Badinrichting. Uit de Pers WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. Advertentie n. J, BOLK, Notaris. GEBR. VOLMER BEHANGER IJ - - STOFFEERDER IJ VERHUIZINGEN - CONCERTZAAL „AMIC1TIA" Heden ontyangen verschil lende soorten beste Winter Aardappelen A. WAGENAAR I E. J. Ruitenberg MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uor. De Bilt, 12 November. 1910. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Seydisfjord laagste 746.5 te Swinemunde. Verwachting tot den avond van 13 No vember 1910. Toenemende tot matige of krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Zachter, Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 742 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 43 dagen te Vlissingen geland zijn, hun ver blijf niet in Nederland zullen vestigen, doch allen voor do Missiën in Noord- en Zuid- Amerika bestemd zijn. De opbrengst van de tariefwet. In de memorie van antwoord op de alge- meene beschouwingen deelt do minister van Financiën mede, dat de in te dienen tariefwijziging, volgens voorzichtige raming, ongeveer 10 millioen meer zal opbrengen. |De inkomstenbelasting. De minister van Financiën deelt in de Memorie van Antwoord mede, dat het bedrag door de nieuwe regeling van de inkomstenbelasting voor de schatkist te winnen, voorloopig op drie millioen gulden wordt geraamd. Niet over den Eereraad. Het Handelsblad laB in eene driestar van de „Standaard" :j „Het is daarom van het hoogste belang, dat dit wantrouwen öf worde weggenomen of tot correctie van een bestaanden mis stand leide. Doch dit doel is uiteraard alleen te bereikeD, zoo het onderzoek plaats heeft door een commissie, die algemeen den indruk maakt, dat ze het dieplood tot op den bodem zal laten zinken - Had daarentegen het onderzoek plaats door een commissie die, uit wat uitnemende mannen ook samengesteld, den indruk achter liet dat ze gekozen zyn om zonder scherpe critiek een vrijsprekend oordeel uit te lokken, dan zou haar arbeid niet geheel nutteloos zyn, maar zelfs den toestand op bedenkelijke wyze verergeren. Dan toch zou men in haar samenstelling zelve het bewijB meenen te vinden, dat men scherpe critiek vreest; dat metterdaad allerlei te verbergen is en dat men een operatie tot op het been niet aandorst." Het Handelsblad wil niet verzuimd heb ben bij de bovenstaande aanhaling uit de „Standaard" te vermelden, dat hier niet gesproken werd over de „Eereraad" commissie, maar over: een commissie tot onderzoek van de wijze, waarop het geld voor onze verdediging beBteed wordt. Ds. G. W. C. Yunderink alhier heeft het beroep naar Haarlem aangenomen. Op het terrein aan de Koningiune- laan speelt morgenmiddag 't Yijfdo tegen Quick uit Kampen. Te Zwolle slaagde gisteren voor het examen vrye- en ordeoefeningen onze stadgenoote mej. J. J. H. A. vau Heerdo. De luitenants B Bueno de Mesquita van het le; H. I. B. T. A. von Heijden van het 2e; H. J. Fruin van hot 3e; P. J. van de Briel van het 5e: M. R. A. Bischoff van Heemskerck, van het 8e; jhr. J. J. Teding van Berkhout van het 10e; A. D. A. Tilanus van hot lie reg. infanterie worden van 15 Nov. a.s. tot 1 April 1911 gedeta cheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool, teneinde te zijner tijd vermoedelijk over te gaan bij het wapen der cavalerie. Quick I speelt morgen op het sport terrein Birkhoven tegen Velox uit Wage- ningen. Quick II gaat naar B. V C. in de Bildt. In het afdeeling8verslag der Tweede Kamer werd de aandacht gevestigd op de door de Amersfoortsche apothekers gesloteu overeenkomst, om des Zondags allen op één na te sluiten. Eenige leden betreurden, dat de wet niet meerdere ruimte laat en dwingt bet openbleven der apotheken, waar zonder schade één of meer gesloten zouden kunnen zyn. Onze Politieke Partijen. Gisteravond werd in de Zwaan de eerste der vier cursusvergaderingen voor den Bond en de Veieeniging voor Vrouwen kiesrecht gehouden, waarin mr. M. W. H. Werker van Utrecht „Onze politieke par tijen" zal behandelen Nadat mevr. Feis met een woord van welkom de vergadering had geopend, ving mr. Werker aan met zich te verontschul digen