DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 293. 7e JAARGANG 1 BUITENLAND. ^BINNENLAND. LANDER. Hoofdredacteur H. O. K 1.8 liK N M Abonnementsprijs: Per jaart4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Aizouderlijkc nummers f 0.05. Bureau: KLEINE t 6. Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiteu het kautoc Amersfoort in dit blad -.""-'""end gerecht,gd het Alg. 3,mum- en Bnitenl.nd.ch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-7S Amsterdam Minister Talnia en de Sociale Verzekering. Het verzekeringsdebat in de Tweede Kamer miste don gloed der nieuwheid. Dat kon ook moeilijk anders, daar in het begin van dit jaar de Kamer het ganscho verzekeringswezen heeft besproken. Alleen minister Talnia scheen nog met dezelfde ontvankelijkheid voor iudrukken naar de sprekers te luisteren, als woleer. Er ligt, zooals de schrijver van het Kamer overzicht in Het Vaderland zegt, een zekere tragiek in zijn geval opgesloten. Mij is jong, voortvarend eD knap, beheerscht het onderwerp, zooals misschien geen ander in de Kamer; hij is bezield van den wensch te scheppen, om de zaak- zelve die hem altoos dierbaar was en wellicht ook om de scherpe critiek die hij anderen, als bewinds lieden, niet heeft gespaard, maar hij is verstrikt geraakt in de ontzaglijke moeilijk heden der ingewikkelde materie, hij is ge drukt door de duizend en éen détails, want de heer Talma heeft voor détails een te groote voorliefde, hij is gebonden door politieke verhoudingen, wordt belemmerd door de financieele omstandigheden des Rijks en beeft den draad van.Ariadne om uit het labyrinth te komen tot dusver niet gevonden. Het is reeds vaak gezegd, dat deze Minister als wetgever to veel zoekt en tast, te weinig groote lijnen in het oog houdt en zoo er tot dusver nog niets op sociaal gebied tot stand kwam, dan ligt het niet alleen aan de enorme bezwaren en moeilijk- hedou, waarmee de heer Talma te kampen had, maar ook aan het feit, dat hij, toen hij zgn departement voor 't eerst binnen kwam als Minister, geen stelsel in zijn zak had, doch slechts bijzondere weten schap omtrent tal van bijzonderheden. Dat wreekt zich thans te erger, wijl de Minister niet alleen zelf bevredigd moet worden door zgn sociaal bestel, maar ook zgn geestverwauten daarvoor nog te win nen heeft. De coalitie heeft altijd achter groote woorden haar verdeeldheid omtrent de sociale vraagstukken weten te verbergen en het was ook onmogelijk, dat er ten slotte eenheid zou komen, omdat zg op dit gebied onder baar vooruitstrevende groe pen een leidenden geest ontbeerde. De heer Talma had leiding kunnen geven zoo hg zijn eigen weg gekozen had, maar hij heeft zich hoofdzakelijk tot oppositie bepaald en nimmer opgebouwd, om het onder de zijnen ingaug te doen vinden, een sociaal systeem, zooals bijv. een mr. Treub, een mr. Borgesius het van oudsher deden. Wild en verdeeld, met een Pandoradoos van vooroordeelen en beginselen staat de rechterzijde voor elk concreet ontwerp. De anti-revolutionnairen kennen discipline, dank zg den druk van dr. Kuypers krachtige hand, en met hen zal 't wel losloopen; maar de r.-katholieken zijn 3lechts aan een zeer speciale tucht gewend en do christelgk-historischen zijn prat op hun volledige vrijheid tegenover kiezers, bonil- genooten en regeering. De linkerzijde wil voor 't grootste ge deelte met alle kracht de sociale wetgeving bevorderen. Maar zij eischt meer en beters dan de Minister wellicht geven wil. Voor ouderdomszorg zonder premiebetaling strij den sociaal-democraten en unie-liberalen, benevens een enkel vrijzinnig-democraat; paar ouderdomsverzekering streven mr. Druckers partijgenooten, maar een ge strenge conditie stellen zij daarbij toch: de arbeiders met de laagste looncn dat 1v.iuuui1 van premiebetaling vrijgesteld zullen wor den. De unie-liberalen en sociaal demo craten zijn nu wellicht goneigd eene ouder- doms- en invaliditeitsverzekering van deze regeering te aanvaarden, maar des te sterker zullen zij eisohen wat ook de vrijzinnig democraten vergen. De Minister heeft hieromtrent uitsluitsel geweigerd. Waarom 't Is ons niet duidelijk geworden; de