Uit de Pers Rechtzaken, STADSNIEUWS. ALLERLEI. WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. KUNSTNIEUWS. KERKNIEUWS. terrein word verdacht gemaakt. In een volgend nummer van do „Klok" werd die ingezetene onder hetzelfde, opschrift door eenige kerkeraadsleden verdedigd, waarbij ook al weer in herinnering werden gebracht de hiervoor bedoelde verwoede aanvallen van ds. Boers en zijD enthousiaste aan sporingen van den kansel als: „Op naar de meeting" enz. Op dit schrijven der kerkeraadsleden heeft het provinciaal kerk bestuur gereageerd, met gevolg, dat na getuigenverhoor de schorsing, thans voor de 3e maal, feit werd. De Papendrechtsche zaak. Mr. van Hamel, do verdediger van Garst- hagen, zendt het volgend ingezonden stuk aan de bladen: Ik moet uwe plaatsruimte vragen voor de navolgende verklaring. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Woensdagmorgen 16 November 1.1. bevat een „résumé der door den Rechter com missaris genomen gehoorproeven" in do Papendrechtsche strafzaak Ik moet dit résumé als onjuist en tendentieus gestold ten nadocle van den beklaagde kenschetsen, zoodat het een verkeerd licht op de zaak werpt. De publicatie van dit tecdeutieuse stuk, na afloop der terechtzittingen, is echter daarom zoo verwonderlijk, omdat zij slechts kan zijn mogelijk geworden door het» par ket of de griffie bij het ArnhemBche Ge rechtshof. Immers, de op de gehoorproeven betrekking hebbende processen-verbaal zijn ter terechtzitting niet voorgelezen en heb ben dus ook niet een onderwerp van holt debat kunnen uitmaken. Zij zijn gebleven- in het niet-openbare dossier der instructie. Waar ik in de overgifte ter publicatie van het geuoemde onjuiste résumé, op een oogenblik dat de zittingen afgeloopen zijn, de kritiek van den rechter onmogelij k, eene unfaire en tendentieuse handeling zie, strekkende ter benadeeling van den be klaagde en ter beïnvloeding van de hang eude rechtszaak, heb ik den Minister van Jvastitje dringend verzocht een ernstig onder» .oek in te stellen, welke schending van do ambts plicht hier heeft plaats gehad. Hoogachtend.. Uw dw. dn., VAN. B.AMEL. Naar wy vernemen zal het 1 Dec. a.s. 25 jaar geleden zijn dat de heer G. Dekker als klerk in dienst der gemeente Amersfoort trad. De heer Dekker, thans commicB ter secretarie, heeft in de verschil lende functies door hem bekleed, zich steeds doen kennen als den bereidwilligen ambtenaar, aan wien vooral het publiek veel te danken heeft. Volkomen toch op do hoogte der zaken onze gemeente be treffende, klopt men bij hem nimmer te vergeefs aan om inlichtingen of goeden raad. We houden er ons dan ook van verzekerd, dat het den heer Dekker op dien dag zeker niet aan blyken van belang stelling zal ontbreken. AGENDA. 1825 Nov. Cursus voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 16 Dcc. Liedorenavoud van Julia Culp. Merkwaardig gedrag eener spin. Toen ik dezer dagen, schrijft J. G. Zijlstra te Arnhem in „De Levende Natuur", op een schoonen herfstmorgen in mijn tuiutje liep, een sigaar opstak en den lucifer achteloos wegwierp, kwam deze toevallig terecht in een horizontaal geweven s pinnoweb. Dadelijl: zag ik een grooto spin, dje zich onder de bladeren van een heester verscholen hield, voor den dag komen. Zij 'liep haastig naar den lucifer, scheen zich even te bezinnen, teneinde de situatie van het houtje op te nemen en schoof en draaide het voorwerp harcr onrust heen en weer, tot het