SPIJS - ÜITDEELING. ie KOOKDAG Notaris BOLK WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Advertentie n. 19 December 1910. Een Huis met Tuin Een Bouwterrein Engelsche Lessen MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 17 December, 1910. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. to Horta, laagste 737.6 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 18 De cember 1910. Krachtige tot matige Z.W.- lgke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog buiig. Temperatuur: Kouder. (Barometerstand le AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 74S m.M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 47 gehandhaafd. Voor corveediensten zal een afzondelijke afdeeling militaire werkers worden gebruikt. Ook is in dat stelsel opgenomen een systeem van voorkeuring. Voorts verdedigde de minister de door den heer Thomsom gecritiseerd# benoe mingen. Over het duelleeren denkt de minister nog even als verleden jaar in afkeurenden zin. Wat de bevordering betreft van een kolonel, die pas geduelleerd had, tot inspecteur der cavallerie, merkte de minister op dat dit zeer tegen zgn zin is geschied, maar op den minister rustte den plicht den meest geschikten persoon voor die hooge betrekking te benoemen. Tegenover de bestrijders Tan zgn stelsel van gelijkstelling in het traktement merkte de minister op, dat ook minister Bcrgansius geen overwegend bezwaar had tegen dergelijke gelijkstelling van officioren van de artillerie on van dejnfanterie, al besnoeide hij op de toelage. De minister hoopte, dat het werk door minister Weitzel begonnen, door minister Berganius voortgezet, thans door hem mag worden voltooid, n.l. gelijkstelling voor alle officieren met afschaffing van de toelagen. Ongemotiveerd toch is de achterstelling van de infanterie-oflicieren bij de collega's van andere wapenB. Alle officieren zijn noodig voor het militaire raderwerk. Allen hebben dezelfde behoefte. Armoede en gebrek wordt geleden. Daarom is de traktementsverbetering zooals spreker op bescheiden schaal voor stelt, urgent en niet vatbaar voor uitstel. Do Minister is het er mee eens dat de bezuinigings-commis8ie geen kapstok mag worden voor de noodzakelijke defensie ontwerpen. Daarom speet 't den Minister dat de commissie van rapporteurs de verbetering der administratie wil uitstellen tot het rap port der commissie. Daarna verdedigde de Minister het eindcijfer. In de vereeniging „OnB Belang" keurde de Minister af haar collectief optreden om pressie op den Minister te oefenen. Zijnerzijds wil de Minister alles doen om in de legertoestanden verbetering te brengen. 'Daarbij deed hjj echter een beroep op de medewerking van de Kamer. Waardee ring is noodig dan zullen de officieren met ambitie hun moeilijke taak vervullen. Wat het goval-De Groof aangaat, zal de Minister niet dulden, dat iemand om zijn godsdienstige overtuiging wordt lastig gevallen. Het gebeurde met luitenant Noltenius keurt hg dan ook ten sterkste af. De Minister is zeer voor een gecentrali seerde opleiding van militieofficieren. Do militaire school te Amorsfoort heeft dan ook uitstekende resultaten opgeleverd, maar het aantal leerlingen mag niet te hoog worden opgevoerd. De school sou dus moeten worden uitgebreid en daartoe leent de localiteit zich niet. De Minister overweegt dus oprichting van een tweedo school. De plaats daarvoor heeft hjj nog niet bepaald, maar bjj een tweede school wordt het beginsel der gecentraliseerde opleiding niet aangetast. Wat de duelmotie aangaat, keurt de Minister het duel onvoorwaardelijk af. De wet verbiedt het. In de motie ziot de Minister geon poging om zgn beicid af te keuien. Hij moet zich zijn vrgheid van handelen in elk bijzonder geval voorbe. hooden. In dien gedachtongang en aanne mende, dat de motie dit niet onmogelijk wil makcu, kan de Minister do motie zoo opgovat aanvaarden. De algemoene beraadslagingen wordon gesloten en de motie-Thomson c.s. tegen bet duel aangenomen met 62 tegen 4 stemmen. Tegen: Van Doorn, Tydeman, Van Karneboek en de voorzitter. ÖFFICIERSTUACTEMENTEN. De thans in druk verschenen motie van orde, door de heer Dnymaer van Twist voorgesteld namens de moerderheid der Commissie van Rapporteurs omtrent de Oorlogsbegrooliug, is mede onderteekend door de heeren Marchaut en Arts. Zij luidt: do Kamer, van oordeel dat verbetering van de financieele positie der officioren noodiakelgk is; dut echter de beteekenis .van eene regeling en haar invloed op de bevordering uiet is te overzien dan wanneer in die regeling zoowel de tractementen als de pensioenen zgn begrepen; verzoekt den minister de aanhangige voorstellen terug te «emou en spoedig nieuwe voorstellen in te dionen. Tropenkolleh. De Sumatra Post neemt o. m. uit het jongste nummer van De Planter het vol gende over uit een stuk, dat, naar het blad meent, ten rechte, het bovenstaande opschrift draagt: „In zeker deel van ons goed.