DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 261. 7e JAARGANG Lijkverbranding. BUITENLAND. BINNENLAND. LANDER. Hoofdredacteur R. O. BIJKES8. Rnrenu: KYEIKK H.iAO 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf4.Fianco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Be'tcn hot Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert. eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78j Amsterdam De vereeniging voor lijkveibranding iu Engeland, die sedert jaren een uitvoerige propaganda voert en er in geslaagd is, de belangstelling in deze aangelegenheid in Eugeland tot een groote hoogte op te voeren, heeft onlangs opnieuw 10000 brochures verspreid over de crematie in Groot-Brittaniö. Deze orochure geeft een korte geschiedenis van de crematie-beweging, een beschrijving van Engelache verbrandingsovens en talrijke inlichtingen van practischcn aard, waaronder ook den tekst van de crematiewet van 1902 en de maatregelen van bestuur van 31 ilaart 1903. Dezelfde vereeniging stelt ook lantaarnplaatjes ter beschikking van vereenigingen en personen, die over dit onderwerp voordrachten willen houden. Het eerste crematorium is in Engeland in 1885 te "Wolking geopend. In dezen oven zjjn in 1885 drie lijken verbrand, in 1S90 54, in 1900 301, in 1909 105; totaal van 1885—1909 3220. In 1S92 is een tweede oveu geopend te Manchester, waar in van dat jaar 1909 1348 verbrandingen zijn geschied. In de volgende jaren zijn nog 11 andere crematoria geopend, zoodat er op het eind van 1909 13 iu werking waren, waarin te zameu totaal 8121 ver brandingen zijn geschied. De grootste oven iB die te Golders Green, die in 1902 is geopend en waarin tot het eind van 19u9 2008 lijken waren verbrand. De brochure bevat verder mededeeliugen over de beweging in eenige andere landen. Zoo zien wij bijv., wat Frankrijk betreft, dat in het crematorium van Père Lachaise tot het eind van 1909 meer dan 94.000 verbrandingen hadden plaats gehad, en dat andere ovens in werking zijn te Eouen, Rheirns, Lyon en Marseille. In Duitschland worden thans 19 crema toria geëxploiteerd, waarvan de grootste te Chemnitz, Got ha te Hamburg. In 1909 zjjn in Duitschland 47779 lijkeu verbrand waardoor een totaal van 23.000 is bereikt. In België is de lijkverbranding nog niet wettelijk veroorloofd, maar wordt door een maandschrift een krachtige propaganda er voor gemaakt. Te Brussel is in September van dit jaar een internationaal congres hierover gehoudeu. Italië is een van de eerste landen geweest, waarin lijkverbranding is uitgeoefend. De beweging is in 1873 te Padua aangevan gen, maar heeft sedert dien niet zoo groo- ten voortgang gemaakt als aanvankelijk werd verwacht, zoodat zij feitelijk bij dio in Duitschland ten achtor staat. Het land heeft op het oogenblik 28 crematoria, waarin tot het eind van 1906 6251 lijk verbrandingen hebben plaats gehad. In Zwitserland zijn 5 ovens, waarvan de grootste te Zurich, waarin tot het eind van 190S 2629 verbrandingen zijn geschied. Uit de Vereenigde Staten heeft men geen nauwkeurige opgaven kunnen verkrijgen, omdat er niet, zooals in Engeland, een centraal lichaam ,-oor de lijkverbranding bestaat. Toch kon het bestaan van 35 cre matoria worden geconstateerd, waarin tot en met 1905 over de 31.000 verbrandiu- gen hadden plaats gehad. De grootste ovens ziju dio te Boston, Chicago, Cinciu- natie, New York, Oakland Philadelphia San Francisco ou St. Louis. In Zuid-Amerika is alleen het bestaan van crematoria te Bueuos-Ayros en te Montevideo bekend. Frankrijk. De vcortien dagen staking op de Fran- sche spoorwegen zijn den verschillenden spoorwegmaatschappijen op een schade van negen millioen francB komen te staan. Dat cijfer is officieel aldus do Figaro maar er zjjn ook andere waarvan geen statistiek iB en die het toch interessant zou zijn te kennen. Want die negen millioen zijn slechts een klein deel van