DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, No, 277. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 a f 25 per gezin. DE MLANDER. Hoofdredacteur K. <4. RIJKIDDi, Bureau: KI.KIYK Hi tU 6. Telef. Intere. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco pur post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement bolangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buiten landsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Groot Britannik. Frankrijk De raad vau de F.anschc gemeente Tulle heeft het volgende middel tegen de afneming der bevolking ingevoerd Op de begrooting voor 1911 komt voor een post: pretuiën voor talrijke gezinnen van stedelijke ambtenaren. Wie twee kinderen heeft [krijgt 10 pCt. van zijn salaris_ erbij voor drie kindereu ontvangt men 15 pCt; voor vier kinderen 20 pCt., enz. Een maximum wordt niet genoemd. Hoe meer kinderen hoe beter 1 De regel geldt alleen voor menschen die minder verdienen dan 1500 franca. Het hof van assizen te Rouaan heeft vonnis geveld ovpr 7 bootwerkers zoogenaamde vossenjagers uit Havre, die gedurende een stakiug in September een ploegbaas hobben doodgeslagen, omdat hjj doorwerkte. Durand is ter dood veroor deeld verder zijn tweo beschuldigden tot dwangarbeid veroordeeld. Do overigen zijn vrijgesproken. De jury heeft een verzoek om gratie voor Durand onderteckend. Spanje. Te Huelva hebben Woensdag een groot aantal vrouwen zich naar de haven begeven, om te beletten dat daar het werk hervat werd. De vrouwen schijnen haar doel ook te hebben bereikt. De bladen zjjn Woensdag niet verschenen. Bankinstellingen, winkels en café's zijn gesloten. De burgerwacht voelt zich niet in staat de orde te bewaren. Daarom zijn uit Seville, met een extra-trein troepen ge zonden. Ook te Barcelona is weer eens een nieuwe staking uitgebroken, waarbij thans 10.000 werklieden zijn betiokken. De toestand wordt nog verergerd door dien ook onder de studenten oenige gisting valt te constateeren. De gouverneur heeft, naar gemeld wordt strenge maatregelen genomen om de „vrij heid van arbeid" te verzekeren Te SaragoBsa heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen Earlisten en Repu blikeinen. De tegenstanders waren zeer verbitterd op elkaar en gingen elkander met hamers, spaken en messen te lijf Een aantnl personen werden gewond en op de hulpstations verbonden. De politie nam zes personen in hechtenis. Te Noya (in Corunna) wierpen 3000 boeren met steenen naar de bureaux en de bewoning van den accijns-pachterde gendarmes moesten herhaaldelijk vuur ge ven. 9 personen werdeu gewond, velen gekneusd. Wat de onrustigheid onder de bevolking nog vermeerdert, is, dat er gisteren te Villagaria Yigo en Corunna aardbevingen zijn voorgekomen. Belgik. Do „Etoile Beige" zegt, dat de genezing der Koningin een quaestie van langen, zeer langen duur zal zijn. Hare Majesteit zal een streng regiem moeten volgen en de strengste voorschriften, voorzichtigheid te betrachteu, zullen haar opgelegd worden. Bovendien zal de Koningiu een langen tijd in het Zuiden moeten gaan doorbrengen, om haar geschokte gezondheid te herstellen. Gistormorgen verscheuen een en twintig Donderdagavond gearresteerde suffragettes voor den politierechter in Bowstreet. Dc eerste werd beschuldigd steenen te hebben geworpen door de. vensters van het ministerie van binucnlandsche zaken. Zij verklaarde aan den rechter dit te hebben gedaan bij wijze van protest tegen de regeering. De rechter merkte op: gij, vrouwon, zijt her haaldelijk met groote toegevendheid be handeld. Ik veroordeel u tot twee maanden gevangenisstraf. Een jonge vrouw van twee-en-twintig jaar verklaarde, dat ze ruiten had inge worpen in het ministerie van binnculandsche zaken, omdat zij bij haar moeder wilde blijven, die gisteren tot twee weken ge vangenisstraf was vcroordoeld. Do rechter veroordeelde haar tot een maand gevan genisstraf. Andere beschuldigden kregen gelijksoortige straffen, alleen in twee of drie govallen werden do beklaagden tot boete, subsidiair gevangenisstraf veroordeeld Een kwartier na het vortrek van Minister Asquith naar Huil, waar de liberale partjj- conferentie wordt gehouden, sloog een suffragette een venster van zijn woning met een stok in. Zij werd gearresteerd. Toestand te Schipluiden De toestand te Schipluiden wordt steeds zonderlinger. Seder do jongste Raadsver gadering zit de gemeente nu zonder Raad. Nadat eerst reeds drie van de zeven leden bedankt hadden, hebben thans weer twee het bijltje er bij neergelegd, zoodat er nu nog maar twee over zijn. Besluiten kunnen dus niet genomen worden. Tot overmaat van ramp heeft de nieuw benoemde veldwachter ziju functie niet aangenomen, in verband met de door den Raad te zjjnen opzichte genomen besluiten. Zoo zit de gemeente nog zonder veldwach ter ook. Wol heeft de burgemeerster dr leden, die bedankt hebben, opmerkzaam gemaakt op art. 18 2e lid der Gemeentewet, het welk zegt, dat leden, die bedankt hebben, lid van den Raad blijven, totdat de geloofs brieven dor nieuwgokozen leden zijn nagezien; maar de leden zoo liet een Raadslid zich uit zullen de vergaderin gen niet bezoeken, zoodat dan toch geen besluiten genomen kunneu worden. Op deze wijze poogt men thans den burgemeester te dwingen heen te gaan. Volks-Sanatoria. Zondag 