WEERBERICHT. Thermometerstand TJic de Pers Rechtzaken, KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 15 November. 1910. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Horta, laagste 736.3 te Dunrassuess. Verwachting tot den avond van 16 No vember 1910. Ruimende later krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen ol hagelbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 742 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 50 Gehuwde onderwijzeressen. De protcstvergadering, die het Comité van Actie tegen hot wetsontwerp betreffende de gehuwde onderwijzeressen zich voorstelt tegen genoemd wetsontwerp te Amsterdam te organiseeren, zal niet plaats hebben voordat de Memorie van Aantwoord ver schenen ie. Van verschillend standpunt zal het wetsontwerp in quaestie alsdan besproken worden, terwijl een motie zal worden in stemming gebracht. Gezelschaps-spoorrijtuig De Kon. Rijtuigfabriek, firma J. J. Beynes, te Haarlem, heeft aan de Ned, Centraal Spoorweg-Maatschappij een bij zonder spoorwegrijtuig afgeleverd: eenz.g. gezelschapswagen, welke 21 meter lang is en niet alleen de grootste spoorwagen tot dusver in ons land gemaakt, maar zeer waarschijnlijk ook van Europa. De fraaie wagon bestaat uit twee ruime salons met gasgloeilichtverlichting welke door toilets een gang met provisiekast enz. van elkaar gescheiden zijn. Een daarvan is ingericht voor eetsalon met bruinlecren rugstoelen, en de andere salon is de zitkamer met blauw-moquette meubelen, tapijt enz. De betimmering is dof-teakhout en evenals het decoratiewerk in overleg met prof. K. Sluyterman uitgevoerd. Beide vertrekken komen uit op groote geheel gesloten balkons, waarbij de in- of uitgangen zijn. De deuren zijn daarbij zoo ingericht, dat een breedte kan worden verkregen, voldoende voor het in- of uitdragen van zieken. Voorts zijn de nieuwste vindingen bij dezen fraaien spoorwegwagen toegepast. Een Adresbeweging. Men schrijft uit Harderwijk aan de Stand.", dat, naar aanleiding van het voor stel van B. en W., om het oudeWaalsche kerkgebouw, later in Garnizoensbakkerij herschapen, aan de Roomsch Kath. Kerk aldaar te verkoopen, een adresbeweging is op touw gezet. Do R. K. Kerk wilde het gebouw met Rijkssubsidie naar behooren restaureeren, terwijl de Raad in beginsel het verzoek der R K. Kerk wil toestaan, doch de zaak verdaagde om over de voorwaarden nader te onderhandelen. Door de beide predikanten der Ned. Herv. Kerk ds. G. J. Spijkerboer en ds. C. J. Veenhuizen en die der Chr. Ger. Gomeento ds. J, van der Vegt is een adres opgesteld en ter teekening gelegd, waarin zij den Raad verzoeken den verkoop niet te doen doorgaan. Zij spreken „er hun smart over uit, dat met de traditiën van het Geref. volk aldus den spot wordt gedreven en do herinnering wordt weggenomen aan de prediking van het zuiver Evangelie, die in dat kerkge bouw (Auditorium Theologicum) jarenlang heeft plaats gehad." Door ds. H. Mulder, pred. dor Geref. Kerk, werd geweigerd dit adres te onder- teckenen. Dit adres heeft een storm van veront waardiging gewekt onder do Roomschen niet alleen, maar ook in andere kringen, die het anti papisme minder ver wcnschen te drijven. Volgens „Het Centrum" heeft ook de voorganger van den Protestantenbond niet op de lijst geteekend. De Papendrechtsohe Strafzaak. Als er ooit schrijft het Volk bij de vele raadselen van do rechtspraak waaronder wij leven, iets verbluffends is gebeurd, dan is 't resultaat van dit onder zoek. In plaats van een verslag van een zoo consciëntieus mogelijk nagaan van de feiten, krijgt het Noderlandsche volk voor zijn neus een rapport van een drietal krankzinnigen-dokters, een rapport, ge tuigend van een zóó sterke vooringenomen heid. Blijkbaar onder do sterko suggestie van de belanghebbende rechterlijke ambtenaren stellen deze dokters de heele zaak voor als een gevaarlijk relletje, uitgaande van een lijder aan zielsziekte, den Dordtschen candidaat-notari8 Van Elk. Het regent in dit rapport minderwaardig, imbeciel-, onbetrouwbaar-verklaringen, zoo dat men moet vragen, hoeveel percent van het Nederlandsche volk, onderzocht naaf de wijze dezer dokters, voor de justitie nog geloof verdient. Dit is te erger, omdat de getuigen 4 charge door die doktere niet op - deze manier zijn onderzocht. En wij zien de Arnhemscho justitie met dit rapport in den rug tegenover de ver dediging een houding aannemen, die de ongerustheid der rechtzoekenden in hooge mate vermeerdert. Onze indruk van wat wy in deze dagen van de behandeling dezer zaak