Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag ISL IQ November igicu BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Sport op schooi,. Bij Kon. besluit van 21 Maart 1UU3 werd ingesteld een staatscommissie tot het voorbereiden van voorstellen aan de regee ring tot reorganisatie van lager- middelbaar en hooger onderwijs. De „Sport" voorspelt, dat vrij spoedig regoeringsontwerpen tot reorganisatie van lager- en middelbaar onderwijs bij de Staten-Geueraal aanhangig zullen worden gemaakt. Tolstoi. De toestand van Tolstoï is geenszins hopeloos. Volgens de laatste bulletins, heden gepubliceerd, was zijn temperatuur een weinig gedaald. De zieke slaapt bijna voort durend, maar zijn slaap is onrustig. Uit vrees van een crisis te veroorzaken, worden zelfs de naaste familieleden niet tot den lijder toegelaten. Do zieke vertoeft nog altijd in de kleine wacntkamer van het station te Astrapowo, dat voortdurend door een groote meuschen- menigte omringd is. Ter bespreking van de debatten in de Tweede Kamer over de Bakkerswet wordt morgenmiddag in de Keizerskroon een Openbare Vergadering gehouden, waarin als spreker zal optreden do heer I. Goud smit van Amsterdam. Behalve de plaatselijke afdeeling der S. D. A P. hebben een zevental vakver- eenigingen zich aangesloten bij de actie voor bet volkspetitionnement inzake Alge meen kiesrecht. Besloten is tot het houden van 2 openbare en 6 buurlvergadenngen. Men deelt ons mede, dat de Burge meester hoeft nagezien en in orde bevonden de inteekenlij8ten voor de tweo concerten, gegeven in Amicitia door de Amorsfoortsche Muziekvereeniging ten bate van het gezin vanwylen B. Christ. Na aftrek der onver mijdelijke uitgaven bedraagt het batig saldo f 501,88s. Zoo we reeds moedeelden, gaat H. V. C. I morgen naar Zwolle om Verwis seling te bekampon. Het tweede elftal speelt op het terrein achter Rustoord tegen D. E. V. I uit Utrecht. Gisteren werd te Utrecht bevorderd tot Semi-arts de heer W. H. A. van Os. Morgen op Birkhoven Quick I tegen Be Quick uit Zutpheu. Be Quick klopte verleden Zondag Wilhelmina (Oostelijk lc kla9) met 5—2 in de beker Een nederlaag is dus wel te verwachten. Quick II gaat naar Zeist naar Z. V, V. II. Te Soesterberg, op Verwoy Lugard's vliegkamp aldaar worden Zondag a.s. be- langrijko vliegwedstrijden gehouden, het eerste op dit gebied in ons land. Het pro gramma luidt a. SVedstryd om het eerste vertrek (gevolgd door minstens 1 baau rondvliegen). b. Snelheidswedstrijd over 4 ronden ongeveer 10 K.M.) c. Vlucht van den langsten tijdduur (minstens 15 min.) d. Hoogtevluchtwcdstrijd (.minstens 500 M. hoogte) Bovendien zijn nog uitgeloofd: a. Extraprijs voor het grootst aantal malen starten (gevolgd door minstens 1 baan rondvliegen) b. Extraprijs voor den langsten tijdduur van de gezamelyke vluchten. De wedstrijden worden gehouden volgens de reglementen der P. A. I. en geschieden onder leiding van H. H, sportcouiiiiissa- rissen der Ned. Ver. v. Luchtvaart, ter wier beschikking do geldprijzen zijn ge steld. Op een seinbord zullen cijfers en letters aanduiden welke aviateur vliegen gaat en welken prijs of prijzen hij zijn vlucht aan vangt. De wedstrijden vangen ten 1 uur nam. aan. De Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij heeft voor dezen dag, behalve den gewonen dieust, extra treinen ingelegd, welke facul tatief zullen loopen De aankomst en ver trektijden zijn als volgt 1. Vertrek Utrecht B. S., 12,25 Aaukomst Soesterberg 12.45 2. Vertrek Utrecht B. S., 1,13 AankoniBt Soesterberg 1,33 3. Vertrek Amersfoort 1,20 Aankomst Soesterberg 1,28 4. Vertrek Amersfoort 1,58 Aankomst Soesterberg 2,05 5. Vertrek Utrecht B. S., 1,30 Aankomst Huis ter Heide 1,47 6. Vertrek Soesterberg 4,10 Aankomst Amersfoort 4,18 7. Vertrek Soesterberg 4,30 Aankomst Amersfoort 4,38 8. Vertrek Soesterberg 4,37 Aankomst Utrecht B. S.' 4,58 9. Vertrek Soesterberg 4,58 Aankomst Utrecht B. S. ,19 10. Vertrek Huis ter Heide 4,49 Aankomst Utrecht B. S. 5,07 Tusschen do Btatious en het vliegkamp vice versa gaan geregeld autoomnibussen, mailcaoch en andere voertuigen. Zondag a. s. belooft een unicum te wor den in de geschiedenis der Nederlaudsche vliegsport. Onze Politieke Partijen. In de Zwaan vervolgde gisterenavond Mr. Werker zijn cursus voor den Bond en Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Spr. bracht in herinnering zyn uiteen zetting der Katholieke staatsleer en behandelde in verband daarmede de anti- revolutionnaire partij, die ook haar uit gangspunt vindt is de theocratische gedachte Zij erkent echter geen kerkelijke hiërarchie maar gaat uit van de meening, dat alle gezag onmidde'lijk spruit uit God. Drager in engcren zin vau het gezag is het gezin, waarin de souvereiniteit wordt uitgeoefend door het gezinshoofd. De gemeente volgt hiërarchisch op hot gezin en boven de gemeente staat weer de Staat. In iederen nieuwen kring spruit echter het gezag direct uit God. Bij de wetgeving zal die souvereiniteit in eigen kring moeten worden geëerbiedigd en het Goddelijk gebod, neergelegd in den Bijbel dient daarbij leiddraad te zijn. Wetgeving, die in strijd komt met dio directe beginselen is te veroordeelen, uiaar ook wetgeving, die strijdig is met begrippen die van de vooropgezette beginselen zijn afgeleid. Van daar het verzet in a.r. kringen tegen de vac cinatie, leerplicht e.a. De spliisiug der a.r. partij in a r. en vrij a.r. partij loopt niet over toepassing dezer beginselen maar over andpre tegenstellingen, De partij van Dr. Kuyper is meer democratisch d.w.z. er is een tijd geweest, dat ze minder bozwaar had tegen uitbreiding van kiesrecht, terwijl de partij van mr. Lohman daarentegen is. Tegenover de theocratische gedachte -taar de vrijheidsleus, reeds aangetroffen bij Plato, maar voor 't eerst op den voor grond gesteld door Spinoza als noodzakelijk voor het individueel geluk en voor de goede uitoefening van het staatsbestuur, terwijl Kant en Rousseau aan de vrijheids gedachte een philosofische constructie gaven. Spr. zet Kant's rede-idee in 't kort uiteen, alsook de leer van het contrat-social van Rousseau en schetst hun invloed op de Fransche revolutie, die de vrijheidsidee en de gelijkheidsgedachte sterk op den voor grond bracht. Na gewezen te hebben op de reactie daarop, die volgde onder Na poleon en na het sluiten der Heilige Alli antie in 1815, herinnert spr. aan de periode van de Yoogdijstaat, in ons land de Be- sluitenregeering genoemd omdat alles bij algemecue maatregelen van bestuur werd geregeld. Dat de vrijheidsgedachte achter bleef leven, bewees de revolutie van '30 in Frankrijk die Louis Philippe aan de regeoring bracht en toen deze verzeild raakte in de theoriën, die hij vroeger bestreden had, kwam de Febr. revolutie van '48, die weer sterk de vrijheids ge dachte vooropstelde. Spr schetst den in vloed daarvan op ons land. De grondwets herziening van '48 deed het vrijheidsbe ginsel meer op den voorgrond komen en voerde do democratische beginselen door, daar de Tweede Kamer voortaan gekozen werd door do kiezers en dit lichaam het recht van amendement kreeg. Na '48 is de vrijheidsgedachte richtsnoer geworden is de wetgeving. Het is het libt ralisme dat van deze gedachte uitgaat, dat het vrije onderzoek is toegedaan, Het libera lisme beoogde zooveel mogelijk vryheid on huldigde de leer, dat door redeneering en vrij onderzoek mocht worden getoetst wat de beste beginselen zijn. Vryheid moet grondbeginsel zijn en de staat moet die vrijheid zoo volkomen genietbaar mogelijk maken. Ten slotte wees Spr. er op, dat do vrijheidsgedachte leidde tot vrijheid van vergaderen, van drukpers, van godsdienst. En naast gcdrachteuvryheid leidde het liberale beginsol op economisch gebied tot vrijhandel. Men ging echter nog een stap verder en kwam tot het beginsel, dat de staat behoort te zorgen voor zoo goed mogelijk onderwijs voor geheel de natie; waaruit het neutraal onderwijs opkwam, dat niet opvoedt tot een vooropgezette idee en juist daardoor dienstig werd aan de vrijheidsleus. De oprichting van een comité van het Neder laudsche Roode Roode Kluis te Amersfoort. Op eene uitnoodiging, tot eenige inge zetenen van Amersfoort goricht, had zich reeds spoedig een kern van belang stellende personen gevormd, die zich bereid verklaarden, mede te willen werken aan de oprichting van een comité van „Het Nederlandsche Roode Kruis" hier ter ste de. Ook waren er reeds stadgenooten, die uit eigen beweging zich vooi het lidmaat schap van een te vormen comité aanmeld den. Aan hen allen is een woord van dank hier op zijn plaats. Hot voorloopig bestuur, bestaande uit vijf leden, heeft zich reeds gevormd en is saamgesteld als volgiP. 