DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 284. MAANDAG 5 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG EEN VRIJWILLIGE BRANDWEER. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooi <1 redacteur R. BIJKES8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. ftnrean: KLEINE HtIO 6. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnoment belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en red, van bnitonhe, kanton Amersfoort in dit btad i., „uusloitencT gerechtigd het Atg. Binnen-en tinitentandsch Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoe»,,. 76- Nn het vaststaat, dat Amersfoort een eigen waterleiding zal krijgen, is reeds een paar malen in dit blad de opmerking gemaakt, dat nu een vrijwillige brandweer hier juist op baar plaats zou zijn. Wij onderschrijven dit oordeel volkomen. Wg weten echter ook, dat men ten Stad- huize om welke reden precies, mag de homel weten zeer tegen een dergelijke instelling is. Zoo zelfs, dat, tocu in de Raadsvergadering de quaestio van de reor ganisatie onzer Brandweer ter sprake kwam, de voorzitter, nog voor dat de hoer van Kalken er over gesproken had, de meening uitte, dat het toch wel niet de bedoeling zou zjjn, de vrij.villige weer in 't leven te roopen. En de heer Plomp snelde spoedig ter hulpe en decreteerde dat er, bij een eigen waterloiding geen plaats meer was voor een vrijwillige brandweer. We zouden de heeren, die zoo ijveren tegen dit instituut, eens een artikel in Haarlem 8 Dagblad ter lezing willen geven; misschien dat dit hen tot nadenken zou Btemmen. Als ze vooringeuomen zijn, baat het natuurlijk niet, maar dan mag het publiek toch wel eens weten, hoe nuttig de vrij willige brandweer in Haarlem werkt Het artikel is geschreven naar aanleiding van een ingezonden stuk, waarin do mee ning werd uitgesproken, dat voor Haarlem langzamerhand de tijd zou zijn aangebro ken, om een stoombrandspuit aan te schaf fen, met een beroepsbrandweer. Haarlem's, Dagblad zegt hierop: „Laat ons toch wijzer wezen en liever uit de nuchtere feiten en cijfers de overtuiging putten, dat Haarlem op dit oogenblik door haar vrijwillige brandweer uitstekend wordt bewaakt, zoodat een beroepsbrandweer met al haar aanhang eenvoudig geldverkwrêting wezen zou. Eerst een klein feit, dat evenwel zeer veel beteekent. In 1900 i6 namelijk voor de laatste maal de brandklok geluid. Wat dat beteekent? Eonvoudig dit, dat we sedert 1900 geen zeer ernstigen brand hebben gehad; de klok heeft toen het laatst geluid voor den brand bij de firma Fruijtier op de Heerenvest. Dit verdient toelichting. Wanneer op dit oogenblik bij de politie voor brand wordt gealarmeerd dan trekken ten allerspoedigste uit: de paardenslangenwagen, bijgenaamd Jetje, die vier slangen meevoert, de ladderwagen met twee elangen, spiiit 10 en 10 A, alles samen tien Blangen op do waterleiding. Is de brand in de nabijheid van een van de hulpbureaux van politie, dan komt er nog een slangenwagcntje te hulp. Meermalen is gebleken, hoe snel na het uitbreken van een brand de paardenslan genwagen op de plaats aanwezig kan zjjn, en de vlugheid van de bemanning van spuit 10 en 10 a [Dit zijn de jonge vrijwilligers. Red. Eernl.] is spreekwoordelijk geworden. Bovendien kan veel vlugger dan vroeger water worden gegeven: alles wat er te doen valt, is de slangen uit te loopen, zoodat ze niet in kronkels liggen, die aan te schroeven on sssttt, in een ondeelbaar oogenblik suizen de waterstralen omhoog. Alleen wanneer deze in het vuur dikke waterstra len uitwerpende slaDgenfamilie niet voldoen de zou wezen, om den brand te blusschen of te beperken, dan wordt de brandklok geluid, dat wil zeggen: dan worden de ove rige brandspuiten opgeroepen. Welnu, dat is sedert 1900 niet gebeurd, omdat het niet noodig was." Een stoomspuit acht het blad geheel ounoodig, omdat de waterleiding voor den noodigeu druk zorgt, die met een kracht van drie eu een half a driekwart atmosfeer het water in de vlammen drijft. Alleen voor zeer hooge gebouwen, als