraten in aanzieu zeer zouden win nen, indien aan weerszijden een trottoir werd aangebracht. De eigenaren der winkels zouden hiertoe moeten medewerken, door- hunne stoepen af te afstaan. Wauneer de afdeeling voor dit denkbeeld iets gevoelt, zouden B. en W. kunnen beginnen met de Langestraat en besprekingen voeren met de wirrkeleigenaars. Algemeene sympathie wordt met dit denkbeeld uitgesproken. Met grootc erkentelijkheid heeft de afdeeling kennis genomen van hetgeen een „belangstellend ingezetene" op zijoe kosten ten behoeve van „Birkhoven" heeft doen verrichten. Een lid meent, dat de goot langs de stoep in de Utrechtschestraat zyne reuk organen dikwijls minder aangenaam prikkelt. Hij zou daarom wenschen, dat de goot werd weggenomen. Een lid vraagt of de post betreffende het Zuureinde niet kan vei vallen, door aldaar tot demping over te gaan. De ontvangsten geven geen aanleiding tot nadere bcspvekingen. Daarna is do vergadering gesloten. De Rapporteur, S. J. VAN DUINEN. VROUWENKIESRECHT. Gisterenavond hield de afdeeling Amersf. vau de Vereeuiging voor Vrouwenkiesrecht een openbare vergadering in de Arend, waarin als spreker optrad de heer P. J. Oud van 's Gravenhage, met het onderwerp: De houding der verschillende politieke partijen met betrekking tot het Vrouwen kiesrecht. Te ruim acht uur opende rnej. H. M. S. J. de Holl mot een woord van welkom de tweede openbare vergadering der af deeling. Met genoegen constateerde zij den gestanigen vooruitgang der vereenigiug en naar zy hoopte zouden er ouder de aan wezigen ook zijn, die mede wilden werken dezen groei nog te doen toenemen. Hierna zongen de dames Kamerling van Vollenjoven en Smit, begeleid door mej. Busquet eenige liederen, dio terecht veel bijval vonden en dau ook luide werden toegejuicht. De heer Oud daarna het -.woord verkrijgende wees er op dat by den strijd ter verkrijging van vrouwen kiesrecht van groot belang is, te weten hoe zij, die dat kiesrecht moeten geven dus de leden der Eerste en Tweede Kamer, er over denken. Vandaar het onderwerp hoe de verschillende politieke partyen er tegenover staan. Eerst schetste Spr. hoe het kiesrecht in ons land is geworden en hoe het in den loop der tijden is gegroeid. Voor de Fiansche revolutie had het volk absoluut geen invloed op de regeering. In de 18de eeuw is het streven gekomen om het volk invloed op 's lands bestuur te doen toekomon, welk streven ziju boogtepuut vond in de Fransche revolutie. Deze bracht echter alleen het kiesrecht voor de mannen eu toen de revolutie naar onB land oversioeg dacht men er ook niet aan den vrouwen het kiesrecht toe te kennen. Het tydperk 18141848 is voor den strijd voor vrouwen kiesrecht absoluut van geen belang. In '48 kregen we echter in de grondwet de rechtstreeksche verkiezing waarby alle Nederlanders tot do stembus werden toegelaten, mits 23 jaar oud en een zekere belasting betalende. De grondwet van '48 sloot dus eigenlijk de vrouwen niet uit. Daarom vroeg een 30 jaar geleden Dr. Aletta Jacobs ook plaatsing op de kiezers lijst, maar de rechter besliste toen dat met het woord Nederlander was bedoeld manne lijke Nederlander. En meer moderne ideeën hebbend rechter zou echter anders kunnen beslissen, vandaar dat in '87 de vrouwen beslist werden uitgesloten en het woord mannelijk werd ingevoegd. Van dien tijd af is dus do grondwet een onoverkomelijke hinderpaal voor de toekenning van het vrouwenkiesrecht. Is er daarna in de Staten- Generaal niet veel meer over deze kwestie gesproken, zooveel te ineer daar buiten. In 1901 schreven de Vrijzinnig Democraten onomwonden in hun program het verkrijgen van het vrouwenkiesrecht. En in 1903 stelden ze voor art. 80 der Grondwet te wijzigen, opdat de strijd voor vrouwenkies recht zou kunnen beslist worden by de kieswet. De Vrijz. Dem. Bond zegt, dat het beginsel der democratie rust op do gelijkheid van man en vrouw voor de wet. Na de vrijz, dem. zijn de sociaaldemo craten gekomen met een voorstel tot in voering van vrouwenkiesrecht. In dat voor stel wordt weerlegd het bezwaar, dat zoo weinig vrouwen om het kiesrecht vragen. Daartegenover wordt aangevoerd, dat de stryd er voor nog van zoo korten datum is, dat, met het oog óp het bekende con servatisme der Nederlanders, het geen ver wondering kan baren, dat nog niet meerdere vrouwen het kiesrecht willen. Trouwens in de laatste jaren hebben de vrouwen be-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2