WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IIET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 21 October 1910. Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te Hernosand, laagste 754.3 te Chermoot. Verwachting tot den avond van 22 Oc tober 1910. Matige tot krachtige N.O-lijko tot O.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst Temperatuur: Overdag dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOpT 750 m.M. Vorigo 6tand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 53 werpen tot beperking van Zondagsarbcid en nachtarbeid in broodbakkerijen (Bak kerswet) en totinstelling van bakkersraden. De heer Van Idsinga opent de alge- meeno beraadslaging met verklaring dat hij tegen een dor ontwerpen zal stemmen en het andere geamendeerd wil zien. Hij isjtegen de kunstmatige bevoordeeling van een bepaalde groep uit het bakkers bedrijf, waar deze het gevolg kan zijn van de exceptioneele regeling der Bakkerswet, die op ruwo wijze ingrijpt in het bedrijf. Spr. stem zal zich tegen het ontwerp verzetten, als de verwijzing naar de Bakkersraden niet daaruit verdwijnt. Hot beginsel der Bakkerswet acht hij in strijd met de persoonlijke vrijheid. Tegen het tweede ontwerp richt spr. het verwijt, dat het aan organen van persoonlijk belanghebbendon wil belasten met de zorg voor het publieke belang, wat de taak behoort te zijn van de pu blieke gemeenschap. De Bakkersraden zijn ongeschikte bestuursorganen, als advisee- rendc colleges zouden ze toelaatbaar zijn. Spr. is tegen al die verschillende raden voor elk maatschappelijk belang. Dat is geen verstandigo decentralisatie, doch desorganisatie. Al die raden leiden tot maatschappelijke tirannie. De heer De Beaufort zegt, dat de maatschappij niet bij machte is gebleken zonder wcttelijken steun den nachtarbeid af schaffen, doch de plannen der regeering iu in deze zaak kunnen zijn goedkeuring niet wegdragen. Er is wel een beweging in het bakkers bedrijf voor af chaffing van nachtarbeid, doch spr. waarschuwt voor eenzijdige beschouwing der actie. Met het brood hangen vele belangen samen en als men dat voedingsmiddel schaadt door het'groot bedrijf te belemmeren, schaadt men tevens alle factoren, als hoedanigheid en prijs van 't brood en de betere arbeidsvoor waarden in die industrie. De regeering meent het groot-bedrijf te mogen schaden, om het kleinbedrijf te helpen; dit zal verkeerd afloopen, want de nachtarbeid zal worden vervangen door zwaar dagwerk en de gevolgen van dien. Ook stijging van broodprijzen verwacht dc heer Dc Beaufort van do Bakkerswet. Do toestanden in het buitenland zijn niet te vergelijken met de onze, maar vol ledige gegevens over de in Italië geldende regeling acht spr. noodig, nu dc consulaire rapporten uit dat land in strijd zijn mot de door minister Talma verstrekte inlich tingen omtrent de werking der Italiaansche wet. De bezwaren van den heer Van Isdinga tegen de Bakkersraden deelt spr., temeer omdat onze Grondwet de inrichting van allerlei colleges niet gewild heeft. Bovendien zullen die radon kostbaar zijn en strijd brengen tusschen hot groot- en het klein bedrijf, met hun tegengestelde belangen. Do afzonderlijke bepalingen voor de Israëlieten, acht Spr. in strijd met artikel 169 der Grondwet, dat verschillende wet geving voor verschillende godsdiensten ver biedt. Ook de inbreuk op de persoonlijke vrij heid is af te keuren. In het particulier loven ingrijpen, heeft de minister niet ge waagd, m rar in het bedrijfsleven wordt het bestaan van den patroon bedreigd door het ontwerp. Zelfs voorstanders hebben gepro testeerd tegen de aanranding van de per soonlijke vrijheid. Wijziging van het ontwerp acht spr noodig, doch de Bakkersraden wil de heer de Beaufort in het geheel