- landje gaat in don laatsten tijd een geschiedenis rond, die wel waard is weder verteld te worden. „Er woont daar een dokter, zoo een van wien assistenten vrije geneeskundige be(mis)handeling ontvangen, die, behalve dat hg blijken geeft van iu het geheel geen opvoeding genoten te hebben, ar zeer eigenaardige begrippen van dokters plicht op na schijnt te houden. „Laten wij U bet verhaal doen, zooals het algemeen rondverteld wordt. „Op zekore onderneming was een koelie gestorven. Dat is natuurlgk niets bijzonders, maar wel was het eigenaardig dat de man niet koud wilde worden. „Dies werd door den administrateur do dokter opgebeld en hem het geval uit eengezet. „De dokter zou dadelijk komen. Kwam echter niet en de koelie bleef warm. „Na een uur herhaling van het opbellen. Met hetzelfde resultaat. „Omdat de koelie warm blééf, werd de dokter nog een drie tot viermaal opgebeld zonder dat hij nochthans lust scheen te voelen zgn plicht te doen „Eindelijk begon dit den administrateur te vervelen en daarom werd den dokter nog eens goed on nadrukkelijk verteld, dat hij (de administrateur) zoo'n behande ling zich niet liet welgevallen, dat bij het er niet bjj zou laten en het veitikte het lijk te begraven. „Weet U wat toen het antwoord was „Ja hoor eens, ik heb nou geen tjjd (of lust) om naar dien vent te komen kijken. Maar weet je wat je doet Neem een ossenkar, pak dien vent in een deken en stuur dat zaakje dan maar naar het hospitaal. Als hij hier dan aankomt, zal hg wel dood zijn". De Sumatra Po6t heeft vernomen, dat de hoofdadministrateur der maatschappij, waarbij het hier medegedeelde moet ge beurd zijn, het zelf in het openbaar ver teld heeft en dat van de zijde dor genees kundigen de wenscheljjkheid van een onderzoek wordt overwogen. Voor de afd, Amersfoort van den Ned. Protestantenbond werd Donderdag avond in de Remoustrantsobe kerk een lezing gehouden door Dr. J. A. Beijerman Tan Amsterdam, die tot onderwerp had gekozen: De mensch en het levenslot. Aangezien dien avond niet minder dan vgf vergaderingen op de agenda stonden, kondon we geen verslaggever zenden. Men is echter zoo vriendelijk ons onderstaand beknopt verslag te zenden. Spreker toonde door voorbeelden aan, hoe de menscheu gewoon zgn met twee maten te meten. Valt hun geluk ten deel dan danken ze dat ten ten slotte aan eigen braafheid, of wel, het komt hun eenvoudig toe. Maar wanneer daar komen teleurstelling en ellende, dan komt de vraag over de lippen: waarmee heb ik dat verdiend? Spreker wees op de grootheid van Job. in het eerste hoofdstuk, maar nog meer op de nog grootere grootheid van Jezus en zijn evangelie. Zoo kwam spreker er toe om te getui gen van dat leven in God, waarvan de groote Middeleeuwsche mystieken hebben gezongen en gesproken, en dat ook door den vromen mensch van onze dagen kan worden ervaren en beleefd. Inderdaad bezit de waarachtig vrome alle dingen des levens sub specie aeternitatis: onder het licht der eeuwigheid. Voor de arrondisements rechtbank te Utreoht stonden gisteren terecht de 41 jarige J. E. en de 21jarige M. de Vr. uit Amers foort, wogeus nabootsing van een fabrieks merk. Een firma uit Keulen had in den handel gebracht een soort schoensmeer, welke dient om leer en papiormaché te kleuren. Deze schoensmeer zat in een bijzondero verpakking. De firma Engelsman en De Vries leverde ook een soort schoensmeer in gelijksoortige verpakking, terwijl het fabrieksmerk der Duitscho firma wettig was gedeponeerd. Bij de firma W. J. de Kroon leverde de Duitscho firma de schoensmeer en ook de Amersfoortsche firma leverde daar haar waar. Mr. Goudeket uit Amsterdam kreeg van de Duitscho firma opdracht bjj de firma W. J. do Kroon eun fleschje schoensmeer te halen van die Amersfoortsche firma, terwgl de fabriek aan Mr. Goudeket haar eigen fleschje toezond. Deze maakte op last van de firma werk van deze zaak. Op do flesohjes vau de Amersfoortsche firma stond ook een Duitsche aanbeveling evenals bjj de