DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpOt. dividend van ons brood, No, 271. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. KIJK F. NS. Bureau: KLEINE H AG 6. Telet. Interc. 18». Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf4. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bg id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S- 78 Amsterdam Groot Britannie. De telegrammen uit Engeland brengen belangrijke berichten. Het is zooals men weet, niet gelukt de crisis te bezweren, die zoolang reeds dreigde. De conferentie die op raad van koning Eduard werd geopend, om zoo mogelijk het geschil tusschen beide Huizen van het Parlement in der minne te schikken, heeft tot geen resultaat geleid. Engeland staat voor eene belangwekkende beslissing. Het is misschien niet overbodig te her inneren hoe de zaken stonden toen de conferentie, bestaande uit de hoofdmannen der beide groote partjjeu, bijeenkwam. Het Lagerhuis had de voorstellen dor regeeriug met betrekking tot de Lords aangenomen. Daardoor was besloten dat deze hun recht van veto niet zouden mogen uitoefenen in financieele zaken. In andore zaken zou hun veto slechts dit gevolg mogen hebben dat de wetsvoorstellen die daardoor werden getroffen, niet onmiddellijk in werking zouden treden, maar opgeschort worden. Indien echter het Lagerhuis in eene wet gevende periode driemalen achtereen deze vooretellen toch aannam, zou het Hooger- hui8 zich daarbij neerleggen. Er zou dus niet veel overblijven van het gezag der erfelgke wetgevers als zoodanig. Natuurlijk protesteerden de lords. Zij zeiden dat deze regeering, steunende op de groote meer derheid die de verkiezingen hadden gegeven, de pailementaire instellingen van Engeland aanrandde. Het was een revolutionnair bedrijf. Van den anderen kant vroegen de voorstanders van den maatregel en vroegen in de eerste plaats de Ieren, die het kabi net ondersteunen, omdat zij daarvan de vervulling verwachten van hunnen lievcltngs- wensch, Home Rule, wat de regeering zou doen in geval de lords hardnekkig bleven. De regeering zou in dat geval het Lager huis ontbinden en nieuwe verkiezingen uitsohrgven, waarbg zou blijken aan welke zgde hot volk van Engeland stond. Als die verkiezingen gunstig voor het ministerie uitvielen zouden de lords hunnen tegenstand wel laten varen, naar men aannemen mocht. Maar als ze dat nu eene niet deden? Dan zou het ministerie van de Kroon trachten te verkrggen dat zooveel nieuwe leden van het Hoogerhuis werden benoemd als noodig was om de meerderheid te hebben voor de wetsvoorstellen. Daar de conferentie het niet eens werd moest de Regeering wel tot ontbinding van het Parlement overgaan. In het Lagerhuis heeft dan ook gister middag de eerste minister Asquith mede gedeeld, dat de regeering den koning heeft aangeraden, het parlement te ontbinden, zoodra eenige noodige ontwerpen, o. m. ook de begrooting, zgn afgedaan. Tusschen Engeland en do Fransche Republiek is een overeenkomst geteekend, waarbg de werklieden van het eene land zullen genieten van de sociale wetten, welke in het andere land ten behoeve der arbeiders bestaan. Een deputatie van suffragettes poogde gisternamiddag den toegang tot het parlement te forceeren, door een dichte menigte gevolgd. Do bereden politie moest het Parlements- plein doen ontruimen. Te 4 uur 10's namiddags waren 82 suffragettes in hechtenis genomen. Op Parliament Square heerscht nu weer kalmte en rust, na een gevecht tusschen suffragettes en politie, dat zes uren duurde. De straat was bestrooid met gescheurde banieren en overblijfseteu van wat eens hoeden waren geweest. Jonge dames, met losgeraakt haar en gescheurde kleeren wierpen zich zonder verpoozen op de politieagenten, teneinde gearresteerd te worden. De onsympathieke menigte behandelde de suffragettes op hardhandige manier en duwde en trok haar vaak op schandelijke wijze. De politie trad met wonderbaarlijk geduld op en arresteerde slechts een 80 tal dames, ofschoon er honderden smeek ten, om toch maar te worden gevangen genomen, Portugal De datum voor de verkiezingen der constitneerende nationale vergadering ïb nog niet vastgesteld. De kieswet en de administratieve indee ling der kicsdictricten zgn nog niet gereed. Wanneer de kieswet gereed is, zal deze onder de tegenwoordige dictatuur worden uitgevaardigd, ten einde onmiddellijk kracht van wet te hebben. De republikeinsche partg, die nog op dezelfde wijze is georganiseerd als toen zij nog in de oppositie was, zal een krachtige verkiezingspropaganda voeren. Er moet nog steeds volkomen overeen stemming bestaan tusschen de regeering en de revolutionnaire comite's. Amerika. Beambten van de geheime politie der Vereenigde Staten, hebben een complot ondekt tegen den president en de regeering van Mexico. In het gebied tusschen Nogales en Arizona en Crownsville in Texas, zou op 20 Nov. een algemeeue opstand begin nen. Andere bewegingen worden in de Unie en Europa voorbereid. De revolution- nairen beschikken over onuitputtelijke mid delen. Zij kochten wapens in de Yereenigde Staten. Voorraden wapens zgn te San Antonio en elders ontdekt. Zij zullen in beslag worden genomen als men zal trachten ze over de grens te