bewering toch dat alleen uiet politiek oogmerk er naar geinforineerd wordt, houdt geen steek om te motiveeren, dat de rogoeving over zoo'n principieel punt van haar sociaal beleid de Kamer en het volk in het onzekere laat. Krachtig is op de staatspensionneering aangedrongen door den heer De Klerk, terwijl ook de heer Teenstra volledig zijn, van zijn partijgenooten afwijkend standpunt handhaafde: ouderdomszorg zonder premie betaling. De laatste pleitto nog voor de invoering van een op Deensche leest ge schoolden ouderdomszorg als overgaugs- maatrogel, tot tijd en wijle en hoo lang kan dat nog dnreu het volledig sociaal bestel het Staatsblad zal hebben bereikt. Maar de Minister, hoewel vol hulde voor den onderzoeker van het Deensche stelsel, den heer Elmk Schuurman, moest er niets van hebben en voor een enquête naar de Engelsche staatspciisionneering, die, gelijk de heer De klerk opmerkte, door alle Engelschen wordt geprezen, achtte hij het moment nog niet gekomen. In het begin van het volgend jaar zal iemand naar Engeland gezonden worden, maar iemand, die het mot den Minister eens is, d. i. een tegenstander van staatspensionneering. Wij betwijfelen of vooringenomenheid een goede leidster bij dat onderzoek zal blijken te zijn. omdat het aan transportmiddelen ontbrak. Meline sloot zich bij het betoog van Jenouvrier aan en merkte op, dat in de behoefte van oostelijk Frankrijk aan katoen thans via Bremen werd voorzien. Duitschland. Het proces tegen dominee Breithaupt, den leider van het gesticht Mieltschin, dat te Berlijn word gevoerd, is beprijpelijker- wijze weinig verkwikkende lectuur. Do beklaagde geeft eigenlijk alle mishandelin gen toe, die men hem ten laste legt. Hij heeft do jongens geranseld dat het bloed er bij liep, heeft ze zelfs op de voetzolen geslagen, naar Oostersch voorbeeld; hen met kettingen aan de voeten laten loopen, in kelders aan den muur vastgeklonken, zoodat zij zitten noch liggen konden. Zijn eenige verontschuldiging was, dat het kwade jorgeus waron; dat ze altijd wilden wegloopen eu dat hij te weinig hulp had. Frankrijk. Het Fransche po6t- en telegraphieper- soneel heeft een groote vereeniging opge richt, die alle bestaande, kleinere vereeni- gingen omvatten zal. De bij de eerste poststaking getoonde solidariteit is aan leiding tot dezen stap geweest. In den gisteren gehouden Minister raad werd besloten de wet Briaud aan het einde der week bij de Kanior in te dienen. Aangezien oorspronkelijk deze indiening op Woensdag (gisteren) bepaald was, wijst dit uitstel er op, dat er nog wijzigingen in het ontwerp worden aange bracht, waarschijnlijk naar aanleiding van de critiek der pers op de voorgestelde samenstelling dor scheidsgerechten. In den Franschen Senaat heeft Je nouvrier zich zeer afkeurend uitgelaten over de gebrekkige exploitatie der Staats spoorwegen. Hij wees er op, dat op de kaden van le Havre 200.000 balen katoen moesten blijven liggen, zoodat do scheep vaartmaatschappijen deze haven in het geheel niet meer aandoen, omdat zij er hun lading toch niet kunnen lossen. Het gevolg hiervan was een verplaatsing van de scheepvaart ten gunste van Hamburg, Bremen en Antwerpen. Ook in Rouaan moesten duizenden tonnen graan verrotten, Terwgl de volkstelling voor alle andere steden in het Duitscho rijk een min of meer sterke toename aantoont, gedurende de laatste vijf jaren, blijkt het, dat in do steden van Elzas Lotharingen de bevolking is afgenomen. De Duitsche bladen maken zich ongerust over dit verschijnsel, dat ernstige economische gevolgen kan hebben. De oorzaak er van ligt in de sterko emi gratie van Fransch gezinden en de afstooting van het Duitsche clement. In de jaren van 1905 tot 1910 hebben 40.000 personen het land verlaten, terwijl er zich slechts 10.000 nieuw hebbeu govestigd. BelgIk. Volgons een ambtelijke mededeeling is de wereldtentoonstelling te Brussel door 12,9 niillioen personen bezocht geworden, van wie 4,2 milloen ieder 1 franc entrée hebben betaald. Voor kaarten tot ver minderde prijzen werd 250.000, voor abon nementskaarten 1.350.000 francs ontvangen. Groot Britan.he. Door een Londensche rechtbank