Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS^ ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEü. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, S December. 1910. Hoogste barometerstand 761.6 ui.M. te Ilorta, laagste 724.1 te Valencia. Verwachting tot den avond van 9 De cember 1910. Toenemende tot krachtige Z.O. lijke tot Z.W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand le AMERSFOOPT wet, die aan menschen met gemoedsbe zwaren de vrijheid geeft besmettingshaar den voor pokken te kweeken tu de school. En deze bescheiden lijkende stap dreigt gevolgd te worden door verder strekkende maatregelen; minister Heemskerk houdt er van niet principieel maar trapsgewijze zulke zaken tot stand te brengen. Dan staat, louter om gemoedsbezwaren, de zyde- linge vaccinedwang te worden opgeheven. Een ander gevaar is: het afleggen vau verklaringeu, die niet geheel overeenkom stig de waarheid zyu De Zutpn. Ct. las in de „Standaard" een verslag van een ledenvergadering eener anti rev. kiesver- eeniging, waar een med dr. (Broekhuizen) opmerkte, „dat er met dit wetsontwerp gelegenheid te over zal komen om aan de vaccinatie te ontsnappen, daar er altyd wel een paar doktoren te vinden zullen zjjn, die bereid zijn een dergelijke verkla ring af te gc-veu, Het kind hoeft maar een beetje bleek te zien of wat mager te zijn en.... het bewijs is spoedig iugcvuld." De Zutph. Ct. ziet hierin een bedekte aanmaning om met behulp van gedienstig heden der praktijk te sluipen door de mazen van de wet. onder bystand van plichtvergeten dokters. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 45 Gemeente-ambtenaren. Ter vevauging van den heer D. Kooiman, wegens diens benoeming tot burgemeester van Wormer, is tot bestuurslid der afdeeling Utrecht van den „Ned. Bond van Gemeente- Ainbtcnarcn" bij enkele candidaatstelling gekozen jhr. mr. W. B. Sandbcrg, burge meester van Abcoude. Tweede Kamek. De bcgrooting van Buitenlandsche Zaken werd, zonder dat de heer Kuyper op de door den heer Patijn geuite beschuldiging is ingegaan, zonder stemming aangenomen, In de gisteravond gehouden zitting werd behandeld de begrooting van Waterstaat. Als gewoonljjk kwamon daarbij weer verschillende Kamerleden de belangen van hun district bepleiten. De heer Smeenge sprak over verbete- jing van het Meppelerdiep en de Drentsche wegen, de heer Fruytier over beteren waterafvoer ter zyde van het kanaal van Terneuzen, de heer Duymaer van Twist idem over den waterafvoer in Overysel, de heer Ilugenholtz over toekenning van subsidie aan het Havelter waterschap, de heer Van Vlymen over de verstopping van een duiker in de Zuid-Willemsvaart, de heer Jannink over de Overyselsche water toestanden en de heer Pollema over den afsluitdijk in de Zuiderzee en den water afvoer in Friesland en Groningon. Over de Zuiderzee-droogmaking voerden ook andere heeren het woord. De minister antwoordde zooveel mogelyk aan de wenschen der heeren tegemoet te zullen komen. Van het groote plan tot drooglegging der Zuiderzee komt voor eerst nog niets. De dubbeltjes ontbreken. Van de drooglegging van het Wieringer- nicer zullen we nader nog wel wat hooron. De minister zeide nog in antwoord op vragen van de heeren Passtoors en Iiclsi'.ingen, voor de waterstaats-werklieden en kanaal-beambten wat te zullen doen, Vaccine-wetgeving. Het regeeringsvoorst«l tot wyziging der wet op de besmettelijke ziekten, ingediend met het oog op de vaccine, acht de Zut- pliensche Ct. niet vrij van gevaar. •De Roomsch-Katholieken meent het blad zullen weinig zin hebben in een De zaak-Wintershoven. Naar aanleiding van het