WEERBERICHT. Thermometerstand ALLERLEI. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtzaken, STADSNIEUWS. MEDEDEELKOEN VAN HET KONINFL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 7 November. 1910. Hoogste barometerstand 763.4 m.M. te Horta laagste 724.4 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 8 Nov- vcmbcr 1910. Krachtige tot stormachtige later afnemende Zuidwestelijke tot weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, ergenbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand le AMERSFOORT 738 m.M. Vorige stand te 12 uur 647 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 46 In het bericht, onder dit opschrift mede gedeeld, is o. m. gemeld, dat de verdachte P. W. door prof.P.K. Pel te Amsterdam waB onderzocht, en dat daarbij diens gezond heidstoestand van dien aard bevonden was, dat zijn overbrenging naar Indië ontoelaat baar moest geoordeeld worden. Van deze bevinding werd de Minister van Justitie door uir. L \V. van Gigch, den verdediger vau den verdachte, in kennis gesteld. De Regecring heeft daarna den in het Huis van Bewaring gcdetineeide door een commissie van geneeskundigen laten onderzoeken. Deze commissie heeft de Regeering advies uitgebracht en blijk baar sluit dit geheel bij de bevinding van professor Pel aan. Althans wij vernemen, dat de heer P. W. op last van de regeering Zaterdag morgen in vrijheid is gesteld. De over brenging naar Indië zal dus, zoolang de gezondheidstoestand des hoeren W. niet verbetert, niet geschieden. Hiermee is evenwel deze in alle opzichten belangrijke zaak niet ten einde. Opgehel derd zal nog dienen te worden, hoe do heer \V. op een eenvoudig telegram uit Ned.-Indië gevmgen kan worden gezet en weken lang gevangen gehouden, zonder dat hy in de gelegenheid was kennis te nemen Jvan de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. De kinderen van de Wed. De Rijk. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep door den Voogdijraad te Amsterdam ingesteld tegen het arrest van het Hof aldaar betreü'ende de kindoren De Rijk. Men herinnert zich dat door de Recht bank te Amsterdam moeder De Rijk was hersteld in de voogdij; de voogdijraad was van dat vonnis in appèl gegaan, doch het Hof had het appèl niet outvaukelijk ver klaard, omdat er geen beslutt w.svanden Voogdijraad, zooals de wet vereischt, om in hooger teioep te gaan. De Voogdijraad ging van die beslissing in cassatie, daartegen o.a. aanvoerend, dat wanneer de procureur van den Voogdijraad bet appèllatoir ver zoek indient, waarin hij verklaart dat de Voogdijraad in appèl gaat, de rechter met zelfstandig mag onderzoeken of er wel is een wettig besluit van den Voogdijraad, waarbij tot zoodanig appèl wordt besloten. De Hooge Raad was van oordeel dat voor het indienen van verzoekschriften van den Voogdijraad, de onderteekening van een procureur niet noodig is, zoodat het Hof wèl moest onderzoeken of op den dag dat de Voogdijraad zijn verzoekschrift tot vernietiging van het vonnis der Rechtbank indiende, er een wettig besluit was van de Voogdijraad om in appèl te gaan. Het veel genoemde, vroolijke blijspel „Hotel De Poes", dat reeds meer dan vijftig malen achtereen te Amsterdam is opgevoerd, zal ook in Amicitia worden vertoond en wel vermoedelijk op Zaterdag 12 November. VolgenB het oordeel van eenigo Haag- sclie bladen moet het een zeer vermakelijk blijspel zijn, dat door het gezelschap van deo heor Jacques Sluyters, waartoe ver schillende bekende toneelspelers(sters) bo booien, met groot animo wordt