DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 268. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. O. R IJ HE N 8. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.filBIR Ut AU 6. Telef. Interc. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iednron regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlundach Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78) Amsterdam Frankrijk. Bij de behandeling der begrooting heeft de algemeene rapporteur Charles Dutnont zioh voornamelijk bezig gehouden met de 155 millioen, waarmede op de begrooting de inkomsten uit de successie-belasting hooger zijn geraamd, dan het vorige jaar. Hij meende, dat klaarblijkelijk op groote schaal geknoeid werd met de aangiften voor deze belasting. Want volgens de cijfers voor het roerende en onroerende vermogen in Frankrijk, dat op 220 milliard werd geschat, moest, wan neer men rekening hield met don gemiddel den duur van den menschelijken leeftijd, minstens 8 milliard elk jaar in andere landen overgaan. Maar in werkelijkheid waren deze cijfers veel te laag. Sedert veertig jaar blijven zij zelfs op eenzelfde hoogte, inplaatB dat zij van ge lijken tred te houden met de algemeene toeneming van het nationale vermogen. De oorzaak moest hoofdzakelijk worden gezocht in het egoïsme der kapitalisten en in de propaganda der buitenlandsche banken. Daarom wekte de heer Dumont alle partjjen op, tot het betrachten van eerlijk heid tegenover den fiscus. „Er mag geen Herveïsme van de brand kast zijn", riep hjj uit. F i o 11 e t, de secretaris van de Noordelijke groep van den Franschen bond van spoorwegarbeiders, is op last vaü den rechter van instructie in hechtenis geno men, omdat gebleken is, dat hij de schrijver is van de brieven, die bij verschilleudo leden van het etakingscomité gevonden zijn eu waarin wenken worden gegeven voor sabotage vau locomotieven en seiutoestelleu. Duitschland. Het „Zentral Verband Deutscher Staats burger judischeu Glaubens", heeft een ver gadering gehouden, ter bespreking der systematische achteruitzetting der joden in het Pruisische leger. Er werd een motio aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat sedert langer dan een kwart eeuw geen enkel soldaat van het joodsche geloof tot officier is bevorderd, terwjjl joden, die zich lieten doopen, her haaldelijk in het officierskorps worden op genomen. Dit is een principieele uitsluiting van personen, die het joodsche geloof zijn toe gedaan, een uitsluiting, die te eenemale in strjjd is, zoowel met de constitutie van het Koninkrijk Pruisen als met de groudwet van het Duitscbe Rijk. Kolonel Gaedke bespreekt in het Berliner Tageblatt een redevoering, die de Keizer volgens de berichten tegen de recru- ten te PotBdam gehouden heeft. De Keizer zou gezegd hebben, dat bij den soldaat een botsing tusschen plicht eu geweten onmogelijk is, omdat hij geen ander ge weten mag hebben dan volstrekte gehoor zaamheid aan zijn meerderen. Gaedke betoogt, dat de Keizer dit on mogelijk gezegd kan hebben, daar het mihtaire strafwetboek den militair strafbaar stelt, die op last van zjjn meerdere een jnisdrjjf begaat. Wanneer de Keizer dus gesproken had, als men beweert, dan zou hjj zelf in botsing zijn gekomen met de keizerlijke wetten, en dat kau toch niet! Groot Britannik. Londen is wederom een nieuwe sekte rijker geworden Ditmaal zijn het zende lingen met lange, wildgroeiende baarden en hoofdhaar, dat hun tot de schouders afhaugt. Van het Engelsche hoofdkwartier in Exeter zijn de leden der sekte, wier oorsprong in Boston (Ver. Staten), het vaderland van zoovele godsdiensten, te zoeken is, in alle richtingen van het Britsche rijk uitgezonden. Do hoofdgrondstellingen der leer zijn in een boek vervat, dat door „Benjamin, den zevenden afgezant" is geschreven en tot de „twaalf stammen Israels, die in de woreld verstrooid zijn", gericht werd. De aanhaugers der sekte gelooven er stokstijf aan, dat slechts 144 000 inenschen tot de uitverkorenen