mgtm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 269. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1910. 7eJAARGANG Rioleering. BUITENLAND. BINNENLAND. MLANDER. Hoofdredacteur R. O. K IJ HE N S. Hurenu: KLEINE lf iA» U. Tclef. Intcrr. 18». Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam In een der afdecliugsvcrgaderingen van den Gemeenteraad, waarin de begrooting word behandeld, is aangedrongen op rioleering van het Bergkwartier. Inder daad is dit eeue quaestie die wel eeos onder de oogen mag worden gezien, aan gezien op deo duur do grond in dit stads gedeelte moet vervuilen door de beerputten. Geen enkele beerput toch, hoe goed ook aangelegd, hoe zorgvuldig ook gebouwd, blijft op den duur impermeabel; de inhoud van den beerput werkt in op de wanden en brengt deze tot oplossing. Zelfs een cementbekleeding is tegen deze inwerking niet bestand. De ammoniak van de rottende vloeistof, de daario aanwezige kalium- en natriumverbindingen vormen met het kiezel- zuur van het cement oplosbare verbindingen. Asphalteering der binnenvlakte helpt even min; de umrnoniakverbindingen vereenigen zich met de harsachtige bestanddeelcn van het asphalt tot zeepen. Een vorregaande vervuiling van den bodem in de omgeving van goed gebouwde beerputten is dan ook herhaaldelijk aan getoond. En wat zal het dan ziju bij slechtge- bouwdo, zooals er in het Bergkwartier ook zijn. In het Zeitschrift für Biologie deelt G. Wolffhügel de resultaten van een onder zoek mee, indertijd door hem ingesteld naar den toestand der beerputten te München. Van zes gemetselde beerputten met inwendige cementbekleeding maakte slechts één enkele welke ook uitwendig niet cement was bepleisterd den indruk impermeabel te zijn; een andere was omgeven door een vetachtige, donkerzwarte bodemlaag; bij twee andere verkeerde de bodem in de nabijheid der putten in dni- delijk waarneembare stinkende rotting; en ten slotte bij de twee laatste kon Wolff hügel de doorsiepeiing van de rottende vloeistof aan de buitenzijde der putten met het oog observeeren. Het onderzoek van den bodem in de omgeving van deze ge metselde en gecementeerde beerputten bevestigden den hooge graad van veront reiniging en vervuiling, welke reeds uit eenvoudige inspectie afgeleid kou wordeD. De sterke vervuiling, van den bodem in omgeving van de beerputten is merkbaar aan de groote hoeveelheden organische 6toffen en stikstof in verband met de slechts geringe vermeerdering van het gehalte aan salpeterzuur. Do bodemvervuiling bereikt natuurlijk, een nog veel grootere intensiteit, indien niet de noodige zorg van overheidswege aan den toestand der beerputten wordt besteed. Zonder uitzondering vinden alle onder zoekers de sterkste vervuiling van den bodem in de naaste omgeving van den beerput; naarmate men zich verder van den beerput verwijdert, neemt de vervuiling van den bodem af. Aan het causaal verband tusschen de veivuiÜDg van den ondergrond en do beerputten wordt dan ook sedert een dertigtal jaren wel door niemand meer getwijfeld. Dat het nauwkeurigste toezicht bij het bonwen en reinigen op den duur eene ver vuiling van den bodein door beerputten niet kan voorkomen, lezen we in het werk van P. W. Büaing: „die Stildtereinigur.g". Deze geleorde neemt aan, dat by het meest volmaakte beerputtenstelsel ongeveer 00 van de per jaar en per hoofd gepioduceerde menschelijke afscheidingen woiden afge voerd, bij middelmatige inrichtingen GO terwijl dit bedrag in kleine steden, met gebrekkige toepassing tot 50 °/o en nog lager kan dalen. Neemt men dus het gunstigste geval, het meest volmaakte beerputienstelsel dan geraken nog 10 °;0 van de uieusehelijkc excrementen in den stedelijken ondergrond. Dit is nog con zeer belangrijke quan- titeit. Op het bereiken van een minimum van bodemverontreiniging door beerputten is. behalve de bouw van den put, ook de grootte en hiermede iu verband de veel vuldigheid van lediging van den put van grooten invloed. Hoe kleiner de put en hoe