8 R. Wolterbeek, Voorzitter; P. J. Frederiks, Secretaris; Mejuffrouw M. Azijuman, Penningmeesteres; Mevrouw de baronnesse Van Hogendorp, en de heer J. W. Jorissen, leden. Aan het Hoofdcomité, te 's Gravenhage, werd het verzoek gedaan, door een afgevaardigde, in eone openbare vergadering alhier, de werkzaamheden van „Het Roode Kruis" in te leiden Daarop werd goedgun stig beschikt en de gepensionneordc luite nant-generaal J do Waal zal a.s. Dinsdag 22 November, des avonds om 8 uur in het lokaal „de Arend", aan den Arnliem- scheweg, het woord tot de Amersfoortsche ingezetenen richten, om de belangstellling voor deze nuttige instelling op te wekken. Het voorloopig bestuur hoopt, dat velen zeer velen en uit alle standen der Maatschappij deze vergadering met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Het hoopt, [dat velen dan tegelijkertijd als lid of als buitengewoon lid zullen toe treden. Herhaald wordt hierbij, dat de gewone leden een contributio van minstens éeu gulden 'sjaars betalen, terwijl do buiten gewone leden geen contiibutie geven, doch hun persoonlijke krachten voor het Bchoone werk geven; hun toewyding staat dus zelfs op hooger peil. Om nu zooveel mogelyk de kosten voor het jeugdige comité hier ter stede te be- porken, stelt het voorloopig bestuur zioh voor, op Dinsdagavond a.s. op lijsten te noleoren de namen van allen, die zich als gewoon li i, dm wel als buitengewoon lid aanmelden. De harlelyke wensch wordt uitgesproken, dat de aantallen toetredende gewone en buitengewone ledon zeer groot zulleu zyn, Diegenen onder de ingezeteuen, die do vergadering niet kunnen bozooken, doch wél lid of buitengewoon lid willen worden, gelieven hunne vrienden of bekenden, dio zich naar de vergadering bogeven, te machtigen oui hunne namen voor een der bedoelde lidmaatschappen op te geven. Het voorloopig bestuur stelt zich tevens voor, ten einde het aantal vergadoringen zooveel mogelyk te beperken, aanstaanden Dinsdagavond te doen overgaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Dit zoude kunnen bestaan, behalve uit een Voorzitter, een Secretarie en een Ponniugmeesteres, uit nog drie vrouwelijke on drie mannelijke leden. Eindelijk wordt tevens do aandacht dor inwonorB van do Gemeenten naby Amersf., o.a. Hoogland, Leusden, Soest en Hoeve laken. gevestigd op de wenschelijkheid, dat feitelijk een comité Amersfoort en omstreken kon worden opgericht. Indien in die Gemeenten instemming met dit denkeeld mocht worden gevoeld, dan hoopt hot voorloopig bestuur, dat ook veie belangstellende ingezetenen uit die naburige dorpen de kostelooze vergadering van Dinsdag 22 November zullen bijwonen. Namens het voorloopig bestuur P. S. R. Wolterbeek, Voorzittor P J. Frederiks, Secretaris. AGENDA. 18—25 Nov. Cursns voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 22 Nov. Verg. Roode Kruis, in de Arend. 24 Nov. Vergadering Oranjovereeniging in Café Otte. 13 Dec. Toonkunst. Amicitia. 16 Dec. Liederenavond vau Julia Culp. ZEIST. Tot gemeento-vecarts ia benoemd de heer dr. Picard, te Driebergen. Sabotage. Te Tilburg is in de fabriek van wollen stoffen van de firma A. Mutsaers aan de Veldhoven eene self- actiug der spinnerij door och werkman vernield, omdat hij niet verkoos nog langer te werken Hij stak een schroef tusschen de kamraden Onder een hevigen knal vlogen de stukken van kamraden door de werkplaats. Een rooverehol? In de Genoijen bosschen ondor Velden (L.) is by toeval een onderuardsch hol of spelonk ontdekt. Het hol ziet er van binneu tauielyk goed uit, 2 M. lang, 2 M. diep, 1'/, M. breed en goed met den grond gelijk. Van binnen is er een bank en een tafeltje van latten in. Of men hier met het verblijf van een rooversbende, die zich hier wil ophouden, te doen heeft, gist men nog. De politie doet onderzoek. Hevige zeebeving in den Grooten Ocoaan. Kort geleden is in den Atlantiscben Oceaan een buitenge woon sterke zeebeving geconstateerd. Reeds oenigen tijd geleden bracht de Duitscbe stoomboot „Albingia" het bericht naar Londen dat ze op haar reis van New-York naar Jamaica een sterke zee beving had waargenomen. En thaus meldt de kapitein van de „Cadillac", die eergisteren van Rotterdam te Philadelphia is aangekomen, dat hij in

De Eemlander | 1910 | | pagina 5