DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 272. LASTEN ZONDER LUSTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. BIJ KK S 8. Bureau: KLEINE U.t4« 6. Telef. latere. 18». Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f I.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Bij 't afdeelingsonderzoek der Staats- begrooting is, zooals licht verklaarbaar is, het voornemen der Regeering om ons tarief van invoerrechten sterk te verhoogen, ter sprake gekomen. Uit de Linkerzyde zal menig woord van protest zyn opgegaan tegen dit plan. Waar op allo clericalc programs staat vermeld, zegt de Vaderlander, dat de kosten der soicale verzekeringen gevonden moeten worden uit het verhoogde tarief, kan het niet anders, of de voor genomen verhooging zal een sterk protec tionistisch karakter dragen. Immers de Staat zal voor de uitvoering der sociale wet ten 10 4 12 millioen hebben bij te dragen. Om deze uit het tarief te halen, is on geveer een verdubbeling der bestaande rechten noodig. De verplichte premie betaling zal op de werkgevers, een zware belasting leggen. Naar de meening der Kamerleden, die voorstanders der tariefs- verhooging zyn en dus behooren tot de Rechterzyde, is dit zoo erg niet. Do kosten der sociale verzekeringen, meenen zij, kunnen voor rekening der industrie gebracht worden, omdat deze voor die lasten een vergoeding viudt in den verkoopprijs der producten. Hieruit volgt, dat deze leden vau moening zijn, dat het verhoogde in voerrecht den prys der waren zal verhoogen, iets, wat wij, vrijhandelaren, zegt de Vad. Bteeds hebben beweerd. Doch welke industrie zal van zoodanige verhooging kunnen profiteeren Uitsluitend die, welke haar afzetgebied vindt op do binnenlnudsche markt. Elke tak van nijver heid, die voor export werkt, zal wel do lasten der verzekering te dragen krijgen, doch de voorgespiegelde prysverhooging zal voor haar geen vergoeding voor die lasten brengen. Wie nu eenigszins op de hoogte is van onze nijverheid, weet. dat het juist deze export industrie is, die een overwegeude plaats in de Nederlandsche nijverheid inneemt. Onze chocoladefabrie ken, onze meubel-, aardewerk- en glas industrie, onze textielfabrieken, onze carton- nijverheid, en aardappelmeelfabrieken, die duizenden werk verschaffen, zyn grooten- deels op export ingericht. Zij hebben bo lang bij zoo laag mogelijke productiekosten, om de concurrentie op de wereldmarkt te kunnen volhouden. De dwangverzekering beteekent voor hen vorhooging der kosten, en deze kunnen niet gedisconteerd worden door een pryBverhooging als gevolg van het protectionistisch tarief De Rechtsche Kamerleden, die beweren, dat de industrie voor de verzekeringskosten een vergoeding vindt in de hoogere prijzen, hebben bewust of onbewust over het hoofd gezien, dat onze uiterst belangryke export industrie den toegedachten zegen niet deel achtig zal worden. Zy zal de eenige niet zijn, dio de lasten zonder lusten te dragen krijgt. De visscherij en de landbouw zullen hetzelfde lot deelen. Zy zullen de kosten der verzekeringen te dragen krijgen, in prysverhooging geen vergoeding kunnen vinden, omdat land bouw- of visscherijprotectie niet zal (en niet kan) plaats vinden, en bovendien door de prysverhooging van tal van benoodigde artikelen dubbel worden getroffen. Lasten zonder lusten krijgen zij te dra gen. Dat zij het min. Kolkman tydig aan zeggen zich te bedenken, voor hij het tweesnydend zwaard der protectie uit de scheede trekt 1 Frankrijk. Na afloop van de inwydingsplechtigheid van het gedenktoeken voor Ferry te Parys werd gister een individu gearresteerd dat den premier, Briand, eeh slag had willen toebrengen. Men moest den man aan de menigte ontrukken. Alleen de hoed van Briand werd geraakt een kreeg een knauw. Belqie. De Koningin is lijdende aan griep en haar toestand baart eenigszins bezorgdheid. Het