DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 286. WOENSDAG 7 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. REQUIEM VAN 8GAMBATI. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur R. O. Bid KESS. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per poat id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: kleine H a UJ 6. Telet. latere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten laudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b. 7b Amsterdam Frankrijk. Wederom zijn in Frankrijk groote manoeuvres gehouden; dit keer echter niet, als in September, met legerkorpsen doch met boeren en burgers, n.l. inten dance oefeningen. Elk jaar wordt, in eenig gedeelte van het land een mobi lisatie gehouden van alles en allen, met de voeding van het veld- en vesting- leger in verband staande. In elk kanton is een burger-commis saris aangesteld, belast met de verza meling en betaling van alle voorradige voedingsmiddelen. Elk departement beeft zijn comité, onder voorzitterschap van den prefect, bijgestaan door een verplegingsofficier; het comité zorgi voot de goede werking van het samen gestelde raderwerk, dat bij mobilisatie in werking wordt gesteld om de op een plaats samengetrokken troepen te kun nen voeden met hetgeen het overige Frankrijk opbrengt. Dit jaar heeft de gewone mobilisatie oefening plaats gehad in de departe menten Gers, Tarn-et Garonne, en Lot- et-Garonne, waar gedurende eenige dagen het koren, graan, hooi, strooi enz. bijeen gebracht is, in magazijn opge legd, uitgezocht, en, in verband met een onderstelling, verzonden. De landbouwers verleenden gewillig hun medewerking aan deze oefening, hoewel zij hierdoor van den dagelijk- schen arbeid op akker en erf werden afgehouden. Duitschland. De Vorwiirts roept de sociaal-demo craten in het district Libiau-Wehlau op om bij de herstemming op 9 Dec. man voor man op den vrijzinnigen candidaat te stemmen, teneinde het district den conservatief te ontrukken. „Wij weten", zegt het blad, „dat de vrijzinnige partij onze bittere vijand is, dat de burgerij bij de verandering der kapitalistische maatschappij on verzoen lijk tegenover ons staat. Maar de poli tiek van het Pruisische jonkerdom bezwaart de arbeidersklasse zoo en be dreigt de ontwikkeling van het Duitscke volk met zulke gevaren, dat het hier politieke plicht is, om den gevaarlijk sten vijand te verzwakken*. Zooal8 men weet, zal de afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst den 13de December (volksavond 12 December) in „Amicitia met medewerking van de Arnhemsche orkestvereeniging en onder directie van den heer Petri boven genoemd werk ten gehoore brengen. De muziek-redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft over dit werk bet volgende: „Tot het belangrijkste wat Sgambati ge schreven heeft, wordt algemeen het bij den dood van Koning Humbert I gecom poneerde Requiem gerekend, het werk, dat thans door een onzer Toonkunst-afdeelingen (Amersfoort) in studie genomen is, een goed voorbeeld voot de anderen. Laat ons zeggen dat het geen in alle opzichten geslaagd meesterwerk geworden De studenten aan de universiteit Innsbruck hebben staking afgekondigd, omdat het academiegebouw zóó bouw vallig is, dat b.v. in de aula maar een zeer beperkt aantal personen tegelijk aanwezig kan zijn en de regeering geen maatregelen neemt om in dezen nood te voorzien. De rector, prof. Kalinka, is het met de studenten eens en heeft alle colleges laten ophouden. De staking zal niet ophouden, voordat de regeering beloofd heeft zich te beteren. Rusland. Bekend is de anecdote van de Pufem- kinscho dorpen in de Kriui, toen Cutliaritia II het pas veioverde gebied bezocht. Potciu- kin bad daar toon, met wat theatercoulissen, bloeiende dorpen met lachende villa's laten maken, om de ruïnen van de verbrande en verwoeste dorpen te bedekkon, en zoo der keizerin wat voor te goochelen. Zoo ging het toen; eu zoo gaat hei nog. Stolypin, de Russische minister president en Knwoschein, de minister