Nol 282. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VRIJDAG 2 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG' HET TROJAANSGHE PaARD. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. R IJ KR N N. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maauden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rtireau: KLEINE Hifd 6. Telef. luiere. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Huiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnou-en Buiteulaudseh Advert.-barean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 7S Amsterdam [Gij zult niet eten op de bergen, geen wichelarij plegen, noch orakels spreken. Lev. XIX, 26.] Tot dusverre wa9 de psychiater in de strafrechtzaal een gevreesd individu. De kwade Pier, die het er op toegelegd had, den boel in de war te sturen. Wilde het O.M. den misdadiger onscha delijk maken, dan heette het in deftige medische taal waartegen de rechter als leek niet was opgewassen „de man is ontoerekenbaar". Wilde men "hein zoo iiiet in de gevan genis dan toch in het krankzinnigengesticht van zijb vrijheid berooven, dun klonk het in hetzelfde diepzinnige dialect: „voor het krankzinnigengesticht is hij evenmin ge schikt'. En als dau de rechter, in den bekenden toestand, waarin onze voorvaderen in den aanvang 7an den derden Engelschen ooi- log verkeerden, uitriep: „Maar moet ik hem dan in vrjjheid laten dan ant woordde de wijze, die de tijden verstond (Esther I, v. .3): „Gij moet hem in een gesticht plaatsen, dat er nog niet is". Dan stond de wandelaar stil en de pre sident en de rechters en het O. M. schud den hunne hoofden en lachten in stilte om het diepe inzicht van den geleerden man, die voor hen zijn licht in do raadzaal deed schijnen. Aan dat alles is nu plotseling een einde gekomen. De minachtende glimlach is in vereering omgeslagen en de gesmade psychiater is als een redder in den nood met gejuich door de in toga gehulde heeren binnenge haald. Er was behoefte aan licht. Niet aan een domper, welke de officier van justitie schroomvallig te voorschijn haalde, noch aan het nachtpitje, dat een aristocratisch rechtei'-commis8arisje triomfantelijk ontstak, noch aan de vetkaars, die de minister van justitie in een onzalig oogenblik op hun pad had doen schijnen, maar aan de glans van een carbidlantaarn, die een lichtbundel voor zich zou uitstorten. En vragende om dat licht, dat een ver rukking zou z\jn voor de oogen en eene verheldering van den geest, ontvingen zij meer dan dat, want er werd voor hen opgericht een vuurtoren, die een verblin dend licht om zich heen spreidde. De vreugde was algemeen, een enkele teleurgestelde advocaat en een paar neus wijze persmannen niet meegerekend. De ellendige Papendrechtsche zaak, die met een bloedneus van een boerensjouwer- man was begonnen, doch aangegroeid was tot een gezwel van comme ja, kan nn kalmpjes worden afgedaan en de opge zweepte hartstochten zooden zich te rusto leggen, zoodra de aschman dé oude kran ten, met al die opgeblazen artikelen in zijn kar had geladeo. Maar dan de psycholoog in de strafrechtzaal. De rechterlijke macht zal zich van het geleende licht niet meer knnncn ontdoen. Een wanneer het O. M. de lantaarn thuis laat, zal do advovaat haar te voor schijn brengen. Is dit een verbetering Tot dusverre vertrouwden onze rechters op hun eigen oogen, die geoefend weiden gan het zien in het halfduister. En daarna spraken zij recht op hun eigen verantwoordelijkheid. Zij veroordeelden tot zware straffen, 10, 15 jaar eenzame opsluiting. Het is gemakkelijk iemand vrij te spre ken ot te ontslaan van rechtsvervolging, doch eene veroordeeling kost ernstige overweg'mg en diep verantwoordelijk gevóel. Zij deden het uaar hun beste weten on waren dau tevreden als mannen, die hun heiligen plicht hsbben gedaan. Zullen nu huune schreden zekerder en vaster zijn bij hot lich: van den psycho loog? Zullen zij met dezelfde krachtige hand