weerbericht. Uit de Pers INGEZONDEN. Thermometerstand Schoolnieuws. KUNST EN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, '20 November 1910. Hoogste barometersta id 770.3 tii.M. te Coruna, langste 753.7 te Skagen. Verwachting tot den avond van '21 No vember 1910. Meest matige winden uit Westelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog buiig. Temperatuur: Dezelfde, 's nachts kouder. (Barometerstand te AMERSFOOPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 36 F. 29 F. 43 te kalmeeren. Op do zeer pertinente vraag van den heer Van Karnebeek of Z.Ex. bereid was alsnog do firma Schneider uit te noodigen haar proefkanonnen voor een concurrentieproef uit te zenden, antwoordde de heer de Waal Malefijt bevestigend. De firma Schneider zou met haar berg- kanon systeem-do Boer tegenover de firma Krupp met haar bergkanon-Gooszeu ge steld worden. Door deze toezegging werd de vrede tusschen de Kamer en den minister gesloten. Dc post werd nu z. h. st. goedgekeurd. Toch vond de heer Cobijn het noodig en daarvoor verdient hij een woord van hulde eens onomwonden te vorklaren, dat do oorzaak dezer onverkwikkelijke debatten te zoeken was in een gebrek aan vertrouwen, door de Kamer gesteld in het beleid bij de militaire afdeeling van Koloniën. Wat wij daarvan te zien hebben ge kregen is aan ook eenvoudig een schandaal. Wanneer een particulier zijn patroon op een wijze misleidde als de heer Cromer, do chef der militaire afdeeling bij Koloniën, her den minister en de Kamer bij deze zaak heeft gedaan, was hij zeker op staanden voet ontslagen. Eerstens laat hij den minister een aantal tastbare leugens onderteekenen naar aanleiding der missie Gooszen den strooman, die het monopolie Krupp moet dekken en ten tweede onthoudt hij zijn chef en de Kamer ge gevens, die voor een juiste beoordeling der zaak allernoodigst zijn. Het zal werkelijk interessant zijn na te gaan, hoelang dc minister van Koloniëo dezen afdeelingschef, die zich in elk opzicht onbetrouwbaar heeft getoond, in zijn positie zal handhaven. Wel verzachtte de heer Colijn, die zichtbaar hoogst ontstemd was, toen hij zijn beschuldiging uitsprak aan het adres van den heer Cremer, de aan tijging door by interruptie gedurende de verdediging van den minister te zeggen, dat hjj bij „geruchte" van 's mans onbe- t.ouwbaarheid had vernomen, maar dat was slechts een vorm van zich uit te drukken. Nat. Ver. vrouwenarbeid. Bij de herstemming voor twee vacaturen in het bestuur de Nationale VereenigiDg voor Vrouwenarbeid werden gekozen de danres A J. Heidema en C. H. de Jong, rcsp. met 177 en 182 stemmen, terwijl do da mes Mart. G. Kramers en Van Lanschot Hubrecht resp. 38 en 104 stemmen ver kregen. Vekvoeh van gevangenen. De directeur-generaal der S. S. heeft bepaald, da' het vervoer van gevangenen met hun geleiders zooveel mogelijk moet plaats vinden in afzonderlijke rijtuigafdee- lingen derrie klasse, terwijl het in en uit stappen, indien zulks zonder nadeel van den regelmatigen treinenloop uitvoerbaar is, moet geschieden vóór of na het in- en uitstappen der overige reizigers. Tubbrculose-bbstrijding. Het Bestuur van de Nederlandsche Cen traio Yereeuiging tot bestrijding der tuber culose zal zich, evenals in 1910, ook in 1911 weer belasten niet de organisatie van den verkoop eener weldadigheidsbloem, ten bate van de tuberculosebestrijding in Ne derland. Daar de proef in 1910 genomen, met een zoo uitstekend succes is bokroond (de netto opbrengst heeft toen meer dan f 47.000 bedragen), zal de regeling voor 1911 op veel grootcr schaal worden getroffen. Het Bestuur der Ceutrale