van landbouw, hebben een reis naar Siberië gemaakt, en zij hebben daarover een rapport geschreven van 170 pagina's druks, dat aan de leden der Doema is toegezonden. Maar het blijkt alras, dat de mooiheden in dat rapport beschreven, niet bestaan; en dat de autoriteiten overal het recept van Potemkin hebben gevolgd, oui de mi nisters een anderen kijk te geven op de toestanden, dan de werkelijkheid biedt. Siberië was in feestgewaad gehuld. De stations waren opnieuw geschilderd en ge wit, de straten, waar de ministers doorre den, wareu opnieuw bestraat. Overal was het netjes, ordelijk, geregeld voor het uiterlijk. Maar achter de coulissen In Tomsk wilde Stolypin de gevangenis bezoeken. De minister kreeg echter de ge vangenc-n, in de vuile cellen opgesloten, niet te zien. Wel werden hem de werk plaatsen vertoond, waar nooit gewerkt wordt; doch om hem in het idee te brengen, dat er flink en goed gewerkt werd, weiden wagens vol meubels uit allerlei magazijnen aangevoerd en schilderachtig opgesteld, terwijl bij het bezoek de directeur telkens wist te vertellen, dat de gevangenen dit of dat zoo goed hadden gedaan Ook de „tuin" van de gevangenis, ge woonlijk oen onoogeljjk, vuil plekje modder, was voor dit bezoek door drie wagenladin gen boomen en bloemen uit den HortU6 botanicus m een vriendelijk tuintje ver anderd. En Stolypin moet zich zeer ver is. Gemis van eenheid doet zich nier on daar in den stijl gevoelen. Men hoort soms den gansch naar Duitschcn trant werkenden kunstenaar, die de beteekenis van den tekst zoo scherp en zuiver mogelijk weer te geven tracht, dan weer den minder zorgvuldig schrijvenden Italiaan, die slechts muziek geven wil en zich om het overige niet sterk bekommert. Ook vallen passages aan te wijzen die men bij den gewijden tekst wel voornamer wenschen zou Zoo klinkt ons de Sequenz op het „et lux perpetua" met de heole toon-stijging (des, es, f. g.), nogal goedkoop in de ooren. Sgambati vertoont overeenkomst met Verdi; een vergelijking met diens prachtige Mauzoni Requiem ligt voor de hand. Zijn vindiDg is niet zoo rijk, hem valt zooveel niet in; om bet kort te zeggen: het muzikale genie van Verdi is hem niet ge geven. Doch beide zijn interessant, eigen aardig. Sgambati wint het zelfs in diepte, heugd hebben getoond over den arbeid en de ontspanning der gevangenen. Den vol genden dag waren echter arbeid en ont spanning verdwenen. B(j het bezoek aan het technologisch irn stitunt te Tomsk waren de gebouwon ge sloten, en geou der studenten mocht in de nabijheid vau het instituut verschijnen. Aan de stations werden slechts goedge- kleede menschen, tegen hooge entrée, toe gelaten. Nu wilde het toeval, dat in Omsk aan het station eon grooie groep immi granten gekomen waren mei smeekschriften. Deze liedon werden eenvoudig in de derde klasse-wachtkamer opgesloten, totdat de ministerieel,e trein weder vertrokken was. Zoo werd overal alles gedaan om de mi nisters een goed beeld te gevou van den toestand. Kreta. Op Kreta heorscht niot de zoozeer gowenschte rust. Christelijke en Mohame- daanschp volksvertegenwoordigers staan met elkaar op gespannen voet, hetgeen kalmen en welberaden lieden aanleiding is tot ernstige ongerustheid Verder is de verhouding tusschcn regeeriogspartij en oppositie er niet beter op geworden Veniselos heeft nu vanuit Athene de Christelijke partijen vermaand zich rustig te houden en vooral alle conflicten met Krerenzischc afgevaardigden te vermijden. China. Meer eu meer komt het voor, dat rijke Chineezen zich den staart laten afknippeo. In de laatste dagen hebben twaalfduizend Chineezen zich bereid verklaard deze overbodige ouderwetsche dracht te laten verwijderen. De anti-staart-bODd heeft veel munt geslagen uit het geval van een stoker, die met zijn Blaart in de raderen eener machine verward raakte en verpletterd werd. Dezer dagen hebben zes rijke, bejaarde Chineezen (te zamen waren zij 494 jaar) in bet openbaar den staart laten afknippen op een groot feest, terwijl de muzikanten mopjes