Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 22 October 1910. maa ADRESBOEK VAN AMERSFOORT. 3e JAARGA G. Abonneert U op dit Blad ALLERLEI. Prijs voor geabonneerden op „De Eemlander" f 0.75. Voor anderenf i.00. Een politiehond en gepar fumeerde bankbiljetten. Bij T. te Heemskerk was dezer dagen geld uit een kast gestolen: vier bankbiljetten van f 10 en eenigo rijksdaalders. De politie hond van den inspeoteur Lokerse te Bloe- mcndaal werd gehaald. Het dier volgde een spoor door tuinen en ging naar de woning van zekeren W. De bankbiljetten werden in diens huis gevonden, Toevallig roken de biljetten naar odeur, dat in de kast was geborgen, zoodat de bond een goed spoor kreeg. W. is naar Haarlem overgebracht, maar na verhoor door de jus titie weer losgelaten. In hot jaar 1010! Te St. Johan- uesga (Fr.) werd het kind van den arbei der B. ziek en wilde maar niet beteren. Al spoedig zei men, dat het kind bctoo- verd wns. In het dorp Knijpe woont een duivelbanner en besloten werd deze te laten komen. Deze onderzocht het kind geheimzinnig en conetateerde, dat de jong- kc betooverd was en de moeder ook wel eens behekst zou kunnen worden. Wie de tooveres was, kon niet met zekerheid zeg gen, toch tiet hij wel zooveel los, dat do grootmoeder 'als de daderes wordt aange wezen. Nu is het kind gestorven, de moeder is ongesteld geworden en natuurlijk nu ook behekst! Gasveresikking. Te Utrecht is door gasverstikking op zijn kantoor oïö het leven gekomen de heer mr. B. L. Ph. van Lier, advocaat en procureur altlaar, directeur van de Algemeene Credietver- eeniging. Radium. Volgen6 een mededooling van den chemicus sir William Ramsay wordt thans te Liraehause uit pekblende van Cornwallis volgeos een nieuwe behan deling maandelyks een half gram radium gefabriceerd. Men heeft in twee maanden tijds een hoeveelheid radium verkregen, waarvoor men in het buitenland twee jaren noodig heeft. Om den G o r d o n B o n n e 11 Beker. Niet miuder dan zes naties hebben dit jaar aan den ballon wedstrijd om den Gordon Benett beker deelgenomen, aldus verdeeld: Duitschland met drie (bestuurders Abercrom, Gerike en Vogt); Amerika met drie (Aarmon, Wawe en Osmann); Enge land met drie (Dunville, Egerton en Mortimer Singer); Frankrijk met twee (Leblanc en Fanre) en ten slotte Zwitserland met twee en Denemarken met één. Verschillende deelnemers hebben reeds het Michiganmeer overgestoken. Woensdag hadden reeds zes ballons het meer Huron gepasseerd, en één het meer Superior. De meesten hebben nu den staat Ontario bereikt en zijn nu op de grens waar de wildernis begint. Er bestaat groote kans, ;dat het wereldrecord, op naam van Erbslön in 1907, met 873"3 mijl (1405 K.M. 461) ditmaal verbeterd zal worden. Doch aangezien sommige deelnemers zeer waarschijnlijk in geheel on of weinig bewoonde Btrekeu zullen dalen, of nog in een der vele daar ter plaatse zijnde oerwouden, kan het nog verscheidene dagen duren, voorda'. de naam vau den winner bekend zal kunnen zijr. Reuter seint d.d. gisteren uit St. Louis, dat de Duitsche ballon Harburg met geweldige snelheid en van een hoogte van 18,000 vt. Dinsdagavond om 11 uui in het Nippissing meer, in Ontario,is gevallen, Assmanu, die zich in den ballon bevond, brak een arm en scheurde zich een slagader open, tengevolge waarvan hij bijna is doodgebloed. Zoo el Voigt (balloncom- maudant) als Assmanu konden zwemmende den oever van het meer bereiken, waar zij den ballon vastbonden aan een boom. Zij bleven tol don ochtend nat en verkleumd in het bosch wachten, waarna zij door Indianen weiden gevonden en overgebracht naar het ziekenhuis te Powassan. De zaak Grip pon. Een groot gedeelte van den dag van heden was gewijd aan hot kruisverhoor van Crippen door den kroouadvocaat Muil, waaraan president Hot enkele andere vragen toe voegde. Bekl. bleef bij voortduring kalm en schijnbaar ongeschokt onder desoms