niet. De heer Schaper noemt het ontwerp- Bakkerswet onvolledig, daar hij het inter naat er in mist, alsook voorschriften nopens de gezondte'd, den arbeidsduur en het leerlingwezen. Ten onrechte zou deze wet „Bakkerswet" heeten, daar zij zooveel be langen vau den nakkersstaod ongeregeld laat tot schade ook van anderen, vooral door de gebrekkige sanitaire toestanden, dio er hecrscben in het bakkersbedrijf. Beperking van den arbeidsduur is on misbaar in deze wet: het is daartoe on- noodig te wachten op de Bakkersraden. Over hetgeen er w 1 in do ontwerpen staat, is spr. niet ontevreden. De Bakkers raden wil de socialistische fractie wel op ruimen, maar het afschaffen van den nacht arbeid en Zondagsarbeid heeft den vollen steun van spr. en zijn vrienden. Spr. wijst dan op het eenstemmig medisch oordeel, dat het bakkersbedrijf ongezond is. Het laag sterftecijfer onder de bakkers is geen bewijs voor het gezonde van het bedrijf, doch wordt verklaard door het feit, dat bakkers veelal vroegtijdig hun vak in den steek laten. In Duitschland is de bakkers- arbeid dan ook beschermd wegens het on gezonde van dd beroep. Eea wet is hier noodzakelijk waar anders niet in de behoeften voorzien kan worden. Spr. behoudt zich zijn stem voor over het amendement-Borgesius, doch wil in ieder geval 8 urigen werkdag daarin op genomen. Spr. vreest geen verhooging van broodprijzen door de Bakkerswet. In Italië heeft men er geen nadeehgo gevolgen vau. gehad en ook hier kuunen die bij goeden wil uitblijven. Doch zelfs als de wet ons wat kosten zal, dan gaat het lot der bakke's nog voor en dat moet verbeterd worden door dit ministerie met zijn groote meerderheid in de Kamer. De heer Snoeck Henkemans ontwikkelt daarna drie bezwaren tegen- de wet, nl. het verbod van arbeid, het niet letten op de veelvormigheid van het bedrijf en ten slotte de dwingende bepalingen die doodend zijn voor energie en ondernemingsgeest. De heer Pastoors verdedigt met warmte het ontwerp. KAMERVERKIEZING EINDHOVEN. Bij de gister in het district Eindhoven gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, (vac.-Van der Heuvel), zijn uitgebracht 5307 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. dr. Jan van Best (R. K.) 4860 stemmen, en H. Spiekman (S. D. A. P.) 447, zoodat gekozen is mr. Van Best. Met bijzonder veel genoegen hebben we gisterenavond dc kinderen der volkszang scholen van Toonkunst hooien zingen. Wel jammer, dat nu niet zoo velen als vorige jaren van hun belangstelling blijk gaven. Zoo ooit, dan hadden nu de afwezigen be slist ongelijk. Met zorg streven de heeren den Hartog en Heuoks er blijkbaar naar, om do kin deren nauwkeurig, zuiver en beschaafd te leeren zingen. En dat zij dit heusch niet gemakkelijk te bereiken doel vrij wel be naderen, hebben ze gisteravond bewezen. Geen wonder dan ook, dat deze „openbare les" aau de aanwezigen een genotvollcu avond verschafte. Hot luid applaus na elk nummer was zeker niet alleen voor de kleinen een aangenamen bijval maar meer nog voor de onderwijzers een bewijs van waardeering voor hun moeitevollen arbeid. Gisterenavond hield voor de afdeeling Amersfoort var dc Evangelische Maat schappij, de heer A. H. C Kip van 's Her- togenboBch een lezing over Maarten Luther, toegelicht door een 54-tal lichtbeelden. Het kerkgebouw dor Evang. Luth. Ge- meeute was geheel gevuld, toen de voor zitter der afdeeling, üs. F. G. Lagers met een welkomstwoord de bijeenkomst opende. In hot kort zette hij tevens uiteen, dat de Evang. Maatschappij is een nrlitante ver- eeniging, die het ultramontanisme bestrijdt, als den vijand van onze staatkundige en godsdienstige vrijheid. Dat ultramontanisme vervalscht onze geschiedenis en hoont en smaadt do helden, die do grondvesters zijn onzer