bericht, over genomen uit het „Bat. Nbld heeft de Hilversumsche correspondent van het Ilbld. zich gewend tot de in dat bericht genoemde schoonzuster van don heer Wintershoven, mevrouw Hardey, die sinds eenige jaieu te Hilversum verblijf houdt. Deze noemde al dadelyk het geheele bericht onjuist. Om le beginnen is de heer Wintershoven niet in 1900, doch in 1909 naar Indië geweest en is ook in Juni van datzelfde jaar weer teruggekeerd. Van een afhandig maken van 100 aatideelen in de suikerfabriek Wonolangan (niet Woneaseh) is geen woord waar. Mevrouw Hardey woont in Hilversum van 1909, dus, zoo vroeg ze, hoe kon iemand haar in 1909 in Indiè iet6 afhandig makeu Die 100 aandeelen Wonolangan waron in 1908 door de schoonmoeder van mevrouw Hardey, óók mevrouw Hardey (men hoeft in het bericht schoonmoeder en schoondochter met elkandqr verward) medegegeven aan eene dochter, toen deze naar Europa vertrok. Bedoelde aandeden moesten overhandigd worden aan haar schoondochter, de in Hilversum wonende mevrouw Hardey, voor haar drie kinderen cl aan den toenzienden voogd, den heer Wintershoven. Deze ovcr- U8ndiging heeft nooit plaats gehad. Toen nu do heer Wintershoven in Indië vertoefde om op te komen voor de belan gen van de kinderen, werd hem daar gezegd die 100 aandeelen terug te geven. Dit kon hij natuurlijk niet doe», daar hij noch de moeder der kinderen ze ooit in hun bezit hadden gehad. Op telegrafische aanmaning van de zijde des heeren Win tershoven werden de aandeelen toen gede poneerd ten kantore van mr. Nauta te Utrecht, alwaar zij nog berusten. Wat betreft de 10 aandeelen in de suikerfabriek Wonoaseh(niel Wonolangan), welke de heer Wintershoven uit het effec tentrommeltje genomen zou hebben, deelde mevrouw Hardey mede, dat dit evenzeer onjuist is. Volgens haar heeft de heer Wintershoveu die van de in Indië wonende oude mevrouw Hardey cadeau gekregen als dank voor zijne bemoeiingen ten gunste van haar drie kleinkinderen Hardey. Ook bet innen op eigen naam van bet dividend daarvan heeft nooit plaats gehad. Toen hy gesommeerd werd ook die 10 aandeelen terug te geven en hij het „eenB gegeven blijft gegeven" huldigde en voet bij stuk bleef houden, werd dc justitie ook daarmede in kennis gesteld. Hij gaf ze toen terug, doch onder voorbehoud Die 10 aandeelen berusten dan nu ook by de justitie. De f 8000, die hij van de oude mevrouw Hardey heeft „losgekregen", waren noodig voor verschillende vereffe ningen, doch zyn ook aan de Justitie teruggezonden. Verder woidt gezegd, dat hij medewerkte onder opgave van een valsche qualiteit aan de statutenwijziging van dc N. V. Suikerfabriek Wonoaseh. Dit wordt even eens ontkend. De 10 hem geschonken aandeelen gaven hem het recht als com missaris op te treden; de vergadering had een volkomen correct verloop Met het in het bericht genoemde proces in Den Haag heeft de lieer Wintershoven niets te maken. De aldaar wonende zwager van mevr. Hardey, dezelfde, die de 100 aan deelen Wonolangan ouder zijn berusting had, heeft do eenige millioenen waard zynde suikerfabriek Wonoaseh verkocht, zonder toestemming van de andere familie leden aandeelhouders, en volgens mevrouw Hardey voor 71/, ton, dat is dus verbeneden de waarde. De oude movrouw Hardey weigerde daarop de fabriek over te geven, waarna een eisch tot schadevergoeding ingesteld werd tegen genoemden zwager. Ten slotte deelde mevrouw Hardey mede, dat <ie heer Wintershoven niets dan lof verdiende. Hij had voor hare drie kinderen een kapitaal gered en was uitsluitend naar Indië gegaan om dc belangen van hare kinderen over wien hij toeziende voogd was, te dienen. