<Êr5!M§ DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 278.MAANDAG 27 NOVEMBER 191Q. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DEEEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. RIJKEK8. Bureau: KLflINil 6. Telef. latere. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. tBjj id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuncu-eu Baltenlaudseh Adrert.-bureau D, Y. ALTA, WarmoesBtr. 76-78 Amsterdam De bedevoeringen van Keizer Wilhelm. In don Rijksdag was Zaterdag de inter pellatie der sociaal democraten over dc laatste redevoeringen des Keizers aan de orde. De sociaal-democratische afgevaardigde Ledebour zei „Wij verlangen wettelyke maatregelen om er voor te waken dat do Keizer zyn persoonlijke opvattingen om trent zyn staatsrechterlijke positie in toe passing brengt door eigenmachtig ingrepen in de politiek des lands. Duitschland's eer en veiligheid zouden daardoor in gevaar worden gebracht. Ook Prins Biilow noemde zulk een optreden des Keizers een ongeluk. „Als de Keizer slechts in oorlogstoerus tingen het middel ziet om den vrede te verzekeren, dan ib hij in strijd met de pogingen zijner eigen regeering, die, te zamen met andere regeeringen, te 's Gra- venhage heeft getracht een vrede tot stand te brengen, die gegrond is op gemeenschap pelijk overleg en wederzijdsch goed be grijpen. Een socialistische inrichting der maatschappij is slechts mogelijk in repu- blikeinscho vormei:. Ook Dui scbland volgt den weg van vooruitgang. Wij zullen den stryd tot het laatst toe volk. uden, ook al was do wereld vol duivels". De Rijkskanselier wees er op, dat Lcde- boer zich naraeus zijn partij duidelijk voor het ropublikanisino had uitgespreken. Dat gebeurde nooit zoo helder in 't openbaar. De vooropstelling is, dat de Keizer in strijd heeft gehandeld met de verklaringen, die hij November 1908 door den Rijkskan selier Von Bülow in den Rijksdag liet afleggen; deze vooropstelling is valsch. De Koningsberger redevoering van den Keizer houdt geen absolutistische met de consti tutie onvereenigbare meeniugen in, maar wel een sterke nadruklegging op het monarchistische princiep, dat een grondslag vormt van het Pruisische staatsrecht. Daar aan wa6 verbonden de uitdrukking van diep religieusc overtuigingen. De Pruisische Koningen ontvingen het koningschap niet van het volk, maar door bijna voorbeelde loozen arbeid. De Hohenzollern-heei sellers werdeo daarbij ondersteund door de vol harding en de degelijkheid van de bevol king, Zoo ontstonden het Pruisische volk en de Pruisische staat op grondslag van deze ontwikkeling. De Pruisische constitutie kent het begrip volkssouvereiniteit niet. De persoonlijke onverantwoordelijkheid van den Kouing en de zelfstandigheid en oorspronkelijkheid van het monarchale recht zijn de grond gedachten van ons staatsrecht. Gebruikte de Koning in do oud-Prui6ischo kroningsstad de traditioneel geheiligde formule: by Gods genade, en beriep hij zich in tegenstelling met de meeningen van den dag op zijn geweten als den richtsnoer zijner handelingen, dan geschiedt dit in het bewustzijn van aen geheelen omvang zijner rechten en plichten (Instemming rechts). In deze opvatting over de positie van den Keizer en Koning bevind ik mij op constitutioneelen grondslag en ik zal dezen verdedigen, getrouw blijvende aan de op mij rustende verantwoordelijkheid, die ik alleen door myn ambt en mijn politieke overtuiging laat bepalen. (Levendige bijval) Sprekers van het Centrum, nationaaj liberalen, rijkspartij en conservatieven, kouden in de rede geen belijdenis voor het absolutisme nog schennis van de grond wet ontdekkon. De spreker van de vooruitstrevende volks party' achtte de rede feitelyk in strijd met de constitutie. Practisch resultaat leverde het debat niet op, jten minste in den Rijksdag niet. Frankrijk Eenige