DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN.!] No, 246 VRIJDAG 21 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG. De gevolgen der protectie. BUITENLAND. BINNENLAND." ll««l<lrcilnett'ur at. <3. R B.I HES S. Aboiincmentsp i s: Per jaar14.Franco per post id. f 5.G0. Per 3 maanden id 1.Franco por post id. 1 1.40. Afzonderlijke n uiers f 0.05. Bureau: KLEISE HaAO G. Telel. luiere. 1SÏ. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau O, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam De Vereeniging „Het "Vrije Ruilver keer" heet't naar aanleiding van het dezen zomer te itwerpen gehouden tweede Internationale Vrijhandelscon gres een vlugschrift uitgegeven, waarin uit de rapporten, die over verschillende onderwerpen ter congresse zijn uitge bracht, door mr. A. Heringa, secretaris der vereeniging, een greep gedaan wordt uit cijfers en feiten, in die rapporten aangehaald door mannen van de prac tijk, die omtrent hun droevige ervaring van het protectionisme iu de bescher mende landen kwamen getuigen. Zoo was eeu gevolg van den tarieven- oorlog tusscheu Frankrijk en Zwitser land in de jtven 1892—1S9-5, dat de uitvoer van Frankrijk, die in de jaren 1887/92 gemiddeld 226 millioen francs bedroeg, op 130 millioen in 1894 letug- ging. De invoer uit Zwitserland iu Frankrijk, die voor 1S92 ongeveer 100 millioen bedroog, werd door dieu tarie- venstvijd verminderd tot plm. 66.5 mil lioen. Ook de „nationale industrie" in Frauk- rijk werd niet bevorderd, wat blijkt uit de vermindering van den wijnuitvoer van 307.754 HL. in 1891 tot resp. 46.013, 19.732 en 79.074 IIL. in 1893, 1S94 en 1895. De tarieven oorlog tusschen Frankrijk en Italië leert hetzelfde: vermindering van den export van Ita'iaanschen wijn van 3.582.104 H.L. in 1S77 tot 1.408.977 ILL. in 1899 Het blijkt dus uit de practijk, dat het doel des wetgevers, om den natio- nalen arbeid door beschermende rechten tot bloei te brengen, allesbehalve be reikt is. Hetzelfde toont ook de verdringing van Duitschlaud door Nederland van de Engelsche markt, wat betreft de fabri cage van strookarton, en dn alleen om dat Duitschlaud de grondstoffen duurder kooien moet ton gevolge van zijn be schermende rechten. Om dezelfde reden ging de linoleum- industrie in Frankrijk achteruit, en volgens een verklaring van m". Root de scheepsbouw in de Yereenigde Siateo. Ook de beseberme i:de katoen tl ij verhehl in Frankrijk is lijdende aan een otro- nische crisis-ziekte. Alleen Engeland kan met zijn vrijhandelsstelsel wijzen op een geial van 60 millioen spindels, terwijl de "Veieeuigde Staten, Duitscl - land, Rusland, Frankrijk en Oostenrijk waar de kantoonnijverheid bescherm is, om, zooals het heet, niet van he buitenland afhankelijk te zijn, bij elkaa moeten worden geteld om tot een gelijk cijfer te komen. Het heffen van een beschermend recht van 15 fr.' per ton gietijzer in Frankrijk heeft de prijs met 20 pCi. verhoogd tot nadeel van de consumenten terwijl de industrieelen in het buitenlau goedlcooper verkoopen. De machtige steun sedert jaren aan de suikerindustrie, rok alweer in Frank krijk gegeven, hecit niet kunnen ver hinderen, dat tal van fabrieken ziju verdwenen. Dat ook in andere opzichten de ar beidersklassen in beschermende landen geen voordeel genieten, blijkt uit de mededeelingen omtrent Italië, waar sedert een liental jaren de gemiddelde bestaanskosten voor werkmansgezinuen met ongeveer 25 a 30 pCt. zijn verhoogd. De emigratie nam er loe van 151.141 personen in het lijdvak 188118S5 tot 554.050 in de jaren 19011905, en 789.977 in 1906, 704.675 in 1907. Dat de protectie het ontstaan van trusts in de hand werkt, toont de onder vinding in Italië eveneens. De hooge inkomende rechten op gzer en staal hebben geleid tot vorming van de trust iu de metaalindustrie, die zich nauw heeft verbonden met scheepvaart-maat schappijen en scheepstimmerwerven. De ervaring leert, dat de