DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden No. 295. ZATERDAG 17 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. is het lOpCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hooldreilactear R. O. R IJ HE 91 Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f l.;Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bnrean: KLEINE Ha\(< 6. Telel. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f|0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en| Buitenlandach Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam HET DUEL. In de Tweede Kamer ia het duel eens weer ter sprake gekomen en verschillende leden hebben zelfs een motie voorgesteld,*) waarin het duel onvoorwaatdelijk wordt afgekeurd en het vertrouwen wordt uit gesproken, dat in de toekomst niet den indruk zal gewekt kunnen worden, dat het tweegevecht niet of niet zoo afdoende wordt bestreden als noodzakelijk is. Toch zijn er werkelijk nog meuechen, die het duel durven verdedigen. Wij spreken nu niet van den heer Lohman; sedert de stemming over de Hooger-Onderwijswet zijn wij van dezen gewend, hem te zien stemmen voor zaken, waar hij zegt tegen te zijn. Dat is politiek. Maar in ernst zjjn er nog menschen,die men voor beschaafd houdt, en toch het duel durven verdedigen. Wjj leven in een wonderlijke wereld. Men verkondigt allerlei schoone theorieën; wij zijn beschaafd, men spreekt ons voortdurend van die hooge beschaving waarvan wij de zegeningen ge nieten, en zulke dingen opmerkende als de verdediging van het duel, zou inen er toe kunnen komen te vragen, of wij mis schien over de beschaving heen zijn. Men kent de theorie van den kringloop. De heeren voorstellers en aanhangers van de motie schijnen zich veel van de aanneming daarvan voor te stellen. Zij houden blijkbaar geen rekening met den kaste geest, waarmee een deel der officieren nog is behept. Naar aanleiding van iets dat onlangs is gebeurd, hebben wij van de aanneming der motie ook al zal het ons genoegen doen indien zij wordt aangenomen, omdat een protest tegen onbeschaafdheid altjjd aangenaam aandoet niet veel verwach ting. Dat onlangs gebeurde is het volgende; namen van garnizoen, wapen en betrokkenen doen niets ter zake, het gaat om zaken, niet om personen. Een officier, die een en ander op zijn kerfstok had, gaat den dienst uit, doch wordt later bij Koninklijk besluit opnieuw benoemd. Nu zou men denken, dat alle officieren een dergelijk besluit hebben te billijken, tenminste hebben te eerbiedigen. "Van kameraden zou men mogen hopen, dat zij al het mogelijke deden om het vroegere te vergeten en den nieuwbenoem de weer in hun kring opnemen) Van menschkundige chefs zou men verwachten, dat zjj hem in alle opzichten behulpzaam waren, hem steunden in zijn pogen om een eervolle carrière te maken. Doch niet aldus. Van een oogenblik dat de obet afwezig is, maakt een ander hoofdofficier misbruik om den nieuwbenoemde bij zijn kameraden in te leiden op een wijze, die mankt, dat deze vrijwel geschouderd wordt. Met dit voorbeeld voor oogen, gelooven wij, dat er vrywat meer zal moeten ge schieden, dan het aannemen van een motie, om het duel voor goed uit het leger te bannen. Zooals men nit ons Kamerverslag zal zien. is deze motie inderdaad aangenomen. Frankrijk. In de Kamer werd de interpellatie over den dood van den soldaat van het vreem- delingenligoen Weisrock, behandeld. De minister van oorlog zeide, dat Weis rock, volgens de eenstemmige getuigenissen, niet ziek was geweest, maar alleen niet mede had kunnen komen. Hij had den korporaal, die naar hem toe was gezonden om hem te helpen de colonne weder in te halen, verklaard, dat hij hem onmogelijk kon volgen, waarop do korporaal hem had gezegd do coloune af te wachten, die achterop kwam. De officieren meenden, dat deze coloune Weisrock werkelijk had opgenomen. Verder deelde de minister mede, dat men niet dadelijk om Weisrock had gedacht, doordat er, toen de troep Moeloeja was genaderd, andere soldaten gedeserteerd waren. De eenvoudige orde van den dag, aan vaard door de regeering, werd aangenomen met 264 tegen 221 stemmen. Duitsciiland. De mijndirecties in het Roergebied had den, gelijk gemeld is, eenige dagen geleden aan de organisaties der arbeiders een schrijven doen toekomen, waarin het verzoek om lotsverbetering, door de organisaties tot de directies gericht, werd afgewezen. Eergisteren had te Bochum een verga dering plaats van de afgevaardigden der organisaties, waarin de brief der directies werd voorgelezen en besprokeu. Allen waren van mecning, dat do direc ties haar neiging op geen enkelen goeden grond kouden doen steunen en dat het afwijzende antwoord dus niet te rechtvaar digen was. Daarom werd met algemeene stemmen besloten, om zoo spoedig mogelijk districts- vergaderiugen te doen plaats hebben, en daarna verdere stappen te doen. Rusland. De vrouwelijke studenten aan de hooge- school voor vrouwen in Petersburg hebben een bijeenkomst gehouden om te protes teeren tegen do mishandeüugvan govaDge- nen in Siberië. De politie evenwel liot het niet toe eu drong het gebonw binnen. Een gevecht outBpou zich en een van de meisjes wist een agent zóó toe te takelen, dat bjj met bloe 'end aangezicht het gebouw verliet. Natuurlijk voor Rusland is, de