vaker de lediging, des te meer wordt het ideaal van het meest volmaakte beer- puttensysteem genaderd. Eeu kleine beer put is gemakkelijker schoon to maken en daardoor nauwkeuriger op waterdichtheid te controleeren. Een kleine beerput moet dikwijls geledigd worden, zoodat een veel vuldige controle op de impermeabiliteit wordt uitgeoefend. De veelvuldige lediging is oorzaak, dat de ammoniak eu de am- moniakverbindingen, welke zich in de rottende inassa ontwikkelen, gedurende kortoren tijd haar vernietigende werking op de wanden van den put kuuncn uit oefenen. Zoodoende kan door een kleinen beerput en veelvuldige ruiming de veront reiniging van den bodem tot het gewenschte minimum beperkt blijven. Bij het gebruik van zoogenaamde water closets wordt de hoeveelheid door den beerput te bergen massa's aanzienlijk ver meerderd. Neemt men aan, dat bij liet waterverbruik de quuntiteit excrementen slechts vervijfvoudigd wordt, dan moet de hoeveelheid per hoofd en per jaar op 5 H3. gesteld worden. Voor een gezin van vier personen wor.it dit dus 203 Bezit de beerput een inhoud van 3 H3 dan zal deze ongeveer zevenmaal per jaar geledigd moeten worden. Bij grootere putten, bijv. van 5 M3. wordt toch nog een vim- tot vijfvoudige lediging per jaar noodza kelijk Uit do, van hygiënische zijde verlangde beperkte grootte van den beerput vloeit voort, dat de waterclosets zich niet goed met beerputten laten vercenigen. Hygiënische beteekenis verkrijgen de waterspoeligen eerst bij het bestaan van eeu rioleering: do wegspocling der excrenieu- ten door de riolen, met het doel de uit werpselen zoo spoedig mogelijk uit het bewoonde gedeelte der stad te verwijderen. (Wordt vervolgd). Frankrijk. In den ministerraad is de heer Briand voor den dag gekomen met de leidende gedachten, die aan een door hem beraamd ontwerp: „ter verzekering der vastheid van den publiekeu dienst" anders gezegd „tegen slaking van werklui in dienst van het verkeer" zullen ten grondslag liggen. Het eerste deel der wet zal handelen over een raad van verzoening en een scheids gerecht, waarin zoowel de maatschappijen als de arbeiders vertegenwoordigd zullen zijn. Tijdens de behandeling van een geschil voor zulk een raad van verzoening of scheidsgerecht zal elke poging tot staking vei boden zijn. De audere deelen van het ontwerp heb ben tot doel, in alle gevallen den voortgang van den dienst te verzekeren Daarvoor worden de spoorwegen in twee groepen gesplitst: ten eerste, die dienen voor de nationale verdediging, en ten tweede, die welke het algemeen belang betreffen en noodig ziju voor den gang van het natio ïiale leven, de volksgezondheid of dc vei ligheid. Yoons moest er een verandering in de militaire wet van 1905 komen, zoo dat de regoering ten allen tijde bevoegd zal zijn, de spoorweglieden als reservisten op te roepeo. Wat de aodere openbare diensten be treft, die buiten de spoorwegen, moet art. 475 van do Code Pcnal worden uitgebreid, waarbij do regecring het recht krijgt, onder bedreiging van straf, personen ter hulp te roepen in bijzondere omstandighe den, zooals ongelukken, oproeren, schip breuken, overstroomingen en branden. Bij die gevallen komt dan dat vao staking in een openbaren dienst, waardoor de veilig heid in gevaar wordt gebracht. In een afzonderlijk ontwerp zullen dc straffen tegen sabotage worden verscherpt, hoofdzakelijk door veranderingen in het wetboek van strafrecht. Duitscijland. Nu heeft ook de, Wurtembergsche regoering maatregelen genomen tegen de duurte van het vleosch, door een beperkte toelating van vee uit het buitenland. Daar mede is heel Zuid Duitschland bezweken vooi den drang der ourgerij tot toelating van vreemd vee. Do agrariërs zije daarover buiten zichzelf van verontwaardiging en de Deutsche Tageszeituug kondigt aan, dat de regeering terstond na de opening van den rijksdag geïnterpelleerd zal worden. De Duitsche landbouw mag ei6chen, dat zijn vee wordt beschermd tegen de ziekte uit het buitenland De bladen van links merken op, dat wanneer het den agrariërs alleen te doeu is om het gevaar voor ziekten, zij ook geen bezwaar zouden kunnen hebben tegen den invoer van bevroren vleesch. Maar daartegen proteeteeren zij even sterk Italië. Aan het Yaticaan is men weinig gesticht over de overwinning, die de Christen democraten behaald hebben op het r.