WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. INGEZONDEN^ ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 10 November 1910. Hoogste barometersta id 772.3 m.M. te Coruna langste 743.7 te Hernösand. Verwachting tot den avond van 10 No vember 1910. Zwakke tot matige weste lijke tot Zuidwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk nog buiig, later half bewolkt, droog weer. Temperatuur: Zelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT- 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 35 Hedenmiddag 12 uur F. 44 Aan de Noordpool zelf bemerkten wy niets van Peary's' groote vreugde. Eerst aan boord van het schip gaf hij aan de Ame rikanen en aan ons Groenlanders een groot feest. Nu zal het met do glorie van Cook wel voor goed uit zijn. Ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de kennis der natuur (plant- en dier kunde) aan de Openbare Handelsschool en daaran verbonden 3e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam bevelen B. en W. den inspecteur van en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gehoord aan: Dr. A. A. Pulle, lector aan de Universiteit te Utrecht en tijdelijk loeraar aan het gymna sium te Amersfoort. Mr. P. L. Baudet alhier is benoemd tot lid van het Rozencomité der Vaste Keuringscommissie. We herinneren aan de cursusverga dering morgenavond in de Zwaan voor Bood en Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te houden. Het programma van den Volksavond van het Nut, Zondagavond in Amicitia te houden, luidt als volgt: 1. Klassieke lezing, A. Nieboer. 2. 8e Sonate van Corelli (viool en piano), 3. Fragment uit 't Pauweveerke, Cromer. 4 a. Mauresquc van Pupini; b. Cavatine van Raff; c. Madrigale van Simonette (viool en piano), 5. De pensioenganger, A. Nieboer. -- Men verzoekt ons mee te doelen dat Donderdag 17 Nov.: a.s. in Amicitia een concert zal worden gegeven door de dames Hermine Deun (sopraan) en Joh. Heymann (piano). Deze twee gunstig bekende kunstena ressen zullen ook in Amersfoort zeker die belangstelling mogen verwachten, die ze verdienen' Haar optreden was immer een groot succes, zoodat we de hoop mogen koesteren dat ook het Amcrsi kunstmin nend publiek in groote getale dien avond naar Amicitia zal gaan Mej. Heymann, die te dezer stede trouwens geen onbekende is, zal ook enkele solonummers ten gehoore brengen. Veol publiek was er gisterenavond niet naar Amicitia opgekomen waar een vijftal, meest jonge musici een concert ga ven. Maar toch viel het ons mee en in de gegeven omstandigheden vonden we de zaal goed bezet. We zijn in Amersfoort toch niet weinig verwend op het gebied van goede muziek; de laatste jaren immers deden in Amicitia zich de voor naamste kunstenaars hooien. Eu nu er vijf, vrijwel onbekendon kwamen, was toch een volle zaal zeker niet te verwachten. Het begon gisterenavoud eeuigszins teleur stellend. Het kwartet voldeed maar matig, er zat geen samenspel in en ook de klank ontwikkeling was onvoldoende. Dit niet zeer gelukkig ten gehoore brengen vau Schubert's Quartetto op 168 vond zeker ziju oorzaak in den zeouwaclitigen toestand der uitvoerenden, daar nog kort voor het uui vau aanvang de cellist een toeval had gekregen, zoodat het aanvankelijk zich liet aauzien, dat het concert zelf niet zou kunnen doorgaan. Hoe geheel anders klonk dan ook daarop Schubert's Trio op 99, toen de heeren blijkbaar meer tot kalmte waren gekomen. De piauist, Joh. Root maakte een hoogst aangeuamen indruk en gaf blijk vau veel kunnen op het klavier. De Kaps-vleugcl uit het magazijn van