Vereeniging zal er nu naar streven, den verkoop zoo algemeen mogelijk door het geheele land te doen plaats hebben. Hiertoe zal worden gebruik gemaakt van de tusschenkomst der besturen van alle bij de Centrale Vereeniging aangesloten plaaaiselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose en daarmee gelijkgestelde afdeelingen van het Groene en Witte Kruis. Op plaatsen waar zulke vereenigingen niet bestaan, of waar de bo9taaode aangesloten plaatselijke tuberculose-vereonigingen do bloem in 1911 niet wenschen te verkoopen, maar ook alleen op zulke plaatsen, zyllen andere vereenigingen en comités die z;ch tijdig voor den verkoop aanmelden, hiertoe kunnen worden toegelaten. In geen enkele gemeente zal de bloem echter door meer dan één vereeniging of comité verkrjjgbaar worden gesteld. Iu de December-aflevering van hot tijdschrift „Tuberculose" zal worden bekend gemaakt, tot welken datum aanvragen van comités, die zich voor dit doel willen organiseoren in behandeling kunnen worden genomen. Voorloopig wordt bericht, dat net wen- 8chelijk is, reeds spoedig werk van de zaak te maken en zich zoo mogelijk reeds in deze maand of in de eerste helft van December met een schriftelijk verzoek om als comité te worden erkend te wenden tot dr. Van Gorkom. secretaris van le Centrale Vereeniging, Statenlaau 72 te 's Gravenhage. Wanneer uit óén gemeente zich meer dau óén comité mocht aanmelden, zal het Dagelijk6ch Bosluur dor Centralo Vereeni ging beslissen, aan welk comité de bloemen zullen worden verschaft. Alle comité's moeten zich verbinden, hot bloempje niet in het openbaar vóór de officieel vast te stellen dagen te verkoopen en verder 18 pCt. van de netto opbrengBt te storten in een fonds, dat door het Dagelijksclr Bestuur der Centrale Veceenigin» zal worden be heerd. Van deze 18 pCt. zal 5/6 gedeelte onder dc bij do centraio Vereening aan gesloten sanatoria en hospitia worden ver deeld, terwijl 1/6 godeelte aan de kas van de Centrale Vereeaiging zelve ten goede zal komen. Over de overige 82 pCt. houden de plaatselijke vereenigingen en comité's het volle beschikkiDgsrecht mits het gold uitsluitend worde aangewend in het belang van de tuberculosebestrijding in welken vorm ook. Verdere bijzonderheden zullen tjjdig worden bekend gemaakt. Reeds nu kan worden gemeld, dat de bloem in 1911 niet op één dag, zooals in 1910, zal worden verkocht maar op drie op elkaar volgende dagen, nl. Zaterdag 29 April. Zondag 30 April en Maandag 1 Mei. Elke plaats is vrij oin één of twee dezer dagen of alle drie voor den verkoop te bestemmen. De verkoopprijs in het open baar is weer 10 cent per bloempje. kanten alhier in een schrijven aan den Minister is betoogd, dat de kerkeraad der Hervormde gemeen e Helder gaarne meer zou doen aan rln behartiging dergeeste- lijko belangen van de Marine, doch dat de financieele toestand, welken men zich beijverde te verbeteren, meerder arbeid niet toeliet. Nadat een daukbetuiging voor dit schrijven was binnengekomen, hebben toen beide predikanten, nu uaar aan leiding van de besprekingen Marine- begrooting 1909, nogmaals een schrijven gericht aan den Minister, waarin ander maal hetzelfde werd betoogd en werd gevraagd of financieele steun aan de Kerkvoogdij mogelijk was, omdat het en door den Minister en door den Kerkeraad beoogde doel kon worden bereikt. Ten slotte is in Februari 1910 door den Kerkeraad eeu subsidie gevraagd voor meerdere behartiging der geestelijke belangen, waarop de minister heeft ge antwoord, dat het verlcenen van subsidie aan Kerkbesturen niet tot de taak van zijn Departement behoort. Had de Mi nister werkelijk de geestelijke belangen willen behartigen, dan had Z. Exc zich dus mot den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in nader contact kunnen stellen zeer goed wetend, uit de gevoerde correspondentie, dat men van die zijde althans gaarne alles tot medewerking zou willen doen. Toch heeft de Minister dat contact mot dat voor behartiging der geestelijke belangen het meest in aanmerking komend collego niet gezocht noch waar het werd aangeboden voort gezet. En waarom niet Ook de Nat Chr. Off.