DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 300. VRIJDAG 23 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. Een straal van licht. BUITENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur B. O. RIJ KR S S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HliG O. Telet. Iutere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Siuneij. en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Gelukkig, in deze donkere dagen, heeft het licht ook eens gezegevierd. Het is nog. wel niet het volle licht dat ia doorgebroken; dat geschiedt niet in eens, maar een lichtstraal is bet toch. We bedoelen dit het amendement tegen do openbare leeszalen ut de Tweede Kamer is afgestemd. Zooals men weet, was er oen post van f11 500 voor openbare leeszalen op de begrooting uitgetrokken. Wij kunnen onze meeuiug over het gebeurde niet beter uitdrukken, dan het Vaderland heeft gedaan. In het R. Katholieke kamp, schrijft dit blad, heeft het voorstel wrevel en ontstel tenis gewekt. Daar immers lust men niet de bronnen eenor vrije volkeontwikkeling, waaruit een ieder kennis en ontspanning naar eigen gading putten kan, daar eischt men in de eerste plaats de kerkelijke censuur. Dat standpunt toont het clerica- lisme in zijn meest teekeneode uiting, wijl het den ooren om alles te hooren en den oogen om alles te zien, wijl het den inborst om alles te doorgronden, slechts waar te nemen en te peilen gunt, datgene wat pries terinzicht voor onschadelijk uitmaakt. Het is het louter R. Katholieke standpuDt van de onmondigheid der menschen en de voogdij vau den clerus, van de knechting der ziel aan de discipline der kerk. En zoo er onder de groote veroveringen van de Refor matie er een is geweest, die der monsch- heid heeft gebaat, dan deze, door de be vrijding van dat systeem. Maar de Roomsch Katholieke partij is machtig in de Kamer om haar overwicht in de coalitie, zij hoeft den antirevolution- naireu zoo vaak geholpen en ware het alleen de gunst der vrije universiteit, reeds die zou dr. Kuyper dankbaar stommen. Het wekte dan ook meer afkeer dan bevreemding, dat weldra de hoer Kuyper in de Standa'ard tegen het Rijkssubsidie aan de openbare leeszalen te velde trok: de eene dienst is de andere waard, de strijd tegen clericalisme is in autirevolution- nairen kring allengs vertroebeld en wat er ook gebeuren zou: het heil der coalitie was immers nummer één. Zoo is dan een amendement om den post subsidie voor openbare leeszalen te schrap pen door twee R. Katholieken, door den Christelijk-historicus, door twee antirevo- lutionnairen onderteekend, zoo hebben de heeren Van Vuuren en Bruinelkainp zich met de verdediging daarvan belast. Wy hebben ernstig gevreesd, dat de toeleg zou gelukken en de gedachte aan zoo ongehoord een domperssucces begon ons onder beider redevoeringen hoe langer hoe meer te ergeren, vooral de toegespitste argumenten van den R. Katholieken afge vaardigde tegen de vrijheid van lectuur, tegen de mogelijkheid, dat een leeszaal onpartijdig van boeken en couranten zon worden voorzien, waarbij de hcele school strijd als een zweepslag voor weifelaars nog eens werd omgehaald, die pogingen om staatsrechtelijke en practische staaf- gronden tegen het subsidie saam te schra pen van den R. Katholieken afgvaardigde die bij zyn vrienden zooveel welgevallen oogstten, deden ons begrijpen, welk gevaar er eiken dag nog schuilt in het veelge prezen Christelijk bewind. De heer Brammelkamp plaatste zich meteen op zuiver clerieaal standpunt en getuigde met verheffing van zijn ylesiem, dat de opvoeding des volks maar in de leeszaleu mogen alleen meu6chon boven 18 jaren worden toegelaten niet zouder deugdelijke leiding mag geschieden Het ging goed voor de vijandeu van vrije kennis en vrije wetenschap en waar de Minister geen ernstige poging zou doen om hot subsidie te behouden, meenden de bond- genooten de overwinuing al te zien.... Toon is de heer De Visser opgestaan, de Christelijk-historische afgevaardigde voor Leiden, eu in een redevoering, die was een model van welsprekendheid eu een monu ment, dat hem als staatsman altoos tot eer zal blijven strekken, heeft hy dien waan tor rechterzijde verscheurd. Hij heeft de vaan der