den heer Louis Klein klonk heerlijk mooi onder zijn preciesen aanslag De heer Leyendekker speelde nu onciudig veel beter hoewel (zijn spel te veel het fijne miste, terwij! de cellist de goede eigenschappen van zijn meer dan gewoon talent flink deed uitkomen. Na de pauze kon ons het laatste nummer even eens maar matig bekoren, maar des te meer genoten we van de viool-solo van den heer Appelius van Hoboken Deze nog jeugdige violist verklankte Hans Sitt's Concertino op 31 op een wijze, die zeker niets dan lof verdient. Hij ontwikkelde een bijzonder fraaieu toon, en legde veel gloed en warmte in zijn voordracht. Geen wouder dan ook dat egn hartelijk applaus opsteeg voor dezen veelbelovenden violist Ecu kraus, hem aangeboden, was een wel verdiende hulde. AGE NDA lONov. Lezing Dr. Toxopeüs voor den Nod. Prot. boud. 10 Nov. Opeub. verg. Ned. Ver. tot afscb. van St. Dranken. tl1325 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 12 Nov. ïooneeluitvoering iu Amicitia. 13 Nov. Volbsavond Nut. 14 Nov. Nutsavond voor de leden. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Doe. Toonkunst, Amicitia. ICi Dcc. Liederenavond van Julia Culp. Maatschappelijke en Hygiënische vragen. GeMHE 4tblxjk tehuis voor vrouwen te manchester. De stad Manchester heeft onlangs een tehui& geopend voor vrouwen, die geen onderkomen hebben, aldus A. H, iu het „Soc. Weekblad", zoowol voor werkzoe kenden, als voor haar, die werkzaam als naaister, waschvrouw, bloemenverkoopster, vervaardigster van kunstbloemen enz., door haar geringe verdiensten geen ander tehuis hebbeD, dan gewone slaaphuizen. Het tehuis beeft 222 vertrekken, netjes maar natuurlijk zeer eenvoudig gemeubeld. De prijs der nachtlogtes verschilt naar de verdiepingen, waar de vertrekjes gelegen zijn en bedraagt 30 ets. voor de eerste, 25 ets. voor de tweede en 20 ets. voor de derde verdieping. Voorts zyn in het tehuis een eetkamer, zitkamer, keukeu en berg plaats van koffers, wasckgelegeukeid, 2 badkamers; bergplaats voor provisie of andere bezittingen en een vertrek waar gewasschen kan worden. In de zitkamer kunnen do bezoeksters den geheelcu dag doorbrengen, zoo zij zulks wenscheu Tegeu stuiver per maand worden koffers be waard, terwijl men voor hetzelfde bedrag een loket tot het bewaren van andere zaken kan hebben. Een bad kost een 1 stuiver, voetbaden en bet gebruik van het wasctilokaal, dat geheel voorzien is van alle benoodigdheden om de verschil lende soorten van kleedingstukden te was- schen, zijn gratis. Wil men langer in het tehuis blijven, dau wordt de huur eeuigs zins lager. Een kruidenierswinkel is in liet gebouw, zoodat de bewoontsters daar, of, indien haar zulks aangenamer is, elders haar inkoopen kunnen doen. Zij mogeD baar maaltijd zeif in de keuken bereiden of kunnen het door het personeel der in richting laten doen. De inkoopen kunnen in de kleinst mogelijke hoeveelheden ge schieden. Suiker eu thee zyn al voor 2' a ets. verkrijgbaar, een halve portie soep kost een stuiver, een portie vleesch en groenten i< drie a vier stuivers, terwijl ook b- idê apart besteld kuaoen worden. Toor een ontbijt mot spek en een ei wordt 2'j stuiver, ingeval alleeu een ei gebruikt wordt, I1/, stuiver berekend. Hei gebouw is electrisch verlicht. De bewoonsters ziju volkomen vrij in baar doen en laten, zij worden niet met vragen lastig gevallet; alleen motten zij om 11 uur 'a vonds iu huis zijn Reeds dadelijk hebben zich een groot aantal bezoeksters aangemeld, een duide lijk bewijs, welk een behoefte aan een dergelijke iustelling bestond ook