durven toegrijpen? Ja docli ouder één conditie dat het licht van onbetwistbaar goede kwali teit zjj on eene zékerheid geeft, welke bij het voortgaan niet doet weifelen. Is de psychiatrie zicli van deze zeker heid bewust? Durft zij vóórgaan met dio rustige kalmte, waarover een weten schap pelijk fnah beschikt, die op zijn terrein al de doolwegen en donkere hookeu kont? De advocaat generaal sprak telkens zijne verrassing uit. Welnu wij willen niet voor hciii onder doen en óók onze verassing uitspreken, over de zelfbewuste kracht, waarmede deze drie geleerden voor het forum zijn getreden. Zelf kunnen wij hierover niet oordeelon; doch van tweeën één: Of de psychiatrische wetouschap is tot een stadium gekomen, dat zij het onzien lijke doorgrondt. Welnu! laten wij dan dankbaar van hare hulp ook voor de recht spraak gebruik maken. Of het Trojaansche paard is binnen gehaald. V. D. De geestelijke orden in Spanje. Yolgens opgaven, die de Minister-presi dent Canalejas aan een verslaggever heeft medegedeeld, bedraagt het aantal klooster nederzettingen in Spanje 3550. Het aantal mannelijke en vrouwelijke personen, die tot de verschillende orden behooron, wordt op 60650 geschal. Dit aantal kan slechts op schatting berusten, aangezien in de kloosters geen ambtenaren van ile volks stelling mogen binnendringen. Het inkomen der congregaties wordt op 115 inillioeu gulden jaarlijks geschat en stjjgt jaarlijks met 10 pCt. Vergeleken met de statis tieken der middel.Europeesche inkomsten belastingen, is dit inkomen zeer hoog, aangezien het per hoofd niet minder is dan 1960 gulden. Hierbij moet men rekening houden met het feit, dat de Spaansche kloosters zeer dikwijls omvangrijke bedrijven uitoefenen met behulp van onbetaalde arbeidskrachten. Het komt er nu op aan om deze hooge inkomens der kloosters, die zich thans nog aan iedere belasting onttrekken, te treffen. Een eerste vereischte hiervoor is een nauw keurige vaststelling van het aantal der kloosterlingen en met het oog hierop steil de regeering voor hieromtrent ambtelijke registers aan te leggen. Ofschoon de quaestie niets met den godsdienst te maken heeft, doen de bisschoppen al hun invloed gelden om dit te verijdelen; slechts de bisschoppen van Madrid en Saragossa erkennen den eisch als gerechtvaardigd. De groote poli tieke partijen, de liberalen en de conser vatieven, zijn het in den grond eens over de noodzakelijkheid van een hervorming in de kerkelijke aangelegenheden. Fkankp.ijtc Ten gevolge van het verzet der FraiiBche bisschoppen heeft het Vaticaan thaos ook in Frankrijk toegegeven op bet stuk der Eerste Communie. De verordening die den tijd voor de Eerste Communie op het zevende jaar stelt, is opgeheven. De communie zal voortaan eerst plaats hebben op het tijdstip, waarop een com missie, bestaande uit de ouders, de onderwijzers, den biechtvaderen de pastoor liet oordeel des onderscheids by het kind aanwezig 'achten. Naar aanleiding van tie voorstellen en resoluties, welke in Mei van dit jaar op de te Pargs gehouden internationale conferentie tegen de - pornographie zijn ingediend, heeft de heer Girard eergisteren in den Senaat het wetso'nrwerp ingediend, waarin het vervaardigen, verspreiden en verkoopen van afbeeldingen en platen die de goede zeden aanranden, strafbaar wordt gesteld met gevangenisstraf van een maand tot twee jaar en met boete van 100 tot 5000 francs. Kapitein Meynier, de moordenaar van barones Olivier is thans eindelijk gevangen genomen. Hjj had zioh vervoegd aan het Ministerie van Marine om daar naar de verblijfplaats van een collega te vragen. Toen men Meynier naar zijn naam vroeg, gaf hg dien zonder aarzelen op, waarna hij onmiddellijk in heehtenis werd gesteld. Hij zag er uitgeput en verwaarloosd uit en in zjjn zakken werden pakjes met vergif gevonden. De door de Fransche regeering biDuen kort in te dienen wetsontworpen ter verzekering van den geregelden voort gang der openbare