WEERBERICHT. Thermometerstand Kunstnieuws. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VA-N HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, '21 December, 1910. Hoogste barometerstand 780.0 iu.M. te Hoi ta, laagste 734 5 te Seydistjord. Verwachting tot den avond van 22 De cember 1910. Zwakke tot malige Z.O.- lijke tot Z W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, mogeiyk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. t Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 m M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 3S Hedenmiddag 12 uurF. 49 de heer Warners door het bestuur van de Nationale Christen-Officieren Vereeniging was voorgesteld aan dea vice-admiraal, had hij zich niet moer bij dozen vertoond. dan eenmaal, n.l. om er over to klagon, dat hij niet word toegelaten tot een pro voostarrestant die hem niet wcnschtc te ontvangen. Do regeling omtrent het bezoeken van provoost-arrestanten werd daarna door den Minister zoodanig gewy- zigd dat de bevoegdheid van bezoek voor den predikant werd uitgebreid tot personen die niet tot Ds. Warners' gezindte behoor den! En deze wijziging geschiedde zonder dat de vico-admiraal daarover was gehoord. liet was op deze mededeeling dat een ware uitbarsting van woede van de linker zijde volgde. Toen deze was bedaard, volgde er oen nieuwe, niet minder ontstellende onthulling, n.l. dat Ds. Warners op een vraag van den fiscaal, had geantwoord dat hij nog niet tevreden was, want dat ook predikan ten van andere gezindten hetzelfdo n cht zouden kunnen doen gelden als hij. En toen de nieuwe uitbarsting, die door deze mededeeling werd veroorzaakt, had opge houden, voegde de heer De Meester by zijne woorden nog dit: dat deze uiting vaa Ds. Warners te lezen was in een brief, dien de vice-admiraal aan den Minister bad geschreven. Voorts verklaarde de afgevaardigde van Den Helder nog dat de cipier van de provoost volhoudt dat Ds. Warners niet maar oen enkel boek wilde inzien dat een arrestant toevallig juist las, maar dat hij de hecle boekenkist bad willen inspectee- ren en dat daarvan alleen niets was gekomen, doordien zijn vrouw aan dat eeno boek hare hooge goedkeuring had gehecht. (Dat Imprimatur van de dominees vrouw, deze censuur van mevrouw Warners over de Marinelectuur is wel een van de meest kenmerkende trekjes van het heele geval.) Maar 't merkwaardigst was nog de laatste mededeeling van den heer De Meester. De vice-admiraal had den bekenden brief over het optreden van Ds. Warners ge schreven op 27 September. De Minister wachtte met zyn antwoord tot 11 October. Doch intusBchen kwam de vice-admiraal, op C Ootober, den Minister 6preken (over een andere zaak). Nu zou men denken dat de Minister de gelegenheid te baat zou hebben genomen om den vice-admiraal mondeling meteen zijn meening te zeggen over de zaak-Warners, te meer daar hij later immers van oordeel bleek dat alles op een misverstand berustte. Doch neen, Z. E. spraak geen woord over die zaak en stuurde vijf dagen later den admiraal den berispenden brief, die er toe leidde dat op 14 Oct. de vice-admiraal zijn ontslag-aanvrage inzond. Een daad (die van den vice-admiraal nlj die den heer De Meester stekeling deed zoggen dat hier althans iemand was die beginselvastheid had getoond en ziju overtuiging stelde boven het behoud van zijn hooge positie. Het komt ons voor, dat indien de heer De Meester volkomen juist is ingelicht en dat is, de persoon van den inlichter in aanmerking genomen, niet te betwijfelen en al9 hy niets vau de mededeeling van den heer Van den Bo6ch verkeerd heeft verstaan, en inderdaad alle aanleiding is om. met den heer Tydeman, te wagen van een „ongehoorde behandeling" van den vice-admiraal door den Minister. Oók om bovendien te meenen dat ds. Warners niet meer zoo vrij uitgaat als aanvankelijk scheen, als de heer Lobman hedenmorgen nog vond en als de heer Van der Voort van Zijp zelfs na de rede van don heer De Meester nog achtte. Maar er is dan, erger nog, reden om te oordeelen dat de Minister niet, zooals hij nog bij interruptie bij de algemeene beschouwingen heeft beweerd, de Kamer de volle waarheid heeft verteld. Dan heeft hij dingen verzwegen die vóór de ontslag aanvrage van den vice-admiraal zijn voorgevallen en die nu uit de rede van den Helderschen afgevaardigde aan 't licht zouden zijn gekomen. Op dit laatste werd, zeer laat in den middag, nog gewezen in een korte maar krachtige rede van den heer Marchaut, waarin de Deventersche afgevaardigde, ook uit het feit dat de ontslagaanvrage ran den vice-admiraal reedB den 15en, den dag waarop ze was ingekomen, onmiddel lijk met toestemmeud advies wa9 doorge zonden, afleidde dat het den Minister er maar