werd Dinsdag een eigenaardig vonnis uitgespro ken. Bij de verkiezingen van Januari had de unionist Percy Coleman Simmons in een kiesdistrict van Oost-Londen caudidaat ge staan en wel zonder succes. Tgdens de verkiezingscampagne nu had de liberale Daily Chronicle beweerd dat Simmons drie maal tegen de Kindervoeding had gestemd en mede had gewerkt om aan 3000 ar beiders huu brood te ontnemen. Simmons diende een aanklacht in en niettegenstaande de verdedigors van de Daily Chroniclo de juistheid van de bewering volkomen be wezen, veroorddelde de jury, op groud van de meeuing van den rechter Grantham, dat in de verkiezingscampagne dergelijke wapenen, waardoor de leiding der ver kiezingen in handen komen der onbe schaafde klassen, niet behoorden te worden gebruikt, het blad tot betaling eonor schadevergoeding van 5000 pd. sterling. Griekenland. Uit Athene wordt aan de Matin geseind, dat Dinsdag j.l. twee advocaten en een geneesheer uit Carditza en de burgemeester van Sophadès, allen Zondag j.l. ^ekozeu tot lid van de Kamer, in hechtenis zijn genomen wegens medeplichtigheid aan een aanslag op rninister-presideat Venizelos. De bevelschriften tot inhechtenisneming waren reeds sindB eenige dagen uitgevaar digd, men had echter de uitvoering uitge steld met het oog op de vorkiezingen. Het Veertig Millioknfonds. Er heeft zich een comité gevormd, om in verschillende plaatsen van Nederland het volgendo adres, aan de Tweede Kamer der Staten-Getieraal, ter teekeuing te leggen „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden ingezetenen van het Rijk, dat zij met groot leedwozen gezien hebben, hoe de Regeering in dezen tijd voorstelt, een buitengewoon fonds van 40 millioen gulden voor de kustverdediging te vormen, op grond van gevaar voor neu- traliteitsschending bij een oventucelen oorlog tusschen Engeland on Duitschland, dat zg vermeenen, dat de ondervinding van onze tgden niet dringt tot het nemen van zulke voorzorgsmaatregelen, daar Europee8che oorlogen steeds onwaarschijn lijker worden (getuige de vole gelukkige oplossingen, bv. bg de Fassoda-, Doggers- bank-, Marokko-, Balkan quaesties, enz. enz.) terwijl de fatsoenlijke Slaton sedert lang niet meer betrokken worden in de quaesties tusschen de groote mogendheden, teuzij zij zich zelf er in mengen (getuige o a. het neutraal blijven in 1870'71 van Luxemburg, dat nog wel in de voorafge gane moeilijkheden gemoeid geweest was); onze naburen zijn toch ook geen barbaren; dat ondergeteekenden u daarom met nlleu aandrang verzoeken, op het voorstel der Regeering niet in te gaan, vooral niet in dit tijdsgewiicht, nu, na de zaak Van Heeckeren van Keil, in binnen- en buiten land de meening heeft post gevat, dat er druk van buiten op onze Regeering zou zijn uitgeoefend. ondergeteekenden meenen ook, dat er hici te lande meer behoefte bestaat aan krachtigen vooruitgang in den geest van het bekende woord, dat „Nederland groot moet zijn in dingen, waarin oen klein land groot kan zijn", en met name aan daden van Regeeriug en andere staatsorgauen, om de daartoe vereischte worken van welvaart en beschaving te bevorderen; deze zullen het aanzien en den goeden naam van Nederland doen rijzen, terwijl de aan gevraagde 40 millioen nu reeds groote ongerustheid in't binnenland en wantrouwen in het buitenland verwekken." Het comité bestaat uit do heeren: C. Van Dorp, wethouder; J. S. Hollander, Raadslid; dr. C. te Linlum, leeraar H. B. S.; L. F. Schot, notaris en H. F. L. De Wit, distillateur te Rotterdam; jhr. D. Bloys van Treslong, ingenieur en P. Boele van Hensbroek, letterkundige te 's Gravenhago; prof. dr. II. Van Gelder, hoogloeraar en prof dr. H. Kern oud-hoogloeraar te Utrecht; mr. W. H. A. Elink Schuurman, assuradeur en A. B, C. v. Leeuwen, kassier te Hilversum; mr. B. Hes, adv. en proc. te Groningen; P. A. Ottolander, wethouder te Boskoop; J. A. G. Stompff, dir. van Texel's eigen stoombootonderneming, te Oudeschild en dr. J. M. A. Kramps, oud dir. H. B. S. te Roermond. De Studentenstaking te Utrecht. De studenten in de Tandheelkunde te Utrecht, hebben na de afwijzing door

De Eemlander | 1910 | | pagina 1