scherpe en lastige vragen. Hij was alleen soms nauwelijks te verstaan. De lastigste vragen liepen over bet gebruik, dat hij van do hyosine maakte en het feit, dat hij stelsel matig heeft nagelaten om te weteu te komen, wat er van Belle Elmore is ge worden, nadat zij volgons hem op 1 Febr. is verdwenen, om naar haar minnaar Bruce Miller toe te gaan. Crippen kon hierom trent geen bevredigende ophelderingen geveu en kon evenmin verklaron, waarom hij geen pogingen had aangowend, om den kwartiermeester van de Montrose op te sporen, die hem zou hebben voorge steld om te ontsnappen. Na het kruisver hoor, dat ruim drie uur had geduurd, kwamen eenigo medische getuigen, die door pe verdediging waren opgeroepen, verklaren, dat do sectie op de gevonden overblijfseleu op verkeerde wijze bewerk stelligd was door de medische getuigen van de beschuldiging en dat deze niet be wezen hebbeb, dat bedoelde overblijfselen inderdaad van een vrouwelijk cadaver af komstig waren en dat het lidteeken inder daad een lidteeken was en geen nierplooien. Vervolgens zette Tobin zyn pleidooi voort en betoogde, dat het niet aan de verdediging is om aan te geven, waar Belle Eluiore gebleven is, maar aau de beschuldiging om te bewijzen, dat de overblijfselen af komstig zijn van een vrouwelijk cadaver, dat van Belle Elmore is. Ketelontploffing. Een ont ploffing van een ketel in een groote fabriek te Brooklyu deed onder 3000 arbeiders een paniek ontstaan. Zes arbeiders vonden door het ongeluk den dood, terwijl er twaalf zwaar gewond werden. Op z'n Russisch. Te Petersburg is een bende falsarissen gearresteerd, be staande uit 16 personen, mannen zoowel als vrouwen. Zij hadden systemaiisch 6 jaren lang door vervalschte quitanties de post en verschillende banken opgelicht. Cholera. Gisteren zijn te Napels 9 nieuwe en 5 doodelijke gevalleu van cholera voorgekomen. Uit de Napolitaan- sche provinciën worden 13 nieuwe en 9 doodelijke gevallen, te Rome 1 nieuw en 1 doodelijk geval, uit Apulië 2 nieuwe on 1 doodelijk geval, en uit de provincie Cauipo Basso 1 nieuw geval gemeld. De bodemlooze put. Duitsch land, zegt „Vrede door Recht", gaf in 't jaar 1903 860 millioen mark uit voor krijgstoerustingen, in 't jaar 1909 1205 millioen mark. De militaire budgetten van het Duitsche rijk zijn in de laatste 40 jaren verdrievoudigd. De toestand is in alle beschaafde landen dezelfde. D'Estournelles berekent voor Frankrijk deze uitgaven gedurende de laatste 36 jaar op 70 milliard francs, Fried schat ze voor geheel Europa in hetzelfde tijdvak op tenminste 200 milliard onproductieve uitgaven! Op de algemeene vergadering van de Engelsche Vredesvereeuigiug word gezegd, dat de Eugelsche oorlogsbegrooting voor dit jaar is gestegen tot 816 millioen gulden. Margaretha veramerikani- s e e r d. Men weet het In het tweede be drijf van Gounod's Faust zit Margaretha aan het Bpinnewiel, als zij de beroemde ballade van den Koning van Thule zingt. Een spinwiel is in Ameririka niet modern genoeg. En dus zal het worden vervangen door eeu naaimachine. Het verwondert ons, dat het niet zal zijn een motor-naaimachino. Maar in elk geval zal bet ziju een naai machine met in groote letters den naam van den fabrikant. Vergiftige paddenstoelen. In de „Levende Natuur" wordt, naar aan leiding van het treurige vergiftigingsgeval door paddenstoelen in Den Haag, de volgende raad gegeven: „Uit deze ramp ziet men weer, hoe ge vaarlijk het is, wanneer oukuudigen padden stoelen zoeken, met hot doel, die te eten, hoe het vertrouwen op den zilveren lepel weder oorzaak is van het onheil, waut had dit vertrouwen niet bestaan, dan zou den de zwammen voor het toebereiden zeker nog eens zorgvuldig zijn nagezien. Zegt het voort: Eet geen zwammen, waarvan gij de botanische kenmerkcu niet goed kent. Snijd ze nimmer bij den grond af, maar draai of graaf ze er uit, opdat de uivormige door eeu zak