Keulsche firma, de tekst was echter niet volkomen gelijkluidend. Het O.M. het woord nemende wijst erop dat het kleine merkje wel door de Amers foortsche firma is gedeponeerd geworden, maar dat 't geheele etiket dat zjj nu gebruikt niet gedeponeerd is en dit is wel door do Duitsche firma geschied. Als wg boide fleschjcs naast elkander plaatsen dan zullen wij zien dat bier heel licht, aldus de officier van justitie, een vergissing kan plaats hebben. Het O. M. gelooft dat het bewjjs gele verd is en vraagt voor elk der beklaagden f 400 boete subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Van der Mark uit Amersfoort zegt dat in dezo kwestie artikel 337 van het Wetboek van strafrecht niet van toepassing is, waarom pleiter gelooft dat beiden beklaagden zullen moeten worden vrij gesproken. Mocht echter de rechtbank van een ander oordeel zijn dan gelooft spreker dat het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd daar do feiten in de dagvaarding omschreven niet juist zijn. Uitspraak 29 Dec. a.s. De luit. kolonel van den generalen staf R. Dufour, chef van den staf der 4e divisie, en de majoor II. Croookewit, van het le rog. inf. te Groningen, zullen als leiders optreden van den tractischen cursus voor kapiteins en ritmeesters, welke te Amersfoort zal gehouden worden van 2 Januari tot einde Februari 1911. Morgenmiddag moet H. V. C. achter Rustoord een van de gewichtigste wedstrijden spelen. De leider van de afdee ling, het sterke V. V. O. uit Velp, toch zal de gast onzer stadgenooten zijn. De attractie van dozen wedstrijd wordt daarbij nog verhoogd, omdat de winnende klub kampioen zal zijn. Veel krachtsverschil is er tusschen V. V. O. en H. V. C. niet te zion. Op het ranglijstje staan ze precies gelijk- We verwachten dan ook een zeer Bpanneuden en interessantcn wedstrijd. Wel heeft H. V. C. voor twee weken mooi gewonnen in Velp, maar toch durven we ons niet aan voorspellingen te wagen, want V. V. O. beschikt over een subliem team. Het tweede elftal van H. V. C. speelt Zondagmiddag tegen C. B. W. op het terrein aan don Leusderweg. Beide elftallen ver schijnen geheel compleet. Wg wenschen hun goed succes. Door eenige dames wordt een kunst avond georganiseerd welke op 12 Januari a.s. in Amicitia zal worden gegeven. Het eventueel batig saldo van dezen avond komt ten voordeele van de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrgding der Tuberculose. De Christelijke Zangvereeniging „Looft den Heer" heeft zich als onderaf- deeling van de Christelijke Jongelingsver- eeniging „Psalm 119:9" afgescheiden en zal als zelfstandige vereeniging blijven bestaan. De vereeniging telt thanB 65 leden en hoopt begin Februari een uit voering te geven en heeft plannen in voor bereiding om in den a.s. zomer in Amersfoort een groot zangersfeest te organiseeren. Op initiatief van de aldeeling Amers foort van de Ned. Ver. van Christ. Kan toorbedienden werd gisterenavond in Eben Haözer een vergadering gehouden ten einde een comité voor vervroegdo winkelsluiting te slichten Aanwezig waren, behalve ge noemde vereeniging, Handel en Nijverheid, Patrimonium, Soc. Dem. Arb. Partij, R. K. Volksbond en Christ. Nat. Werkmansbond. Aangezien echter eenige afgevaardigden geen mandaat hadden, konden geen beslui ten worden genomen. In Januari zal nu een tweede vergadering worden belegd om tot definitieve oprichting van het comité te geraken. HET BESTUUR. te Amerafoort zal in het Koffiehuis „DE AREND" aan den Arnhemschenweg te Amersfoort op Woensdag 38 De cember 1910. 's avonds 7 uur in veiling brengen: I. Voor de erfgenamen van Mevr. Wed. Schönfeldl te Amersfoort aan de Langestraat no. 104 kad. Sectie E no. 739 groot 1 Are 52 centiaren. II Voor den Hoogedelgestrengen Heer O. L. G. F. Aberson te 's Hage aan de Joan van Oldenbameveldlaan te Amersfoort ter breedte aan de straat 24 M. achter 30 M. en diep gem. 30 M. kad. Sectie C no. 1330 en 1331 groot 8 Aren 67 centiaren. Perc. I te zien op den dag der veiling van 24 uur, waartoe men zich ver- voege bij den Vendumeester den Heer Lain inerts van Bneren, Lange straat 108. Aanvaarding en betaling der koopsom: Van perceel I op 15 Februari 1911, Van perceel II op 1 April 1911, of zooveel vroeger als wordt overeen gekomen. aangeboden door een dame die geruinien tijd in Engeland ver toefde. Inlichtingen, iederen dag des namiddags 12'/al'/a uur: Nieuwe Ylasakkerwee 10,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2