eene eind boven een tamelyk groote opening tusschen de draden was gekomen. Daarop haastte de spin zich i'angs andere draden naar het andere eind v an den lucifer, werkte dit naar boven en schoof meteen het houtje zóóver vooruit, tot het, gehoorzaam aan de wet der zwaartekracht, in verticale richting op den grond viel. De spin verschool zich hierop weer, alsof er niets gebeurd was. Ik nam nu een tweede lucifer, en precies op dezelfde wijze werd het stokje uit hot web verwijderd, herhaalde de proef ten derden male en wederom werd hetzelfde systeem nauwkeurig gevolgd. Het verwijderen van den lucifer was 't werk van eenige seconden, deu laatsten keer duurde het iets langer, daar het houtje toen terecht kwam in het dicht geweven gedeelte van het web en dus eerst naar den kant gewerkt moest worden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 17 November. 1910. Hoogste barometerstand 765.4 tn.M. te Seydisfjord, laagste 741.2 te Aberdeen en Duurosness. Verwachting tot den avond van IS No vember 1910. Meest matige Zuidclyde tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen of sneeuw. Temperatuur: Dezolfde. Barometerstand te AMERSFOORT 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uur F. 37 drag, zullen ontvangen de door de belas tingschuldigen betaalde kosten van her haald bevel en beslag, met dien verstande dat gezamenlijk aan vast tractement en bijverdiensten door ieder niet meer dan f 2350 per jaar zal worden genoten. De verzending der waarschuwingen zal dan voortaan ook voorloopig als proef, op het voorbeeld van het Rijk per post geschieden. Jezuïeten in Nederland. De part. corr. van de N. Rott. Ct. had een onderhoud met den Portugeeschen minister Machado, waaruit we het volgen de vermelden: „Wij bouwden," aldus do minister, „tegen de macht van monarchie en gees telijkheid de broederschap weer op. Wij stelden het woord Fraternité weer in. Dat werk, wij hebben het gedaan in onze liefde voor Portugal, omdat wij de eer van oudo roemrijke dagen te verdedigen hadden, omdat wij onze vrijheid eischten als een recht toekomend aan het volk der twintigste eeuw. Wat Portugal nu wordt, dat dankt het aan de geregelde organisatie, aan de individueele vryheid, aan het werk, en aan oeconomisch bestuur. Portugal was ziek, de operatie is gelukt, de wonde heeft slechts te genezen. De Koning is verbannen, de Jezuïeten zijn weg.dat is de glo rierijkste dag voor Portugal sinds eeuwen 1" Bernardino Machado zweeg, hij had zich, hoewel langzaam sprekend, eenigszins opgewonden. En toen ik van 't papier opzag en hij zwijgen bleef, zei ik: „Die Jezuïten krygen wij nu, vandaag zijn er weer 57 naar Holland vertrokken!" „Ik beklaag uw land, mijnheer." „Bij ons kunnen ze niet zooveel kwaad doen, Excellentie, nooit dien grooten in vloed krijgen!" „Misschien niet, maar heeft u hier wel eens de klokken hooren luiden P Welnu, dat gaat zóó. Heel zacht èèn slag. nog een.en nog een, heel langzaam en be deesd! En dan plots heel wild vangt het luider aan, machtig.alles overstemmend te onverwacht! Zoo is ook de taktiek der Jezuïeten, mijnheer,eerst zacht, bijna onmerkbaar. dan mot woest ge weld. Oppassen, oppassen! Ik beklaag het laud, waar zij zich nestelen!" De Papendrechtsche Strafzaak. Het Weekbl van het Recht roert even de Papendrechtsche strafzaak aan, schryft echter eenige dagen respijt Doodig te heb ben om een juist oordeel te kunnen geven. Het blad geeft reeds nu een