bedrijven vindon na tuurlijk in de pers een zeer verschillende heoordeeling. De Action verklaart, dat deze wetten de meuschclijkste, grootmoedigste en sociaalste zijn, die ooit door een republi keinsche regeering zijn uitgedacht. Door deze wetten zal het scheidsgerecht, de verzoening en de orde io den arbeidscodei worden ingevoerd. Dat de Humanité met de ontwerpen 'niet ingenomen zou zijn ligt voor de hand. Jaures heelt dan ook op den arbeid van zijn vroe'geren medestrijder en tegenwoor- digen aartsvijand heel wat aan te merken eo keurt vooral af, dat aan het parlement de rol van scheidsrechter toebedeeld zal worden, dat hij van mooning is, dat de Kaïner steeds het belang der maatschap pijen en nooit dat der arbeiders zal be- hanigen. En de conservatieve Gaulois is al even min tovreden: „Onder het vooiwendnel te verzekeren, dat het spoorwegbedrijf niet meer belemmerd wordt", zegt het blad, „zal aan de maatschappijen een regiement worden opgedrongen, dat hare macht be perkt en waardoor zij van de luimen of den wrok van een parlementaire meerder heid afhankelijk worden gemaakt". Rusland. Gravin Tolstoj ligt op het uiterste. Men verwacht elk oogenblik haar dood. Graaf Leo Tolstoj, de oudste zoou van den overledene, hoeft een verwoed stuk geschreven tegen Tsjertkof, Tolstojs ijve- rigsten leerling en metgezel „Tsjertkof's slechte invloed" aldus schryft Tolstoj junior „heeft mijnB vaders dood veroor zaakt, zijn lijden en do scheiding van de zijnen. Zonder Tsjertkof zou mijn vader rus tig tot het einde van zijn dagen op Jasnaja Poljana gebleven ?ou zijn onder de liefde rijke. verzorging van vrouw en kinderen". Men vergete niet bij het lezen dezer Uitbarsting, dat de jonge Graaf Tolstoj niet de minste sympathie koesterde voor zijns vaders denkbeelden; dat hij in do politiek een gematigdo reactionuair is en zelfs medewerkt aan het Nowojo Wrtmja. Er was nooit veel vriendschap tusschen Tsjort- kof en de familie Tolstoj. Tolstoj's testament is geopend. Hg ver maakt inderdaad al zijne werken aan zijn dochter Alexandra. Italië. By do behandeling van de begrootiug van buitenlandsche zaken lichtte de socialist Bissolati een motie toe, waarin de regeering wordt uitgenoodigd te trachten met Oosten rijk-llongarge tot overeenstemming te geraken over de byeenrocping van een internationale conferentie ter beperking der oorlogstoerustingen. Bissolati verklaarde van meeniug te zyu, dat een dergelijk voorstel tot een gunstig resultaat zou kunnen leideo èu omdat Oostenrijk gebukt gaat onder de drukkende militaire uitgaven èn omdat men daardoor de bijzondere redenen zou wegnemen, die een hinderpaal kunnen vormen voor een goede verstandhouding. Spreker wees op het groote belang voor den vrede van zulk een voorstel, gedaau door mogendheden, behoorende, tot het Drievoudig Verbond, en hg verzekerde, dat een evenlueele weigering van Oostenrijk niet als eeu daad van openlijke vijandschap beschouwd zou kunnen worden maar dat Italië dan toch in alle gevalle door het doen van het voorstel ten volle zijn plicht zou hebben betracht. (Byval.) Tweede Ka mee. Mini st er Heemskerk antwoordde bij do gister voortgezette algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting aan den heer De Visser, dat, hoewel hij het groot belang erkent van Zondagsrustregeling, er zaken van omvangrijker aard zijn, die in 'a lands belang eerst oplossing eisohen. Echter zal de minister de zaak niet laten rusten en voorlichting zoeken by de Zon- dagsrustvereeniging. De minister kwam nogmaals op tegen bij beschuldiging van don heer Borgesius dat de regeering partijdig zou haudelen de benoemingen en bij decoratieverleeniug door bijvoorbeeld zells het toekennen van een Oranje-Nassaumedaille wegens langdu- rigen dienst afhankelijk te stellen van iemands positief Christelijke beginselen, en keurde af, dat de heer Borgesius gisteravond 'weder op die Rotterdamsche medaille

De Eemlander | 1910 | | pagina 1