DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeiigst voor het huishouden No 247. ZATERDAG 22 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. is het 10 pCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. LANDER. II o o t d r e d a c t e n r K. O. BUKKI8, Itnrean: KI.KI.VK lliKi 6. Telet. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel moer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. flFranco por post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- vau advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78. Amsterdam DE PORTUGEESCHE REPUBLIEK. De Engstsclieregeering heeft den mogend heden voorgesteld om in zake de erkeuning der Poitugeesche republiek gemeenschap pelijk te werk te gaan. Dit verzoek van Engeland zal waarschijnlijk allerwegen gunstig opgenomen worden. Raar wij ver- urmen, heeft de Duitache rogeering zich in beginsel eens verklaard met hot voorstel. In antwoord op een verzoek om inlich tingen van Eugelscho zijde, over de bezittingen van koning Manuel heeft do voorlooptge regeering verklaard, dat uit sluitend de eigendommen van den staat teruggenomen zijn. Hetgeen den Koning en do familie Btaganza behoort, zal geëerbiedigd worden. Hot jaarlijksche inkomen van den Koning wordt, na afbe taling der schulden van de koutnklyke familie, op ongeveer 240,000 gulden begroot. Aan koningin Maria Pia zal jaarlijks 1-14,000 gulden uitgekeerd worden. Het bedrag, dat vrij komt door het vervallen van de civiele lijst, bijna 2 nnllioen, zal dienen om rien belastingdruk van de armere klassen te verminderen. FRANKRIJK. La Croix, een Katholieke strijdorgani satie iu Frankrijk, heeft dezer dagen haar juarlijkscii congres gehouden. Een priester, Gerbier geheeten, heeft verslag uitgebracht over de campagne, die op last van het espiscopaat tegen de neutrale school is gevoerd. Hij verzekerde, dat er 238 neu trale scholen waren, waaruit Katholieke kinderen zich hadden laten wegjagen, omdat zij weigerden de schoolboeken te gebruiken, die door de bisschoppen ver oordeeld waren. In 67 neutrale scholen gingen de kinderen tot staking over en in 49 hebben ze „uit eigeu beweging" bedoelde schoolboeken verbrand. Daaren tegen waren 22 nieuwe bizbndere scholen opgericht. Geen wonder dus dat het aantal analphabeten iu Frankrijk niettegenstaande de schoolplicht toeneemt, zooals de officieoie statistieken bewijzen. DUITSCHLAND. In een gisteren te Bremen gehouden vergadering yan het trampersoneel is met algemccue stemmen besloten, van alle ver dere onderhandelingen met de directie af te zien. Daarmee is dus de kans op ver- zoeniug verkeken. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt over de onlusten iu Bremeu het volgende ge seind De onlusten die zich hier afgespeeld hebben spotten met elke beschrijving. Den heeleu dag had de politie de straat telkens moeten zuiveren. Tegen zeven uur begon oen uit circa 2000 menschen be staande menigte, die met gchoou en gefluit de politie zeer lang had getart met fles- scheu, glazen en steeneu te gooien. Toen werd bevel gegeven, met dc- blanke sabel in stormpas de straten schoor, te vegen. In'wilde vlucht vlood do menigte uiteen en de agenten maakten druk gebruik van hun wapenen. Ook tal van voorbijgangers en menschen die aan de uitspattingen geeu schuld haddeu, kregen klappen. Tal van menschen vluchten in huizen, maar werden door de agenten met de sabel eruit ge jaagd. Zwaar gewond werden vier personen. Meermalen gooiden vrouwen den agenten peper in het gelaat. GROOT BRITANNIE. Volgeus do Evoning Standard heeft Clément eou onderhoud gehad met Haldane, don minister van oorlog. Resultaat van dit onderhoud is, dat dc voorwaarden zijn vastgesteld, waarop het ministerie van oorlog het beroemde luohtschip zal aan- koopen Engelsche doskuudigen zullen een aantal proeftochten met den ballon doen, terwijl Clément toezegde een nieuw en grooter bekleedsel te lovcrcu on een aantal Engelsche officieren opleiding te geve n. Volgens do Evouing Standard heeft de Frausche regoering twee luchtschepen van hetzelfde type besteld. SPANJE. Canalejas, de minister-preeideut, heeft medegedeeld, dat het meerendeol der uit Portugal gekomen monniken en nonnen Spanje alweer verlaten heeft. De nrnister blijft met alle energie bij hot besluit dat geen enkele der verdreven kloosterbroeders iu Spanje blijven mag, maar hij heeft het telegrafisch verzoek van eeuige bisschop pen om enkelen monniken nog 'n paar dagen oponthoud in Spanje toe te staan, ingewilligd. KERMIS AFGESCHAFT. De Gemeenteraad van Leiden heeft gisteren, op voorstel van den heei Briët, na uitvoerige besprekingen, met 17 tegon 10 stemmen besloten tot afschaffing van de kermis. Met dc voorstemmers van rechts stomden mede 2 vrijzinnig-democratische Raadsleden. EEN GEMEENTESECRETARIS GEARRESTEERD. De secretaris dor gemeente Egmond- Binnen, do heer P. Pranger die aldaar gehandhaafd werd als secretaris, ook na zijne veroordecling wegens onregelmatig heden iu zijn bestuur als burgemeester van die gemeente en van Egmond-aan- Zee is gisteravond gearresteerd wegens opnieuw ontdekte tekortkomingen iu zyn vroeger beleid als burgemeester van Eg- tnond-aan-Zee. De