-Ver. had zich toch aanvankelijk op 't standpunt geplaatst, dat een dergelijke taak als de behartiging van de geestelijke belangen der Marine aan de officieele kerkgenootschappen behoort te worden opgedragen. En nu do Kerkeraad van Helder zich aanbiedt, wil de Min. in eens niet meer van dergelijke corporaties hooren maar alleen subsidie verleenon aan purticuliere vereenigingen. Nogmaals: waarom Omdat de Kerkeraad van Helder vrijzinnig is Hier ligt de knoop. Ware de Min. ingegaan op de bereid verklaring van genoemd college, er zou geen slachtoffer gevallen en geen onrust in marine-kringen verwekt zijn. Maar de viijziunighcid van Holder's Kerkeraad werkte bij de Nat. Chr. Off-vereeniging en den Minister, door genoouide ortho doxe vereenigi ig beinvlocd, als de roode lap op den stier, en het kerkgenootschap, eerst als noodzakelijke voorwaarde gesteld, moest vervangen worden door een particuliere vereeniging. Welnu, die is onmiddellijk hier ter plaatse opgericht, onder den naam van „Geestelijke By- stand", is Koninklijk goedgek. urd en heoft zich, op grond van 's Ministers toezegging in do Eerste Kamer, tot Z.Ex om subsidie gewend, maar ook die heeft evenals de Kerk niets gekregen. En weder: waarom? Omdat ook deze ver eeniging vrijzinnig is. Het blad inaakt hieruit de gcvulgtrekking, dat niet de geestelijke verzorging der vloot, maar de behartiging van de belangen der orthodoxie hier de hoofdzaak was. Het ontslag-Va -j den Bosch. f Het uitvoerig antwoord, dat Minister Wentholt op de vraag van den heer De Meester heeft gegeven, geeft het „Dagbl. van den Helder" aanleiding tot de onder stelling, dat de Minister met het ontslag van vice admiraal Van den Bosch verlegen zit en zich wil dekken achter een groot vertoon van woorden. In zijn antwoord beweert de Minister, dat „geen enkel" kerkgenootschap zich met de geestelijke verzorging der vloot heeft „willen" bemoeien. Daar omtrent schrijft hot blad Uitdrukkelijk wenschen wij te consta- teeren, dat lang voor do aanstelling van den vlootpredikant, door een der predi De vrienden van den overledene hebben het denkbeeld opgeworpen, het sterfhuis van den groolen schrijver aan te koopen, ten einde er een nationaal heiligdom van te maken Dinsdagmorgen vroeg zal het stoffelijk overschot van Tolstoï naar het station Sas8jeka worden overgebracht en denzelfden dag te Jasnaja Poljana ter aarde worden besteld. Het werd aan particulieren en ook aan fotografen vergund, opnamen van het lijk te maken. Het in de sterfkamer verzamelde publiek zong doodenliederen. Tolstoi's betrekkingen ontvingen reeds talrijke telegrammen van deelneming van vereenigingen en afzonderlijke personen. Gister werken op Tolstoi's baar drie kransen gelegd. Het lyk is gebalsemd. Te Moskou waren verschillende theaters gesloten. De vereeniging voor vrouwen emancipatie aldaar besloot zich tot alle Europeesche vereenigingen te wenden om een internationaal comité to stichten om Tolstoi's nagedachtenis te eeren. Nederl. Lyceum. Door directeuren van het Nederlandsch Lyceum zijn benoemd: tot conrector, leer- aar in de klassieke talen