bulletin dat Zondag om 8 uur 's avonds werd gepubliceerd, luiddeDe griep ia gecompliceerd door pleuris aan de rechter zyde, met zinking op de luchtpyp. Duitschland. Met het oog op den heersohenden vleesch- uood heeft de Pruisische regeering een buitengewone veetelling gelast op den lsten December Ieder gezin, dat er vee op na houdt, ontvangt een tclkaart, waarop bet aantal paarden, runderen, schapen en var kens moet worden aangegeven. Men hoopt uiterlyk einde Februari alle gegevenB op het departement van Landbouw byeer. te hebben. Groot Britannie. Op de Zaterdag gehouden lunch van de Nationale Liberal Club, waaraan bijna alle t ministers deelnamen, bicld de eerste mi- ji nister Asquith een rede, waarmede hy den verkiezingsveldtocht opende. Hij verklaarde, dat omstandigheden als de huidige tot dusverre ongekend zijn in de constituoneelc geschiedenis van Enge land, Het in het jaar 1906 gekozen Lager huis is stelselmatig gedwarsboomd door het Hoogerhuis. Het Lagerhuis dat in 1910 werd geko zen, telde een meerderheid van meer dan honderd stemmen voor de beperking van do bevoegdheden van het Hoogerhuis. De veto-conferentie is mislukt, de po gingen om tot een schikking te geruken moeten nu worden opgegeven en verklaard moet worden, dat de etryd zal worden voortgezet. Alle verkiezingen voor de „boroughs" zullen op 8 December afgeloopen zijn, die voor de „counties" op 17 December. Asquith wees erop, dat dit beter is, dan dat men het Kerstfeest zou ingaam met de verkiezingen nog voor den boeg. De bevoegdheden van het Hoogerhuis, zoo zeide de eerste minister, moeten be perkt worden tot de functies van onderge schikten aard, die op den weg van zulk een lichaam liggen en hy stelde daarbij in het licht, dat het oudo, schilderachtige gebouw van het Hoogerhuis nu zelfs door de eigen bewoners voor onbewoonbaar is verklaard. De belangrijke zaken, die de regeering tot stand hoopt te brengen, laten geen langer wachten toe on daarom ver zocht de eerste minister dat het volk hem verti ouwen zou schenken. Honderdzeventien kiesrechtvrouwen, die Vrijdag te Londen in hechtenis waren genomen, verschenen Zaterdag voor het politiegerecbt in de Bowstreet. De vertegenwoordiger van de politie verklaarde, dat na zorgvuldige overweging van de overheden, Churchill meende, dat voor deze gelegenheid een vervolging der „Suffragettes" geen publiek nut zou ople veren. Alle vrouwen werden daarop in vrijheid gesteld. Rusland. In de Doemazitting van Vrydag werd in een tot den Minister van Marine gerichte interpellatie door de Octrobristen gewezen op het feit, dat door de schuld van het marinepersoneel het van Porshinouth naar Algiers varende linieschip Slawa wegens' beschadiging van byna alle ketels buiten dienst moest worden gesteld. Dergelyke gebeurtenissen waren volgens de interpol- lanten gesohikt om alle boop op een wedergeboorte der Russische vloot den bodem in te slaan. Italië. De „Messagero" verklaart, dat, alle te wachten dementis van de clericale pers ten spijt, de ster van Merry del Val aan het verbleeken is, De Paus zou eindelijk tot het inzicht gekomen zijn, dat de kardi naalstaatssecretaris niet meer te handhaven was. Hot blad bericht daaromtrent nog: Toen de hoogste waardigheidsbekleders, die zagen, dat al hun bezwaren onverhoord bleven, het pauselyk hof begonnen te mij den maakte deze fronde indruk op Pius X. Hij won daarop zelf den raad van de grootste tegenstanders van Merry del Val in. vooral van kardinalen, die den diplo- matieken dienst goed kenden als Rampol la, Vincenzo Vanutelli en Agliardi. Ook het blijven van Rampolla te Rome, die niet naar de „Sommerfrische" Einsie- deln ging, hangt met de verandering van meening by den Paus samen. Deze zou Rampolla namelijk verzocht hebben te blij ven en hem in het Spaansche conflict van raad te dienen. Zelfs Merry del Val's beschermer en landsman kardinaal