DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers No. 260. MAANDAG 7 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE MLANDER. Hoofdredacteur B. <S. BIJ KENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bnrean: KLEINE HtiO 6. Telef. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Br'ten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10.- (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Siunen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78, Amsterdam Frankrijk. Hot vakblad van het sj adicaat van spoorwegbeambten deelt mede, dat het getal der door de directeuren van verschil lende spoorlijnen ten gevolge van do laat ste werkstakiug ontslagen spoorwegbe ambten ongeveer 3500 bedraagt. Hun toestand is een zeer treurige. Rusland. In de Ryksdoema zal door de arbeiders- afgevaardigden een interpellatie gehouden worden over de ondordrukking der pers. De arbeidersparty heeft een omvangrijk matoriaal verzameld omtrent alle tegen Russische bladen uitgesproken vonnissen sedert de bijeenkomst der eerste doerna tot op dit oogeDblik. Op dit materiaal steunend zal zij aan den premier Stolypin de vraag stellen of het hem bekend is, dat de houdiDg der Regeering tegenover de Russische pers geheel in strijd is met do beloften in het Octobermanifest gedaan, en zoo ja wat hy dan denkt te doen om de persvrijheid tot een werkelijkheid te maken Dezer dagen heeft de Moskousche politie op bet graf van den voorzitter der eerste Rijksdoema. Muronzew, van dertig kransen de linten afgesneden, omdat zy „revolutionnaire" opschriften droegen. De opschriften, die de politie zoo gevaarlijk leken, dat zij een dergelijke grafschennis er voor over had om ze te verwydereD, waren allen van dezen aard: den onver schrokken verdediger der volksvrijheid", „den voorvechter van recht en vrijheid", etc. Belqie. "Voor de derde maal is brand uitgebroken in Bruielles-Kermesse, op de tentoonstelling. De brand kou snel worden gebluscht. Drie drankgelegenheden zijn geheel ver nield. De brand wordt toegeschreven aun kwaadwilligheid De brandweer vond kaar sensporen in een der verbrande inrichtingen. Men begint du te gelooveD, dat alle bran den aan kwaadwilligheid te wijten zijn. De nieuwe brand werd voorafgegaan door een ontploffing op het Attractie-plein, doch deze werd zeer snel gebluscht. Men gelooft, op het spoor te zijn van een complot; reeds voor eenigen tijd werden belastende toespelingen gemaakt door verdachte indi viduen, die ijverig gezocht worden. Spanje. Over de toepassing van de hangslotwet, die door het Spaansclie parlement is aangenomen, heeft eeu fout gesteld tele gram een verkeerden indruk gewekt. Dit telegram deed het nml. voorkomen alsof Canalejas in den Senaat bad toegezegd, deze wet eer6t over twee jaar toe to passen. Een dergelijke opvatting stond gelijk met de bekentenis; dat de eerste minister zyn strijd tegen de geestelijke orden had opge geven. De wet, die vreemde orden uit Spanje wil weren zoolang do onderhande lingen met het Yaticaan nog niet zijn afgeloopen, zou dan geheel overbodig zijn geworden. In verschillende buitenlandsche bladen le zen we nu, dat Canalejas in den SeDaat heeft verklaard, dat hy de wet gedurende de eerstvolgende twee jaar toegepast wilde zien. De anticlericale politiek der regeering die haar aanblijven vau het aannemen van deze wet afhaukelyk had gesteld, blijft dus geheel dezelfde. En er is dus nog steeds reden om te hopeD, dat Canalejas de man zal zyn, die Spanje van den zwaren druk der kloosterorden, die 's lands oeconomische ontwikkeling op zoo ernstige wijze bedrei gen, zal bevrjiden. Groot Britannib. Men maakt zich iu den laatsten tyd ook in Engeland, evenals sinds lang in Frank rijk, ongerust over hot verminderen van het aantal geboorten. Die vermindering wordt in schier alle landen waargenomen, maar in Engeland al bijzonder sterk, zooals uit do volgende ver gelijkende opgave blijkt. Het gemiddeld aantal geboorten op de duizend inwoners was: Engeland. Duitschland. Frankrijk. 