over ziju niet verschijnen in de vergadering van 4 Nov., waarvoor hij overigens niet geheel de schuld kan aanvaarden. Tot zijn onderwerp ko'mehde, wijst Spr. er op, dat er verschil bestaat in de beginselen in zake het bestuur vau den Staat, welk verschil de politieke partyeu heeft doen ontstaan. Op den voorgrond wil hij eenige tegenstellingen plaatsen, zooals democratisch en anti-democratiBch, vooruitstrevend en conservatief, opportu nistisch en beginselvast en de antithetische tegenstellingen. Het verschil tusschen democratie en niet-democratie is dit: bij democratie streeft men zooveel mogelyk in de richting der volksheerschappij, waartegen de anti-demo cratie zich keert. Dit moet noodwendig tot verschil in beginselen leiden, waarvan de geschiedenis vele voorbeelden heeft. Spr. toont dit Dader aan met het verschil tus schen monarchie en republiek en het veld winnen van den volksinvloed op het staats bestuur. De absolute monarchie is geworden tot parlementaire monarchie, terwyl do volksvertegenwoordiging steeds meer rech ten tot zich trekt. Het streven der democratie nu is gericht op uitbreiding van dien volksinvloed. Uit den aard der zaak gaat daarmee gepaard de gelijkheidsleus, dat niet een onnatuurlijke ongelijkheid behoort geschapen of in stand te worden gehouden. Wy loven in een democratische aere. Yooral na '48 is sterk geworden het streven naar volksvertegenwoordiging met groote bevoegheden. In '48 kreeg de Tweede Kamer het recht van amendement, terwijl in de wet de ministerieele verant woordelijkheid werd opgenomen, waardoor de ministers meer macht kregen. En nevens die vergrootiog van den volks invloed gaat natuurlijk een voortdurend streven der democratie om het aantal kiezers te vergrooten. Tal van landen hebben reeds het algemeen kiesrecht voor de mannen, terwijl Finland, Noorwegen, Tasman'ë e. a. bovendien s' het vrouwen kiesrecht bezitteD. De niet democratie staat lijnrecht tegen over die gelijkheidsgedachte en erkent een van nature bestaand verschil onder de menschen en wil alleen die menschen tot het staatsbestuur toelaten, die er door zekere kenteekenen van welstand of ge schiktheid voor zijn aangewezen. De vraag democratie of niet beheerscht niet de politiek der Nederlandsche partijen. Men kan wel democratische partijen onder scheiden, maar het volledig staatsleven wordt hiel door deze vraag beheerscht.. Als democratische groepen i n ons laud, zyn te noemen de sociaal-democraten eu de vrijzinnig-demooraten. Als tweede tegenstelling stelt Spr. voor uitgang tegenover behoud. Het is een misvatting, dat democratie tot vooruitstreving zou leiden. Gebleken is bijv. dat door uitbreiding van kiesrecht voor een land een conservatieve tyd aanbrak. Maar in den regel zal een democraat wel vooruitstrevend zijn. Spr, zet nader de conservatieve en vooruitstrevende beginselen uiteen en komt dan tot de antithetische tegenstellingen, die haar oorzaak vinden in de staatswerk- zaainheid zelf. Haar grond is de staats- filosofie en als zoodanig het meest weten schappelijke deel van de politiek; zij vinden haar grondslag in opvattingen, die het geheele maatschappelijke en individueele leven beheerschen. Die opvattingen vinden de partijen in den Bijbel, die hun richtsnoer is voor het staatkundig en maatschappelijk leven. Ze gaan uit van de grondgedachte, dat alle gezag van God is. Dit leidt tot absolutisme zooals in Rusland, terwijl ook de Duitsche keizer blykens zyn uitingen hieraan niet vreemd is. De partijen die van dat begin sel uitgaan zijn in ons land: de Anti- Revolutionnairc, do Christ.