Vives y Tuto, zou afvallig geworden zijn. Onlangs moet de Paus met Agliardi, Vives y Tuto en Vin cenzo Vanutelli over de „buitenlandscbe" politiek een conferentie gehouden hebben, zonder Merry del Val uit te noodigen. Dit zou er oveneens og wyzen, dat de kardinaal staatssecretaris in ongenade is gevallen. Amerika. Voor de door het parlement van den staat New York ingestelde enquête commis sie over de politieke omkooperij verklaarde de senator Eugen Travis uit Brooklin, dat hem eens 100.000 dollars werden aange boden, en wel door een vroeger senator, voor het geval, dat hij stemmen wilde tegen een wet, waarby het wedden op de wedrennen zou worden verboden. Portugal De tramstaking te Lissabon is geëindigd; de arbeiders hebben verklaard zich te zullen nederleggen by de scheidsrechterlijke uit spraak van den minister van binnenland- schc zaken. Merkwaardig is het, dat bij deze staking niet de minste onordelykheid is voorgeval len. De stakers oefenden zelf politietoezicht uit en bewaakten met groote zorg de remises, ten einde te verhoeden, dat kwaadwilligen misschien de eigendommen van de maatschappij zouden vernielen. Tweede Kamer. Wy hebben nog melding te maken van een bijzonder geval, dat afgespeeld is by de behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer. Bij die begrooting waren gelden aange vraagd voor twee proefkanonnon, bij Krupp te bestellen, naar hot systeem van den Nederl.-Indischen kapitein Gooszen en die als model zouden dienen voor een eventu- eele verwapening der Indische berg-artillerie. Tegen deze „methode" van werken der militaire afdeeling van het Koloniale departement rezen van verschillende zyden bezwaren. In de eerste plaats zij hier de heer v. Karnebeek genoemd. Deze afge vaardigde meende, dat de minister niet met dit voorstel by de Kamer had moeten komen, zoolang het Krupp rapport niet was gepubliceerd en behandeld. Door de Kamer gelden te laton voteeren voor twee proofkanonnen „systeem Gooszen" die bij Krupp gemaakt zullen worden, werd dus bij voorbaat uitgemaakt, dat de verwapeuing der Indische bcrgartillerie weder by dien kanonnenfabrilcant zou plaats hebben, zonder dat er concurrontio aiet andere kauonuenleveranciers had plaats gehad. Dit nu achtte do heer v. Karnebeek en met hem de heeren Colyn eu Thomson, niet in 'e lands belang Maar er waa meer. In de Mem. van Antw. had de minister gezegd, dat de Fransche firma Schneider wèl door kapitein Gooszen bezocht was, om daar het nieuwsto op het gebied van borggeschut te bestudceren, maar dat die firma naar zijn oordeel n.l. dat van den heer Gooszen achter stond by de firma Krupp. Uit een brief der firma Schneider over deze aangelegenheid, door den heer Thomson voorgelezen, bleek dat deze voorstelling der zaken onjuist was. De heer Gooszen had niets by zijn bezoek aan de firma Schneider gezien, om de zeer eenvoudige redou, dat de heer Gooszen daar als concurrent was gekomen. Bij de Fransche firma is n.l. ook een bergkanon in de maak naar hot model van een Nederlandschen officier, kapitein De Boer. Wat het departemeut van Koloniën dus eigenlyk van de Fransche firma verlangde was, dat zy aan haar cor.ourrent Gooszen Krupp zou laten zien, wat nog «en geheim was. Natuurlijk kon daar niets van inkomen. Het departement had dus in de officiëcle stukken aan de Kamer een verhaal opge hangen, dat van a tot e een onjuiste voor stelling der zaken gaf Ook was er ver zuimd mede te deeleo, dat de firma Schneider aan het Nederlandsche gouver nement aangeboden had op hare kosten twee proefkanonnen systeem De Boer naar Indië uit te zenden, teneinde daar in concurrentie met de kanonnen Krupp- Gooszen beproefd te worden. Na een hopeloos verwarde verdediging van den minister begreep deze echter, dat er iets gedaan moest worden om de ont stemming in de Kamer over dit optredeq

De Eemlander | 1910 | | pagina 1