de kerken, zou een stoomspuit van nut kunnen zijn. „Hier zou", schrijft Haarlem's Dagblad, waarschijnlijk een stoomspuit goede diensten kunnen bewijzen, door met baar geweldigen druk een dergelijk hoog gebouw als 't ware onder water te zetten, maar daarvoor is een speciale buis iurichtiug noodig, die zeer kostbaar zou zijn, terwijl de stoomspuit zelf jaren lang werkloos zou kunDen blijven. Wijselijk bepaalt men zich daarom tot het zoovee! mogelijk verkleinen van de mogelijkheid van brand, vaardigt een verbod van rooken uit, omringt het be klimmen van den toren met allerlei waar borgen en houdt vooral scherpe controle op de mcnschen, door wier schuld de meeste kerken en torens in vlammen zijn opgegaan, de loodgieters. Ook daarvoor heeft de afschaffing van een atoomspuit dus geen zin En de beroepsbrandweer is overbodig, zoo lang er onder de ingezetenen worden gevonden, die hun medeburgers den gewichtigen dienst willen bewijzen, het brandblnsschen te besturon. Uit do wij ziging in den stafj die pas plaats heeft gehad, mogen wij met waardeering hebben opgemerkt, dat er zoodanige menschen van goeden wille nog te vinden zijn. Dat alles mag men hier in Amersfoort ook wel eens overwegen, alvorens te besluiten tot het aanschaffen van een dure motorspuit, die daarentegen dikwijls zal haperen juist op een critiek moment en alvorens bij voorbaat de onschatbare hulp van vrijwilligers af te wijzen Want wij zijn er van overtuigd, dat, al heeft men ze hier ook niet naar waar ie weten te schatten, er toch nog onder ouze inge zetenen worden gevonden, die hun mede burgers den gewichtigen dienst willen bewijzen, branden te helpen blusschen. Daarenboven zal een vrijwillige brand weer oneindig goedkoopor uitkomen voor de gemeente. Dit laatste moet natuurlijk bijzaak zijn, maar hoeveel een brand, waar men niet tijdig bjj is, aan de gemeente kan kosten, zal ieder duidelijk worden, als hij de rekening inziet van den brand, in de Kampstraat. hun mliitairen dienst den ouderofficier Feith iu diens woning overvallen, hem met koud water begoten en zoodanig geranseld, dat hij ernstige kwetsuren opliep. Do twee woestelingen weiden door den krijgsraad tot de buitengewoon zachte straf (het waren Borussen) van acht dagen gevan- nenis veroordeeld. Reeds dit vonni9 gaf aanleiding tot scherpe critiek en tot verge lijking met de ongehoord zware straffen, die voortdurend worden uitgesproken over arme recruten, die zich aan de oubedui dendsto insubordinatie schuldig makcu. En thans heeft de Keizer nog de onbegrijpe lijke tactloosheid gehad dit vonnis nog meer te verzachten. Het Berliner Tagoblatt schrgft naar aanleidiug van dit ergerlijk feit: „De vraag dringt zich op wat er gebeurd zou zijn als eens twee onderofficieren, genaamd vou Quistorp en von Finkcnstcin door een burgelijk onderdaan met een nachtelijk bezoek vereerd, met stokken bewerkt en zelfs verwond waren geworden. Het recht van gratie der kroon is een mooi diug, maar het komt wel wat al te in het oog vallend den zoogenaamd „edels en" ten goede; voor de zoogenaamd minder edelen valt er weinig van te bespeui.en. Om hot ronduit te zeggen: de begena diging der twee Borussen is een mi.-greep, zoo erg als maar mogelijk is. Zij zal niet nalaten de algemeen heerschendc opvatting te bevestigen en te versterken, dat in Pruisen voor een aantal hoogadelijke families zoo ongeveer alles geoorloofd is en dat de zware straffen slechts bestaan voor het gemeene volk van burgera en arbeiders". Frankrijk. Een besluit van de consistoriale congre gatie gelast aan alle geestelijken binuen vier maanden elke functie in R.