Bijvoegsel behoorende bij DB EEMLANDER van Zaterdag 29 October 1910. ZZZ Uit de Pers STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI. LISIDUNA. Omtrent het nieuwe Jongenshuis, in het vroegere Lisiduna alhier gevestigd, lezen we in de door het Leger des Heils ver spreide brochure „Uit de Diepte" het volgende: „Als men met den trein aankomt, kan men het dadelyk zien liggen, want hot ligt op de helling van oen heuvel - in ons vlakke landje met den naam van „berg" bestempeld den bekenden Auiersfocrtschen Berg. Tien minuten wandelen langs een mooieu Btraatweg, met wandelpaden aan weerszij den, brengt er ons. Wat een liefelijk plekje! naar allo zijden een prachtig ruim uitzicht, en dan de heerlijke frischc lucht (wanneer men van uit een benauwde stad hier aankomt, wardeert men dut dubbel!) wat zal het hier gezond zijn voor die kinderen! We treden het hek biunen en komen in den tuin nu nog een echte wildernis, want het perceel heeft lang leeggestaan en we zijn nog lang niet klaar die het huis aan alle zijden omgeeft. Als we de voor deur binnen zijn, hebben we rechts een kamer, die als Officiers woonkamer dienst zal doen, links een groote suite met twee serres, de zitkamer der jongens. Een lange dwarsgaug voert naar het zijgebouw, waar zich de keuken, provisie kamer en een groote eetzaal voor de jongens bevinden Op de bovenverdiepingen zijn een aantal grootere en kleinere slaapzalen en slaap kamers, wasch- en badkamers voor de jongens en voor de Officieren, Het in orde brengen (verbouwen, schilderen, behangen, enz.) dat geruimen tijd geduurd beeft, is nu voltooid en tegen dat dit boekje in handen der lezers komt, zal de inlichting en meubeleering van het huis waaischijn- lijk gereed zijn. Wat het benoodigde geld voor de inrich ting, enz. betreft, is dat er ook al? Voor zoover het er nog niet is, zal uwe bijdrage, belangstellende vriend of vriendin, ons hierbij tegemoet kómen Want wij rekenen er op nog heel wat belangstellende en edelmoedige vrienden te winnen, dio ons zullen helpen dit werk onder verwaai loosde kinderen voort te zetten. Waartoe dit nieuwe Jongenshuis dan bestemd is? Geheel voor hetzelfde doel, waarvoor de beide andere Kindei huizen van het Leger bestaan, dat te Kaarden voor 42 meisjes en kleine kinderen, en dat te Maarseen, waar tot nu toe een 25 tal jongens worden verpleegd, maar dat in een Meisjeshuis zal worden veranderd, zoodra hot nieuwe huis voor jongens is betrokken, waarbeen dan de jongens uit MaarBsen worden overgebracht. De reden waarom dit nieuwe huis beBtemd werd voor de jongens ligt voor de hand. Het is ons plan de jongens, nadat zij de lagere school doorloopen hebben, door flink vakonderwijs te bekwamen voor een of anderen nuttigen werkkring waarin zij goed hun brood zullen kunnen verdienen. De beste gelegenhe'd voor zulk onderwijs bieden de ambachtsscholen. Een van onze jongens uit het Tehuis in Maarssen bezoekt reeds eenigen tijd de ambachtsschool te Utrecht, maar uien zal licht iuzien, dat de afstand nog al bezwaren en kosten meebrengt. Het lag dus voor de hand, toen wij het nieuwe gebouw in Amersfoort kochten, waar ook een flinke ambachtsschool is, dat dit huis werd bestemd voor Jongenshuis. Het huis te Maarssen komt daardoor vrij voor een tweede Meisjeshuis, waaraan reeds geruimen tijd behoefte bestaat. „Uit het nest geworpen vogeltjes", zoo beschreef Mevrouw Nellie van Kol deze kinderen in haar boekje „Afdrukken van Indrukken", dat wij onze vrienden verleden jaar aanboden met Nationale Aanvrage, en dat ons ongetwijfeld veel nieuwe vrienden heeft verworven, vooral hoar meesterlijke beschrijving van het Kinderhuis te Naarden Door de opening van dit nieuwe huis te Amersfoort zullen we voortaan in staat zijn ongeveer honderd veertig van die „uit 't nest geworpeu .