thans ontdekte feiten houden verband met vroeger door hem geheven registratie rechten van akten voor tolverpachtiogen, wolke geenszins verschuldigd waren. Toen dezer dagen do nieuwe verpachting van gemeentelijke tolgelden gehouden werd, kwamen de vroeger geploegde fraudes uit. Het door de pachters te veel betaalde is ban, op aanvrage hunnerzijds, door don heer Praugor enkele dagen geleden terug betaald. Do justitie werd echte- gewaar schuwd, met het gevolg dat hij in zyoe woning werd in hechtenis genomen. Do straf van drie maanden gevangenis straf waartoe hij indertijd door hot Gerechtshof te Amsterdam i6 veroordeeld heeft hij nog niet ondergaan. INTREKKING WETSONTWERP BAKKERSRADEN. Gisteravond heeft mr. H. P. Marchaut, lid van de Tweede Kamer dor Staten- Gcneraal, in een te Rotterdam belegde propaganda-vergadering, verklaard, dat men aan het ministerie van laudbouw, nijverheid en handel hem gistermiddag wist mede te dcelen, dat het ontwerp van wet nopens de instelling van Bakkcrraden zou wordeu ingetrokken. TWEEDE KAMER. Gisteren deelde do voorzitter mede, dat op voorstel van de ceutrale sectie de secties Dinsdag 8 Novomber het wetsontwerp be- trefiende de kunstverdediging zullen onder zoeken, waarop de heeren Eland, Verhey en Thomson een motie indienden om alsnog het rapport der commissie voor de samen werking tnsschen land- en zeemacht open baar te maken. Ook de hoer Troelstra diende eou motie in, van welker aanneming het al of niet deelnemen der socialisten aan hot afdeelings- onderzoek afhangt. De heer Drucker (V.-D.) stelde voor om over het voorstel om het afdeelingeouderzoek op 8 November te bepalen eerst in de volgeude week te stemmen, alsook over do beide moties. De heer Borgesius was vöör dat voorstel. De heer De Savoiniu Lobman (C. H.) meende, dat hetgeen de voorstellers dei- moties weuschen ongezien is. Als men meent dat er in de stukken mnteriaal ontbreekt, moet men tegen stemmen, doch zich niet aan het afdeelingsonderzoek ont trekken. Dat onderzoek moet spoedig plaats hebben. Spr. was vöör het voorstel- Druckor (uitstel der stemming over het voorstel der centrale sectie en van de moties). De heer Nolens (R.-K.) achtte uitstel gewenscht om over de moties te kunucn oordeelcu en de regeertng tyd te geven om van gedachte te vorauderen en tot publicatie over te gaan ter wiile van het sectie onderzoek. De heer Eland (U.-L.) verklaarde, dat men slechts wenscht voldoende materiaal te krijgen, niet publicatie van hot heele rapport. De hoor Troolstra (S. D. A. P.) was voor het voorstel Drucker. De voorzitter nam het voorstel over. De stemming zal Woensdag a s. plaats hebben over moties en ter bepaling van eou datum voor afileelingsooderzock. De algemeeno beraadslaging over de Bakkerswet werd voortgezet. Do heer Goeman Borgesius (U.L.) begroep het treurig lot van bakkers, die 'snachts huu werk hebbco, doch wijst op de vele beroepen, die nachtarbeid vereischen. Er moet verbetering komen, doch voorzichtig heid in de middelen zij aanbevolen. Van het radicale middel door den minister aan de hand gedaan door dit ontwerp, vreesde de heer Borgosuis in de eerste plaats verlenging van arbeidsduur, waartegen de minister onmachtig zal zijn. Een ander bezwaar ligt in de buitenspo rige bevoegdheden der Bakkersraden, cn een derde grief van spreker tegen het ont werp is het benadeelen der grootindustrie, wat schadelijk zal zijn voor de arbeids voorwaarden in hot bakkersbedrijf. Deze bezwaren zyn ook die vau byua alle geestverwanten vau spreker. De heer Aalberse (R.-K.) zei, dat met afschaffing van den nachtarbeid der bak kers de staat in zyn recht is, daar deze maatregel zal strekken tot bevordering vau het sociaal welzijn en het particulier iniatief in deze onmachtig is gebleken. Ingrijpen van staatswege is dus zeker geoorloofd, waar het de bakkersgezellen betreft. Doch ook met den nachtarbeid dor patroons mag do staal zich inlaten, meent spieker, want hier is geen sprake van in menging in het bedrijfsleven. Bovendien wenschen bijna allo bakkerspatroons af schaffing van nachtarbeid, daar zij thans 's nachts slechts werken uit harde econo mische noodzakelijkheid. Een beroep op de persooolijke vrijhoid van enkelen gaat niet op by dit groote sociale belang. De heer Aalberse wees daarna op de verhouding tusschen het groot- en het kleinbed-yf. De toestanden in het groot-bedrijf achtte hij niet zoo gunstig als beweerd wordt, wél in de coöperatieve bakkeryen. Het klcin-bedrijf wilde spreker wel eeuigszins bevoordeeld zien door deze wet. Met het grootbedrijf heeft hij geen modelijden. Nadat do heer Aalberse nog in 'oegiusel de bedrijfsraden had verdedigd, maar de regeling van deze zaak in het ontwerp niet gelukkig had genoemd, verdedigde de heer van der Molen het ontwerp, dat aan een misstand een einde moet maken. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstofien. Ons brood is niet kleverig maar flink dootb ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Kien lette op de echte nootzoete tarwestnaak van ons „Melkbrood" en „4tezoiidheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai. doch croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1