behooren en de ove rigen van alle vreugden der zaligheid verstoken zullen worden. Al de uitverko renen zjjn verplicht zich het haar en de baard ongeknipt to lat- n groeien otn zich van de niet uitverkorenen te onderscheiden. In alle deelen van het land zijn zij nu bezig hun leer aan het volk te verkondigen De 144.000 uitverkorenen schijnen dus nog niet bij elkaar to zijn. Do „Press Association", die vaak door de regeering geïnspireerd wordt, ver ucemt, dat de regeering besloten heeft tot parlementsoritbmding, vóór het einde der maand, te advieecren. Amerika. Men herinuert zich de ontploffing van de Maine, het Aaierikaansche oorlogsschip, in do haveu van Havanna op 15 Februari 1898, een gebeurtenis, die aanleiding gaf tot het uitbreken van den Anierikaansch- Spaanscheu oorlog. Nooit is bewezen dat de ontploffmg opzettelijk door de Span jaarden is veroorzaakt, maar nu komt uit Havana het bericht, dat onder de over blijfselen van de Maine een groote hoe veelheid koperdraad is gevonden, als ge bruikt wordt voor electrische geleidingen. Het Lbuvenumschb Bosch behouden. Van de „Vereeniging tot behond vau Natuurmonumenten in Nederland* ontvan gen wjj het heuchlijke bericht dat de leening tot instandhouding van bet Leu- venumsche bo6ch volteekend is. Het bosch is dus thans behouden en wordt met 1 Januari a.s. eigendom der Vereeniging. Vaccinatie. Ingediend is een wetsoutwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, waarvan de strekking is vrijstelling van vaccinatie te geven, indien, bljjkens een door twee ge neeskundigen onderteekende verklaring, van de inenting bijzonder gevaar voor de ge zondheid van den betrokkene is te duchten. In de toelichting tot het w.o. wordt o.a. gezegd, dat tegen de huidige bepaling betreflende do vaccinatie niet alleen bezwaar van principieelen, maar ook van zuiver feitelijken aard beslaat. Zij dwingt toch als regel, wil men althaus de opvoeding zijner kinderen niet verwaarloozen, aan de inen ting te onderwerpen ook die deze kunst bewerking niet zonder schade voor hun gezondheid kunnen ondergaan. Ten aanzien van het beginsel-bezwaar bestaat nog niet die overeenstemming, die noodig zon zijn, om een poging tot tege moetkoming daaraan met goeden kans op practisch resultaat te kunnen ondernemen. Uit dien hoofde acht de Minister zich van een voorstel vau dio strekking te moeten onthouden. De ernst van het feitelijk bezwaar wettigt, naar 's Ministers meeniug, een wijzigings voorstel. Ook de Centrale Gezondheidsraad erkende in zijn ter zake ingewonnen advies, dat sommige ziekelijke aandoeningen en stoornissen het uitstellen der vaccinatie be slist noodzakelijk kunnen maken. De bovenbedoelde geneeskuudige ver klaringen zullen slechts gedurende 3 jaren van kracht blijven, opdat voorkomen worde, dat niet-gevacciueerde personen de school blijven bezoeken, ook nadat hun gezond heidstoestand zóó is verbeterd, dat inenting geen ernstig bezwaar meer oplevert. Ten einde alle gevaar te voorkomen, dat de aanwezigheid in de school van niet- gevaccineerde persouen mogelijkerwijze zoude kunnen opleveren voor de gezondheid van anderen, die in de school worden toegelaten, wordt voorgesteld, dat niet- govaccineerde personen niet in de scholen worden toegelaten, zoodra en zoolang de pokken epidemisch heerschen. Duar de Centrale Gozondheidsi aad het mogelijk acht, dat in de toekomst voor de vaccinatie van den mensch niet uitsluitend gebruik zal worden gemaakt van koepokstof in engeren zin, maar dat voor deze kunst- beweiking ook stof van koujjnen of van andere dieren zal worden gebezigd, is overeenkomstig 's Raads advies de tot dusverre gebruikte uitdrukking „koepok inenting" vervangen door „ioeoting tegen de pokken". Mede in overeenstemming met dat advies zullen personeo, die zonder goed gevolg eenmaal zijn ingeënt, gedurende een jaar tot de 6chool wordeD toegelaten. Binnen dien termijn zal de inenting herhaald moeten worden. Mr. Van Hamei, en de Psychiaters. In zijn schitterend pleidooi