gespeeld. De levering van munitiebrood aan ,de troepen te Harderwijk is, na loting tusschen de beide minbte inschrijvers die voor denzelfden prijs hadden ingeschreven voorloopig toegewezen aan de Amersfoort- sche stoom meel- en beschuitfabriek, direc teur de heer W. II. Meursing. Op het terrein aan do Koningin ielaan speelde gisterenmiddag 't Vijfde tegen D. E. V. uit Utrecht. Voor rust nam D. E V. de leiding met 10, maar daarna pakte 't Vijfde stevig aan en wist iweo maal te doelpunten, terwyi D. E. V. het net der tegenpartij niet meer kon vinden 't Vijfde behaalde alzoo een 2— I over winning. Zondag is voor H. V. C. geen ge luksdag geweest. Het eerste elftaj verloor van de reserve-eerste klas Quick II in Den Haag met niet minder dan 8 1. Deze uitslag was wel te voorzien. Des te meer nog toon H. V. C. I Zondag morgen mat 3 invallers uittrok, waardoor het 2o elftal een niet gering verlies aan sterkte kreeg. Ook het 2e elftal moest 2 punten af staan aan onze bereden stadgeno ten. Voor rust wisten geen der partijen te doelpunten. Daarna wist C. B. W. een maal het leder in het vijandelijk doel te deponeeren. Het tweede punt kende do scheidsrechter aan C. B. W. toe, oindat de keeper van H. V. C. bij het uitgooien met de handen onder den lat zou zijn ge- komeo. Een deel van het publiek kon zich met de leiding slecht vereeoigen en gaf luide zijn misnoegen te kennen over den scheidsrechter, die naar veler beweren partijdg optrad. Tegen het toekennen van het tweede punt werd door H. V. C. ge- prote eerd, zoodat het bestuur van den U. P. V. B. hierover zal moeten beslissen. Naar wij vernemen is het misverstand, tengevolge waarvan mr. Werker jl. Vrijdag in de vergadering voo. Vrouwenkiesrecht niet verscheen, volkomen opgehelderd en zal hij nu a.s. Viijdag beslist zijn cursus aanvangen. Op het bureau vsn politie is een lorgnet gedeponeerd, die op den openbaren weg is gevonden. AGENDA. 9 Nov. Concert in Amicita, lONov: Lezing Dr. Toxopeiis voor den Ned. Prot. bond. 10 Nov. Openb. verg. Ned. Ver. tot afsch. van St. Dranken. 111825 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 21 Nov Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Deo. Toonkuus., Amicitia. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. Maatschappelijke Hygiënische vragen. Het is en blijft gevaarlijk padden stoelen te eten. De heer Leon. A. Sprioger deelt onder dit opschrift het volgende mee in De Levende Natuur: Naar aanleiding van het vergiftigiugsgeval in Den Haag kan ik twee gevallen mededeelen, die ik onder mijn bekenden heb gehad in korten tijd. Een dame te Amsterdam, mevr. B. en een andere, mevr. L te Bussum, zijn door 't gebruik van champignons ernstig ODgesteld geworden en dit niet door eigen onkuüdig zoeken, maar door gekochte. Waarom toch die sterke propaganda voor dit gevaarlijk goedje? Wij hebben ze niet noodig. Ik zie niet in, dat, nu wij in ons land zoovele uitnemende groentensoorten kwee ken, iets moeten gebruiken, waaraan gevaar verbonden is. In 't buitenland waar do groenten scbaarder en van minder quali- teit zijn, zocht men naar een surrogaat. Daar ziet men ook geheel andere planten als groenten, die wij hier met minachting voorbij gaan. In ons land kan de armste nog goede groenten bekomen, wat in vele streken van Duitschland b.v. aiet altijd 't geval is. èn door slechtercn bodem èn door hooge inkomeude rechten. In België eet men het lof van de kool raap, een soort beetwortel e.a. Dat men in zulke landeu wat'maar eenigszins eetbaar is, ook eet, laat zich