-ogeltjeB" op te nemen in drie Leger-nestjes; want dit huis te Amers- fooit zal ongeveer zeventig jongens kunnen huisvesten- Of het huis gauw vol zal zijn? daai behoeven we niet bezorgd over te zijn. Bijna dagelijks komen verzoeken tot opname tot ons, uit alle deelcn van hot land, en van allerlei zijden." Was het in de stad en op de kermis gisteren vrij rustig, buiten het kermisterrein is het nog al woelig geweest. Zoo had tegen half een in de Wolkerstraat een vechtpartij plaats, waarbij een zekere W. M. een snede in zijn nek opliep van ongeveer 9 cM. terwijl hij bovendien een messteek in de linkerlong kreeg. Arts Morren verleende op het bureau van politie geneeskundige hulp. De dader is bekend. Even later kwam een persoon zich aan melden, wien men zijn rechterwijsvinger had afgehakt met een hakmes. De gewonde werd eveneens door arts Morren verbonden. Verder werden verscheiden vechtpartijen uiteengedreven, terwijl niet minder dan 5 messen werden afgenomen. DE HAGESPELERS. De Hagespelers gaven gisterenavond in Amicitia voor een goedgevulde zaal „Joy". een spel op het thema „Ik". Joy is een temparementvol meisje dat haar moeder verafgoodt. Mama leeft gescheiden van papa en heeft een man ontmoet, Maurice Lever, die haar weer kan doen leven, een man bij wien zij liefde vindt. Joy ziet dat met leede oogeu, het maakt haar verdrietig, dat haar moeder niet meer voor haar alleen zal zijn; zij haat dien Lever en smeekt met al de warmte van haar harts tochtelijk gestel, hare moeder om toch met haar mee te gaan. Mama weigert eu Joy vindt troost in de liefde van Dirk Merton. Deze geschiedenis in drie niet lange be drijven saamgevat is luchtig weergegeven en had evengoed in een bedrijf kunnen afspelen. De schrijver heeft dat vermoedelijk govoeld en daarom een tweede motief ge bruikt; bij heeft nl. een geldspecuelatie paralel doen loopen aan de hoofdhandeling. Door veel karakterteekeuing kenmerkt dit weinig geestige stuk zich niet. Geluk kig dat de Hagespelers in Sophie Hermse en in Schwab twee krachten hebben ge vonden, die zeker een groote aanwinst mogen genoemd woidunvoorhungezelschap. Dat bet stuk gisterenavond zoo goed in sloeg is o i. in hoofdzaak aan deze twee te danken Mej. Hermse wist veel passie in haar spel te breugen, iets wat de meeste Hagespelers missen, terwijl Schwab den oud-kolonel uitstekend uitbeeldde, daarge laten zoo nu en dan zijn zoeken naar comischo effecten. De moeder vond een gedistingeerde ver tolking in Pine Beider, ook in momenten van haitstochtuiting viel zij zeer mee Ook Hetty Bech, de oude gouvernante, mag een aanwinst worden genoemd. De rol, slecht passend bij haar jeugd, bracht zij er uitstekend af. Het spel der anderen tiof weinig, ook Verkade gaf zich niet veel mooite een aannemelijk beeld van Maurice Lever te geven. Het decor was weer in hoogo mate ar tistiek. Het werd beheerscht door een kolos salen hollen beuk, welks uitgebreide blader takken vooral in den maneschijnjeen stem mend effect maakte. De 2de luitenant C. Land van het 5de regiment infanterie, gedetacheerd aan do werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug tot het volgen van een cursus voor officier van wapening, wordt