in de Papen- drecht8che zaak, heeft mr. Van Hamel gisteren ongezouten zijn oordeel gezegd over de wijze van werken van de psychi aters. En dat hij gesproken heeft uit het hart van het volk bewijst de spontane hulde, die men hem bracht toen hij het paleis van justitie te Arnhem verliet. Mr van Hamel begon met te zeggen, dat het psychologisch psychiatrisch rappovt dc geheelc publieke opinie gegriefd heeft. Grooten eerbied heeft spreker voor de psy chiatrische wetenschap, doch de psychia- triech-juridische school gaat z.i. te ver. Er moeten grenzen gestold worden. Het rap port strekt hier niet alleen tot ontoereken- baarvcrklaring van Garsthagen, maar is bovendien een verzameling van materiaal voor diens schuldigverklaring. Zooveel leerstoelen in do psychiatrie, zooveel op- vattiugen zijn er. Het Hof heeft hier drie deskundigen gehad, die bjjzonder ver gaan, i die weinig critisch aangelegd zjjn en zich niet weten te houden binnen de grenzen van hun wetenschap. Als spreker in staat gesteld wordt mannen als prof. Winkler, prof. Bouman en dr. van de Kolk als contra-deskundigen te laten rapporteeren, durft spreker gerust verklaren, dat er letter voor letter iets anders aangevoerd zal wordon. In hot rapport gaat geheel te niet do eerbied voor den mensch als menscb. Do psychiaters zien de wereld als een ziekte beeld, en daarbjj maken zjj zich ten op zichte van de gehoorde personen schuldig aan grenzenlooze onbescheidenheid en verpletterende ongevoeligheid. Alle daden worden maar beschouwd als ziekteverschijn selen. De man, die tot het gewichtigste oogenblik is gekomen, de man die in zjjn godsdienstig gevoel tot bekeering komt, wordt geacht te lijden aan godsdienstige exaltatieDe opvatting der psychiaters staat vierkant tegenover de levensbeschou wing van den Nederlandschen rechter. Het grootste ougoluk van alle rapporten is, dat de wereld als ziektebeeld voorge steld wordt. Maar alle menscheu zijn geen patiënten, hunne daden geen ziektever- echijnselon. Liefde is geen psychose! Ar- tisten zijn geen psychischminderwaardigen! Grijpgraag is de psychiatrie wel. Eerst wilde zjj zich meester maken van de pae- dagogie: die strijd werd echter verloren. Echter wordt nog gevochten om de the ologie en de normal philosophie met do psychiaters, en zij trachton nu ook hunne handen uit te steken naar de rechtsspraak. Het rapport noemt spreker overigens zeer gebrekkig. Het is ecu geheel nieuw instituut ia onze strafrechtspleging eu wel een in een vorm, die met goede beproefde rechtspleging strijdt. Wat de suggestie van Van Elk betreft, geen zweem van bewijs dat Van Elk de suggereerder van leugen eu bedrog is. De psychiaters zijn niet in staat aan te wijzen waar en wanneer hij tot kwaad aangezet heeft. Het eenige dat ge zegd kan worden is, dat Van Elk misschien wat overdreven hoeft. Spr. geeft uiets om de oaluurwetenBchap dio berust op veronderstellingen en hypothesen. Wat Le Grand betreft, men behoefde heusch geen psychiaters te hooren om de zen getuige te beoordeelen. Pleiter had Garsthagen gevraagd waarom hjj niet aan de doktoren gezegd had, toon deze er naar vroegen, in welk jaar de mishandeling geschied is. „Och", was het antwoord, „ik wilde met die llauwe k.niets te maken hebben. Ik hield mjj maar koest tegen over de heeren, want je weet niet wat ze met je voor hebben." Dit teekent het on derzoek, zegt spreker. De psychiaters hebben Garsthagen niet doorzien. Wat nu de psychologie der Papen- drechtsche zaaE aangaat, daarover, zegt spr., kunnen we ons niet uitlaten. Daarvoor moeten wjj zeker weten of er mishandeld, of er onrecht geschied is. Dit wi6teu de psychiaters niet, en alzoo oordeelden ze zeer partijdig in hun psychologie der zaak. In alles zagen zij het pathologische, hot normale zagen zij niet. Het begrip van querulantismc kunnen we gerust laten varen, zegt spreker. Van Elk bahoeft niet ontdaan naar huis te gaan. Weet men wel wat de wereld zonder querulanten zou zjjn f

De Eemlander | 1910 | | pagina 1