de schade, geleden door de verschillende klassen der maatschappij. Vooral voor Parjjs is dat nadeel ontzaglijk geweest: de vreemdeling werd afgeschrikt en dat beteekent een desorganisatie en versombering van het Parjjsche leven. Overal nadeel: iu den schouwburg, het restaurant, de winkels, hotels. Voeg daarbij het onmetelijk aautai bestellingen die niet afgeleverd kouden worden, de keeren dut de aansluiting aan de boot werd gemist door goederen die over zee gezonden moesten worden, en men zal begrijpen hoe ontzaglijk de schade is, die Frankrjjk heeft geleden door de staking. De Temps deelt mede, dat het een en ander is uitgelekt betreffende het ge rechtelijke onderzoek, in zake do jongste spoorwegstaking. Er zou dau zijn gebleken, uit brieven van de voornaamste leiders der stakings beweging, dat deze tot sabotage hebben aangezet. Verschillende spoorwegbeambten, die wevens sabotage terecht moeten staan, hebben schuld bekend, doch tevens ver klaard, dat hunne handelingen het gevolg waren van raadgevingen van ledon van het stakingscomité. In Frankrjjk blijft men officieren oefenen in het besturen van de ééndekkers en tweedekkers voor de luchtvloot en breidt men deze zeer uit. Het Fransche leger zal binnen vier maanden 50 aeroplane's en 12 bestuurbare ballons bezitten. En om do bouwers van één- en twee dekkers aan te moedigen, is een som van zeshonderdduizend gulden beschikbaar ge steld tot belooning vanmededingende firma's. Iu October 1911 zullen de verschilleude machines beproefd eu gekeurd worden. Elke vliegmachine moet als minimum 190 Eng. mijlen zonder oponthoud kunnen vliegen met een snelheid van 38 mijlen por uur. De beste machine wordt door de regeering gekocht, terwjjl de bouwer er van 50,000 gulden premie ontvangt. Eu bovendien zal hg tien aeroplane's a 20,000 gulden- per stuk mogen leveren. Zoowel zee-officieren van het legor zullen geoefend worden. Dit geeft de richting aan voor elke landsverdediging. Zwitserland. Uit Zurich wordt gemeld, dat do regee- ringsraad b|j den kantonnalen raad een voorstel heeft ingediend tot wijziging dor constitutie in dien zin, dat voortaan alleen armoede door eigen schuld iemand in de uitoefening zjjner burgerschapsrechten zou beperken. Tot dusver deed elke bedeeling, hoe gering ook iemand zjjn kiesrecht verliezen. Verder wordt voorgesteld dat voortaan op elke 2000 zielen een lid van den kan tonnalen raad zal worden gekozen. Thans komt op elke 1500 zielen een lid van dezen raad. En ten slotte zou omtrent het kiesrecht een „blanco-artikel" in de constitutie wor- deu gebracht, ten einde gelegenheid te geven om bij de gewone wet het propor- tioneele kies echt in te voeren. Portugal. Tijdens den opstand in Portugal heersch- te in republiekeiiiBche kringen eonige on gerustheid over de houding van de stad Porio. De ministers van binnenlandsche zaken en oorlog hebben nu een bezoek aan die stad gebracht. De ontvangst waB er uiterst hartelijk. De minister van oorlog zal na hot be zoek aan de kazernes te Porto zijne reis voortzetten naar andere steden in het noorden van het land. Spanje. De groote mauifestatie der arbeiders uit Sabadil, die in optocht naar Barcelona zouden trekken, heeft niet plaats gehad. De regeering had alle toegangswegen naar Barcelona met militaire troepen bezet, zoodat de arbeiders van de manifestatie afzagen. Slechts een kleine troep van een paar honderd arbeiders poogde nog naar Barce lona te komen, maar deze werd door gendarmerie en soldaten verspreid. Bruno La lo, de voorzitter der arbeiders federatie, en Mercet, de voorzitter van den metaalbcwerkersbond, zijn gevangen geno men. De laatste berichten luiden dat alles rustig is te Sabadil. Oostenrijk-HoNgarijï. Te Weenen heeft Zondag een meeting plaats gehad om te protesteeren tegen de redevoering, die de burgemeester van Rome onlangs heeft gehouden en te gelijker tijd tegen de toestanden aan