feitelijke opmerking: „Wie in deze dagen zijn ooren te luis teren heeft gelegd, die heeft in breede krin gen van niet-deskundigen, niet-juriBten en niet-psychiaters, woorden van verbazing en van ergernis kunnen opvangen, die heeft van psychiaters kunnen hooren, dat zij met bevreemding den arbeid hunner ambtge- nooten hebben gevolgd, die heeft van rechtsgeleerden een „Que Yadimus" kun nen vernemen. Er is onrust gewekt door hetgeen te Arnhem ie geschied, dit staat als feit vast. En dat feit heeft op zichzelf groote beteekenis." Broedertwist. Er is op aangedrongen van Roomschen kant, dat Prov. Staten van Zeeland in de plaats van oir. Godin de Beaufort aan do Eerste Kamer een Roomach-Katholiek lid zouden toevoegen. Daaromtrent oordeelt de Standaard: Als reden geeft uien op dat de Roomsehe bevolking van Zeeland grootcr in het cijfer is, dan die der anti-revolutionnairen en christ.-hist. saam. Ja, zoo men de liberale Rooinschen er bij rekent. Anders niet. In het 5e district, men zag het nog pas in 1909 en 1910, en ten deele ook in hot4e district, stemt eeu zeer groot deel der Roomsehe kiezers steeds op den liberalen candidaat. Die moet men alzoo van het totaal afrekenen en dan komt de verhou ding heel anders te staan; zóó anders dat er geen denken aan is, om den zetel te laten ontgaan. En dit te minder, daar de Roomsehe leden in de Eerste Kamer thans reeds 18 zetels bezetten, tegenover 14 die door de anti-revolutionnairen en Chr-historischen saam bezet zijn. Op de bevolking van ons laod zijn de Roomschen één derde, en één derde der Eerste Kamer is nog geen 17 leden. Reeds nu is het cijfer der Roomsch-Katbolieke ledeu in de Eerste Kamer alzoo reeds iets hooger, dan naar den maatstaf der bevol king het geval zon moeten zijn: ook al ware het, (wat niet zoo is) dat men allo Roomsehe inwoners van ons land bij de Roomsehe staatspartij kon rekenen. Ons wil het daarom voorkomen, dat men van lloorasche zijde wel zal doen, met van deze pretentie af te zien. Leo graaf Tolstoï. f Leo Nicolajewitsj Tolstoï is gisteren te Astapowo aan de gevolge eener longont steking op 82-jarigen leeftijd overleden. DEN GULDEN WINCKEL. Negende jaargang. No. 11. Inhoud: Adriaan van Oordt f, door Gerard van Eckeren (met portret); Een Zeventigjarige en zijne gave, door G. van (met portret en facsimile); Lexicogra- phische Mededeelingen, door J. D. C. van Dokkum (met portret); Louis Couperus en zijn jongste boek, door André de Ridder; Tooneel (Marsyas), door Simon B Stokvis; Boekenschouw, door Dr. Ch. F. Haje, H. van Loon, Johan Koning en Gerard van Eckeren (met 4 illustraties); Letterkundig leven uit de Tijdschriften; Leestafel. Do.miné geschorst. Omtrent de schorsing van ds. Boers te Roordahuizen worden vandaar de volgende bijzonderheden aan de L. Ct meegedeeld: De aanleiding was, dat ds. Boers getracht heeft net kinderfeest, wegens de geboorte van Prinses Juliana, zooveel mogelijk tegen te werken, wat echter mislukte. Daarover werd door een lid der kerk geklaagd bij het classicaal bestuur, bij welke klacht tevens werd gememoreerd de verwoede aanvallen van ds. Boers op kapitaal en maatschappelijke orde. Het classicaal be stuur vond, naar het schijnt, de handelingen van dien aard, dat ds. Boers vrij uit ging. Hierop verscheen in de „Klok" van Juni 1909, onder het opschrift „De wraak van een notaris of de mislukto kerkvoogd penningmeester" een schrijven waarin de in dat opschrift bedoelde persoon