DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No. 253. ZATERDAG 29 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BIN NÉi^L Aj^ï5T~ J. H. W. AUF DEM BRINKE. Dames- en Kinderhoeden, Chapellerie en fournituren. Speciale afdeeling Kapothoeden. STADSNIEUWS. Raadsstukken. in geld uitgekeerd f 10 a f 25 per gezin. LANDER. Hooidrednctenr K. n. R H H K N S. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per post id. £5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kreean: KLEINE HlA» TeletInterc. 18». Prijs der Advertentiën: Ven 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Br:,en het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij aboruement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- on Bniteniaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 76) Amsterdam BELGIE. MeD i8 verbaasd gewoonst over de bui tengewone maatregelen ondanks de stroo menden regen. Donderdagavond genomen voor het vertrek van den Duitschen Kei zer en zijn familie uit Brussel. Ziehier wat het geval was: Donderdagochtend was ten paleize te Brussel eon blief ontvangeu van een der gevaarlijkste militante anarchisten, waarin gezegd werd: Aangezien niemand den moed had gehad den Keizer in de lucht te doen vliegen, hij het besluit genomen had een bom te werpen. Ondanks de pogingen van de polit e, om den man te beletten zijn voornemen uit te voeren, was de anarchist niet te vinden wat de angst der autoriteiten deed toenemen. Op last der politie moesten toen alle ramen langs den weg dien de stoet volgde, gesloten biijven, en werden buitengewone maatregelen genomen langs dien weg en langs den spoorweg. PORTUGAL. Blijkens een mededeeling uit Lissabon aan de Times is de nieuwe Portugeesche regeering van plan langs dictatorialen weg wetten in te voeren omtreDt de scheiding van kerk en staat en de echtscheiding. Wat de kerkelijke aangelegenheden bctrel't, verzekert de wet aan alle geeste lijken die op het oogenblik in functie zijn, voor geheel hun leven de salarissen, die zij thans genieten. De kerken en kerkelijke gebouwen gaan over in het bezit van den staat, maar de ze laat zo aan de priesiers, onder toezicht echter van het ministerie vau openbare werken. De wet bepaalt verder, dat een priester, die direct of indirect zich met polit'ek in laat, uit het land zal worden gebannen. Geheel en al normaal zijn de toestanden te Lissabon nog niet. De berichtgever van de Teinps in de Portugeesche hoofdstad schrijft daaromtrent: De moeilijke taak van de regeeriug der republiek is op het oogenblik de ontwapening van hen, wien zij zelf de wapenen tot omverwerping van het oude régime m handenjheeft gegeven. Eiken dag en zelfs eiken nacht hebben er botsingen plaats tusschen lieden uit het volk en troepen, voornamelijk in de nabij heid van kerkelijke inrichtingen. Het Lissabonschc gespuis ziet met leedwezen, dat die gebouwen door troepen worden bewaakt en het valt daarom de militairen herhaaldelijk aan. Dan wordt er geschoten en daarvan worden dikwijls 't slachtoffer peraonon, die met de geheele zaak niets te maken hebben. En het noodlottig gevolg van dezen toestand is, dat er een zekere onrust blijft heerschen, die weinig bevorder- lyi iB voor het herstel van den geregelden gang van zaken. TWEEDE KAMER. Gisteren is de motie Troelstra, mede onderteekend door den heer De Klerk, waarin uitgesproken wordt, dat opnaiue van een regeling van den arbeidsduur in het ontwerp-Bakkorswet gewenscht is en waarin den Minister verzocht wordt in 48 I-AWGESTKAAT. AMERSFOORT. verband met de betrekkelijke amendemen ten voor de hervatting van de beraadsla gingen over deze wetten (Januari of Februari) een nadere wijziging van dezo ontwerpen te overwegen, na langdurig debat uiet algemeene stemmen aangenomen en zijn de algemeene beschouwingen ge sloten. De Minister heeft het zekere voor het onzekere genomen en de moiie-Troelstra aanvaard, liever dan het ontwerp naar zijn eigen stelsel to biyveu handhaven. De kansen op aanneming van het ontwerp- Bakkerswet zijn nu aanmerkelijk gestegen maar.... die aanneming is naar een vrij wat verder verschiet teruggeduwd. MELK COÖPERATIE. Te Hilversum is door de R.Kath. Werk liedenvereniging opgelicht eene inclk- coöpevatie „Ons Voordeel" niet aanvankelijk 60 deelnemers. De melk zal worden thuis bezorgd tegeu 8 cent per liter. VERY OER YAN RIJWIELEN. De dreigende maatregel om het publiek zelf voor het iu-, uit- en overladen van het rijwiel te laten zorgen een maatregel waaromtrent nog maar geen zekerheid te krijgen is heeft het bestuur van don A. N. YV. B. aanleiding gegeven een adres te richten aan den minister van waterstaat. Het bestuur oppert zeer ernstige bezwaren tegen invoering van een maatregel als bovenbedoeld, omdat dezo tot onuoemelijken last voor de reizigers en vooral voor hen, die met dames en kinderen reizen, zal zijn. Zij die in Duitschland en