-Historische en de Roomsch-Katholieke. De gezagsidee staat bij hen als een eewige idee, als afkomstig van God, voorop. Naar do anti- rev. gedachte hebben we echter een sou- vereiniteit in eigen kring (gezin), in ge meente en in staat. De roomsch-katholieke gezagsidee neemt nog een vertegenwoor diging Gods op aarde in de eeuwige katho lieke kerk. Alles moet doortrokken zyn van die katholieke gedachte, alles moet dienstbaar gemaakt aan de verheerlyking dier kerk. Hierin heeft echter do rootnsch katholieke partij groote overeenkomst met de anti-rev. dat ze ook staat op het stand punt, dat de bijbelsche beginselen richtsnoer moeten zijn in het staatsbeleid. Ten slotte zet Spr. de beginselen der roomsch katho lieke party nader uiteen, waarna, nadat hy nog een vraag van Mej. de Holl heeft beantwoord, Mevr. Feis de vergadering sloot. "Vrijdag 18 Nov. a. s. wordt de tweede vergaderiug gehouden en zal mr. Wetker de anti-revolutionnaire party behandelen. Een vrouwonmootd tc Pa- r y s. Een misdaad die reeds verleden .week Zaterdag begaao werd, doch eerst Woensdagavond ontdekt is, baart op dit oogenblik in Parijs veel opzien, daar de dader, een Duitscher, een deserteur van het garde korps is. Hij heet Jacob Teusch, is 26 jaar oud, en wordt beschuldigd de keukenmeid, Marie Bienne, bijgenaamd „La Toupie", te hebben vermoord. Marie was tien jaar ouder dan haar geliefde, en diende sedert Mei 1.1. bij den assistent van het „Hopital Saint Antoine". Zaterdag avond verliet zy, tizooals gewoonlijk, de keuken van het ziekenhuis, om zich naar have woning in de reu Violet in de voorstad Grenelle, te begeven. Denzelfden dag had zij van den assistent, die tevens met het geldelijk beheer van het gesticht belast was, .1400 francs aan voorschotten ont vangen. Sedert heeft men haar niet meer teruggezien, zoodat langzamerhand ernstige vermoedens rezen. Met behulp der sleutels, welke de eveneens in het gesticht bekende Jacob Teusch Zondag had teruggebracht, drong men in de woning van Marie Bienne binnen, doch men vond daar geen spoor van de keukenmeid. Onmiddellijk werd de politie met het geval in kennis gesteld, die nogmaals de woning binneudrong en nauwkeurig onderzocht. Toen men de lakens en dekens van het netjes toegedekte bed verwijderde, vond men het reeds in staal van ontbinding verkeerende lijk van Marie Bienne, dat handig onder pakken en kussens verborgen was. Uit eeu ingesteld onderzoek bleek dat de vrouw was gewurgd. De politie doet thans ijverige nasporingen om Teusch te vinden, die vermoedelijk van den tijd, die tusschen het bedrijven van de misdaad, en de ontdekking daarvan verliep, gebruik heeft gemaakt om Daar het buitenland te ontkomen. Hij is een ruwe wreede kerel, die reeds meermalen gedreigd heeft, zijn geliefde te zullen ver moorden. Marie Bienne, die twee kinderen van hem had, die bij een getrouwde zus ter te Parijs inwoonden, zorgde ook voor zijn onderhoud. Onvoorzichtig. Piet Janssens, knecht van de brouwerij Hulin, te Cour celles, liep met het geweer van zyn pa troon op de binnenplaats. Zjjne kameraden verzochten hem, dit gevaarlyke Bpeeltuig weg te bergen. Janssens ontmoette don heer Hulin, en deze laatste riep hem toe: Ik ben niet bang, Pieter*. Pieter,'geksche rende, legde aan en trok den haan over, in hét gedacht, dat het geweer niet gela den was. Een schot knalde en de heer Hulin kreeg de volle lading in de borst. Hij was eenige oogenblikken later een lyk. H. v. Antw. Allen die iets te vorderon hebben van- of schuldig zyn aan mevrouw EVA BERG, in leven zonder beroep, weduwe van den heer EPHBAIM SC'HÖNFEL», gewoond hebbende te Amersfoort, en aldaar 9 November 1910 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 25 November a. s. ten kantore van ondergeteekende, Soesterweg 7. BERGSTR. 34. KAMPSTR. 46. Concertbureau „de Nieuwe Muziekhandel" Amsterdam. Vertegenwoordiger LOUIS KLEIN Hzn. Amersfoort. - Donderdag 17Noveniber 8 uur. Concert te geven door Hermien van Deun Sopraan, met medewerking van Johanna Heijmannpiano. Entree fl.— mits vooruitgenomen en fl.25 op den avond v. h. concert aan de zaal. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering te half een aan de zaal en entreokaarten dagelijks verkrijgbaar in Klein's Piano- en Orgelhaudel Utrechtschestraat 3 Amersfoort Proeven steeds verkrijgbaar. Aanbevelend, Huurhuizen 31. Net 1 Nel. of eerder wordt te huur aangeboden, de In werhlng zijnde l>e eigenaar Is genegen het gebouw voor alle doeleinden ln te richten. T I W. 8, V&B JSIJBg&GÊSf. I Laveiidelstraat 2 j' i i' VARKENSSLAGERIJ I I FIJNE VLEESCHWAREN. 1 TIMMERMAN en MAKF.T.AAR WEVERSINGEL 12

De Eemlander | 1910 | | pagina 2