WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 15 December 1910. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Haparanda, laagste 735.6 te Malinhaed. Verwachting tot den avond van 16 De cember 1910. Matige tot krachtige Z.W.- lijke later afnemende Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, later wellicht regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 4S curatoren zich thans gewend tot den Minister vau Binnenlandsche Zaken, waarbij zij te kennen geven, geenszins do bedoeling van een Bommatie te hebben gehad. De mededeeling aan curatoren, dat adr. het Tandheelkundig Instituut niet meer zullen bezoeken totdat aan hun grieven zal zijn tegemoet gekomen, mag niet worden beschouwd alB een dreigement of dwang middel, doch als een te kennen geving tot welke maatregelen het optreden van den lieer Grevers adr. heeft gedwongen. Zij vragen ten slotte den Minister: lo een onderzoek te doen instellen naar de feilen, vermeld in het adres van curatoren, opdat een einde worde gemaakt aan de bestaande wantoestanden bij het Tandheel kundig onderwijs aan de Rijks Universiteit te Utrecht, en 2o naast de ecnige Com missie in Nederland, belast met het afnemen van het practisch tanduieestersexameu, een tweede examen-commissie te benoemen, onafhankelijk van de reeds bestaande Com missie. Tweede Kamer. Gister was aan do orde het vervolg van de Waterstaatsbcgrooting. De minister meende dat spoorwegver traging vooral ook gevolg van moderner samenstelling der treinen, zal te onder vangen zijn door gebruik te maken van zwaarder locomotieven. De staatsspoor heeft reeds een 30 tal nieuwe locomotieven besteld. In den loop van het volgend jaar is dus verbetering te verwachten van den treinenloop naar het noorden. Tegen hot laten loopen van een nachttrein naar het noorden heeft de minister bezwaar. Begint men er mee, dan zon men ook in andere richtingen nachttreinen moeten laten loo pen. Dit zou den dienst van het personeel te zeer bezwaren. De minister verdedigde voorts het nieuwe tariefstelsel Het is ge nomen na ernstige overweging. De belang hebbenden verkiezen het nieuwe tarief boven het oude. Ook is 't met het oog op eventueele naasting voor den staat van belang do tarieven niet te zeer te drukken. Met de arbeiderstarieven kwamen veel misbruiken voor. Do bijzondere vacantia- kaarten voldeden niet aan de bedoeling, maar werden meer voor gewoon verkeer gebruikt. Yoor de bezoekers van cursussen voor do hoofdacte en van land- en tuin- bouwcursussen is een billijk tarief ont worpen. Een psychiatrisch onderzoek van de aiachinisten wil de minister niet. Klagen over het tarief van het binnenlandsch verkeer voor vischvervoer uit IJmuiden met een beroep op het tarief voor dat vervoer naar Duitsehland gaat niet op. De minister behandelde voorts tal van lokale spoorwegen en stationstoestnnden. Tegenover hen, die aandrongen op dubbel spoor MeppclGroningen, merkte de mi nister op, dat de toestand in Limburg nog urgenter is. De lijn ZwolleBlokzijl is in bewerking. De Drentsch Friesche lijnen zal de regeering zooveel mogelijk bespoe digen. Er zal voor gezorgd- worden, dat do termijnen niet langer dan noodig ge steld woróon. Dok zal bevorderd wordon de aanbouw der lijn SneekBolsward evenals do lijn Drachten —Groningen en Ommen— Hoogevccn, In 'I. algemeen be treurde de minister, dat er geen vlugger spoorwegverkeer is, maar dubbelspoor aan leg kost millioenen. De 400 K.M., die bij staatsspoor voor dubbel spoor in aan merking komen, zouden 10 ntillioen kosten, bijv. te verwerken in 10 jaren. Vervroe ging der uitvoering bijv. in 5 jaren zou wellicht mogelijk zijn, indien de staat den rentelast droeg. Verdubbeling der lijn