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten werd toegekend f 100 aan den avondteekencursus voor ambachts lieden te Amersfoort, terwijl het subsidie aan de Auiersfoort6che ambachtschool werd gebracht van f 3000 op f 3250. In afwijking van het advies van Gede puteerde Statuten, is ten behoeve van de, het volgend jaar by Amersfoort vanwege het Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde in de provincie Utrecht te houden groote Landbouwtentoonstelling f 1000 sub sidie verleend. Afwijzend werd beschikt op een adres van het bestuur der Amersfoortsche Indu strie- en Huishoudschool om verhooging van do toegekende subsidie. Hcdennaraiddag werden de nieuwe lantaarns op de Langestraat ontstoken en hoewel het nog niet volkomen donker was bleek het een verbazende verbetering bij de oude verlichting. De booglampen versprei den over de geheele straat een fraai licht en bij het ontsteken der wiukellampeu zal ongetwijfeld de Langestraat thans in schit terend licht prijken. Bij het le reg. huzaren alhier wor den van Mei tot October gedetacheerd de le luits. D. A \V Van der Moer, artillerie, en G. J. C. Zimmerman, infanterie, beiden leerlingen der Ilooge Krijgsschool. Hedenmorgen 11,17 passeerde aan het 6tation alhier H. M. de Koningin met Prinses Juliana die zich te 10.36 van t Loo naar Den Haag begaf. Onder groote belangstelling werd te Amersfoort de eerste jaarvergadering gehouden van de Yereeniging Petrus Buys, een vereeniging van Oud-Katholieken, oud seminaristen. Na een kort woord van den voorzitter, den heer Jan L. Yan Os, en het uitbren gen van het jaarverslag van den secretaris, den G. A. Spit, werden de verscheidene agendapunten afgehandeld. Daartoe be hoorden o. a. het aannemen en installee- ren van Dieuwe leden, het benoemen van een paar eere-ledcn, verkiezing van het bestuur en het besluit tot kapitaalvorming, door het aaugaan van een geldlcening tot f 25.000 Aan de vergadering was een reünie verbonden, alwaar de O.-K. Zang .'ereeni- giüg „Mirjam" haar medewerking verleende en waar menig woord van waardeering en aanmoediging gesproken werd. Bij de ter Provinciale Griffie van Gelderland gehouden aanbesteding voor het uitvoeren van buitengewone bestratin gen' op den ryksweg HarderwijkKater- veer, behoorende tot de rijks groote wegen in de provincie Gelderland, (raming f2000) waren ingekomen 6 biljetten. T. \V. de Boute te Amersfoort was mot f 1999 hoogste inschrijver, terwijl II. Bartels te Zwolle met f 1699 laagste inschrijver was. Vliegen te Soesterbkrg. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het voornemen om in het voorjaar van 1911 op het vliegveld der firma Yerwey en Lugard te Soesterbcrg een internatio nale vliegmeeting te houden. AGENDA 11 Dec. Uitvoering Tooneeiver. van de Ver Volksweerbaarheid in de Kroou. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 14 en 15 Dec. Bioscope Voorstellingen in de Kroon. 15 Dec. Lezing van Dr. Beyerman voor den Ned. Protestantenbond. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. 22 Dec. Uitvoeriug Amicitia. 26 Dec. Uitvoering Tooneeiver. „Kunst na Arbeid' in de Kroon. Jan Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 17 Jan. Soiré Amicitia, De Elburgschezaak. De zaak betreffende de in arrest ge6tolden ontvan ger A. J. V. te Elburg ia nog steeds in onderzoek. Voor den rechter van instructie worden de getuigen gehoord; er schijnen zich al meer pn meer complioaties voor te doen. De spaarbank zit uog geregeld 'a avonds op hot gemeentehuis tot het contro leeren der boekjes. Die iulageu, welke twee handteekingen dragen en niet door V. verantwoord zijn en die