hoogeschool gesloten. Dc pers heeft het bevel ontvangen over het voorval te zwijgen, maar de sociaal democraten zullen in de Doema interpel- leeren. Turkije Een Engelschman, die ooggetuige is geweest van het gevecht bij Kerak tusschen Turk8cbe troepen en Bedouinen, heeft, na aankomst te Jeruzalem, aan de autoriteiten aldaar verslag gedaan van hetgeen hij had medegemaakt. De Bedouiuen hebbeu uit boosheid over de maatregelen om hen te ontwapenen, eerst de Turksche troepen overvallen en in de pan gehakt en daarbjj zestien veldstuk ken buitgemaakt. Toen overvielen zij Kerak, waar zij al de regeeringsambtenaren en hunne gezinnen vermoordden. Daarna word de stad geplunderd en werden de openbare gebouwen in brand gestoken. Een Turkscb bataljon is thans nog ingesloten in het fort te Kerak, waar het op hulp uit Damascus wacht. Spanje. Bij de beraadslaging over de„grendelwei* verklaarde ministor Caualejas, dat hij vast besloten was de onderhandelingen met den Paus niet te hernieuwen, zonder dat hjj van hot land een bcwjjs van vertrouwen had gekregen door do goedkeuring van de wet op de congregaties. Een ameudoment werd mot 67 tegen 10 Jtemmen verworpen. Tweede Kamer. Bij de gisteren voortgezette behandeling van de Oorlogsbcgrooting was eerst de heer Duymaer v. Twist aan het woord. Ilij meende, dat met het twee- ploegenstelsel nog geen eerlijke proefne ming was gedaan. Daarna besprak spreker den geest in het leger. Hierbij ontwikkelde hij allereerst bezwaren tegen den Officiersbond. Een dergelijke bond is niet noodig. Betreurd heeft spr. 's Minister's redevoering bij de installatie der Staatscommissie voor reor ganisatie van het militaire onderwjjs. Door de opleiding aan den hoofdcursus als minderwaardig te beschouwen bij die aan de academie, wordt niet bevorderd de goede geest van het onderofficierskorps. Wel kan tot verbetering bydragen betere salaris- en promotieregeling. Hierna kwam spr. tot den geest in het onderofficierskorps en besprak in dit verband de vereen. „Ods Belang". Spr.'s bezwaar tegen de vereeniging is, dat zij een ontevreden goest aankweekt, steeds klachten, nooit waardeering. „Ons Belang" ineeDt, dat zij alleen maar recht heeft en dat allen zich bij haar moeten aansluiten en dat zij alles alloen moet en kaD beredderen. Spreker hoopte, dat de minister den post van f 150,000 voor kazernebouw te Harderwijk terug zou nemen. Spr. stelde daarom met twee andere leden van de commissie van rapporteurs de volgende n.otie voor: De Kamor van oordeel dat verbetering der financieele positie van de officieren noodzakelijk is; dat echter do beteekonis van een regeliDg en haren invloed op de bevordering niet is te over zien dan wanneer in de regeling zoowel de traktementen als dc pensioenen zijn begrepen, verzoekt den minister zijn voor stellen thans terug te nemen en spoedig met nieuwe voorstellen te komen tot regeling zoowel van de traktementen als van do pensioenen. De heer Lohman motiveerdo zijn stem tegen de duolmotie van de heeren Thomson e. a. Wol is spreker in tegen stelling van den heer Van Karnebeek on voorwaardelijk tegen het duel, maar on- billjjk zou 't zijn, zoo gestreng neer te zien op een officier, die een duel aanneemt, als de motie doet. MeD moet letten op de eigenaardige denkbeelden, die omtrent het weigeren van een duel in het legor bestaan. Desgevraagd, wat hij zou doen, indien hij voor een duel geplaatst werd, heeft een hoogstaand christelijk officier aan spreker geantwoord: Ik zou het duel weigeren, maar tevens direct mijn ontslag uit den dienst nemen! Dit zijn dus de opvattingen in t leger. Het kun niet in 's lands belang zijn, dat afgescheiden van dc duelquaeBtie een overigens voortreffelijk officier niet bevorderd zou kunnen worden. Ook is 't niet juist iemand, die door den rechter reeds veroordeeld is, nog verder te tuchtigen. De heer C ol ij u verbaasde zich over des heeren LohmaDS houding. Spreker achtte aanneming van des hoeren Thomsons duelmotie ten zeerste gewonscht, omdat dit aanmerkelijk zal kunnon bijdragen tot verandering in de tegenwoordig bestaande duel-traditiën in het leger. Dit is te meer noodig, omdat de be noeming van den heer Van Capellen zoo kort na diens duel niet den indruk heeft gevestigd van een krachtige actie tegen bedoelde verkeerde traditie. De heer Nolens verklaarde zich mede namens z|jno politieke vrienden om dezelfde redenen als van den heer Coljjn voor de Thomson motie. Daarna kwam de Minister aan het woord. Allereerst verdedigde hij zijn beleid. De herziening der militiewet is reeds den defensieraad gepasseerd en kan du» binnen niet te langen tijd worden tegemoet gezien. Daarom is overlegging van een nota te dezer zake niet noodig. De Minister kwam op tegen de bewering van den heer Dumaer van Twist dat met het tweeploegenstelsel een oneerljjko proef is genomen. In 'e Ministers nieuwe stelsel zijn echter maatregen getroffen om gebleken bezwaren te ondervangen. Het tweeploegenstelsel zal dus bljjven beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „GCzoiidheidbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz-, alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doch croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Qebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1