dr. G. E. W. Van Hille, conrector aan het gymnasium to Zwolle; tot leeraren dr. D. Cohen, van Deventer en P C. Gunning, van Amster dam. Leo Tolstoï f. De wijsgeer Tolstoï iB thans werkelijk overleden. Zondag morgen om zes uur is hij ontslapen te Astapowo. Naar het Peterburgsche Telegraafagent- schap verneemt, is Tolsteï gestorven zonder zich met de kerk verzoend te hebben. Scboolkinderen brachten een bezoek aan de sterfkamer, die met deoDeboompjes is versierd. Uit de omliggende dorpen komen tal van boeren aan, ter pelgrimstocht naai de' baar. Ook de gouverneur is aangekomen. Tolstoï uitte, naar beweerd wordt, den wensch, om to Jasnaja Poljana te worden begraven op don heuvel waar h(j in zjjn kinderjaren placht te spelen. Amersfoort, 21 Nov. 1910. Geachte Redactie. Mag ik U een plaatsje verzoeken voor het volgende? Bij voorbaat mjj dank voor Uw bereidwilligheid. Te 's Gravenhago, is, in een openbare vergadering oen Bouwmeester-co mité gevormd, dat zich tot taak stelt onzen grooten tooneelspeler Louis B o u w m e o s t e r, bij gelegenheid van zijn 50 jarig jubileum, op zoodanige wijze te huldigen dat dit een nationale betooging wordt. Het is m.i. geheel overbodig, hier nog eens in herinnering te brengen de zeer groote verdiensten, die Bouwmeester als dramaturg immer heeft getoond te bezitten. Zoowel hier als in het Buitenland en in Indië wordt toch zijn naam overal met eero genoemd. De moeilijkheden, indertijd tusschen hem en den Raad van Beheer der Kon. Ver eeniging, zijn overbekend; met groot leedwezen beeft het kunstminnend publiek het destijds moeten aanzien, dat een van onze mee9t schitterende tooneeUpelers gedwongen werd de hem toekomende plaats te verlaten om daarna gedurende eenigo jaren een zwervend kunstenaarsleven te moeten leiden. Gelukkig is nu, dank zjj het loyale optreden van Mr. v. Lochem, de verzoening gekomen en zal Bouwmeester zqn jubileum mogeu vieren in de omgeving waar h(j tehuis behoortl Maar hoe lang nog zal de thans 6~> jarige in staat blijven, door zijn Kunst voor zijn gozin te zorgen? Is het niet een aangename taak voor hen, die belang stellen in onze nationale tooneelspeelkunst, een steentje aan te dragen, om Bouwmeester een onbezorgde toekomst te verzekeren? Dit nu is het doel van het Comité, waarin zitting hebben de heeren Albert Vogel, als voorzitter, A. G. Fransen van de Putte, als penningmeester, en H. van Loon als secretaris. Op hun verzoek, heb ik me bereid ver klaard zitting te nemen in het Uitvoe rend Comité. In verband hiermede roep ik allen op, die one streven willen steunen, mij hier van te willen doen blijken door mij een bijdrage te zenden of wel te teekenen op de door den Burgemeester goedgekeurde iuteekenlijst, welke ik voorloopig in de Sociëteit Amicitia, waar Bouwmeester zoo herhaaldelijk met succes optrad, neerlegde. Hoe meer personen van hun belang stelling doen blijkeu, hoe aangenamer het ons zijn zal. Alle bijdragen z\jn welkom, kleine en groote. Ten slotte zy hier nog medegedeeld, dat tal van invloedrijke per sonen op verschillend gebied reeds hun instemming hebben betoond en krachtige medewerking hebbeu toegezegd. Onder de velen noem ik slechts do dames: Mevrou wen Lucy d'Autretsch, Top van Rhijn-Naeff, EliasVan den Bergh, Therèse van Duyl- Scbwartze en Nord Thomson en de heeren Prof. Kalff, Marcellus Eruans, Prof. mr. van Hamel, Frans Mijnsson, Jan Feith, M. J Brusse, Dr. Kiewiet de Jonge, Ge neraal van Zijll de Jong, Ed. Douwes Dekker, Lod. van Deyssel, van Korlaar, Mr, J. Kappeyne van de Copello, Willem Royaards, C. H. Bossevain, Prof. Dr. Te

De Eemlander | 1910 | | pagina 2