den 2en November a.s van die detacheering ontheven en keert naar zijn garnizoen teiug. van den Gemeenteraad werd de Gemeente- begrooting behandeld Besloten werd de jaarwedde van den gemeente-architect te brengen op f 1700 en een maximum van f 1800. Op voorstel van den heer Hcjjbroek werd besloten don baas van de gemecutcreiniging een eerste verhooging van f 50 toe te kennen. Tot onderwijzeres aan den Prinses Juli- unnschool werd benoemd mej. M. E. Nakken te Mierden. Afgewezen werden twee verzoeken een van de bewoners van de Steyulaan om de in slechten staat verkeerende boomen in deze laan te willen vervangen door jonge boomen van eenzelfde soort en een ander van den heer H. J. vau Duursen om de muziektent in het Oranjepark in koop of in huur te mogon bekomen. BAARN. In de gister gehouden zitting NOG MEER MILLIOENEN! Reeds voor eeuige maanden klaagden enkele anti-revolutionaire bladen, dat de zoogenaamde volkomen gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs achterwege bleef. „De Standaard" bevatte dezer dagon ook de aansporing tot het kabinet-Heems kerk opuienw ettelijke millioenen in de kassen der sektescholen te doen storten. De gemeenten, zoo redeneert dr. Kuyper's lijforgaan, geven ongeveer 9 uiillioen uit voor het openbaar ondcrwys. Het bjjzonder onderwijs geniet dien gemeentelijken steun niet, dat verbiedt de wot. Dat moet anders worden, decreteert „Do Standaard". Geeft de gemeente aan het openbaar onderwijs, dan moet ook het bijzonder ouderwijs bedacht worden. Men stelle zich voor, waar het heen moet, als zoodanig voorschrift in de wet werd opgenomen. De ontzettende verbrok keling van het onderwijs, waarover zelfs prof. Woltjer reeds in do Eerste Kauier heeft geklaagd, zou nog in veel erger mate worden doorgevoerd, De toeleg is duidelijk. Wat thans reeds op onderwijs gebied aanschouwd wordt ten plaltelunde, zou door zoodanige bepaling zeer io de baud gewerkt worden in steden. Het gaat in de groote. centra blijkbaar niet vlug genoeg. De cijfers uit de jaarverslagen der Residentie bewijzen, dat het open baai- onderwijs daar gemakkelijk de concurrentie volhoudt tegen het bijzondere. Dat moet anders worden, daarop komt per slot van rekening het „citaudaard", betoog neer. Welk een ellende de doorvoering van zoo'u subsidiestelsel in de gemeentelijke buishondiug brengt, ligt voor do hand. En't zal wel weer net gaan als met de beruchte Kuypernovelle van 1905. Als de miljoenen, opnieuw tot schade van het onderwijs in zijn geheelen omvang, worden toegestopt aan het sektarisch onderwijs, zal men doof blijven voor den eisch van ge lijkmaking der waarborgen De gelijke eischen omtrent schoolgebouwen, personeel, toezicht, aantal leerlingen per Klasse, zullen wel even onverzettelijk van de hand ge wezen worden, als in 1905 elke waarborg voor de lichtige besteding van het Staats geld word geweigerd. De oogen zullen helaas wel niet open gaan, vóór de verbrokkeling in allerlei miniatuurschooltjes de kiezers doet inzien, dat het het onderwijs allerminst gebaat is met het streven van „Standaard" en zijn aauhang. Jammer maar, dat een tijdig „halt" de schade aan zoo groot vo'ksbelang waar schijnlijk niet zal hebben kunnen voor komen! (De Vaderlander.) Cholera ineen krankzinni gengestcht. Do cholera in het krankzinnigengesticht Ulelnaja, bij Petersburg die daar onlangs is uitgebroken heeft onder de verpleegden reeds verscheidene slachtoffers gemaakt. In het geheel zijn er tot dusver 45 perso nen ziek geworden. Vele