de Oostenrijksche hoogscholen. Ongeveer achtduizend personen, waar onder een aantal kardiualcn, aartsbisschop pen en bisschoppen, tijdelijk te Weenen vertoevend voor de bisschopsconferentie, namen aan de vergadering deel. De onder-burgemeester Porzer hield een redevoering, waarin hij de inneming van Rome een schandvlek voor de nieuwe ge schiedenis noemde. Hij wees er verder met verontwaardiging op,dat niemand notitie had genomen van het protest van den Paus tegen bovengeuoemde rede. En daarom zou nu het katholieke volk den ministers wijzen welken weg zij moesten inslaan. De quaestie van de onafhankelijkheid en onfeilbaarheid van den Paus moest internationaal worden behandeld. Een motie in dien geest werd met bijna algemeene stemmen aangenomen; slechts enkele Duitecb-nationale studenten stemden tegen. Daardoor haalden dezen zich de woede der vergaderden op den hals, die hen onder groot tumult de deur uitdrongeu. Amerika. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van de vereeniging van machi nisten en de directies van 68 spoorweg maatschappijen bewesten Chicago, over den eisch tot verbetering van het lot dor machinisten zijn afgebroken. De leden van de vereeniging deelen medo, dat een voorstel om tot staking over to gaan zal worden ingediend. Tegen de 46 Millioen. Door een comité, bestaande uit de hee- ren H. P. den Bouwmeester, wethouder van Middelburg; H. G. Hammacher, lid van de Staten van Zoeland; H. L. Gerth van Wijk, leeraar Rijks Hoogero Burger school; W. Hubregtse, particulier; W. L. Ghjjssen, civiel-ingenieur; R. Borggreve, leeraar Rijks Hoogere Burgerschool; C. de Jough, winkelier en J. A. Pieters, koopman, is een actie begonnen tegen het wetsontwerp inzake do kustverdediging. De comitéleden, die tot verschillendo politieke partijen bohooron, wonen allen to Middelburg, behalve de heer Hammacher, die notaris te Groede is. Door het comitié is van heden af tot 17 November in de voornaamste plaatsen van Zeeland een adres aan do Tweede Kamer ter teekening gelegd van don vol genden inhoud: „Geven met den meest verschuldigdon eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Nederlanders en wonende in do provincie Zeeland, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het bij uwe Kamer inge diende wetsontwerp, strekkende om 46 millioen gulden beschikbaar te stellen voor fortificatiën enz. ter meerdere versterking onzer kusfen; dat de tegenwoordige kustverdediging reeds jaren bestaat en zich geen enkele reden heeft voorgedaan om die te moeten uitbreiden, wat bljjkt uit het oordeel van deskundigen, die het ontwerp van wet ontraden en zelfs middelen aanwijzen, waardoor op min kostbare wijze 's lands verdediging wordt gewaarborgd; dat de uitbreiding dor kustverdediging ook meer weerbare mannen zou oischen, waardoor de uitgaven voor oorlog en ma rine jaarlijks ourustbarend stijgen zouden dat de belastingeu in do laatste jaren door de uitvoering van verschillende wetten zeer zijn verhoogd, zoodat eeno uitgaaf, alB de bovengenoemde een enormen druk op de belastingbetalende burgers zou teweeg brengen, hetwelk adressanten ten zeerste zouden betreuren; dat zij met te meer klem dit request tot u richten, omdat uit de Memorie vi.n Toe lichting gebleken is, hoe zwak de Minister van Oorlog zjjn ontwerp verdedigd heeft; redenen, waarom adressanten zich tot u wenden met het eerbiedige verzoek bedoeld ontwerp te verwerpen, als zjjnde niet in 's lands belang". Militaire Luchtvaart-Commissie. De majoor Pelletier en de kapiteins Hui- zer en v. d. Steur, leden der militaire com missie voor de luchtvaart, hebben gelijk w|j reeds meldden, in Berlijn de construc tie der bestuurbare luchtballons bestudeerd in de bekende Parseval fabricken en o.m. onder leiding van den bekenden luchtschip per Stelling een tocht ondernomen uiet den Parseval-ballon. Twee der heeren hebben

De Eemlander | 1910 | | pagina 1