DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VRIJDAG 28 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG No, 252. BUITENLAND. Uit de Pers Hoolilrcdaftcur H. O. K IJ K I) N S. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. (Curam: li I,KINK HaiU 6. TelefIntere. 188. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitculuudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78J Amsterdam PORTUGAL. Dezer dageu zal in Portugal een Dteuwe wet op de drukpersvrijheid worden inge voerd. Zij veroorlooft elke critick op wet telijke maatregelen, godsdienstige leerstel lingen, do politiek der regeering en de daden vau officieele pesonen. Zij verbiedt laBteren van de bestaaude regeering, hoofden van vreemde staten en hun vertegenwoor digers, en evenzoo van particuliere personen; opruiing tot strafbare feiten en bet weer geven van onzedelijkheden. Voorts wordt de oprichting van nieuwe dagbladen zonder inachtneming van formaliteiten toegestaan. Het Zwarte Kabinet (het officieele censoren kabinet met oubcperkte macht) wordt af geschaft. De redacteurs der dagbladen zullen in het vervolg verantwoordelijk zijn voor den inhoud van het blad, tenzy zij kunnen bewijzen, dat zij geen schuld hebbeu aan de opneming van het atuk. GROOT-BRITANN1E. Het bestuur van de vakvereoniging vau de Engelsche ketelmakers heeft in een vergadering te Newcastle besloten opnieuw een referendum onder de stakers uit te schrijven en hun aan te raden dc verkregen voorwaarden aan te nemen, omdat zij toch geen meerdere tegemoetkomingen van de werkgevers zullen verkrijgen. GRIEKENLAND. De meeste Grieksche dagbladen keuren de ontbinding van het parlement door minister Veuizelos goed, maar de partij- leidors noemen haar een staatsgreep eu doen een beroep op het volk om zich er tegen te verzetten. Daarom houdt do regeering de troepen in de kazernes gereed. Overigens heerscht er nog volledige rust in Athene zoowel als in de provincie. TURKIJE. Naar de Times u>t Sofia uit zeer bizon der goed ingelichte bron verneemt, dient de Porte zich voorbereid te houden op een nieuwe uitbarsting van vele opgewonden gemoederen in Alacedonië. De bekende organisatie voor het bendewezen, die na do omwoeling vau het nieuwe regce'ings stelsel in Turkije slechts in schijn ontbon den is, is weer bijeengekomen en de ont ploffing van dc dynaunetbom, die op 13 October by Kemauovo een goederentrein deed ontsporen, is een der eerste levens teekenen van de herboren organisatie, eu dankt haar ontstaan aan bet feit, dat de Bulgaarsche minister van buitenlamlsche zaken met zijn jongste rondbrief geen suc ces heeft gehad. Do organisatie moet reeds sedert het afgeloopen voorjaar, wegens het krasse optreden der joug-Turkeu tegen de Bulgaren bij de outwapeuiug, weer aan het werk zijn en wel met zooveel succc6, dat 3/i TaQ de Macedonische Bulgaren haar gezag erkent en gereed staat, haar bevelen op te volgen. 50 A 60 benden, ieder slechts 3 A 4 man sterk, maar uit beproefde komidsja's be staande, die in geval van een opstand ieder als leider kunnen optreden, zijn reeds aan het werk en hun optreden zal, wanneer tijd en omstandigheden het eischen, van plaatselijke opstand'vergezeld gaan. Boven dien zijn eenige leden van het comité voor Eenheid en Yooruitgang ter dood veroordeeld. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren deelde de voorzitter mede, dat het afdeelingsonder- zoek van het ontwerp op de kustverde diging, naar aanleiding van de regee- ringsverklaring van gisteren, tot na de ontvangst van de nota is uitgesteld. De algemeene beraadslaging over het ontwerp Bakkerswet werd voortgezet. De heer de Beaufort .L.) verklaarde door 's ministers rede niet overtuigd te zijn. Hij wees nogmaals op de bijzondere bepalingen voor Israëlieten; eu gaf zijn verwondering te kennen, dat de heeren Aalberso en Van der Molen zoo weinig voor de persoonlijke vrijheid, die door het ontwerp aangerand wordt, schenen tc gevoelen. Ook