1871—1880 35 4 39.1 25.4 1881—1890 32.5 36 8 23.9 1891—1900 29.9 36.1 22.2 1901—1905 28.1 34.8 21.2 1906—1908 26.6 32.4 20.1 Portugal. Ie Lissabon zijn eonige gevallen van builenpest voorgekomen. Alom zijn thaDs gedrukte circulaires vevspreid omtrent de voorzorgen, die tegen de pest bebooreu te worden in achc geno men. De regeering heeft alle mogelijke maatregelen genomen, de officieele mede- deelingen zijn geruststellend. Griekenland. Volgens de Morning Post heeft Venize- los een streng onderzoek gelast naar een tekort van 1.500.000 fres., dat bij het departement van Oorlog zou zyn ontdokt Het 40 Millioen-fonds. Het Centraal Bcbiuur van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond heeft, zoo meldt de Werkmansbode, aan de Tweede Kamer het volgende adres gezonden: Geeft met terschuldigden eerbied te kennen Het Centraal Bestuur van het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond, dat het met leedwezen heeft kennis ge nomen van de indiening van een wetsont werp tol instelling van een fonds tot ver betering der kustverdediging, voor welk fonds een som van 40 millioeu gulden zal noodig zijn, met de rente vormend een kapitaal van 46l/2 millioen; dal het bij de beoordeeling van dit wetsvoorstel zich niet heeft ingelaten met overwegingen van hoogere politiek, maar het noodig acht de volgende ernstige be denkingen uit arbeiderskringen onder Uwe aandacht te brengen. lo. Herhaaldelijk ziju ingrijpende sociale her rormingen die door de arbeidersbevolking sinds jaren werden gevraagd, afgewezen en tegengehouden op grond van fmanciecle bezwaren, torwyl door aanneming van dit ontwerp tal van millioenen worden beschik baar gesteld voor verbetering der doode weermiddelen. 2o. De Regeering is voornemens de kosten der door haar beoogdo sociale her vormingen te dekken door verhooging der iuvoerrechten en zij hoopt de uitgaven, welke de aanneming van dit wetsontwerp medebrengt te bestrijden uit verhooging van bestaande of invoering van nieuwe belastiugen. "Verwerping van dit wetsont werp zou het echter mogelyk maken do millioenen, voor verbetering der doode weermiddolen bestemd, aan te wenden voor invoering van socialo hervormingen. Daar door zou de verhooging der invoerrechten achterwege kunnen blijven, waarvan vast staat, dat zij voor een groot deel door de arbeiders moet werden opgebracht, terwijl op zijn minst genomen de verhoogde wel vaart, die daarvan het gevolg heet te zyn, twijfelachtig is. 3. Wij loven in een tijd, waarin do prijzen van bijna alle levensmiddelen aan merkelijk zijn gestegen, zoodat in tal van arbeidersgezinnen de uitgaven voor het hoogst noodige moeten worden verminderd of achterwege gelaten. Onder zulke om standigheden komt het aan net Centraal Bestuur hoogst onverantwoordelijk voor een zoodanig gioot kapitaal, als door de Rcgeeiiug wordt gevraagd, te besteden aan de doode weermidde'en eu daardoor aan de productie te ontt.ekken. Het is op grond van deze motieven, dat het Centraal Bestuur er erustig bij de leden der Tweede Kamer op aandringt, dit wetsontwerp te verwerpen. Echtscheiding. Het bestuur van de Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappelijken- en don Rechtstoestand der vrouw in Ne derland, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het te kennen geeft van leedwezen kennis te hebben genomen vau het ingediende w.o. ter aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Burg. Rechtev. betreffende de echtsche'ding. Iu het adres wordt daarom de hoop uitgesproken, dat de Kamer het ingediende ontwerp zal willen verwerpen. De arbeidstijd der Bakkers. Naar Het Volk verneemt, heeft Minister Talma de arbeidsinspectie belast mei het ten spoedigste verzamelen van de gegevens die hij meent noodig te hebben voor de