SittardHerzogenrath zal ter hand worden genomen. Er zyu nog geen voorbereidende maat regelen genomen tot opzegging der spoor wegovereenkomst want spoedig is te ver wachten het rapport der staatscommissie betreffende spoorwegbeleid Mot den raad van toezicht zal de regeering dat rapport bestudeeren en daarna zal de regeeriog zoo spoedig mogelijk in zake spoorweg politiek positie nemen. Op het oogeublik is de minister geen voorstander van staatsexploitatie. Uitstel kan een millioen sparen. Niet aannemelijk is, dat de staat voordeeliger zou exploiteeren den maat schappijen, die thans slechts matig dividend maken. Vervolgens verdedigde de minister zijn standpunt met betrekking tot de Zondagsrust voor het spoorwegpersoneel. Spoorwegarbeid des Zondags is nu eenmaal onvermijdelijk. Verdere uitbreiding der Zondagsrust achtte de Minister voor hot oogenblik niet aanbevelenswaardig, maar nadrukkelijk ontkende Minister dat de Zondagsdienstregeling iets te maken heeft met politieke invloeden. Met 1 Januari zal do herziening der dienstvoorwaarden in werking treden, echter met uitzondering vau het pensioen reglement, dat nog zal behooren te worden herzien. Een belangrijke stjjging der ziekengeld-uitkeoring maakte noodi? voor de maatschappij maatregelen te treffen. Vandaar de bevoegheid voor de maat schappij om gedurende den eersten termijn van hoogsten drie maanden een derde van liet loon in te houden, dat later weer aan den betrokkene wordt teruggegeven. Deze regeling komt dus neer op de bevoegdheid voor de maatschappij om desnoods simulatie te bestrijden door tijdelijk en gedeeltelijk tractementsuitstel. Voorts besprekende verschillende klaohten over personeel- toestanden en over gevallen van ontslag, merkte de minister onder meer op, dat de regeering zich iu de zaak der Barneveldsche conducteursquaestieniet verder kan mengen. De minster gaf in verband hiermede eenige staaltjes van het partijdig en eenzijdig optreden van de Nedeil. vereeniging van spoor- en trampersoneel. De minister oordeelde in tegenstelling van de daarop door deze vereeniging uitgeoefende critiek verschillende gevallen van ontslag waarover was geklaagd van soc. dem. zijde gemotiveerd. En al beweert men van die zijde nog zoo luid, dat do minister staat aan de zijde van de spoorwegmaat schappij, znl spreker zich niet van de wijs laten brengen, ook al voert men tegen hem aan, dat het vereenigingsrecht wordt aangetast. De leuze vereenigingsrecht moet niet ondermijneu het gezag. Waar de maatschappij onbillijk mocht handelen, zal zjj den minister niet aan hare zijde vinden, maar wel als het geldt hand having der discipline en het tegengaan der ondermijning van het gezag; voor de klacht over de verhouding tusschen de regeeriug en moergonoemdc vereeniging van spoor wegpersoneel ligt de schuld bij deze ver eeniging die wel aan haar grieven klem bij mag zetten bij de regeering, maar zij heeft in acht te nemen behoorlijke vormen, waaruit blijkt eerbiediging voor hot gezag. Maar hierin schiet de vereeniging ton eenenmale tekort. Uit verschillende omstandighedeu leidt de Minister af, dat bij die vereeniging kwade trouw voorzit en het haar te doen is het personeel tot ontevredenheid op te ruien. Ten bewijze voor deze bewering haalde de minister eenige staaltjes aan van onbe hoorlijk optreden der vereeniging. Zoo is in haar orgaan bij de mededeeling van de inwilliging van een door de ver eeniging uotabeue zelve gedanen eisch tot veranderde wijze van het indienen van klachten een gelegeuheid aangegrepen om over die andere wijze van klachten indie ning af te geven op de regocring en de maatschappij, ja zelfs werd zoover gegaan dat door de vereeniging aan het personeel