de heer Snoeck Ilenkemaus (C.H.) hield zijne bezwaren vol. De wet zal onrecht doen, en de energie dooden. De vrijheid van arbeiden wordt aangetast, die vrijheid, die de hoeksteen is van onze economische ontwikkeling. Spr. bleef eene regeling van arbeids en rusttijden aanbevelen. De heer Tydeman (V L.) merkte op, dat de afstand tusschen hem en den minister thans gebleken is nog grooter te zijn, dan hij aanvankelijk meende. Spr. gaf zijne afkeuring te kennen over de wijze waarop de minister het Bnk- kerscomité heeft bestreden. Tot de zaak komende, zeide mr. Tydeman dat vrijheid van bedrijf regel moet blijveD, waarop slechts op grond van overwegende publieke belangen mag inbreuk worden gemaakt. Spr. waarschuwde tegen 's ministers plannen, om later weer met een regeling van den arbeidsduur te komen. Het bedrijf kan zich met zoo onrustige wetgeving niet ontwikkelen. De heer De Klerk (U.L.) bepleitte nogmaals het drieploegenstelsel. Hij maakte ook bezwaar tegen het plan, later weer met een regeling van den arbeidsduur to komen. Er moet een maal flink in gegrepen worden, niet bij stukjes en beetjes. De heer Schaper (S. D. A. P.) bestreed de wijze, waarop de heer Aalberse de socialisten weersproken heeft. De r-katholieken, die altijd achteraan komen moeten bescheiden zijn. Wat het ontwerp op de Bakkersraden aangaat, hiermede kon spr. zich ook thans nog niet vereenigen. Hij drong weer op intrekking aan. Spr. bestreed de Bakkersraden, en ontlokte aan den beer Kuyper de er kentenis, dat deze raden heelemaal niet het anti revolutionaire instituut bij uitnemendheid zullen zijn. Vervolgens bepleitte hij nogmaals een wettelijke regeling van den arbeids duur. De beer Brummelkamp (A R.) stelde nu voor, de beraadslaging te schorsen en voort te zetten op 8 November. De voorzitter en do beer Nolens (R. C.) bestreden dit voorstel. Dat leidt tot geforceerde behandeling. De beer Nolens stelde voor: voortzet ting eind Januari of begin Februari, waarmee de minister zich kan vereeni gen, mits thans de algemeene beschou wingen worden afgedaan. Na eenig debat trok de heer Brummel kamp zijn voorstel in, en werd besloten als door dr. Nolens is voorgesteld. De heer Troelsira (S.D A.P.) verdedigde daarna de regeling van den arbeidsduur in dit ontwerp, waardoor de tegenstand kan worden gebroken. Om den minister een richtsnoer te geven, stelde hij een motie voor, waarbij den minister verzocht wordt eet: regeling van den arbeidsduur op te nemen in het wetsontwerp voor de hervatting der behandeling in Febr. De motie is mede door den heer De Klerk (U.-L.) onderteekond. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. De gearresteerde burgemeester van Blari- cum, de heer A A. H. Hosang is, ingevolge een beschikking vau de Rechtbank, gister middag uit de voorloopige hechtenis ont slagen De tegen hem, op grond van beweerde val-cbhcid in geschrifte aanhanig gemaakte rechtzaak zal collier voortgang hebbeu. De heer Hosang is voornemens, voor don tijd welke het onderzoek in beslag zal nomen, veilof aan te vragen als burgemees ter en zal zich dien tijd buiten de genieeuto Blaricrm ophouden. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTEAMBTENAREN. liet bestuur van den Ncdcrlaudschcn Bond van Gemeenteambtenaren heeft be sloten, aan Gedeputeerde Staten der provinciën te verzoekeD, om, voor zoover bij de regeling der jaarwedden van bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtcuaren van den burgerlijken staud indertijd -node of uitsluitend tot grondslag is genomen het zieleutal der gemeente, die jaarwedden nader te toetsen aan de uit komsten van de jongste volkstelling en dienovereenkomstig zooveel noodig te vorhoogen, afgescheiden van de vraag, in hoever overigens jaarwedde-vorbetering gewen8cht is te achten. Op voorstel van het bestuurslid don heer Van Oppen, burgemeester van Maastricht, heeft het bestuur algemeen de wenscho- lijkhcid uitgesproken van een betere rege ling der