uit de Mikado ten beste gaven. Militaire muziekkorpsen. Men schrijft aan de N. Ct. Naar aanleiding van de onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie, bedoe- boheerscht de vormen nog vaster, zuiverder en ook in zijn werk boeien breed-uitge- spannen van banalitoit vrijgebleven melo dieën. Kerkmuziek f Hun, die slechts Bach en Handel kennen, zal deze voor den lijkdienst geschreven kerkmuziek misschien te oorstreelend naar den zin zijn, doch het zou toch van eng hartigheid getuigen, wilde men deze Doo- denmis met Duitschen maatstaf meten. Is Berlioz' Requiem geen merkwaardig stuk kunst al voldoet het geenszins aau de eischen die wij aan dergelgk werk 6tellen Sgambati, hoe Duitsch gevormd ook, is Italiaan gebleven, doch een Italiaan die tot Mascagni staat als Wagner tot Flotow. Alle deelen van dit Requiem zijn spon taan gevonden en ofschoon de vorm van de Latjjnsche Doodcnmis bewaard gebleven is, gevoelt men toch in ieder deel een sterk subjectieven trek; en het karakteristieke daarvan is de neiging naar het lyrische. lende vervorming dor muziekkorpsen bij het wapen der infantorie in fanfarekorpsen, z\jn door het legerbestuur van die korpsen opgaven gevraagd omtrent do namen der leden, het door hen bespeeldo instrument, hun leeftjjd, den datum van inilionsttreding, wanneer recht wordt vorkregen op pensioen, enz. Verwacht wordt, dat oen geheele ver vorming nog wel een 10-tal jaron op zich zal doen wachten, tenzij er toe wordt overgaan de overcomplote leden der mu ziekkorpsen op wachtgeld te stellen. Verekn. voor vrouwenkiesrecht. Als leden van het hoofdbestuur der Vereeuiging voor Vrouwenkiesrecht zijn herkozen mevr F. Van Balen—Klaar, vice presidente, 's Gravenhage; mevr. J. Van BuuienHuys, le secretaresse, Amsterdam eu mevr, J. Cliffordt Kocq van Breugel, Breda. Als nieuwe leden van het hoofdbe stuur werden gekozen mcj. J. Van Lanschot Hubrecht, Amsterdam; mevr. C. Mulder v. d. Graaf de Bruyn, Utrecht, en jonkvr. S. Wichers, Huis ter Heido. Weduwen en weezen van Gemeente ambtenaren. Bij den Raad van Zwolle is ingekomen een voorstel van B. en W tot vaststelling der pensiounneering van weduwen en wcezen van gemeente ambtenaren. Tweede Kamer. 't Heeft gisteren gestormd in de Tweede Kamer, weer naur aanleiding van de zaak Kuyperv. Heeckeren. Als mokerslagen kwamen thans beschuldigingen op het hoofd van den Standaard-schrijver neer, doch doze die vermoedelijk de bui had zien groeien, was stilletjes aan het schrijven van drie starren gegaan en ontbrak in de Kamer. De minister van Buitenlandsche Zaken had eerst den heer Patijn geantwoord, dut in de rapporten van den heer v. Heecke ren slechts de indrukken waren weerge geven, welke die gezant ontving van hetgeen er in 1904 en 1905 om hem heen gebeurde. Daarna antwoordde hij den heer de Beaufort, die over de desorganisatie van ons buitenlandsch beleid in 19011905 had gesproken. Door dat vast te knoopen aan de zaakv. Heeckeren, overdreef hij echter, zei de minister; één zwaluw maakt de lente niet. Maar de Minister wil wel zeggen dat, Zelfs in het Die' Irae, de verschrikkingen van het jongste gericht, heerscht, uiin of meer weeke stemming, al ontbreken karak teristieke contrast en niet. Overigens lijkt dit Dies Irae ons het minst waardevolle deel van het werk; de schildering der verschrik kingen met de chromatische tertsen en stijgende sextolen-figuren is wat uiterlijk, grijpt niet aan, brengt geen nieuwe klan ken noch kleuren. Opvallend is de homo phone schrijfwijze, die zelfs, in de koorgo- deeiteu volgehouden wordt; slechts een paar keer moet de homophonie voor kunstige volstemmigheid plaats maken. Sgambati heeft sober gewerkt: geen twee of drie orkesten, geen in drie of vier groepen verdeeld koor heeft men voor dit opus noodig; orkest in gewone bezetting, vierstemming koar waarvan de stemmen slechte bij ui zondering verdeeld worden en barytonsolo, is al wat de componist verlangt. Eenvoudiger kan het al niet.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1