zelfs voor vrouwen, die overdag werkzaam zijn. De oprichtingskosten bedroegen 1300 het tehuis staat onder toezicht van de Ge zondheidscommissie en den Gemeenteraad. Mijnheer de Redacteur. Vergun uirj eene kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank betuig. Bij het lezen van het verslag van het verhandelde in de laatst gehouden verga dering van den Gemeenteraad, voorkomende in Uw blad van 8 dezer, hebben z^ker veleu met mij weer opnieuw den indruk gekregen, dat ondanks do gevoerde discus- sien in de Raadsvergadering van 22 Fe bruari eu de daatop gevolgde geruststel lende verzekeringen vaj de zijde des Voorzitters, het ook thans nog met onze brandweer droevig is gesteld. Immers onomwonden wordt thaus gezegd: le dat de brandweer in den nacht van 6 op 7 dezer te laat gealarmeerd werd, aL gevolg van het geheel onvoldoende wek-en alarm systeem; 2 dat de brandladder eerst ter plaatse kwam toen de brand zoo goed als ufgeloopen was, 3e dat de spuiten slecht water gaven enz. Ip het dan wonder, dat wij, met deze verklaringen voor oogon, ons zeiven thaus afvragen: Welke toestan den en welke gevolgen daarvan zouden zich wel hebben voorgedaan, als er in plaats van iu de benedenstad, zooals nu het geval was, in de bovenstad Bergkwartier brand ware uitge broken, alwaar een totaal gemis bestaat aan spuiten, ladders enz. en ingeval van nood alles uit de benedenstad moet worden aangevoerd Veel woorden zijn hier niet noodig, men denke zich een oogenblik in dien toestand in, om tot de overtuiging te komen dat ingrijpen hier noodzakelijk is m a. w. dat aan de thaus bestaande toe standen zóó spoedig mogelijk een einde moet komen. En zoo is hot begrijpelijk, dat door onp, bewoners van het Beigkwartier, thans ook met veel voldoening is vernomen, de ver zekering van den Voorzitter dat B. en W. reeds druk bezig zijn met het ontwerpen van reorganisatie plannen voor de brand weer en dat de betrekkelijke voorstellen spoedig kunnen verwacht worden. Laten wij hopen, dat zij ons de zóó lang gewenschte verbetering zullen brengen. In het vooruitzicht daarvan, meen ik er de aandacht op te moeten vestigen, dat het hoog6t wenschelijk ware: le dat er in het centrum van het Bergkwartier een eenvoudig gebouwtje werd geplaatst voor zien van de uoodige brandblusch- en reddingsmiddelen, waardoor in afwachting vau verdere hulp uit de benedenstad althans de eerste hulp in dit geval veelal de beste kan worden verleend; 2e dat langs het bebouwde gedeelte van den Utrechtschestraatwog duidelijke ken- teckonen werden aangebracht liefst tusschcu de hoornen waar ze niemand zullen hinderen aanwijzend de plaatsen waai de aaukoppelingen van de slimgen aan de buizeu van de waterleiding kunneD plaats vinden. Dat dit werkelijk noodig is, bleek mij eeuige jaren geleden toen ik er, zeer toevallig, getuige van was, dat eenige heeren deskuodigen en werklieden langen tijd vergeefsche moeite deden om deze aansluitingspunten te vindeö en daarover na heel wat redekavelingen vrijwel in het onzekere bleven. Hoogachtend, Een bewoner v.h. Bergkwartier. 