door de spaar bank waarschijnlijk zullen worden gehono reerd, schijnen een totaal te beloopen van plui. f 16.0UÜ, terwijl die, welke alleen door V. zijn geteekend on ten eigen bate ge bruikt, over een bedrag van plm. f12.000 loopen. Daarbij komen de sommen, welke V. persoonlijk ontving en voor de personen zg. tegon 1 pCt. hooger uitzette, buiten de spaarbank on., tot een totaal van plm. f 32.000. Op verzoek van eenige schuldeischers is de boedel failliet verklaard met mr. Polak uit Zwolle als curator, By het nazien van den boedel moeten eenige zeer belangrijke documenten zijn gevonden, welke ten na- deele van den failliet pleiten, en die dan ook wel in het strafgeding zullen komen. Men zegt, dat Y. nauwkeurig aanteekening hield van al zijn malversatiën. Is dit zoo dan vergemakkelijkt dit den curator zeer iu zyn zware taak. V. toch zat overal in; hij moet Dog gelden schuldig zijn aan een bouwvereeuigiDg te Elburg voor plm f2000 en verder aan do watcrschapspolder te Doornspijk en eenigo particuliere ondernemingen. De bezittingen van V die op ongeveer f 12.000 waarde worden geschat, zijn in lange na niet voldoende voor zijn schulden. De zaken, welke Y. in zijn qualiteit als secretaris van Doornspyk behandelde, schijnen ook geheel iu de war te zyo. Van de gemeente heeft hij ontvangen gelden achter gehouden en uit te betalen kosten Diet verantwoord. Door het volle vertrouwen dat hij ook ia Doornspijk genoot, schijnt hij in deze gemeente stukken valschelijk te hebben opgemaakt en deze, door het vertrouwen dat hy reeds 27 jaar al» zoodanig genoot, ook ter goeder trouw te hebben laten teekeDen door verantwoor delijke personen, op wie in deze geeD smet kon worden geworpen. 't Zal wel nader blijken, of hier iets van waar is, dan of men te doen heeft met een voortschrijdend gerucht. Iedereen vertrouwde V. volkomen, en men is het er hier over eens dat als V. den laatsten ilag was gekomen om geld tel leen, ieder hot hem gaarne had gegeven, niet kunnende veronderstellen welk een volkomen onbetrouwbaar persoon hy was. Dat in deze treurige zaak nog wel niet het laatste woord gesproken is, is wel zeker. (Zw. Ct.) De dubbele passagier. Iemand van mijne kennis, die nog al veel per spoor reist verhaalt het N. v. d. D v. N.-I. moest eenigen tjjd geleden van Soerabaja naar Malang. Er was toen op hot traject Bangil-Malang geen eerste klasse, en de tweede klasse was vrjj dikwijls overvol. Oui nu niet gedwongen te zijn vlak naast een vetten, onwelriekenden „Vreemden Oosterling" te zitten, en om zich eenig meerder gemak te verschaffen nam mijn bekende twéé biljetten 2e klasse voor zich alleen, waarmee hy dus recht kreeg op twee plaatsen, en oeD ledigen bufferstaat creëerde tusschen zich en de naaste zwaarlijvige Njonja. Eerst kwam de inlandsche conducteur de kaartjes knippen Onze vriend toonde zijn twee tickets, en legde het geval uit, maar blijkbaar niet voldoende, want de conducteur vroeg: Waar is die andere mijnheerf Er is geen andere mynheer. Die kaartjes zijn voor my.... Do inlander ging heen, hoofdschuddend, en verteïde het aan den hoofdconducteur. Deze begaf zich naar het compartement. U hebt twéé kaartjes, mijnheer?... Ja, ik wil wat ruimer zitten. Waar is die mijnheer van dat andere kaartje? Daar is geen ander. Ze zijn allebei van mij! De hoofdconducteur wierp den zonder lingen reiziger oen argwaneuden blik toe, ging weg en rapporteerde het geval aan den treincootroleur. Ook die autoriteit wenschte het fijne van de zaak te weten. Waar is die andere mynheer uit gestapt? Hij is niet uitgestapt. Ik heb aj verteld dat....

De Eemlander | 1910 | | pagina 2