Hervorming hoog geheven eD ontplooid tegenover het dryvon der Katho lieken, het slaafsche volgen dor antirovolu- tionnairen en hij is opgekomen voor de franke eu vrye ontwikkeling van den vrijen, mondigen mensch. Het waB een historisch oogenblik en het was een heugelijke gebeurtenis, dat daar in de coalitie er althans nog één was, die den moed had op te komen voor eigen verheven beginsel en te getuigen van een wereldbeschouwing, die daverend inrammelt togen de kerkleer der bondgenooten. Dat zulks nog mogelijk was! De Katholieken ontwaarden het met verbijstering: roerloos stil, de hoofden bij elkaar gestoken, hebben zij de klare, gebeeldhouwde zionen van den heer De Visper aangehoord en zelfs het geestdriftig bravogeroep der linkerzyde dreef hen niet op. De heer De Visser is kort geweest. Eerst constateerde hij, dat hij het R. Katholieke standpunt volkomen begreep, maar dat het altijd heeft gefaald in de historie. Toen scnet6te hij het standpunt der Reformatie tegenover die dienstvaardige anlirevolutionnairen uit wier aller naam de heer Brummelkamp gesproken had, Dr. Kuyper'e Kamerfractie had de partij in den lande niet achter zich en hij noemde de voorbeelden hoe antirevolutionnairen zich in het land hebben geïnteresseerd voor de openbare leeszalen, hoe de heer De Wilde, de Haagsche wethouder, onlangs nog mot kracht cn warmte een gemeentelijk subsidie tegenover de Roomsche leden van den Raad verdedigd heeft, hoe dr. Rutgers, te Hilversum en zoon van een hoog leeraar aan de Vrye Universiteit, zich er voor geweerd heeft, hoe er in do besturen van alle leeszalen antirevolution nairen zitting hebben. Hij besprak den zegen door de openbare leeszalen gebracht aan hen, die hun vrije uren nuttig willen besteden en die de middelen missen om boeken of tijdschriften te koopen, zich op couranten te abonneeren. Zeker, de vrijheid van lectuur kan afschuwelijke gevolgen meebrengen, het gevaar wordt niet ontkend, maar als Protestanten moeten wij die vrijheid aandurven des ondanks. "Wij moeten toonen, dat wij genoeg vertrouwen in onze beginselen stellen om de kwade gevolgen te overwinnen, dat is de vrijheid der reformatie. Zoo ongeveer besloot de afgevaardigde zijn rede en daarmede was van de voor standers der leeszalen het laatste woord gezegd. Wel spraken de heeren Schaper en Bos nog een enkel woord tot deu Minister en tot elkaar, maar geen van beiden wilde verder op de zaak ingaan, om den diepen indruk van dr. De Visser's woord uiet te vervagen. Do heeren Aalberse en Heems kerk probeerden dit laatste met een paar onbeduidende spcechjes, de Minister, die do beslissing aan de Kamer wilde overlaten, redeneerde in en uit, maar scheen toch zijn sympathie voor de openbare leeszaal niet geheel te kunnen verbergen en de stemming kwam. Het amendement is govallen. De aanslag op de intellectueele ootwik- keling des volks is verijdeld. Wellicht zaldeze gebeurtenis een verdere strekking hebben. Reed6 meer dan eens rees twijfel of de Christelijk-histoiïschen zich nog wel thuis gevoelen in de coalitie. Voor hen zullen de jongste weken het gevoelen van saamboorigheid niet weinig hebben geschokt En of do R.Katholieken er pleizier in zullen hebben het huishouden verder te doen met zoo'n oproerig groepje, dat staat te bezien. In elk geval heeft er e> n waarschuwing geklonkoD tegen ver flauwing der grenzen", tegen een steeds steviger aanspanning der antirevolution nairen voor den Roomschen zegekar. En in het laud, daar twijfelen wy niet aan, zal die waarschuwing vernomen worden. Zij kwam op tyd. Regeeringshervorming in China. De Temps wijdt een hoofdartikel aan de beweging, die op het oogenblik in China gaande i6 ten gunste van de invoering van het constitntioneele stelsel. De mogelijkheid ia niet buitengesloten, zegt het Fransche blad, dat de beweging op nietB uitloopt; maar wat dan blijven zijn de verschijnselen en die zijn merk waardig. Het volk kan de provinc. ver gaderingen niet meer vergeten, die door haar indrukwekkend gezag gonverneurs en mandarijnen het zwijgen hebbeu opge legd, noch den raadgevenden senaat, die op voet van gelijkheid met de regoering onderhandelde. Als er gevaar di-oigt, of er is hongersnood, zal het Chineesche volk