9 Nov. 1910. [Wat do laatste opmerking aangaande de keuteekeucn betreft, kunnen wij den geaebten inzender ineêdeelen, dat hierop ook reeds door den opper-braudmccster is aauged rongen. Red. Eeml.] De zaak-Crippen. Omtrent het uitstel van de terechtstelling van Crippen wordt nu bekend, dat de dag van Dinsdag daar eerst voor was aangewezen, maar dat deze datum is doorgehaald, onmiddelijk nadat hooger beroep was ingesteld. De gewoonte is namelijk, dat er veertien dagen verloopen tusschen de verwerping van het hooger beroep en de voltrekking van de doodstraf. Aan het Ministerie van Bmnonlandsche Zaken werd medegedeeld, dat, tenzij er zeer gegronde redenen zoor verder uitstel bestonden, de justitie haar loop zou hebben. Minis er Churchill had eergisteren geen mededeeling, vau weikon aard ook, uit Amerika ontvangen. De moord te Spaar nwoude. Nader meldt men nog, dat de bestolen gemeentekas van Spaarndam op den avoDd van den moord ruim f 1250 moet hebben bevat. De justitie blijft nog in het duister tasten; de aanwijziging de. politiehonden is zeer vaag, wyl een der bewoners van het huisje, waarin de gearreesteerde R. verblyf hield Zondagmorgen intijds bij het lijk van M. was goweest en dit had aan geraakt. De aandacht is nu ook gevestigd op het 6taau van drie kopjes op hot theeblad iu de huiskamer, die alle waren gebruikt, en op den gedeeltelijk gevuldeu sigareubeker. Do vraag is of er des namiddags of des avonds bezoek is geweest, of zijn de inbrekers zelf daarmede bezig geweest? Iutusschen heefi geeu der dorpelingen dien dag in de woning vertoefd. De sectie heeft uitgemaakt, dat de slacht offers hun zes uurtje niet hadden gebruikt; blijkbaar waren zij opgehouden. Er is ook een revolver gevonden Uit Haarlemmermeer schrijft men aan het H. D.: ,In verband met den dubbelen moord zijn door den chef-veldwachter alhier eenige gegevens verzameld, die vermoedelijk nog wel als aanwijzingen kunnen dienen en die niet van belang ontbloot zijn. De justitie is daarmede reeds in kennis gesteld. Naar verluidt, is een familielid, van Purmerend, aangehouden iu verbaud met den moord. Gistornamiddag vergaderde do Gcmeen- teraad; alle ledeu waren aanwezig. De bur gemeester sprak in de eerste plaats woor den van groote waardeering en deelneming over deu zoo gruwelijk vermoorden Ge meente ontvanger, den heer W. Melchior, die vermoedelijk door zijn ambt dat vree- eelijk lot had getroffen; Melchior was een goed ontvanger, die 22 jaar de betrekking op de meest nauwgezette wyze had be kleed; zijne nagedachtenis zal in eere blijven. De Voorzitter deelde voorts cnede dat het Dag. bestuur, de Doeken en schriftu ren had onderzocht en in orde bevon den; blijkens het ingediende rap port, bestond er geen twijlel of de Gemeentekas was 5 October in orde, zoodat de ontvreemde kas bedraagt f1250.71 Romantische hóteldiefstal. Een kort en zakelijk hóteldiefstal-bericht uit Parijs meldt, dat een Spaausche dame, markiezin de Vavilo, iu een hotel Avenue Victoria, waar zij met hare dochter logeert, een dief heeft gevat, die in haar kamer was binnengedrongen en die door het hotelpersoneel aan de politie werd over geleverd. Maar een ander bericht geeft oeu veel dichterlijke!" lezing van het geval. Volgens dat bericht werd de dief, die voorgeeft ingenieur te Heidelberg le ziju en Reizner te heeten, gevat, terwijl hij voor het bed der rustig slapende dochter van de markiezin stond, in stomme be- woudering verzonken. Hij was in de kamer gekomen om te stelen, maar hij had niets weggenomen dan een gouden vingerhoed en twee bank biljetten ter waaide van 100 pesetas. Toen kreeg hij de slapende jonge dame in het oog en bleef als betooverd staan. „Zij was zoo wonderbaarlijk schoon", zeide bij op het politiebureau, „dat ik aan niets meer dacht dan aan baar. Ik heb niet gehoord dat de deur open ging, heb niet gezien dat de moeder vaD de 6choone slaapster binnen trad en alarm maakte. Ik had kunuen vluchten; maar ik was als betooverd". De betooverde dief kon echter zelf ook

De Eemlander | 1910 | | pagina 2