begrijpen; maar waarom zich bier aan gevaar (en geen denkbeeldig gevaar) bloot testellen? Er behoort grootc geoefendheid in, goede van schadelijke zwammen te onderscheiden, en die geoefendheid krijgt men zoo in eens niet te pakken, vooral geen stedelingen, die weinig huiten verkeeren. Ik zou myze f en de mijnen er niet gaarne aan wage' Men zij toch voorzichtig. Luchtvaart, Wijnmalens beroep is door de commissie van de hand gewezen. De Nederlandsche Lnchtvaartvereeniging, meldt de Tel., besloot, namens Wijnmalen, appél aan te teekenen. om deze beslissing bg de Intern. Luchtvaartvereeniging, die een buitengewone vergadering moet bijeenroe pen, indien 4 luchtvereenigingen van verschillende landen, tot internationale federatie behoorende, dit verzoeken. Krijgt den Nederl. Vereeniging niet den noodige steun voor deze vergadering, dan moet gewacht worden tot de jaarvergadering, welke in October 1911 te Rome gehouden zal worden. In dit laatste geval zal de uitreiking van den prijs tot de vergadering worden uitgesteld. Een spoedbestelling!! „Ik haastte mij zoo luidt de aanvang vau een schrijven d.d.12 Februari 1811 door graaf De Celles verzonden aan den president van het gemeentebestuur, provioneel waarnemende de functiên van Maire (gelijk de brief luidt) •n de gemeente Ankoveen (Gooiland), waarin hij bericht, dat hij den llden dier maand heeft aanvaard het ambt van prefect van de Zuiderzee, waartoe hy door den Keizer der Franschen benoemd is. Verder kwamen er in voor eemge voorschriften omtrent het voeren van ambtelyke brief wisseling. De post bezorgde den brief evenwel op het Rechthuis te Amstelveen, het hoofd dorp der tegenwoordige gemeente Nieuwer Amstel. Daar schijnt men de vergissing met bemerkt te hebben. Ten minste, het stuk werd daar voor enkele dagen gevonden en doorgezonden den 5 Oct. aan den burgemeester van Ankeveen. Onge- getwijfel zal deze vreemd opkijken, dat hem na meer dan 99 jaar nog orders geworden van een prefect des Franschen Keizers, L y n p a r t ij. Te Rocksprings (Texas) is weer eens eeu gruwelyke lynchpartij voorgekomen. De Mexicaan Rodriguez had bekend den moord op de vrouw van een pachter gepleegd te hebben. De menigte rammeide de poort van de ge vangenis open en heeft den ongelukkige dsarna levend verbrand. Brand Rijkswerf Helle- v o e t b 1 u i s. Van nacht woedde een zware brand aan de Rijkswerf te Helle- voetslnis. Twee victualiemagazijuen, een reservemagazyn, de takelzolder en de ar tilleriewerkplaats brauddeu af. De mate- rieele schade is enorm. Oorzaak onbekend. De „L u t i d e". Te Terschelling is aangekomen een ingenieur der „Lutine- Compagnie", om de bakens op Ylie en Terschelling te inspecteeren. Een groote baggermachine is onderweg van Engeland naar hier, om nog eens een poging te wagon de schatten der „Lutine" naar boven te brengen. Treindiefstal. In den nacht van 3 op 4 November werd tusschen de stations Weidbruck en Bozen (Tyrol) in den express-trein BerlynRome een eroote diefBtal gepleegd, waar ongetwijfeld inter nationale spoorwegdieven de band in had den. Aan een passagier werd uit een coupé eerste klasse een portefeuille met 30.900 kronen ontvreemd, terwijl hy een oogenblik was ingeslapen. Vau de dieven ontbreekt ieder spoor. Zy hebben den trein vermoedelijk in Bozen verlaten. Belaugryke vondst. In het district Melitopolsk van het gouvernement Taurië (Zuid Rusland) worden onder lei ding van prof. Wesaelofski archaëologische nasporingen gedaan. Bij hot onderzoek vau een graf vonden Wesselofski en zyn helpers