verboden werd, gebruik te maken van den nieuwen maatregel, niettegenstaande de vereeniging juist zelf op dien maatregel had aangedrongen, dit wijst, op kwade trouw. Ook uit andere omstandigheden leidde spreker af dat het de opzettelijke bedoeling van de vereeniging is geweest te breken met de rogeering. De regeering is niet zoo naïef dat zij dat niet inziet. Nadrukkelijk kwam de minister ten slotte op tegen do van soc. dem. zijde op hem gerichte aanvallen. Zeker is hij een oud werkgever, maar steeds hebben bij hem ook de belangen van het personeel krachtig op den voorgrond gestaan. Wanneer 't aankomt op sproken voor de arbeiders, strijkt de minister de vlag voor de soc.- dem., maar wanneer 't er op aankomt wie ineer voor de arbeiders gedaan en gevoeld heeft dan gaat spreker geenszins voor de soc -democraten uit den weg. Nooit heeft de Minister als werkgever een z(jner arbeiders onbillijk bejegend. Zekor, de Minister is consorvatief, waar 't geldt handhaving van het gezag, maar niet waar 't betreft behartiging van de belangen der arbeiders. Dit blijkt uit sprekers ver leden als werkgever. Onverplicht heeft hij den 10 uren dag toeu ingevoerd, den Zondag8arbeid beperkt, den nachtarbeid afgeschaft en meer andere maatregelen in het belang van zijn personeel genomen. Daarvoor had hij geenszins de sociaal democratische zweep noodig gehad. Spreker zeide dit alles niet uit zelfverheffing. Het speet hem zelfs, dat hij er toe was moeten overgaan, maar dan moet men hem niet zoo geheel en al ongegrond verwijten dat hij niets gevoelt voor de arbeiders. Ook in de toekomst zal hij hunne belangen behartigen, maar tevens zal hij krachtig optreden tegen ieder misdadig ondermijnen van het gezag. Spreker hoopte daarbij op de medewerking van do rechterzijde eu ook van vele achtenswaardige mannen links. Want spreker heeft geen bezwaren tegen do linkerzijde uls zoodanig, maar zijn bezwaar is dat zij moet samenwerken met de sociaal-democraten, hetgeen moet leiden tot ondermijning van het gezag (bravo rechts). Na repliek van don heur Pastoors, die instemde met 's ministers opkomen tegen het ageeron der soc. democratie, kwam de heer Troelstra aan het woord. Spreker critiseerde 's ministers grimmig, vijandig betoog tegen do vereeniging van spoor wegpersonetl. De verbolgenheid van den minister op die vereeniging schreef spr. toe aan 's mi nisters teleurstelling over do kritiek op het pensioenontwerp geleverd. Spreker noemde den Minister een z.g. humaan werkgever van don ouden stempel, n.l. een verwoeden socialistenhater, een verlichten despoot, die als alle despoten de pest heeft gezien aan de sociaal democraten. De clou van 's Ministers uitvaren tegen de Nederl. Vereeniging is hot streven om de spoorwegarbeiders op te hitsen tegen die organisaties onder het spoorwegperso neel, dio men vioeger al getracht heeft kapot te maken met verheffing van de futlooze, krachtelooze christelijke organi satie. Spr. beschuldigde dan ook den minister dat hij zijn ministerschap misbruikt om als agent voor die christelijke vereeniging op te treden. Oorlog en Marine. Het Haagsche Corr.-bureau meldt: „Naar verluidt zou de rechterzijde van de Tweede Kamer haar gedragslijn bij de Oorlogs- en Marinebcgrootingen bepaald hebben in dien zin, dat het te voorschijn roepen van een miuisteiieele crisis aan die Departementen buitengesloten zou zijn". Het Echtsciieidingsontwerp. Wij mogen nog wel de aandacht vesti gen op de voornemens van den Minister met betrekking tot dit ontwerp. De Memorie van Antwoord zal voorloopig nog niet kunnen verschijnen. De Minister zal, wanneer hom daartoe de t(jd en de gele genheid niet ontbreken, trachten een rege ling te vinden, die