bezoldiging vau de burgemeesters van grooto gemeenten, zoodat ook niet geforiuneerden benoemd kunnen worden. Benoemd is een commissie voor dc voorbereiding van een centraal-burenu tot verbetering en vereenvoudiging van de gemeente-administratie. Daarin zijn benoemd de boeren D. Kooiman, secretaris van Maarssen en Maarsseveen; H. A. Aalfs, burgemeester van Vries; F. Adriaanse, secretaris van Roermond, en J. N. Elen baas, burgemeester van Krabbendyke. NED. PROTESTANTENBOND. Iu de te Zwolle gehouden vergadering van deu Nederlandscheu Protenstantenbond is een motie aangenomen, waarin de be schuldigingen, in de Borromeus-cncycliek vervat, met verontwaardiging worden afge wezen. Een voorstel van de afdeeling Utrecht om een manifest uit te vaardigen, waarvan ceu concept in de vergadering werd rond gedeeld, werd verworpen, omdat men het te scherp en mosterd na den maaltijd" vond. De aangenomen motie luidt aldus: „De Algemeene Vergadering van den Nederl. Protestantenbond: gezien de zoogenaamde Borromeo-ency- cliek van 1910; opmerkende op hoe felle wijze in die encycliek het werk der hervormors, het optreden der Hervormde vorsten in do 16e eeuw en het streven van het Prote stantisme wordeu verketterd; met verwondering kenois genomen hebbende van de zonderlinge wijze, waarop de Paus de scherpte zijner woorden heeft willen verzwakken; wijst de in die encycliek vervatte be schuldigingen met verontwaardiging af. en gaat over tot de orde van den dag." „CRISTELIJKE" VLOOTPOLITIEK. Ouder dit opschrift oordeelt do Nieuwe Rott. Ct. over het Heldcrsche incident: Dat het zoover gekomen is verwondert ons niet. De mocilykheid is de algmeene moeilijkheid, dio oen „christelyk" kabinet overal op zijn weg vinden moet. Zoodra de overheid, op welke wyze ook, hetzy door subsidieverlening, hetzij door ande ren steun gelijk wy mooten opmaken, dat aan de werkzaamheid van den vloot- predikant is verleend party gaat kiezen voor een bepaalde geloofsovertuiging, moeren daarvan onvermijdolijk verdee'd- heid en aanwakkering van geloofsverschillen met al de nadeelige uitvloeisels van d'en het gevolg zijn. Onze „christelijke" politiek heeft in dit opzicht reeds menig nadeel berokkend en zij zal, na de vloot, nog wel moer terrein voor haar verderfelijke werkzaamheid weten te vinden. Dat haar invloed spoedig en heftig juist op de vloot zich moest openbaren, ligt voor de hand. Meer misschien dan ergens elders zijn samenwerking, eendracht, on derlinge steun en behulpzaamheid noodig in organisaties als de vloot en het leger, waar aan de gemeenschappelijke gevaren slechts door de eenheid en eensgezindheid van allen, die er tegenover geplaatst worden, het hoofd kan wordon geboden. Komt daar een geest van tweedracht en yverzucht, en wordt het verlangen tot ge meenschappelijke inspauuing van krachten verbroken, dan kan do commandant zich niet langer verantwoorlijk stellen voor de van hem gevergde taak. Hij verliest den grond onder zijne voeten, de zekerheid dat niet slechts vormelijk zyne bevelen zullen worden gevolgd, doch dat ook met hart en ziel naar de onmisbare samen werking zal worden gestreefd. Zyn de berichten juist, dan is het kwaad nog niet zoo diop ingevreten, of er zou nog uitkomst mogelyk zijn Dit zal echter alleen het geval zijn, indien de regeering hot eeuig juiste standpunt gaat innemen en zich verder van elke rcchtstreeksche of zijdeling8che aanmoediging van een be paalde „christelyko" overtuiging waar door dezo een officieel cachet krijgt onthoudt. Zij moet loeren inzien, dat het geloof iets is, waarvan zy met haar invloed, af moet blijven. Evenwel, dit is juist hetgeen een „chris telijke" regeeiing niet inzien kan of mag met het oog op den oudtijds liberalen minister van marine moet dit woordje hier wel bijgevoegd worden en zoo zal de splijtzwam voortwoekeren, óók op do vloot. Om voor mogelijk voorkomende gelegen heid „christelyke" ministers van marine

De Eemlander | 1910 | | pagina 1