allerlei prachtige gouden en zilve ren sieraden en vaatwerk. Het moeten ware meesterstukken zijn van Griekscto goudsmidskunst uit de 3e of 4e eeuw v. C. De voorwerpen werden te voorschijn gebracht uit een graf dat vroeger al eens moet zyn geplunderd, maar dat in een zijnis nog een ryken buit bergde. De uitverkorene van de dertien. Tot lid van den Gemeente raad te Sittard, waarvoor bij deze gele genheid niet minder dan 13 candidaten waren gesteld, is, naar aan de N. R. Ct. gemtld wordt, gekozen de heer Kallen, met 265 van de 466 geldig uitgebrachte stemmen. De heer W. Tummers, die „over de Sittardsche Rubicon wou trekken, de pool-expbditie. De hoogleeraar dr. Von Drygalski, heeft Woensdagavond in het aardrijkskundig ge nootschap te Hüucben een voordracht ge houden over de expeditie, die in Juli en Augustus van dit jaar door graaf Zeppelin naar Spitsbergen en in de Poolzee is ondernomen. De hoogleeraar sloot zijn voordracht met de woorden: „De reis was belangrijk om den aan resultaten ryken studie-arbeid. De deelnemers waren het allen daarover eens, dat de motorluchtscheepvaart tegenwoordig nog niet zoo ver is, dat men in de eerste twee jaar aan een dergelijke Poolreis met een motorlucbtschip zou kunnen denken. Maar een menigte orvaringen zijn opgedaan en een latere onderneming met een lucht schip moet aan de onderzoekingen en ondervinding van graaf Zeppelin op deze studiereis aanknoopen." Ooock en Peaby. Een stoomer van de Groenlandsche han delscompagnie kwam gisterennamiddag van Groenland te Kopenhagen aan met een verzegeld bericht van den Deenscben Groen- landreizigcrs Knoed Rasmussen, die Cook's twee Eskima's gesproken en hen over zyn Noordpoolreis ondervraagd had. Hun mede- deelingen zullen later door het wetenschap pelijke comité van de universiteit worden openbaar gemaakt. Er verluidt reeds, dat het oordeel vau Rasmussen 07er Coock niet gunstig is. Een belangrijke rechtzaak. De 6e kamer der Rechtb. te Amsterdam veroordeelde een R.-K. kapelaan uit Am sterdam tot een maand gevangenisstraf wegens het plegen van onzedelijke hande lingen op don openbaren weg in het Gooi, bij Naarden. De straf is overeenkomstig den eisoh van het O, M. Quick I had gistereu zijn dag. Het sterke Z. A. C. werd met een 2 0 neder laag naar Zwolle gezonden. Quick begint zich op Birkhoven mee- thuis te voelen. Den gehceleu wedstrijd doo- was Quick sterker. Toch deed Z. A. C. telkens ge vaarlijke uitvallen die echter door het schitterende spel van backs en keeper tot niets leidden. De Quick voorhoede combi neerde veel beter dan we dit gewoon zijn. Vooral de links-out gaf prachtig spel. Verder trof ons het kalme zekere spel van Valk Jr. als voorwaarts en van J. E. de Boer als halfback. Dezen laatste zagen wij eens alleen de heele Z. A. C. achterhoede passeeren en daarna met een pracht schot in den bovenhoek voor Quick het 2e doel punt maken. De le goal had Veenhuizen door keepers handen in 't ne<- getrapt. Had Veenhuizen voor goal een beter schot gebad dan had Quick zeker met hoogore cijfers gewonren vele kansen werden na n.l. door hem ge mist. Voor Z. A. C was deze nederlaag een leelijke tegeuva'ler, de kans op 't kampioenschap is voor hen nu wel ver keken. Quick II ging met 10 man naar het sterke S. F. C. in Utrecht. Ook dit tiental weerde zich kranig. Slechts met 20 kon S. F. C. winuen.Een massapubliek woonde dezen wedstrijd bij en juichte meermalen de Quick spelers toe. Backs en keeper gaven dan ook uitstekend werk.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2