of vellen omgeven voet u kau waarschuwen voor gevaar. Pad deustoelen met eeu zak oui het dikke ein de van de n steel, ook al zijn de plaatjes niet wit (Volv.iria), ziju gevaarlijk. Laat de zwammen, waarvan de hoed kleiner is dan een guldon, staan, want ook o ider de eetbare soorten komen er voor, waarvan de plaatjes in zoo jeugdigen toe stand bijna wit zijn. Vertrouw niet op middeltjes, als het mede- koken vau zilveren voorworpen of uien; het aanslaan of bruin worden wil alleen zeggen, dat de zwammen niet frisch meer zijn. Zij, die niet aan mycqjogie of de studie der zwammen doen, moeten nimmer pad denstoelen eten, waarvan de plaatjes, die tegen de ouderzijdo vanj do hoed staan, wit zijn. t Dereuzenhoedals verra der. Een paar gowikste dieveggen, die met buitengewone brutaliteit eeu der grootste Berlijnsche bazars tot het terrein harer werkzaamheden maakten, hadden gisteren aan een van die monsterachtig groote hoeden, die de hilariteit van hot nog niet geheel in hot drijfzand der mode verzonken menschen plegen op te wekken, de noodlottige ontdekking van haar dief stallen te wijten „Frau" Helene Seeling, 58 jaar meer malen veroordeeld, en haar aanvallige 25-jarige dochter, die eveneens herhaalde lijk met den rechter in ongewenschte aanraking is gekomen, togen, gewapend mot groote kartonnen en spanen doozen, naar een bekend „Warenhaus" en begon nen daar een waren rooftocht. Alles wat niet spijkervast was en waarop ze ongemerkt de "hand konden leggen, verdween bliksemsnel in de leege doozen, en in een wip hadden de langviiigcrige dames voor öOll mark bijeengestolen. Maar toen werden zy ook door haar noodlot achtergehaald. Een prachtige, enorme, verbazende hoed wekte haar begeeren. En zóó handig manoeuvreordeu de dieveggeu, dat zy het monsterachtige hoofddeksel, dat op 150 mark geprijsd stond, in een gunstig oogen- blik konden benaderon. Bij liet transpor- tecren echter van het meubel stieten de dieveggen op een onverwuchten hinderpaal. Zij wilden zich naar het W. C. begeven, alwaar zij tevoren het reeds gestoleno netjes in de meegebrachte doozou hadden verpakt, maar.... de hoed kon de de deur niet door, uiet overdwars, niet in do lengte, niet in de hoogte! De dieveggeu drukten het prachtstuk daarom sterk samen, waardoor een opzich- teres op beide vrouwen opmerkzaam werd. Ondervraagd zijnde, vielen zij totaal uit haar rol en tevens door de mand. Zij moesten den geheelen buit weer afgeven en werden naar het politieburoau gebracht. PKKDIKBIIUKTKN. Op ZONDAG z3 OCT. 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 101/, uur, Ds II J. Toxopeüs. Aangifte voor het Catechisatieonderwijs, Maanda 24 October 1910, 's avonds ten 7 uur iu de Consistoriekamer Achter Heiligen Geest. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'/ uur, Ds. I Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING Het Logegebouw van Persijnstraat No. 1. Voor lO'/j uur, Ds. E. M. Ten Cate. STOOM VA ARTBE RICHTEN STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. FLORES (uitreis) passeerde 21 Oct. Perim. CELEBES (uitreis vertrok 22 Oct. van Suez KONING WILLEM II (thuisreis) ver trok 22 Oct. van Singapore. KONINGIN WILHELMINA (thuisreis) is 21 Oct. Perim gepasseerd. ORANJE (uitreis) vertrok 21 October van Lissabon. SUMATRA (thuisreis) vertrok 21 Oct. van Perim. De ondergetcekeude weuscht te ontvaugeu ex. vau den Seu jaargang vau liet Adresboek vau Aiuerul'oort. (Uigave der aauil. Venn. „De Keiulauder"). Straat en Huisnommer. Handteekcning. nemen van deze en uergcnjKe maatregelen gewacht wordt, tot een behoorlijk gekozen volksvertegenwoordiging daarover beslissen werkelijkheid injecteerden niet een wille keurig samengestelde stof. generaal, niet zonder politieke beteeke- nis. De medewerking van verschilloude Naar aanleiding van bet besluit der Tweede Kamer om de militaire muziekcorp-

De Eemlander | 1910 | | pagina 5