afgevaardigden van de Kamer- groep tot vordediging van de belangen der spoorwegbeambten hobben bij den minister president de wedor aanstelling verdedigd van het bij de laatste spoorwegstaking ont slagen personeel. Briand antwoord le, dat van een alge- meene wederaanstelling, die met een amnestie gelijk stond, geeu sprake kon zijn. Toch zou de regeering bij de spoorweg maatschappijen van voorspraak dienen, om te bereiken, dat de weder-aanstelling der ontslagenen mot de grootst mogelijke incnscheljjkheid en zachtheid onderzocht zou worden. Maar di ze tusschenkoinst werd der regeering in elk geval zeer moeilijk gemaakt door de nog bijna dage lijks voorkomende sabotage, terwijl boveu- dien enkele beambten zeer slecht van wil bleken te zjju. Groot Britannie. Wederom is do kans verkeken op een spoedige bijlegging van het geschil in do mijnbouwdistricten van Zuid-Wales. Vrijdag j.l. werd n 1. to Cardiff een vergadering gehouden van vertegenwoor digers van den mijnwerkersboud en het stakingscomité van de Aberdare eu de Rhomlda Vallei, waar de leiders van den Boud de stakers trachten over te halen den weg der verzoening in te slaan; hunne raadgevingen weiden echter in den wiod geslagen. Er bestaat nu groot gevaar, dat de staking zich zal uitbreiden over het gcheele mijugebied. DuitSCHLand. Volgens de Deutsche Tageszeituug, zal de Pruisische regeoring in de bres spnngeu voor die geestelijken, speciaal de bij het onderwijs werkzame, die mochten weigeren den anti modernisten-eed af te leggen. Spanje. De Spaan8chc Senaat heeft een welsont- werp onder handen, dat de neutraliteit in het openbaar onderwys ten opzichte van godsdienstige zaken invoert. Gelijk te ver wachten vale, zijn de prelaten sterk tegen dii ontwerp gekant. De bisschop van Ma drid zeide, dal alle cultuurstatcn behalve Fraukrjjk het godsdienstig onderwijs hadden bybehouden en dat alle misdaad en onzedelijkheid die men in Frankrijk kon waarnemen, sinds de invoering van het godsdienstloos onderwijs hadden toegeno men. Dc Minister van Onderwijs verklaarde, dat de regeering noch sectarisch, noch jacobijnsch was eu slechts naar een liberale regeling streefde. De school behoorde neu traal te zijn in dien zin, dat er geen reli gieuse dwang op hot onderwys werd uit geoefend. Belqie. Te Bergen (Henegouwen) hebben, vol gens een bericht uit Brussel aan het „Berl. Tageblatt", de rechters het werk neder- gelegd. Zy zjjn n.l. ontstemd, omdat zy eiken dag zitting bebbeu en bovendien nu eens civiele zaken dan weder strafzaken te berechten krijgen. Door die overmaat van arbeid achion zy zich al te zeer bezwaard en daarom hadden zij den minister van Justitie verzocht een hulpkamer in te stellen. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd. Vrjjdag zou een zitting plaats hebben. Aan de rechterstafei zat alleen de piesi- dent, alle rechters echter hadden schrifte lijk medegedeeld, dat zij den arbeid niet zouden hervatton, voordat hun dienst beter geregeld is Rusland. In de Rijksdoema werd Zaterdag het voorstel der sociaal democraten en cadetten, het wetsontwerp betreffende de afschaffing van de doodstraf in de eerstvolgende ver gadering aan de orde te stellen, na een stormachtige beraadslaging met 161 stem men van het centrum eu de rechterzijde tegen 131 stemmen der oppositie verworpen Te Kif ff bad een ambtenaar bij de intendance, Lintsjeffski, zich van kant ge maakt waarop een onderzoek werd inge steld in het onder zyn beheer staande magazijn. By dit onderzoek bleek, dat Lintsjeffski onder bet uingazyn een grootc geheime bewaarplaats had aangelegd, waarin hij voor Yeracheideno honderdduizenden aan gestolen zaken verborgen had. Bij nader onderzoek stootte men toeval lig op een tweede deur, die door een kunstmatig aangebrachten drukknop te opeuen was en in een ruimte voerde, waarin vele duizendon