op kerkelijk In de dezer dagen gohoudea vorgadering van de afdeeling Amersfooiu der „Maat schappij tot bevordering de- r Toonkunst" zijn opgetreden als ondervoo-r zitter, de heer W. A. van den Bovenkamy; als penning meester de heer W. H. v. .Haselen en als bibliothecaris de heer P. J. Hamers. Te 's Gravenhage sl aagde gisteren voor het examen wiskunde L.O. de heer F. Beverloo, onderwijzer aan de openbare school op Puntenburgj, alhier. Maandagavond! geeft de Utrecbtscbe Onderwijzers TooueeLveroeniging een uit voering in Amicitia. Opgevoerd woré' dit maal het blijspel „Eon groote nul". Afge zien nog van het goede doel waarvoor deze voorstelling wordt gegeven, meenen we het bezoek toch reeds ten sterkste kunnen aanraden. Bij vorige uitvoeringen toch heeft de U. O. T. steeds aan het immer talrijke publiek een hoogst aange- uamen en genotvollen avond bezorgd, zoo dat we ook nu weer gerust iets goeds mogen verwachten. Hedenmorgen tegen half twaalf dreven de luchtballons „Amsterdam" en „Rotter dam" in Noord-OosteHjke richting over Amersfoort. Ze waren te Zeist opgestegen, de Amsterdam met commandant luitenant Ter Poorten en mcdevaardeis luitenant Kraft, kapitein Vogelesang en jhr. Van den Berch van Heemstede, en de „Rot terdam" met commandant luitenant Van Ileyst en medevaarders kapitein Insinger en de heer Delia Mouton. De maansverduistering van heden- Dacht is ook alhier goed waar te nomen geweest. De gedeeltelijke verduistering trad te ruim elf uur, bij helderen hemel in, torwijl de totale verduistering van kwart na twaalf tot 10 minuten na één plaats vond. Ook deze was goed zichtbaar ofschoon zoo nu eu dan de maa n achter donkere wolken schuil ging. Doode hazen. Ook in Gro ningen worden in het veld veel doode hazen gevonden. En de geschoten exem plaren hebben ternauwernood het halve gewicht naar evenredigheid van hun grootte. De jagers zeggen, dat do dieren aangetast zijn door een besmettelijke ziekte, waardoor zij de tering krygen, zeer licht worden en 6terven. Handel in blanke slavinnen. Op de Korte Hoogstraat te Rotterdam is aangehouden de Spanjaard Petro R., van beroep caféhouder, die Vrijdag j.l. twee meisjes vau 17 jaar had ontvoerd en uit Rotterdam naar België getransporteerd, waar hij ze in een café in de schippers- buurt te Antwerpen had ondergebracht. Daar zijn zij door een hoofdagent der zedenpolitie uit Rotterdam opgespoord, uaar Rotterdam teruggebracht eu weder ter beschikking van de ouders gesteld. De Spanjaard is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zesvoudige moord om 60 F o o b e 1. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Sint Petersburg geseind, dat aldaar in een buis, in de nabyheid der kazerne van het Ismailof-regiment, een g-ruwelijke moord is gepleegd. Zondagmor gen vond men den 37-jarigen ouden kleere- m.iker, Israël Lebenstein, zijne 27-jaiïge vrouw, Minua, en een bloedverwant van deze, een kleermaker, genaamd Scligmann en twee leerlingen, vermoord in hun bed. De moordenaar heeft met een strykyzer of inet een andor zwaar voorwerp, den slapenden den schedel verbryzeld. Verdacht wordt een vroeger leerling van Lebenstein, die wegens oneerlijkheid was ontslagen. De moordenaar stal na het plegon der misdaad 60 roebels. Een pseud o-graaf. Verleden jaar September is te Londen een rjjke Amerikaansche jonge dame, Irma Kilgal- len, dochter van den „staalkoning* Kil-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2