brengen. Frankrijk. Clemenceau, de Fransche oud-premier, nauwelijks teruggekeerd uit Ai gentië, is terstond voor de commissie uit het parlement over de zaak-Rochette vcrscheneo. Men zal zich wellicht herinneren dat Rochette een avontuurlijk financier was, die ten val werd gebracht door een aanklacht, welke naar men zeide uitgegaan was van de regeering. Clemenceau moest nu gehooid worden over de vraag of de regeering (door middel van den prefect van politie, Lépine,) inderdaad een „strooman" heeft gezocht om do aanklacht in te dienen en Rochette te voruLtigen. Clemenceau heeft dat ont kend. Hg kende Rochette niet en heeft slechts ééns vijf minuten over hem gesproken met Lépine, daar hij door lallooze brieven opmerkzaam gemaakt was op de speculaties van den man. Hij had toen niet anders gedaan dan tot Lépiue gezegd: „Wend u tot het parkot," dat wil dus zeggen: volg den gebruikelgken weg. Toeval was het, dat dat onderhoud plaats had op den dag dat er speculaties tegen Rochette's aan deden op touw werden gezet. De Temps heeft kolonel MaDgin geïnterviewd over zgn reis door Afrika tot werving van zwarte soldaten voor het Fransche leger Mangin verzekerde opnieuw dat zgn reis een groot succes is goweest. Alle inboorling, n-hoofden hadden met geestdrift het voorstel begroet, om een be paald aantal jongelingen voor den dienst in het Fransche leger te bestemmen. Vier op de duizend zouden opgebracht worden. Mangin schilderdo uitvoerig hoe geestdriftig de inboorlingen waren voor het plan. Een man krijgt 262 francs voor zijn aanwerving. Mangin hoopt nu maar dat de nieuwe Kamer de besluiten der oude over deze zaak tot de hare zal maken. Hand- en Spandiensten. Door den Raad der gemeente Baarle Nassau (N.-B.) is een verordening vastge steld op hand- en spandiensten ten behoeve der gemeente. De bedoeling is, dat alle Inwoners, enkele categorieën uitgezonderd, als geestelijken, onderwijzers, politie, enz. op de wegen der gemeente zullen werken of laten werken, wanneer dit door den Gemeenteraad wordt noodig geacht. Het toezicht wordt gehouden door wijkmeesters. Wie zelf niet wenscht te werken, betaalt daarvoor jaarlijks een omslag in de kosten. Deze verordening beteekent heel wat voor een uitgestrektheid van meer dan 3000 H.A. en zeer veel wegen, vooral aarden wegen. Werkliedenkaarten S.S. Naar wjj vernemen wordt door de Staatspoorweg Maatschappij het Tarief voor Vacantiekaarten voor Werklieden, met goedkeuring van den Ministei van Water staat, op 1 Januari a.s. opgeheven. Het toegankelijk-',ijn van eev apotheek. Voor de rechtbank te Utrecht, moest terechtstaan doch was niet verschenen de apotheker J. J. P. van W, uit Amersfoort, wegens het, als apotheker zgn beroep uitoefenend, niet zorgen dat zgn apotheek bij dag steeds toegankelijk is. (Appèl vonnis kantongerecht Amersfoort 10 Oct. 1910, waarbij bekl, is veroordeeld tot f 1 of 1 dag hechteuis). Voor beklaagde trad als gemachtigde op mr. Salm uit Amsterdam. Als eenige getuige werd, naar het Utr. Nbld. meldt, gehoord dr. Cooberg, inspecteur van do volksgezondheid, dio bij herhaling heeft gebeld aan bedoelde apotheek, toen deze bleek gesloten te zgn. t Was op een Zondag; een bordje tegen de ruiten gaf.ken nis, dat de apotheek gesloten was. Een jongetje op het herhaalde bellen te voor schijn komende, deelde mede, dat meneer, de apotheker en de hulpapothokor niet aanwezig waren. De verdediger vraagt of getuige uit eigen beweging is gegaan naar de apo theek, of op verlangen van anderen. Getuige antwoordt, dat hg uit eigen beweging ging. De gemachtigde antwoordt op de heui gestelde vragen, dat beklaagde toegeeft dat op bedoelde dagen of bedoeld uur de deur der apotheek geBioten was en dat beklaagde (de apotheker) en zgn hulp niet aauwezig waren, en dat bovenbedoeld bordje was opgehungen. Het O. M. aan 't woord komende, begint met te vragen vernietiging van het vonnis van het Kantongerecht te Amersfoort, omdat daarin niet zgn aangehaald de artikelen van de wet op de artsenijbel eidkunde, hier van toepassing. Dan, staan we op een zuiver terrein, kunnen we, zegt spr., van meet af aan beginnen; en kennen het pro- en het contra, en kunnen ons vrijwel be palen tot de nuchtere beschouwing van de zaak. De vraag is, zegt spreker, of de apo theek toegankelijk wasen het huis bewoond. Spreker acht hot verkeerd om alleen uit het feit, dat er tot drie maal toe is gebeld, af te leiden, dat de apotheek niet toegankelijk was en zou deze opvatting willen voorstaan, dat men wil weten of do apotheek qua-apotheek toegankelijk is. Toegankelijk zou spreker willen toepassen op de apotheek. En dit erkent beklaagde door zijn bordje achter de ruiten zelf, dat de apotheek niet toegankelijk was. Komt spreker tot deze opvatting, dan komt hij tot de vraag of het feit in de dagvaarding voldoende is omschreven. Bij de explicatie in casu van het woord „toegankelijk" be- beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstofien. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaab wan ons „Melkbrood" en „Gezondheldbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zij u korsten niet taai, doch croquant z(ju. Traag een dividendboekje aan de Afdeeliug ^Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1