om te doen was geweest, den heer Van den Bosch „te loozen Deze onderstelling, benovenB do zeer hardhandige wijze waarop de heer Mar- chant den Minister aanpakte doch diens eigeu blaffer ig optredeu lokt daartoe uit gaf aanleiding tot een zeer onstuimig tooneel van woedende uilroepen tusschen den Minister en den spreker, waarin zich ook andere leden mengden. De voorzitter verzocht, ten onrechte, alléén den spreker zich te matigen. De heer Maichant was fel en streng maar minder luidruchtig dan de Minister, die soms meer schreewde dan riep. De StudentenstakiNg te Utrecht. Opnieuw hebben de studenten in de tandheelkunde een adres gericht aan het college van curatoren der Rijks Universiteit aldaar, waarin zy mededcelen, dat in hunne jongstgehouden vergadering met algemeeno stemmen is besloten terug te komen op hun vroeger besluit, om de colleges enz. van den heer Grevers niet meer te volgen zoolang niet aan l:unne grieven zou zijn tegemoet gekomen. Voorts dat zij hebben ingetrokken het adres aan den minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van de beschikking van curatoren op hun vorig adres, met verzoek aan don minister het adroB van 13 December jl. als niet gedaan te beschouwen. Uit dit alles volgt echter niet dat hunne tegen den heer Grevers bestaande bezwaren of grieven zoudon vervallen zyn. Die grieven en bezwaren iu hoofdtrekken samenvattend en herhalend, verzoeken zij thans andermaal het college van curatoren uaar den inhoud dier grieven een onderzoek in te stellen, opdat een eiude worde gemaakt aan de bestaande wantoestanden bij het tandheelkundig onderwijs en te willeu bevorderen dat naast de eenige commissie in Nederland, belast met het afnemen van het practisch tandmeesters- examen, een tweede worde benoemd, onafhankelyk daarvan Ook zouden de adressanten het hoogclijk waardeeren, indien curatoren willen bevor deren, dat, hangende het door hen te stellen onderzoek, ter vermijding van een verscherping der verhouding tusschen den heer Grevers en de studenten, zoodanige t egelingen getroffen werdon, dat de studenten in de tandheelkunde bij hun bezoek aan het tandheelkundig Instituut niet met den heer Grevers in aanraking behoeven te komen. Den Gulden Winckel. Negende Jaargang No. 12. Hollandia - Drukkery Baarn. Inhoud: Iets over Sheridan's „The Ri vals", door Simon B. Stokvis (met illustra tie); Duitsche Letteren (In memoriam Wil helm Raabe; Paul lleyse, winner van den Nobelprijs), door Johan Kouing (inet twee portretten); Luchtvaart en Boekeu, door J. D. C. van Dokkuin; Boekenschouw, door F. A. Buis, J. Petri, II. van Loon en Gerard van Eckeren (met twee illustra ties); Lexicographische Mededeelingeu (Ina Boudier-Bakker eu Nico van Suchlelen), door J. D. C. van Dokkum (met twee medaillon-portretten); Russisch behandeld? (Over de Spellingsquaestie), door Gerard van Eckeren; Letterkundig leven uit de Tijdschriften (met 2 illustraties); Leestafel. Naar meu ons mededeelt zal de Hol- landia-Drukkerij te Baarn, bekend dooi de brochurenreek8en „Pro en Contra", „Levensvragen", „Kerk en Secte" en andere, in het jaar 1911 wederom eenige nieuwe reeksen aanvangen, en wel in de eerste plaats een serie geschriften, be schrijvende de voornaamste „Groote Gods diensten". Medewerking werd o.a. toege zegd door Dr. P. A A. Boeser; Prof Dr. B. D. Eerdmaus; Prof. Dr. A. W. Nieu- wenhuis; Prof Dr. C. Snouck Hurgrouje; Prof. Dr. J. S. Speyer; Dr. M. \V. de Visser; Dr. J. Vurtheim. Voorts een rooks onder den titel: „Uit Zenuw- en Zieleleven" waarin „Uitkomsten van Psychologisch Onderzoek" op voor den ernstigen en ontwikkeldon leek verstaan bare wijze zullen worden behandeld. Als schrijvers der verschillende nrs. kunnen reeds genoemd worden: Dr. P. Biereus de Haan; J. van Deventer Szn.; Prof Dr. G. Jelgersma; Prof. Dr. E. WierBma; Prof Dr. C. Winkler e.a. Verder een reeks: „De Protestsntsche Zending", onder medewerking van vele specialiteiten op zendingsgebied, en ten slotte een in 10 nrs. complete serie han delend over „Schoolhervorming", waaraan tal van bekende onderwijsmannen hun steun zullen Verlcenen. De Nieuwe Spoorwegtarieven. Door de firma M. M Couveo te 's-Gra venhage is in den handel gebracht een boekje over de nieuwe spoorwegtarieven waarin de reiziger alle gewenschte inlich tingen kan vinden en waarin voorkomen een tabel van afstanden tusschen de ver schillende stations op Nederlandsch gebied en een tabel waarin men de kosten der reis kan naslaan. Tevens vindt men erin prijzen dor buurtverkeerkaarten en bagage tarieven. Een zeer gemakkelijk boekje, dat slechts tien cent koBt. De Burgemeester der gemeente Amers foort brengt ter kennis van hen, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, dat