hebben gelezen, is: er worden waar lijk nieuwe banen door de justitie ingeslagen- Als zij haar geschokt prestige niet redden kan door het ongehinderd toelaten van hot volle licht der waarheid, dan verschuilt zij zich achter een mysterieus gordijn van quasi-wetenschappelijke uitspraken en werkt op die manier de heele zaak in den doofpot. Ook aan Land en VolK moet „een woord van protest tegen deze wijze van procedeeren van het hart. De heeren van het Hof moeten zich maar eens verplaatsen in de mogelijkheid, dat ook zij als ge tuigen worden geroepen in een strafzaak en door zulk een drietal medische man darijnen in het openbaar onder handen worden genomen!" Ook Nde ieuwe Courant wydt een arti kel aan wat zij noemt „het deskundig ge vaar." „De openbare meening is merkbaar verontrust door de rol, aan drie psychia ters van den eersten rang toebedeeld in de Papendrechtsohe strafzaak. Het komt niet in ons op de persoonlijke onafnankelijkheid der drie heeren, wien door den Dordtschen rechter-coaimissaris een onderzoek werd opgedragen „naar de geloofwaardigheid en betrouwbaarheid der verklaringen door de hoofdgetuigen en den beklaagde afgelegd", in twijfel te trekken. Evenmin, zeker, hun deskundigheid. Maar wel lijkt het ons een gevaarlijke uitbreiding van de taak van voorlichting des rechters, die naar de beginselen van onze strafproceduie aan deskuudigen toe komt, dat hier een geheole strafzaak gedurende een zekeren tijd om zoo te zeggen door de justitie uit handen gegeven en overgedragen is aan medici, wier onderzoek niet met de gewone justi- tieele waarborgen is omkleed. Wij achten het niet onmogelijk, dat er in Nederland drie nieuwe psychiaters van erkenden roep te vinden zijn, die na een onderzoek van het onderzoek en van de psyche hunner drie collega's tot de slotsom zouden komen, dat deze zelf ge werkt hebben onder den bewusten drang eener vooropgezette meening. Deskundigen ziju niet zelden sterk gepraedisponeerd Bij de stemmen die opgaan tegen een in onze strafrechtspleging ongekend gebruik, dat de grenzen der deskundige voorlichting onrustbarend uitzet, „op een wijze (aldus do verdediger) die met de beproefde beginselen dier rechtspleging te eenenmale strijdt" verheffen wy ook onze stem. Zulk een gebruik zou niet alleen de rechten van den beklaagde ernstig bedrei- gan, het zou een gevaar zijn voor de veiligheid en de achtbaarheid van eiken Nederlandschen burger. Wij bedanken ervoor om, krachtens de wet opgeroepen ten einde de justitie hetzij aan den kant der aanklacht, hetzij aan die der verdediging behulpzaam te zyn bij het opsporen van de waarheid, onderwor pen te worden aan een medisch onderzoek uaar onze psychische (minder) waardigheid door deskundigen wier eerste wetenschap pelijke notie iB dat er geen mensch in do beschaafde wereld rondloopt aan wien niet ergens een steek los is. Wij bedanken er voor door de wetenschap in 't publiek binnenste buiten gekeerd te worden, wan neer wij toevallig iets gezien of gehoord hebben, waardoor onze getuigenis voor de justitie van belang kan zijn." De vergiftigde taart. Naar men verneemt, zal op 29 Novem ber a.s. voor de Rechtbank te Alkmaar de zaak behaudeld worden tegen den win kelier-kantoorbediende J. J. B., beklaagd van moord op juffrouw M. Musman, huis vrouw van W. Markus te Hoorn en be klaagd van poging tot moord op W. Markus en zijn dienstbode Grietje Appelman. Men zal zich herinneren, dat bekl. by den banketbakker Hellingman te Haarlem een taart bocht en die in de tapperij van Jan Kooy te Haarlem met arsenicum be strooide om vervolgens de taart van uit Amsterdam naar den heer Markus te zenden met de bedoeling, dat deze er van zou eten eii daardoor gedood zou worden. Niet do heer Markus, die er slechts weinig van at, stierf, doch wel zijn echt- genoote, terwijl het dienstmeisje Grietje er ook goed van afkwam. Ook de poes der echtelieden, die eveneens flink van den taart gesmuld had, moest dit met den dood bekoopen. Als deskundigen in deze zaak zijn ge dagvaard de doctoren Yan den Berg en Belmonte van Hoorn, benevens dr Dek- natel te Alkmaar en de scheikundige Wanna te Alkmaar. Géhoord zullen worden 17 getuigen, tenvyl mr. A. Dorbeek, advocaat en procureur te Alkmaar, als verdediger zal optreden. Tolstoï. Reuter seint uit Petersburg, dat Tolstoi, volgens een mededeeling van het „Peters- burgsche Telegraafagentschap", bij zijn bezoek aan het Sjamordin klooster, behalve zyn geneesheer, ook zijn dochter Aloxandra bij zich had. Na het bezoek aan zijn zuster in genoemd klooster, is