België gereisd hebben, waar oen dergelijk systeem voor het vervoer van rijwielen per s"oor bestaat, als nu door de Maatschapijij f Exploitatie van Staatsspoorwegen wordt voorgesteld, weten eerst recht hoeveel getob en gezwoeg, en niet minder hoeveel fooien het kost, om een rijwiel in eu uit een trein te krygen, en zelf voor overlading te zorgen, terwyl men dan nog, na soms langen tijd by den bagagewagen met zijn rijwiel te hebben moeten wachten tot het overgenomen is, dikwijls moeite heeft om een plaats in den trein te vinden. Vooral op lange en van ondergrondsche perronverbiudingen voorzioce stations, bv. dat te Utrecht, zal het groote bezwaar van deze bepaling gevoeld worden door de hun rywiel-torsende ouders, die tevens nog voor de rywielcn hunner kinderen of voor hand bagage hebben te zorgen, en dan trap op trap af moeten zeulen vau het eene woelige perron naar het andere. Ook het overladen van de rijwielen heeft voor de reizigers veel meer bezwaren, dan voor het personeel, dat daartoe gebruik kan maken van de aan vele stations, o.a. te Utrecht en Amersfoort bostannde gelijk- vloersche overgangen, welke uit den aard der zaak verboden zijn voor het publiek Adressant vraagt zich af of by het ontwerpen van deze nieuwe bepaling wel voldoende rekening is gehouden met het feit dat het rijwiel een integreerend deel is geworden van do samenleving en in byna ieder gezin in Nederland in meerdere of mindere mate het rywiel-toerisme beoefend wordt. Het bestuur verzoekt dan ook den minister zyne goedkeuring te onthouden aan een maatregel als hier bedoeld. DEFENSIE „GEHEIMEN". Men schrijft aan Het Vad. Als een staaltje hoe vruchteloos het pogen is, om bijzonderheden op defensie gebied geheim te houden, kan dienen, dat in het November nummer van JaargaDg 1883 der Mitthcilungen aua dem Gebiete des Seewesens in een artikel, getiteld „Ueber Hartgusspanzer", overgenomen uit de Engelsche Engineering, de meest belangryko gegevens omtrent onze des tijds in aanbouw zijnde pantserforten werden openbaar gemaakt; van een der verdedigenswerken bevatte het artikel zelfs uitvoerige schetsen, aaugevendc de wijze van opstelling en behaudeling van het geschut. In hetzelfde tijdschrift werden do resul taten aangetroffon van de schietproeven, die tot onderzoek van het pantsermateriaal dienden. Voorzoover my bekend, was onze Re geering toentertijd reeds even geheimzinuig met deze zaken als thans. Autwoord van Burgemeester en YVet- houders op de verslagen van de verga deringen der afdeelingen van den Ge meenteraad, gehouden op 3, 4, 5 en 7 October 1910, (Vervolg.) Onderhoud trekpad en zee weringen. De demping van hot Zuur- einde zal wegens de kosten van vervoer on de diepte van het gat belangrijke kosten medebrengen Het is niet wel mogelijk vóór de behandeling der Begrooting eene nauw keurige bogrooting te doen opmaken. Mocht het blijken, dat demping om finanoieele of andere redenen aanbevelendswaard ia, dan zal hiertoe door ons College het voor stel worden gedaan. Het zelfde geldt betreffende de vraag of het beter is de herstellingswerken aan het Eemhoofd in éon keer te doen uitvoeren, in plaats van partieele jaarlyksche herstel ling. Ons College zal evenwel overwegen of het aanbeveling verdient, af te wijken van de thans gebruikelijke partieele her stelling. Gaarne zal door ons Gollege voldaan worden aan het verzoek van enkele Raads leden, gezamenlyk de werken van de Ge meente aan zee in oogenschouw te uemen. Wij zijn voornemens, daartoe het initiatief te nemen, zoodra een zachter jaargetyde zal zijn aangebroken. Gasfabriek. Indien blijkt, dat zon der govaar voor hot gasbedryf openbare aanbesteding van de kolen en den inbouw van ovons kan geschieden, bestaat hiertegen by ons College geon bezwaar. Een bij vele gemeentebesturen ingesteld onderzoek heeft voorloopig den indruk gegegeveu, dat pu blieke aanbesteding niet wenschelijk is. Wij hebben evenwel omtrent deze aangelegen- he'd de meening van de Commissie van bijstand gevraagd zoodat een positief oor deel nog uiet door ons kan worden uitge sproken. De inlichtingen, die wij mochten ontvangen, liggen voor uwe vergadering tor inzage. Op het gevaar, dat voor voorbijgangers bij het lossen van kolen kan onstaan, zul len wij bedacht zyn. Jaarwedden onderwijzend personeel. Tengevolge van mutatie in het personeel en hot behalen de>- hoofd akte door oon der ouderwyzers moet dit artikel met f425 verhoogd worden. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar Bink doorb ken door onzo speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 Ts. over 1909 O n - Men lette op de echte nootzoete tarivesmaak van ons „Melkbrood" eu „tiezoudheidbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet «roquant zlju spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doek Vraag een dividendooekje aau de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1