-Katholieke banken of financiëele instellingen door hun vervuld neer te leggen en verbied hun voor de toekomst dusdanige ambten zonder speciale vergunning der Curie te aanvaarden. Wel mogen de gecstelijkeu voortgaan do oprichting van dergelijke instituten aan te moedigen en te ondersteunen. Hetgeen dus hier op neerkomt, dat de geestelijken voor stroomannen moeten zorgen, die als de zaken fout gaan, de verantwoording dragen en de straf krijgen. Alweer de Duitsche Keizer. Een Keizerlijke daad, die waarschijnlijk wel een buitengewoon en pijnlijk opzien zal baren, is de begeuadiging van twee Bonnsche Borussen, die tot acht dagen gevangenis veroordeeld waren, welke straf thans door den Keizer in vestingarrest werd veranderd. De twee studenten von Quistorp en von Finkenstein hadden tijdens Rusland. De „Joodsche Wachter" schrijft: Weer droevige berichten! De ouderwijswet is in voorbereiding; wordt zij aangenomen, dan zullen 800 joodsche scholen, bezocht door 60.000 kinderen, gesloten worden. Verscheidene joden zjjn ook uit bun dorpen verbannen. De politie in Kisjineff heeft joden verhinderd buiten de stad te gaan, om goed te koopen en op de markt te verkoopen en daardoor zijn vijfhonderd families broodeloos goworden. Door dit alles is de emigratie naar Amerika en Turkije ontzaglijk toegenomen; maar de politio geeft niet dan met moeite passen en zoo moeten de emigrauteu zich wel toevertrouwen aan gcwetenlooze agenten. Do bond van ware Russen treedt hoe langer hoe brutaler op: deze week drongen leden daarvan een joodsche school binnen en vielen den onderwijzer en de leerlingen aan. Alle vcreenigingslevcii wordt verhinderd. Der pas opgerichte vereeniging voor He- breeuwsche cultuur wordt de kop ingedrukt. En ook de Zionisten worden, in weerwil van alle beloften, sterker dan ooit vervolgd. Eeo aantal deelnemers aan een vergadering in Polen werden door de politie overvallen en gevangen genomen. Bij tallooze Zionis ten in verschillende plaatsen werden huis zoekingen gedaan. En een telegram meldt dat door de Doema-commissie mot 11 tegen 10 stemmen het regeeringsvoorstel is aangenomen, om de joodsche rechten ten aanzien van het zelfbestuur van Russisch Polon tc beperken alsof hot nog niet genoeg ware! Belqie. Van de bekendo Beiaard-rots bjj Dinant, die reeds sedert vele jaren dreigend overhing, heeft Donderdagmorgen een stuk van 200 centenaars gewicht (10.000 kilo gram) losgelaten on is met donderend ge weld naar beneden gekomen. Daarbij werden verscheidene huizen aan deu voet van do rots sterk beschadigd en is een bewoner van één dier woningen, een oud man, zwaar gewond gewordeo. De Beiaard rots ligt 20 minuten stroom afwaarts van Dinant eu is in deu zomer het doel veler bezoekers van het romantische Maasdal. Volgens de sage heeft hier het heldenpaard Beiaard met de vier Heems kinderen op de vlucht voor Karei den Grooteu deu sprong over de Maas gewaagd, en de afdrukken der hoefijzers zouden nog tegenwoordig op de rots te zien zjjn. De horiuuering aan de vier Heemskinderen is ook nog op andere plaatsen der Ardenuen levendig gehouden en knoopt zich vooral aan hot bestaan der drie kasteden van Montfort, Auiblève en Aigrtmonc, van welke de beide eei ste ruïnes zijn, alleen het laatste behouden is gebleven en het tegen woordig eigendom is van de graven d'Oul- tremont. Tegen de 40 miilioen. Uit den Haagscheu Brief in de Arnh. Ct.: „Er wordt hier verblijdend teeken van belangstelling eene commissie ge vormd, die trachten wil, alie tegenstanders van het veertig millioenen-voorstel om zich heen te verzamelen, ten einde verder ge meenschappelijk den strijd daartegen voort te zetten." SrKELSOCIETEITEN Het Hbld. klaagt, dat de „gok-industrie" te Amsterdam weer bloeit en vestigt er de aaudacht op, dat dezo speelholen eigen lijk onder politiebescherming staan. Waut het systeem van politie-posten voor dezo sociëteiten, zonder cenig optreden togen inrichtingen of bezoekers, leidt er toe, dat de laat8ten zich veilig, althans beveiligd gevoelen en met grooter vrijmoedigheid er bezoeken afleggen. Aldus hoort men er tegeuwoordig over sprqken en dit mag zeker als bedenkelijk resultaat van het politic-optreden wel worden gesignaleerd. JezuïetenH. B. S. Ge Ginneken, hij Breda, zullen de paten Jezuïeten een bijzondere R.-K. hoogere burgerschool oprichten. Een huis is reeds voor dit doel aangekocht. (N. R. Ct.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1