als vanzelf weer denken aan een verandering van regeeringsstelsel. Daar om is het niet waarschijnlijk dat de be weging van thans gesmoord wordt, ja, het tegendeel zal waar zijn want te voorzien is dat de Chineesche hervormers, die reeds op eenig succes kannen bogen, hun taak vol vuur zullon voleindigen en steeds meer invloed zullon bekomen. De RussischJapansche oorlog heeft de groote sloot aan deze agitatie gegeven. De overwinning door de „gelen" op den "Westeischen staat behaald heeft China wakker geschud en het nationaliteitsge voel in hen doen ontwaken, een feit, waarop in den laataten tijd dikwijls de aandacht gevestigd is. Ook Japan heeft, zy het ook indirect invloed geoefend op het onlangs genomen besluit om in het jaar 1913 een parlement bijeen, te roepen. Eerst zou dit in 1917 plaats hebben, doch twee keer richtten de afgevaardigden der provinciale raden een verzoek tot de regeering, om zoo spoedig mogelijk met het inwerking brengen van de parlementaire machine te beginnen. Terwijl men een derde verzoek voorbereidde werd de sluiting van het Russisch Japaosch vredesverdrag en de annexatie van Korea door Japan vernomen, waarvan een gisting onder de bevolking het gevolg was, waarin de studenten te Peking zich mengden. Tal van studenteuvergaderingen hadden plaats, waarop de wellicht toekomstigo regeerders van het Ryk zichzelf, als toeken van rouw, bloedigo vorwoudingen toe brachten. Ecu petitie waaraan hun bloed kleefde en waarin ,nen den raadgovenden senaat laksheid verweet, maakte veel in druk en animeerde den senaat zich on middellijk met den meesten ernst met de hervormingeplannen bezig te houden. Do senaat richtte dan achtereenvolgens ver schillende vragen tot de regeering over verschillende hoogst belangryke kwesties, vooral buitenlandsche. Volksorganen sedert kort opgericht, maken krachtig propaganda voor eon re- geering8hervorming. Men vorwacht, dat, waar het geheele volk deze wil, enkele reactionaire mandarynen haar niet zullen kunnen tegenhouden. Frankrijk. Gisteren heeft de regeering de ontwerpen van de stakingswetten ingediend. Staking van spoormannen wordt niet strafbaar gesteld, het desbetreffende ontwerp is zelfs uiterst mild ten opzichte van do staking zelve. Het eenige wat hieromtrent voorzien en geregeld wordt, is de weigering van den spoorwegarbeider, om door te werken onder de voorwaarden, die by schoidsrcchterlyke uitspraak vastgesteld zijn. Voor dat sterke geval wordt alleen nog maar bepaald dat dan de maatschappij den staker zonder de anders vereischto formali teiten vervangen kan. De Temps is zeer boos over deze mild heid. Het Journal dos Débats schijnt tevre den, maar heeft het betreffend artike mogelijk verkeerd begrepen. Tegenover deze mildheid ten opzichte van stakers in het algemeen, vindt men in niet bepaald helder geredigeerde artikelen vrij strenge straffen tegen leiders van stakingen cn van veroemgingen, wanneer die vereenigingon staking uitlokken, voorbereiden of organi- seeren. Bij het voorgesteld verzoenings- en arbi tragesysteem is vooral dë Engelsche „agreement" van 1907 nagevolgd. Het essentieele verschil is echter, dat de Engelsche regeling een vrije, tijdelijke contractregeling tusschen te twee partijen is en het Fransche ontwerp iets dergelijks buiten en boven partyen in de wet vast wil leggen. Men denkt niet dat de ontwerpon voor Maart 1911 in behandeling kunnen komen. Groot Britannie. Nu de verkiezingen ten gunste van de liberale regeering uitspraak hebben gedaan, gaan er in de pers der oppositie aieer cn meer stemmen op, die er op aandringen dat het Iloogerhuis zich nu by deze be slissing zal neerleggen, zooals het dit ook deed ten aanzien van de begrooting van 1909. De Morning Post bijv. zet den toestand nog eens scherp uiteen, en dringt er op aan, dat men het uiet zoover zal laten komen, dat de koning geplaatst zal worden voor de noodzakelijkheid, om vijfhonderd liberale peers te benoemen. Vooral, omdat de regeering, naar dit blad meent, sterker op constitutioneel standpunt staat, dan het geval was met de begiooting, toen het Hoogerhuis zich toch ook bij de beslissing van het kiezerskorps heeft nedergelegd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1