staatkundige vrijheid en bovenal de helden der hervorming. De Evang. Maat schappij heeft daarom deze vergadering belegd, waarin gewezen zal worden op het gevaar van hot ultramontanisme en op da voorrechten die we, dank zij de hervormers, gen<cteii. Do Heer Kip, hierna het woord ver krijgende, schetste eerst het streven der Evangelische Maatschappij. Hij wijst op den toestand der kerk iu de 15e eeuw, toon do glorizon van Rome taande. Wel poogde het Humanisme nieuw leven te geven aau die kerk, maar dit zag wel de gebreken, maar bezat niet de kracht de godsdienstige verbetering te brengen, die zoo dringend noodig was in dien tijd, toen zelfs mousters van onzedelijkheid op den pauselijken stoel zetelden door moord en verraad. Om daar verbetering te bren gen was reuzenkracht noodig, en het mor genrood der reformatie zou pas in vollen glans aan den hemel schitteren, als Maarten Luther zijn stellingen de wereld inslingert. Luther, die had leeren verstaan De rechtvaardige zal leven door zijn geloof, bezat de kracht als hervormer op te treden. Hierna bewijst Spr. met tal van citaten de vjjand'ge houding van Rome tegenover de hervormers. Voor niets is men terug gedeinsd om hen met smaad en laster te overladen. Het ultramontanisme staat dan ook beslist vijandig tegenover den protes- teutschen geest en is een verderfelijke richting voor de vrijheden van den mensch, omdat alles bukken moet voor de macht van don onfeilbaren paus Verduidelijkt door een aantal lichtbeel den schetste Spr. hierna Luther's loven, zyu jeugd te Eisleden, zijn leven in het klooster te Erfurt en zijn studie te Witten berg. Daarna zijn optreden tegen den aflaathandel van Tetzcl en de vervolgingen waaraan hij blootstond. Na zijn verschijnen voor den Rijksdag te Worms verhaalt Spr. van Luther's leven op den Warlburg, zijn werken aan de Bijbelvertaling en zijn familielieven om ten slotte stil te staan bij zijn laatste levensdagen en do grootheid van zijn werk. Met veel aandacht werd Spr. gevolgd, die meermalen in jduidelijke trekken den waren geest van het ultramontanisme schetste en vele bebartenswaardige woor den sprak, behartenswaard vooral voor de protestantsche helft der coalitie. Gisteren i3 bij Bavoort een rijwiel gestolen, van een landbouwer, die op zijn land aan het werk was, en zijn rijwiel aan den kant had liggen Hedenmorgen tegen twaalf uur moest op de Kampstraat een met hooi beladen wagen uitwijken voor de tram. De wagen k-ntelde daarbij zoodat de lading terecht kwam tegen de winkelruiten van den bak ker Massa. De voerman sprong bijtjjds van den wagen. Behalve de vernielde ruiten is de schade gering. Door de politie is alhier aangehou den een vroeger Amersfoortcr, G Spoon, die nog eenige dagen te goed bad. Hij is naar Utrecht overgebracht. Do Yrydag voor kermis heeft een zeer rustig verloop gehad. Evenals dus de kermis zelve, schijnen ook de gewoon ten daarvoor, meer en meer van karakter te veranderen. Gelukkig Verwey Lugard's Vliegkampen. Naar wij vernemen zijn Verwey Lugard's vliegkampen zoo goed als geheel gereed en zal weldra bet publiek worden toegela ten bij de oefeningen, evolutiën en proef vluchten. Tevens kunnen wij mededeelen, dat inplaats van de wedstrijdweek, die wegenB gebrek aan voldoenden tijd tot voorbereiding on vooral omdat het Comi té van Organisatie zich niet de medewer king kon verzekeren van een voldoend aantal (10 of 12) deelnemers, niet kan doorgaan, aangevangen zal worden met een demonstratie, die waarschijnlijk een 14 tal vliegdagen, dus ongeveer 2 a 3 weken zal duron. De openingsdag zal na der worden kekend gemaakt, waarschijnlijk einde October of begin November. Toezegging is ontvangen van den be roemden Hollandschen aviateur Wijnmalen, die, zooals bekend, houder is van