18 December a. s. zal te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering gehouden worden van de „Vereenigiug tot oprichting en exploitatie van Volkseanato- ria voor bestrijders in Nederland" ten einde machtiging te kunnen verleenen om de 4 pCr. leening, groot f 60,000 waartoe het hoohlbestuur op de vergadering van 1 Mei 1910 werd gemachtigd te verhoo gen tot f 75,000, wijl gebleken is dat de som voor bouw en inrichting van het pa- viljoeu enz. te laag geraamd was. De kiesrechtactie der Liberale Unie. In de vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Unie, op Zondag 20 November te 's Gravenhage gehouden, is besloten een krachtige actie voor alge meen kiesrecht aan te vangen. Die actie zal ijgeluid worden met eene betooging voor het algemeen kiesrecht in Januari 191 1, te 's Gravenhage te houden. Daarbjj zullen als sprekers -optreden de heeren: prof. mr. G. A. van Hamel mr. P. Rink, A. Roodhuyzen en mr. H. Smeenge. De bijeenkomst, die openbaar zal ziju, zal gepresideerd worden door mr. H Goeman Borgesius. Op deze bijeenkomst, waarvan uur en plaats nader bekend zullen gemaakt worden zullen de aangesloten kiesvereenigingen worden nitgenoodigd zich door hare afge- vaardigdigdeu te laten vertegenwoordigen. De actie zelve zal bestaan in: lo. het uitzcodeu van sprekers in den lande om voor algemeen kiesrecht propa ganda te maken; 2o, het uitgevon van vlugschriftjos, waarin de urgentie van algemeen kiesrecht zal worden uiteengezet. Onzf. Politieke Partijen. Gisterenavond vervolgde mr. Werker voor Bond en Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht ziju cursus over „Onze Politieke P r tijen''. Spr. herinnerde aan zijn uiteenzetting van het vrijheidsbeginsel en van de toepas sing die het heeft gevona n in de jaren na '48. Het was een periode van staats onthouding. De S'aat bemoeide zich alleen met defensie en justitie, maar al spoedig deed zich de vraag op of de Staat niet wat meer kou doen en toen is men ge komen tot een transactie, eeD tusschenstel- sel, dat de overheid het part'culier initiatief zou mogen prikkelen en steuneu Omstreeks 1870 werd he' stelsel gehuldigd, dat men staatssteun mocht vcrleeneu aan zaken, die men nuttig vond. Thorbecke heeft de eerste afwijking van het vrijheidssysteem zelve aangewakkerd door het openbaar onderwijs aan te pakken, maar ook door subsidiever lening. In deu vrijheidsstaat deed zich ook het verschijnsel voor vau de uitbreiding van den meest ongebreidelden rykdom, tegenover verarming. Dit heeft aanleiding geheven tot critiek, en die critiek is inge geven door het sociaFisme. De economische gedachte, die aan het socialisme ten grond slag ligt is afkomstig van Karl Marx die in „Das Kapital" een beschouwing heeft geleverd over de economie, waarbij hg tot de conclussio kwam, dat de economie zooals die door de liberalen werd gehuldigd moest leiden lot grooten rijkdom aan do eene zijde tegenover armoede aan de andero zijde De industrieolen werden rijk van wat aan den arbeid to weinig aan loon werd betaald Dat te weinig betaalde noemde Mai x de meerwaarde. Deze theorio, aange vuld mot de yzeron loonwet van Lassallo sloeg zeer in. Marx predikte het evangelie dor ontovredenheid en riep het proletariaat op zich te vereonigen om do productie middelen te brengen in handen vau den Staat Om dat te verwezenlijken moest men de staatsmachine aanwenden en trachten zooveel mogelijk kiezers te winnou. Vandaar dat men behalve socialist ook democraat was, daar men den volksinvloed wenschte uit te breiden in den meest uit- gcbreiden zin. Deze leer leidde tot stichting der soc. deui. partij. Spr. omwikkelt do be ginselen waarop deze partij steunt nl 1. de meerwaarde-theorie, 2. de leer van deu klas senstrijd, 3 de crisistheorie, 4. het historisch materialisme. Daarna wijst hij op den strijd, die is ontbrand tusschen marxisten, die star aan do leer van Marx vasthoudeu on revisionisten, die rekenen met de om standigheden. In ons land gat dat verschil aanleiding tot stichting der S. D. P naast de S. D. A. P. De mokercritiek dor soc. dem. is niet zonder invloed gebleven op de burgerlgkc partijen. Ze heeft geleid tot de vraag of l ot dogmatisch liberalismo niet herziening behoefde. En dit heeft als vanzelf aan leiding gegeven tot een nieuwe richting, die zonder prijsgeving van het vrijheids beginsel toch don Staat meer wil laten doen dan defensie en justitie behartigen. De leer der moderne staatsinmenging ontstond, welke Spr. een volgend maal zal behandelen. Morgenmiddag speelt Quick II op Birk- hoven tegen C. F. C. uit Culembarg. Quick I gaat naar Apeldoorn naar Robur et Yelocitas. Als ze daar eene wonnen 1 t Vijfde gaat Zondag naar Zwolle om P. E. C. te bekampen, terwijl II. V- C. uitkomt tegen A. V. C. te Apeldoorn. H. V. C gaat geheel compleet en zal naar alle waarschijnlijkheid het tol oen gelyk spel brengen. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Uien lette op de echte nootzoete Innvesunak van ons „melhbrood" en „OCzondlioldbrood"' welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood nlei Is beschadigd door spoorwegvervoer enz-, alsmede waardoor zijn korsten niet taai, doch croqnant ziju. Vraag een dividend'ooekje aan de Afdeeling ^Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1