met behoud van het beginsel, waarop het ontwerp rust, voor een goed deel ook aan de tegenstanders bevrediging kan schenken. Wg zijn natuurlijk zeer benieuwd naar die uitkomst van deze poging. Misschien zal het nog wel eenigen tijd duren voor zij bekend wordt. Daar inmiddels het ingediende ontwerp blijft rusten, zullen wij over de verplichte geduldoefening niet al te zeer treuren. (W. v, h. R.) Tklephoongesprekken. Eerstdaags is een Kon. besluit te wach ten waarbij oen verlaagd tarief voor inlerlocale gesprekken wordt vastgesteld tusschen kantoren, welke niet meer dan 15 K.M. hemelsbreed gemeten van elkaar gelegen zijn. Iu dit verkeer zullen alsdan de kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten f 0,20 en van dringend gesprek van 3 minuten f 0,65 bedragen. Minister Talma en de Zondagsheiliging. De afdeoliug Middelburg van Patrimo nium heeft de volgeude motie aangeno men: „De afdecling, enz, gelet op de bespre king inzake de subsidiéering van rijkswege van de in 1911 te 'sGravenhage te houden landbouwtentoonstelling; gehoord de opmer kingen over het openstellen dier tentoonstel ling op Zondag; kennisnemende van het antwoord dienaangaande van den minister van landbouw, enz.; meent, dat een christelijk minister den eisch van Zondags heiliging moet hooghouden; spreekt haar leedwezen uit over deze houding des ministers." Kijk, kijk, Patrimonium begint te durven. Geachte Redactio. Het is met groote vreugde, dat ik tot U het verzoek richt Uw lezers wel te willen meodeelen, dat het Bestuur onzer Orkestvereeniging eu de Commissie van beheer der Muziekschool mooi op weg zijn met elkaar tot overeenstemming te komen. Daardoor vervalt tevens da roden, dio mg miju vorig ingezonden stuk (in Uw nr. van 10 December 1.1) in de pen gaf. U dankend voor de plaatsing teekon ik me gaarne, Uw dw. Ph. H. PEYROT. Amersfoort 13 December 1910. V. P. N. Gisterenavond hield de onderafd. Amers foort van de V. P. N. een algemeeue ledenvergadering in café Otte onder voor zitterschap van den heer C A. J. J. van der Linden. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 27 Juni 1910, die worden goedgekeurd. Hierna brengt de secrotaris het jaarver slag uit. Door de afdeeling is hard gewerkt, zoodat het ledental van S2 tot ongeveer 200 is gestegen. Het verslag memoreert de verschillende werkzaamheden, o.a. do oprichting der coöperatie in voederartikelen, die uitstekend gaat. De afname van broed- eieren was enoim, terwijl een beendermoleu werd aangeschaft. Het verslag eindigt met de beste wenschen voor den bloei der afdeeling, waarna bet met een woord van dank aan den secretaris wordt goedgekeurd. Hierna komt de begrooting voor 1911 in behandeling. Do inkomsten z(jn geraamd als volgt: Saldo 1910 f 10, contributies f 260, totaal f270; de uitgaven; hoofdbestuur f 160, broedeieren f 40, zaalhuur f 6 ad ministratiekosten f 5, propaganda f25, been- dermoler, f 20, aanschaffing fokkonijnen f7.5, onvoorzien f6,5, totaal f270. De begrooting wordt aldus vastgesteld. Vau eenige loden is een schrijven inge komen waarin zij voorstellen in het reglement een artikel op te nemen, dat het mogolqk maakt, leden die de vereeniging in het openbaar benadeelen, te royeereu. Dit met het oog op het feit, dat een firma aan de leden een prijscourant zond mei concurree- rende cijfers met de keunelijke bedoeling de leden van de coöperatie af te trekken. De voorzitter waardeurt ten zeerste de goede bedoeling, maar meent dat de ver eeniging er niet op kan ingaan, aangezien het aan iedere firma vrij moet staan reclame vooi zijn artikelen te maken. Nadat nog eenige leden dit standpunt hebben verdedign wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2