Tolstoi gisteren naar Koselsk vertrokken, vanwaar hij zich naar Moskou begeeft. Een latei ontvangen telegram bericht, dat Tolstoi onderweg ziek is geworden on met zijn geneesheer en zyn dochter Alexandra te Astapowo inhetgouvernemennt Rjaeson moest uitstappen. Hij ligt thans in het stationsgebouw aldaar. Zijn temperatuur is 40 gr. Er worden pogingen in het werk gesteld te dezer stede een Roomsch-Katholieke middenstandsorganisatie te stichten. De wedstrijd II. Y, C. II 't Ne gende die Zondag te Harderwijk zou worden gehouden ging niet door daar het terrein werd afgekeurd. De sergeant Bekius te Harderwijk wordt op 16 November a.s. gedetacheerd bij de Militaire Schoolcompagnie te Amers foort. De heer M. W. Ultee, ambtenaar bij de Ned. Centr. Spoorweg My. te Harderwyk is als zoodanig overgeplaatst naar Amersfoort en zulks met ingang van heden. De le luitenant L, J. Baerends, van het 5o regiment infanterie te Amersfoort, wordt 15 dezer gedetacheerd bij de werk plaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. Naar wij vernemen zal op Zondag 4 December a.s. in de Luthersche kerk de doopplechtigheid plaats hebben van de kinderen wier ouders daartoe tydig het verlangen hebben te kennen gegeven aan den predikant, Arnhernscheweg 51*. Te Zwolle slaagden gisteren voor het examen vrye- en ordeoefeningen onze stadgenooten, de dames A. J. Mulder, J. M. P. Neven en J. C. M. Sinnige. Gisterenavond werd in Amicitia voor de leden van het Nut hotzelfde programma uitgevoerd als Zondagavond. Ook nu oogst te de heer Nieboer met zijn amusante voordrachten veel bijval, terwijl do dames Stoetzer op hoogst verdienstelijke wijze eeuige muzieknummers ton gehoore brach ten, die eveneens veel applaus hadden. H.Y.C. I.—D.G.S. I. 2—3. Zooals we reeds verleden week zeiden, moesten de H.V.C.ers waken |voor een onverwachte nederlaag op eigen terrein. D.G.S. schijnt zich in den laatsten tyd te herstellen en blijkt ook een danig tegen stander voor menig favoriet in haar aldee- ling te worden. Onvolledigheid is meenen wy de oorzaak van haar zeer slecht begin geweest. Zondag verschenen ze geheel compleet en hadden ook succes daarvan, terwyl H.Y.C. 1 invaller telde. Den geheelen wedstrijd door was H.V.C. beslist sterker, maar door de lakschheid der voorhoede en het loslaten van den D.G S. linksbinnen en centervoor door de H.V.C. halfs, hadden de gasten succes met haar enkele doorbraken. Vooral schuilt hier de groote fout, wat dit verlies zeer in de hand heeft gewerkt, dat de halfs, die zagen dat de voorhoede er geen klap van kende, het zolf wilden probeeren en daar door enkel de backs en keeper de vyf voorhoede menschen van D.G.S. moesten houden, wat onmogelijk is en ook bleek. Slechts een kwartier is gespeeld, of H. V. C. leidt al met 20. Deze vlugge voorsprong bracht een ommekeer in do gelederen onzer stadgenooten en dachten allen wel dat deze stryd in een 6 of 70 voor haar afloopen zou, waarom ieder voor zich maar trachtte het net te vinden. Tegen zulk spel bood D. G. S. kranig weerstand en voor rust werd er aan beide zydon niet meer gescoord. Na de thee is het weer H. Y. C. die aan 't woord is en het is maar niets dan zaniken en spelen met den bal, ieder op zijn eigen houtje. Alles dringt op naar voren, waardoor de voorhoede der gasten zooals we reeds meldden vrij spel kreeg en in een onbedacht oogenblik breekt de linksbinnen door en maakt met een fraai laag schot, onhoudbaar voor Brits, een tegenpunt Dit prikkelde de H. V. C.'ers nog niet heel erg, want steeds was het maar pengelen met den bal en geen zuiver gerichte schoten zag men op het Deventer doel afgaan. Wel had Nieuborg eenige malen reuzeupech, met eenige zijner vlugge doorbraken. Weer is het de linksbinnen die profiteert van het vrye spel en ont neemt H. V. C. den voorsprong door gelyk te maken. Daarua weer een opwelling van H. V. C,, telkens ziet men het win nende punt komeu, maar tevergeefs. Ook de centervoor van D. G. S. waagt eens een kans en maakt het derde en winnende punt voor zyn elftal. Nu wordt D. G. S. overdonderd. Bijna geheel H. Y. C. is voor, maar geheel D. G. S. verdedigt, en met succes weten ze den stand zoo te houden, waardoor H. Y. C. verloren heeft en haar kans op no. 1 zoo goed als kwijt is. Ook voor de rust is H- V. C. niet erg door Fortune bedeeld geweest. Al is H, Y. C. den geheelen wedstrijd sterker geweest, toch heeft ze deze neder laag beslist verdiend, enkel door haar lakschheid. Een goede leer voor een volgende keer.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2