protectie der metaalnijverheid zwaar drukt op de ontwikkeling van alle andere bedrijven, waarvoor ijzer en staal zijn wat hut brood is voor den mensen, het eerst en meest noodige bestaansmiddel. De heffing van een invoerrecht op suiker heeft in Ilalië tot de oprichting geleid van eeu suikerttust, die de ver bruikers dwingt een jaarlijkschc cijns te betaien van plm. 40 millioen lire voor het twijfelachtig genot van „nationale" suiker te kunnen eten, terwijl het suikerverbruik in ziju geheel is achter uitgegaan. Bovendiea is de natuurlijke gesteldheid van bodem en klimaat niet geschikt voor de cuhuur van suikerbieten, wat al op een zeer ongezonde bescher ming wijst. De verhooging van de suikerprijs heeft ook nog de echt natio nale takken van nijverheid als de fabri cage van conserven, marmelades, con fituren, siropes, etc., waarvoor de grond stof, de vruchten, in overvloed aanwezig is, vrijwel vernietigd. Ook Australië hee.t de bescherming niet gebracht wat men er van verwachtte. Zelfs de opbrengst der in komende rechten daalde van 8 200.000 in 1902/3 tot 7.000.000 in 1904/5. De toename van de bevolking (12 pCi. in 8 jaar) was zeer gering, de ontwikkeling van de nationale industrie en landbouw dito. Dat de persoonlijke quatiteiten van de bevolkiug. die in Australië wel dege lijk aanwezig zijn, onder het vrijhandels stelsel beter tot hun rocht kunnen komen, mag worden afgeleid uit de cijfers be treffende den vooruitgang van den landbouw in Denemarken, waar de nijverheid beschermende rechten geniet, de landbouw daarentegen vrij is gelaten van een protectie die deze niet wenschte. Om alleen de waarde van de oogsten te neuten, deze klom van 314 mihioen kronen in 1900 tot 613 millioen in 1907. Dan heeft de Tweiitsche katoennijver heid in Nederlaad door haar bloeienden toestand bewezen, dat zij geen proteciie behoeft. Bij vrijhandel zijn voor haai de productiekosten het laagst. Dat de vrijhandel onontbeerlijk is voor scheepvaart en scheepsbouw springt nog meer in 't oog. Zeelieden, dokwerkers, i laders en lossers en zooveel andere handen hebben hun werk en brood alleen te danken aan de opendeur- politiek van den freetrade. En Duitschlaud waarop de Neder- landsche protectionnisten altijd gaarne een beroep doen Prof. Brentano schrijft den slechten toestand der rijksfinanciën toe aan de „Schutzzölle". Niettegen staande de herhaaaldelijk verhoogde rechten moest telkens naar nieuwe be- lastiugen worden omgezien. De prijzen der leveusmiddelen stegen enorm, de vleeschnood heerscht aanhoudend, de productiekosten der industrieelen stegen. Ten gevolge van de rechten op rogge, tarwe en haver werd in de jaren 1907 1909 gemiddeld per jaar aan de be volking een belasiing opgelegd van 922.197.193 mark, waarvan slechts 93.860.334 in de schatkist en 828.537.189 mark in de zakken der beschermde agrariërs terecht kwam, zoodat vau elke 18 mark belasting per hoofd der be volking slechts 1.83 mark werkelijk ten bate van den fiscus werd opgebracht. Zoo hebben op dit congres de getuige nissen van de mannen van de practijk de argumenten der theoretici slechts bevestigd. Het protectionisme is een uiting van opportunistische partijpolitiek, waarvan het streven slechts is het succes van enkele belanghebbende groepen, lis één dor grondslagen, zoo eindigt mr. A Heringa het geschrift, van werkelijk staatsmausbeleirl, dat is gericht op de belangen van heel liet volk en van het komend geslacht, behoort in ons te worden gehandhaafd het beginsel: vrij heid van handel. I'R ANKRIJK. De Dépêche de Lyon geeft een omstao- dig verhaal van de samenzwering, op welker ontdekking de regeering onlangs heeft gezinspeeld. Hei komplot werd ongeveer zes maan den geleden ontdekt door een detective van do brigade tol opsporing van anarchisten, die het geluk had een aaDtal documenten macht'g te worden, uit welko uien de I lannen der samenzweerders nauwkeurig kon nagaan. Aan het hoofd