regeling van den arbeidstijd der bakkers, die hy van plan is in te voegen in het ontwerp-bakkerswet. Politiek. Do Haagscho Kouter van de P. G. Ct. schrijft: „Men gelooft in parlementaire kringen wel dat de politieke levensdagen van en kele ministers zijn geteld zij 't dan ook bij maanden. Want men houdt het er stellig voor dat het voorstel betreffende de kustverdediging do 40 millioen-wet het struikelblok zal worden voor onze militaire ministers. Met of zonder de toe gezegde nota loopt dat voorstel groot gevaar van te worden afgewezen, niet alleen door de geheele (of althans verre weg de overgroote meerderheid van de) linkerzijde, maar in de rijen van de coali tie speciaal in den kring der katholieke leden is men 't er volstrekt niet eeus mee en zijn er leden, nog al in aanzienlijken getale, die zich reeds vierkant ongeneigd hebben verklaard er huu stem aan te ge ven. En nu zal misschien wel door het uiterste middel dat is door bedreiging met een collectief heengaan van 't Kabinet worden beproefd de weigerachtigen tot volgzaamheid te bewegen; maar men betwyfelt of zelfs dit baten zal. De coalitie is niet meer in haar volle kracht en zal wellicht door enkele gebeurlijkheden bij 't komend begrootingsdebat, nog ietwat meer afbrokkelen. Men verbloemt dit wol en zal het niet aan pogingen laten ont breken om do bom niet te doen springen, maar zelfs de warmste voorstanders van 't rechtschc bloc ontkennen niet meer dat er drijfzand is in den bodem waarop de coa litie rust. Komt het dus tot eeu conflict over do 40 millioen, dan zal do vraag zijn of het geheele Kabinet heengaat of alleen de hoeren Cool en Wentholt, die trouwens reeds by hur. begrootingen de handen vol zullen hebben en wellicht niet meer geroe pen zullen zijn de voordracht betreffende de kustverdediging met de Kamer te behan delen Hoe 't echter loopon zal, bij do tegenwoordige politieke cousicllalic zou, zelfs bij een aftreden van 't geheele Kabi net, do heer Heemskerk toch de aangewezen man zyn om een nieuw of gereconstrueerd ministerie saam te stellen. En dat zou dan vermoedelijk een cabinet ad hoe, voor de grondwetsherziening, zyn. Daaruit laat zich eenig8zius den spoed verklaren, die door de staatscommissie voor de herziening dor grondwet wordt betracht. Want ik hoor dat de arbeid reeds zoover is gevorderd, dat men in de eerste maanden van hot volgend jaar do openbaarmaking van ,t rapport, met afzonderlijke nota's, kan tegemoet zion," Kwakzalversmuziek. Aan 't slot van een driestar in „De Standaard" over de Bakkerswetdiscussie, onder den titel „Leiding Links", leest men: „Maar toch bleef het feit, dat nogmaals mr. Troelstra als leider van heel de link- sche groep optrad, en dat men links dia leiding volgde. „Zoo was het reeds ten vorigen jare. Zoo bleek het ook nu. En zoo zal het blijven zoolang de audere partyen van links geen krachtiger actie ontwikkelen „By vier groepen, die als los zand aan elkaar hangen, wyst wie het hardst vooruit loopt, altoos den weg". De brutalen, aldus schryft de hoefyzer corr. van het Handelsblad, hebben de halve wereld, meent „De Standaard "- schrijver zeker. Door te wijzen op het aan verband tusschen de groepen der lin kerzijde en op do volkomen gefingeerde, men kan eigenlijk wel zeggen: gelogen, leiding van don heer Troelslra over de linkerzijde, wordt de eigen narigheid onder veel gerucht verborgen. Want wat de eenstemmigheid belangt, die was bij de Bakkerswetdiscussie links althans nog heel wat grooter dan rechts. En de leiding van mr, Troelstra, wel, die was er zeker, maar zyn volgeling was de anti-revolution- nai"e Minister daar achter de groene tafel! Met zulk kermislawaai poogt „De Stan daard" voor zyn onnoozele lezers de pyu- lyke geluiden te overdaveron, die zij zelve niet gansch bedwingen kan bij 't voor de rechterzyde nogal nare geval.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1