-katho- lieke congres in Modena. Men vindt dat het congres zich heeft gedragen als eeD liberale of socialistische partijbijeenkomst. Een r.-katholiek congres heeft slechts waarde, wanneer de pause lijke of bisschoppelijke bevelen nauwkeurig gehoorzaamd worden. Men moet niet ver geten dat het congres te Bologna indertijd de ontbinding vau den r.-katholiekcnbond tengevolge heeft gehad Aldus oordeelt men aan het Vaticaan volgens den Romeinschen berichtgever van de Lokal-Anzeiger. Spanje. Een Jezuïtenklooster in Barcelona heeft, na de gebeurtenissen van Juli 1909, versterkingen aangelegd, waardoor bij eventueele nieuwe botsingen een soort van vesting zou zijn. Nu heeft evenwel de gouverneur der stad, krachtens raadsbesluit, den Jezuïten aangezegd, binnen veertieu dagen die versterkingen weg te nemen. Amerika. j Het House of Deputies of the Episcopa- General Convention, waartoe de voornaam ste geestelijken en bestuurders van de Episcopaalscho Kerk in de Vereenigdo Staten bobooien, heeft in hot begin dezer maand to Cincinnati vergaderd en daar o.a. de volgende motie aangenomen: „Daar de toestand van onderdrukking en schending der heiligste menschenrechten door elementen in Rusland, die zich aan wet noch recht storen, met elk jaar on dragelijker wordt en daaronder hoofdzakelijk te lijden hebben do zonen van Israël, die van leven en have beroofd worden, ver klaren wij: lo. dat wij protesteeren, tegen dc on rechtvaardige en onmenschr-lijke behande ling der Joden; 2o. dat wij, zulks doeode, ons geens zins op het gebied der politiek willen be geven of ons in de Russische regeeriDgs- zak< n willen mengen, maar een ernstig protest wenschen te doen hooren en tevens onze oprechte sympathie voor onze lijdende broederen te kennen willen geven. Vice admiraal v. d. Bosch. Door den Kerkeraad der Ned. Hcrv. Gem. te Helder, werd in zijn vergadering van 14 November j.l. aan deu vice admiraal Van dtn Bosch een adres gezonden, waarin daok werd betuigd voor de ruime gelegen heid, welke door Z. E. steedB is geschon ken, om zonder onderscheid van lichting de geestelijke belaDgen der marine te behartigen, daar waar zulks noodig was. Vrouwenkiesrecht. Do algemeene jaarvergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zal den 17en en 18en December te Amsterdam, in het paviljoen Vondelpark, plaats vinden Gemeentelijke deurwaarders. De deurwaarders bij de plaatselijke be- lastiugcn te Rotterdam, genieten slechts een gering vast salaris (f 100) uit de ge meentekas, doch ontleencn hun hoofd inkomsten aan de kosten die door de be lastingschuldigen terzake van waarschuwing, aanmaning, beslaglegging, enz. volgens wettelijk tarief moeten worden voldaan en brachten het by de uitbreiding der be volking tot zoo hooge verdiensten in de verhouding tot andere ambtenaren, dat reeds eenige jaren geleden bepaald werd, dat die bijkomende verdiensten voortaan het bedrag van f 2250 niet meer zouden overschrijden. Nu zijn echter die inkomsten vry wissel vallig en werd daarom ook van de zijde dier ambtenaren de wensch naar grooter stabiliteit aan inkomsten geuit. De commissie voor de financiën, heeft die zaak overwogen en is het resultaat daar van een voorstel van B. en W. aan deu Raad om voorloopig als proef de volgende regeling te treffennl tot nader aan de dour- waarders een vast traotement toe te kennen voor de drie oudsten ad f 1550 en voor deu in aocier.niteit op hen volgenden titu laris ad f 1350, onder vooruitzicht van ge leidelijke opklimming eveneens tot f 1550 en onder bepaling voorts voor allen dat zij buitendien slechts, een ieder tot gelyk be-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1