der organisatie stond een eentraal-comilé en daarnaast werkten eeu aantal districtsgroopen. De slag zou worden geslagen in den aanvang van een zeer listig voorbereide algemeene staking. Onder de gevonden papieren kwamen lijsten voor roe. de namen van soldaten, die z'ch beslist bij de beweging zouden aansluiten, en eveneens een opgave van de plaatsen, waar de bommen zoudeu worden nedergelegd. De Petit Parisien verklaart dat op ver schillende punten van Frankrijk volledig ingerichte bominendépóts bestaan. Die bommen worden vervaardigd door anarchisten, die echter om mogelijke ver denking vau zich af te wonden, quasi het een of ander eerzaam beroep uitoefenen. Van tijd tot tijd ontdekt de politie een der bergplaatsen, de ontdekking wordt ech ter geheim gehouden ten einde geen onrust onder het publiek te wekken. Het bestuur van de vereeniging van spoorwegbeambten te Toulouse heoft in een oproep heftig geprotesteerd tegen het be sluit van het stakingscomité to Parijs tot hervatting van den arbeid en tevens ver klaard, dat het zich door het gepleegde verraad niet zal laten ontmoedigen. Toulouse is trouwens niet de eenigeplaats, waar de arbeideis zich niet storen aan het bevel van het stakingscomité. Te Narbonne heeft geeu der stakers den dienst hervat en het plaatselijk bestuur hooft bekend gemaakt, dat er eerst een einde aan de staking zal komen, wanneer de maatschap pijen alle eischen der spoorwegbeambten zullen hebben ingewilligd en al de stakers in dienst hersteld zijn. Ook te Bordeaux hebben de machinisten en stokers, ten getale van 550, besloten te blijven staken, totdat de ontslagen arbeiders weder aangenomen zullen zijn. AMERIKA. Het onderzoek naar de omkoopergen van New-Yorkscho parlementsleden, heeft thans weer aan het licht gebracht, dat verschillende bij de wedrennen geïnteres seerde personen een half millioen dollars hebben besteed om de aanneming van een wet, waarbij de wedrennen verboden wor den, to verhinderen. PORTUGAL. AaD de „Tintes" wordt uit Lissabon de iuhoud der proclamatie geseind, waardoor de Braganza's uit Portugal worden vel bannen. De voornaamste artikelen dezor proclamatie zijn de volgende: 1 De familie Braganza, tot aan de revolutie van 5 October 1910 de Portugeescho dynastie, wordt voor altjjd uit Portugal verbannen. 2. Deze uitzetting der familie Braganza heeft betrekking op allo voorgangers en nakomelingen van Koning Manuel tot in het vierde geslacht. BELGIE. Ontevredenheid over de duurte dei- levensmiddelen heeft in enkele plaatsen van België tot ernstige ongeregeldheden aanleiding geven. Zoo werden te Charleroi de marktventers aangevallen, zoodat zij de vlucht moesten nemen. De menigte vertrapte de groenten, bevuilde de boter en sloeg duizenden eieren stuk. In het Fransch- Belgischc grensplaatsje Mouseron deden de huisvrouwen eveneens een aanval op de handelaars Toen zij gearrestoerd zouden worden, stelden zich enkelen van hen zoo hevig te weer, dat zij door de politie naar het bureau gesleept moesten worden, vaar zij vervolgens zenuwtoevallen kregon. De socialistische partij heeft, naar aanleiding van het bezoek van den kt-izor van Duitschlaud aau Brussel, eeu plakkaat laten jiauplakken, dat in zeer heftige be woordingen is gesteld en waarin reeds vooruit geprotesteerd wordt legen de schijnheilige toejuichingen, die de monarch zal ontvangen. Het brengt een groet aan het Duitsche volk en aan de Duitsche solialisten, die strijden voor hunne vrij-wording, en 't eindigt uiet de woo-den: „Love de Inter* nationale Een vergadering van arbeiders is voor Maandagavond a. 8., dat is de dag voor de aankomst van den keizer, bijeen geroepen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren eeu verhoo ging van het begrootiugshoofsruk Justitie voor 1910, welke zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Daarna komt de beurt aan de wetsont-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1