zieken weigeren voedsel tot zich te nemen, daar aan het licht gekomen is, dat men den patiënten bedorven spijzen heeft voortgezet. Als mon beroemd is. De on getrouwde heeren, die aan Wellmau's mislukte ballontocht over den Atlantischen Oceaan hebben deelgenomen, krijgen thans honderden huwelijksaanzoeken van meer of minder rijke, meer of minder schome dames, die met de dappere luchtschippers den reis door het leven willen ondernomen. Behalve deze huwelijksaanzoeken, krijgen luchtreizigers tallooze aanbiedingen van va.iétc theaters, om op te treden, en wol tegen vorstelijke salarissen. Ook Wellman zelf heeft telegrafisch aanbieding gekregen van een der eersto variété's in New-York, om een week op treden, liefst met het beroemde poesje, dat de reis, zeer tot zjjn displezier, mee maakte. Hij kon precies vragen wat hij wilde, als hij het maar spoedig deed, zoo zeide het telegram. Een belangrijke arrestatio Gisteravond heeft in een der groote Atn- terdamsche café's een belangrijke arrestatio onder bijzondere omstandigheden plaats gevonden. Een Duitscher was er met oen bedrag van pl m. 40.000 Mark aan juwecleu en sieraden vandoor. Zjjn familie was naar Amsterdam gekomen en had in bedoeld groot hotel intrek genomen. De bestolene was echter nog eerder dan de dief in Amsterdam. Hij heeft gister middag van 1 uur af, vergezeld door twee Duit8che rechercheurs, tot ongeveer 7 uur zitten wachten. De man kwam toen naar vrouw en kin deren toe en werd meteen gearresteerd en aan de Ilollandsche politie overgeleverd. Een zonderling. Te Dinxperlo kwam Dinsdag uit de bosschen vluchten een woest uitziend jongmensch, van naar schatting 17 jaar, die om wat eten vroeg bij den landbouwer KoniDgs. Toen hij niet gauw genoeg werd geholpen trok hij broek en kousen uit en vluchtte bloothoofds weer het bosch in. Te oordeclen naar houding en uiterlijk is het de sedert Juni vermiste student Ernst Josephson uit Barmen, wiens vader onder opgave van signalement een belooning van 1000 mark uitloofde voor zjjn aanhouding. De politie spoort hem op Bedrog? Eenigen tijd geleden viel do arbeider J. W., te Gennep, van de spoorbrug,Jwaaraan hij bezig was met verven. Volgens zijn beweren brak hij daarbij zijuen arm, wat ook aan de Rijksverzekerings bank werd opgegeven. Naderhand lekte uit, da W. daags te voren op de kermis to Heijden, in eeue vechtpartij betrokken zoude zijn geweest, en dat daarbij zijn arm stuk geslagen was. Hoewel hij werkelijk van de brug viel, zoude het daarbij opge- loopen ongeval gefingeerd zijn. Naar de 's H. Ct. verneemt, zal deze zaak Dinsdag a.s. voor de reehtbank te 's Hertogenbosch in behandeling komen. Een zestal getuigen werden gedagvaard. Een-railspoor. De Engelsche minister Churchill heeft in de White City (de tentoonstelling te Shepherd's Busch) geredon in de „monorail", den trein op één spoor, die daar wordt gedemonstreerd. Churchill zag eerst, hoe een trein bestaan de uit tal van wagens, met groote zeker heid eu verwonderlijk snel over de ééne rail rolde. Toen stapte hij zelf in en reed eerst over het rechte spoor en toen langs de bochten. Eindelijk klom hij mee op de machine, liet zich alles uitloggen en bracht zelf don trein in razende vaart. Hij ver klaarde daarop, ervan overtuigd te zijn, dat deze uitvinding een ware revolutie zal eweogbrengen in het wereldverkeer. dj?'-^dètXhlÏÏ de" hoofdzaak -"dat wijzen,'misschien gèon, waar een revolutie Duitschland schijnt het niet zoo vlo? te

De Eemlander | 1910 | | pagina 5