paren soldatenlaarzen waren verborgen. IIet rapport dek psychiaters. De Tel. verneemt, dat het opschorten van het verschijnen der brochure van prof. Jelgersma, die een overdruk zou zijn van de psychiatrische eu neurologische bladen, is geschied op last van den Minister vau Justitie. De hoofdredacteur van dit wetenschap pelijk tijdschrift, dr. J. v. d. Kolk, te Oegstgeest, moet van het departement van Justitie bericht ontvangen bebben, dat de opname van het rapport in genoemde „Bla den" ongeoorloofd wordt geacht. Daardoor kan ook de brochure, die met oen voorwoord van prof. Jelgersma zou verschynen, voorloopig niet uitkomen. Weduwen- en weezenfonds voor mili tairen en gepens. militairen der land- en zeemacht. Wetsontwerpen zijn ingediend lo. tot wijzigiug en aanvulling van de begrooting der uitgaven van dit Fonds over 1910 eu tot regeling van de ontvangsten en uitga ven van het Foods voor 1911. De wyzigingsontwerpen betreffen voor namelijk de aanstelling van twee schrijvers op jaarloon, aangezien met de diensten van slechts één ambtenaar niot kan worden volstaan. Blijkens de Memorie van Toelichting tot de w. o. tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Fonds voor 1911 zyn de ontvangsten van dit jaar te zamen, a. fond» der landmacht op f 251.868, waar onder f 82.981 aan pensioenbijdragen en f 150.000 aan subsidie van het Rjjk: b. voor het foods der zeemacht op f 179.000. waaronder f 31.423 aan pen sioenbijdragen en f 85.000 aan subsidie van het Rijk. In het verslag van het fonds ovor het tydvak van 1 Juli 1909 tot eu met 1 Juli 1910 wordt opgemerkt dat op het oogon- blik het aantal deelgeiechtigden nog niet met volkomen nauwkeurigheid is te bepalen. Het kapitaal van het fonds der landmacht bedraagt thans f 262.000, dat van der zeemacht f 183.000. Apothkkksluiting Hilversum. To Hilversum wordt met 1 Januari Zondagsstuiting in de apotheken ingevoerd. Van de zes apotheken zullen 's Zondags vyf gesloteu wezen. Voorloopig, zoolang de wet niet gewijzigd is met dit voor behoud (leneinde niet met de letter van art. 3 der wet op de uitoefening dor artsenij- kunst in conflict te komen) dat de locali- teiteu, eventueel op verzoek, toegankelijk gesteld zullen worden. Er zal echter geen bevoegde hulp aanwezig zijn. En er wordt niets aangenomen, gereedgemaakt ol afge leverd. De zesde apotheek, die Btei ds voldoende aangeduid zal worden, is den geheelen Zondag open, ook voor handverkoop. Er zal echter niets aan huis bezorgd worden. Publiek on medici zullen nog voldoende voorboreid en voorgelicht weden Een apart soort Zondagsdienst-copieën zal bij iedere gereedgemaakte medicijn des Zon dags worden afgegeven. Het nieuwe beginsel-program der S. D. A. P. De commissie ter beoordeeling van het beginselprogramma der S. D. A. P. heeft haar rapport aan het Partijbestuur uitge bracht. Het Volk publiceert het in extenso. Wij ontleeticn er het slot van het ontwerp- program aan „Het proletariaat kan den tegenstand der kapitalistische klasse tegen de over brenging der bedrijfsmiddelen van particu lier en maatschappelijk bezit slechts breken dooi de veroveriug de politieke macht. Voor dit doel hebben zich over de geheele wereld de arbeiders, die tot bewustzijn van hnnne taak in den klassenstrijd zijn gekomen, georganiseerd. „De 8. D. A. P. in Nederland slelt zich ten doel, ook het Nederlandsche proletariaat te doen deelnemen aan dien internationalen strijd der arbeidersklasse. Zy streeft naar eenheid van dcD proletarischen klassenstrijd en ondersteunt zooveel mogelijk elke eco nomische of politieke beweging der arbeiders ter verkryging van betere levensvoorwaar den zoodanig, dat daardoor hun klasse- bewustzyn en hunne macht tegenover de bezittende klasse worden versterkt en de economische ontwikkeling wordt bespoe digd".

De Eemlander | 1910 | | pagina 1