het wereld record van dc hoogte op 1 October, en die juist dezer dagen de schitterde over- land-vlucht ParijsBrusselParijs zoo meesterlijk heeft volbracht, j Definitieve toezegging om in Verwey en Lugard's vliegkampen te komen vliegen, werd tevens ontvangen van onze oudsten Hollandschen vlieger, den ingenieur Kuiler. Zooals bekend is, heeft deze aan een groot aantal meetings iu Frankrijk deel genomen. Dit zijn dus de beste en meest bekende Hollandsche aviateurs, beiden mees ter op huil diverse toestellen. De heer Wijnmalen heeft een biplane Farman van het militaire type, de heer Küllor een Antoinette. De heeren Wijnmalen en Kiiller z(jn beiden voor geen klein geruchtje vervaard, en als des morgens bekend wordt gemaakt, dat er gevlogen zal worden, dan geschiedt dit ook, zelfs bij ongunstig weder en bjj windsnelheden van 10 en meer meter. Waarschijnlijk zal ook door beide heeren getracht worden, recordvluchten te houdeu, welke zullen geschieden onder officieele controle van sportcommissarissen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Des Zondags wordt niet te Ede-Lunteren gevlogen, doch uitsluitend te Soesterberg. Het vliegen zal plaats hebben tusschen 2 en 5 uur des namiddags. AGENDA. 24—25 Oct. Operette-Ensemble in Amicilia. 26—27 Henri ter Hall in Amicitia. 23—29 De Hagespelers in Amicitia. 4 Nov. Uitvoering Amersf. Muzlekver. in Amicitia. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. SOEST. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De gemeenteraad heeft een gemeente geneesheer benoemd in de plaats van den op 1 Januari a.s. aftredendon arts Baten burg. Op de voordracht stonden dr Schoo- nenboek (Protestant), sedert 1903 hier werkzaam, die, algemeen geacht, ook onder Roomschen veel praktijk heeft, on dr. Rupert (Roomsch), sinds zeven weken ter plaatse gevestigd. De Raad benoemde den laatste. Zou dit grievend votum van de Iloomsche meerderheid bedoeld zijn als eene vingerwijzing, ook aan de niet tot de coalitie behoorende ingezetenen, om de autitheso allerwege in het dagelijksch leven toe te passen Het smokkelen van varkens. Over het smokkelen van varkens uit Prui sen naar de grensplaatsen in Oostelijk- Groningen, schrijft men aan de N. R. Ct.: Het is sedert eenige weken druk voor do rijksambtenaren aau de Nederlandsche grens in deze provincie, want de prijs der biggen in Pruisen is van dien aard, dat het geen wonder mag heeten, dat knorrende viervoeters van vaderland verwisselen. Kosten de 6-weeksche biggen hier te lande f 7, f 9, f 12 per stuk, in Duitschland (hoewel juist niet in de naastbijgclegen grensplaatsen) worden do „Ferkels" verkocht voor 7—15 mark per 6tak (is f 5,20f 9), ofschoon de prijs, sedort de Nederlandsche grenzen beter worden bewaakt, niet ach teruitgaande is. Allerlei ondervindingen hebben rijksamb tenaren en politie bij den tijdelijken sluik handel opgedaan en 't bleek zelfs meei- malen, dat op de dagen van jaarmarkten in de verschillende Pruisische gemeenten het hardst werd geijverd om biggen naar Nederland te smokkelen. En hoe geslepen daarbij werd te werk gegaan? Een 50-tal biggen b.v zou bjj Bourtange over do grens worden gebracht. Een oude wagen met 8 minderwaardige biggen werd vooruitgezonden, door een voerman met paard geleid. De wagen werd aangehouden, de 8 biggen werden in beslag genomen met den wagen daarbij; de voerman had zich met het paard weten te bergen Inmiddels gingen de overige 42 biggen spoedig daarop ongestoord de grens over (omdal de kommiezen elders bezig waren do 8 in beslag genomen biggen te vervoeren), om op de Winschoter markt te worden verkocht. Gisteren werden 22 biggen in beslag genomen, die Bereud B. te Musselkanaal zeide te hebben gekocht, doch die uit

De Eemlander | 1910 | | pagina 2