bedoeld onder zoek zal plaats hebben op Donderdag, 5 Januari 1911, aanvangende des voormiddags 9uur, te Amersfoort in dc Scherm en Gymnastiekzaal der Kazerne van het 5e Regiment Infanterie. De belanghebbenden worden in hun belang aangeraden precies op het voor hen vast gesteld uur op de aangewezen plaats tegenwoordig te zijn. Door onzen stadgenoot den ingenieur Krieger werden bij de regeering en heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht adressen aangeboden met verzoek door bevordering der verleening van concessie de tot-staud- komiug van lijn I (station Harmeien Utrecht) der door hem in Zuidwestelijk Utrecht opgeworpen spoorbanen te bespoe digen. Reeds twee jaar geleden werden de uitgewerkte plannen dezer lijn tot onderzoek aangeboden. Met betrekking tot den voort gang der uitwerking van een duidelijk aangegeven rationeel schema van yzeren wegen in dit afgelegen deel der provincie blijft hij diligent. We herinneren nogmaals aan het concert morgenavond in Amicitia te geven. Met het oog op het goede doel hopen we, dat de zaal geheel gevuld zal zijn. AGENDA. 22 Dec. Concert Amicitia. 26 Dec. De Wognnmmers in Amicitia. 26 Dec. Uitvoering Tooneelver. „Kunst ua Arbeid" in de Kroon. 5 Jan. Propagandaavoud Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering Asschepoester" iu Amicitia. 8 Jan. Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 17 Jau. Soirée Amicitia. SOEST. B. en W. dezer gemeente hebben den Raad voorgesteld een geldleening aan te gaan van hoogstens f 4500 vooruitbreidiug vau het electrisch geleidingnot, eu van f 11.000 voor aanleg van nieuwe wegen. De ontploffing te New-York. Het Berliner Tageblatt heeft een uitvoerig telegram over de ontploffing, die eergiste ren te New York een zoo groot aantal slachtoffers, sommige bladen .spreken van 25 dooden, andere van 21, en 200 gewonden heeft gemaakt. We ontleenen er het volgende aan: Do kracht der ontploffing was zoo ge weldig, dat een voorbijrydende tram onge veer een meter in de hoogte werd geslin- goid. Twee passagiers waren onmiddellijk dood, de anderen zijn zonder uitzondering gewond. De tram, die met een smak neer viel, heeft een auto vernield, en de perso nen, die zich daarin bevonden, gewond. In alle hotels in do buurt is een schok gevoeld. Een deel der gasten is uit de bedden ge worpen. Men kreeg den indruk van een aardbeving en duizenden vluchtten de straat op. Tegenover het kabelhuis van de elec- trische centrale ligt een kinderhospitaal. Yele kinderen zijn door glassplinters ge wond. Alle huizen in de buurt hebben zware schade geledon en zien eruit, aBof zij beschoten zijn Twoe kinderen, die in de uabijheid der centrale op straat aan het spelen waren, hebben de beenen verloren. In het ketelhuis waren op het oogonblik der ontploffing 30 personen aanwezig. Het gebouw, dat twee verdiepingen heeft bestaat uit een ketelhuis en vertrekken, waar dynamo's staan, die voor het plaatsclyk treinverkeer en voor een fabriek van hout bewerking energie leveren. Een groote ketel is zonder eenig voorteeken gespron gen, waardoor het geheele gebouw ia vernield. Alle aanwezige werdon onder puinhoopen begraven. Het weerstandsver mogen van verschillende groote metalen voorwerpen heeft een deel dor aanwezigen gered. De voorbgyangers op straat zyn tot op 3 K.M. afstand omvergeworpen. In de buurt van het ketelhuis bevindt zich wegens het verbouwen van het centrale Btation een voorloopig station. Een sneltrein derailleerde door de kracht der ontploffing, de passagiers kwamen er wonder boven wonder met lichte kwets uren af. De reizigers, die in het station aanwezig waren, zijn zonder uitzondering tegeu den grond geworpen. Vervolgens een ander bericht zou een onderzoek aan het licht hebben gebracht, dat niet een ketel, maar een gashouder gesprongen is door het overspringeu van een vonk uit een dynamo. Geweldige blok ken cement en stukken staal werden mot titanisch geweld tegen de omliggende huizen aangeslingerd en richtten enorme schado aan. Godsdienstwaanzin. Uit Ambt- Almeloo schrijft men van 16 dezer: De echtelingen Lvan wier zonderlinge doodsvooiBpellmg wij dezer dagen melding maakten, zyn heden in hechtenis genomen. Zij worden, op vordering van het Open baar Ministerie, in een krankzinnigenge sticht goplaatst. Gisteren zijn zij beiden onderzocht door dr. Ie Rütte, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Deventer, en dr De Vlieger te Almelo. De man gaat naar het gesticht te 's-Her- togenbosch. Voor de vrouw is nog niet dadelijk plaatsing gevonden; zij wordt voorloopig gehuisvest in het Huis van Be waring te Almeloo. Het „Deventer Dbl." bevat over dit geval nog do volgende bijzonderheden;

De Eemlander | 1910 | | pagina 2