DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden KERSTMIS. is het lOpCt. dividend van ons brood, No. 301. ZATERDAG 24 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur H. O. R IJ KG N 8. Abonnementsprijs Per jaart 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE If A i(- 6. Tolet. Interc. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en BuiteDlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoeastr. 76.78 Amsterdam Het Kerstfeest wordt in Nederland niet gevierd als bij andere volken van Ger- maanschen stam, Engelschen en Duitschers. Als huiselijk feest beschouwd, lijdt het onder de viering van den Nederlandschen kinderheilige. Misschien zal het anders worden op den duur. De kerstboom, die toch ook zelfs in Duitschland nog niet vele eeuwen heeft geschitterd in den gloed van honderden lichtjes en in Engeland van zeer jongen datum is, wordt tegenwoordig ook hier opgericht in kerken, gestichten en particuliere woningen, in de huiskamer. In onze bloemwinkels zien wij den maren tak, de mistletoe, naast do altyd groene huUtbladen. Maar niet als in Duitschland luiden de kerkklokken van de torens en wij bewaren niet uit de dagen van onze kindsheid de herinnering van het heilige kerstfeest der Duitschers, het vroolijke kerstfeest der Engelschen. Bij onB is dit feest vooral kerkelyk, hot eerste der christelijke feesten. Het oude Joelfeest van onze gemeenschappelijke Germaansche vaderen is gekerstend, door de kerk gewyd en daarmede van beteekenis veranderd. Het was voor hea, die vóór ons deze landen bewoonden het feest van het licht. In nauwer betrekking staande tot de natuur dan de beschaafde mensch van deze dagen, meer van haar afhankelijk, zóó dat dit gevoel van afhankelijkheid dikwyls ont aardde in do vrees voor booze, verderf- brengende machten, merkten zy zeer goed op, dat de zon die schynbaar voor eenigen tijd verdwenen was, wat zy hadden betreurd, terugkeerde naar deze strekeu. De korte, donkere, sombere dagen maakten plaats langzamerhand voor een beteren tyd. De nevelen verdwenen en de dagen lengden. Het werd licht! Hoe het kwam, vermochten zij niet te verklaren; zij leefden te midden van nog meer geheimzinnigheden dan ons omringen. Er gebeurden voor hen alle dagen wonderen en teekenen. Maar het grootste wonder was de terugkeer van het licht. Dat vierden zy op hunne wijze, dagen achtereen, want zy hadden den tijd. Wy, hunne nakomelingen denken nog nauwelyks aan het natuurfeest en zijne beteekenis. Zijn de kaarsjes aan den kerstboom nog iets meer dan een versiersel en moeten zy herinneren aan hot lichtfeest? Hoe dat zij, de christelijke kerk heeft haar licht doen schynen in deze korte, donkere dagen, waarin nog weinig te bespeuren valt van het terugkeeren der zon. Zij spreekt van het licht der wereld. Maar vooral heeft zy den nadruk gelegd op de verkondiging van den vrede; „Vrede op aarde!'! dat is de boodschap van het Kerstfeest. „Vrede op aarde!" maar het heeft er immers niets van en de voorspelling klinkt als ironie in onze dagen van stryd op ieder gebied. Het is waar, dat de vorsten en de mannen, van wie men zegt dat zij het lot der wereld in handen hebben, niet ophou den van vrede te spreken. Wij zullen gelooven, dat zy het ernstig meenen. Maar tot heden wordt de wereldvrede beschermd door millioenen gewapende mannen en wij zyn opgegroeid onder oorlogen en ge ruchten van oorlogen, Het is omdat men de boodschap van den vrede wel gehoord, maar niet betracht heeft tot nu toe. Het is omdat men geen vrede heeft in zichzelven, met zijne levens omstandigheden, met hetgeen men bezit. Het is omdat do volken en de individuen jagen, niet naar vrede, maar naar het verkygen van meer welstand, hoogeren rang, maohtiger invloed. In ons woont de onrust, dio strijd baatt. De vrede in ons, de vrede met anderen, de wereldvrede dat zjjn schoone idealen. Maat zijn zij te verwezenlijken? Of zal altijd (1e boodschap van het Kerstfeest moeten klinken als ironie? Wij mogen beter hopen. Er is grond voor deze hoop. Het licht, waarvan ook het Kerstfeest spreekt, straalt sterker on schijnt verder in onzen tijd dan ooit te voren. Donkere nevelen van onkunde en bekrompenboid wijken langzamerhand. Het moge een zware tijd zijn, dien wy beleven, het is ook een tijd vol groote gedachten en een krach tig streven. De laatste eeuwen hebben wonderen gezien. Wij hebben de toekomst niet in onze macht, maar wij mogen vertrouwen, waar zoovele merkwaardige verschijnselen zich voordoen, op een betere toekomst. Uit de duisternis is het licht verrezen; dat versterkt do hoop, dat op den Btrijd do vrede volgen zal. Wij weten Diet hoe en nog minder wanneer, maar hooiende de boodschap van het Kerstfeest, gelooven en vertrouwen wij, dat het eens vrede zal zijn op aarde. Frankrijk. De Staats(Wester)spoorweg in Frankrijk is begonnon met de weder-in dienstneming der ontslagenen wegens de staking. Briand heeft immers gezegd, dat geen ontslag, gegeven uitsluitend wegens de staging, gehandhaafd zal blijven. De weder in dienstneming zal bij kleine groepjes plaats hebben. De menschen komen op dezelfde voorwaarden terug, als waarop zij vóór de staking werkten, alleen wordt van hun loon een zekere schadevergoeding afgehouden en is de jaarlyksche gratificatie minder. Groot Britannie. De Humanité bevat een onderhoud met den Britschen minister Lloyd George. Deze zeide: „Ik geef u myn woord: het veto der Lords wordt afgeschaft! Engeland zal weldra ophouden hat speeltuig der aristo cratie te zyn. Groote sociale hervormingen zullen wij invoeren voor 1915, tenminste als geen buitenlandsche moeilijkheden het werk tegenhouden. Maar wij zullen voortgaan met onze pogingen tot beperking der bewapening: want militarisme en imperi alisme zijn de groote hinderpalen der menscholijke ontwikkeling. Het Engelscbe volk is eigenaardig, wanneet het op hervormingen aankomt; een grootschc hervorming, als het verleenen van onafhan kelijkheid aan Zuid-Afrika, kwam zonder moeite tot stand, maar een waar gehuil van woede ging op, toen ik met mijn grondbelasting voor den dag kwam. Dat betcekcnde het einde van familie, religie en moraal! Zoo zijn nu eenmaat myn landgeuooten: tegenover een leeuw kunnen ze wonderlijk moedig en koudbloedig zijn, maar een muggesteek kan hen dol maken." Ten slotte verzekerde de minister dat hy de dekking voor de werkloosheid- *n ziekteverzekering reeds gevonden heeft. Deze 240 millioen gulden zullen op de volgende begrooting verschijnen. Italië. De „Unione", een te Milaan verschijnend clericaal dagblad, drukt een telegram van prins Max van Saksen af, waarin deze het zoogenaamde intervieuw van de „Porseve- ranza in hetwelk de Prins zijn geschrift heette te hebben herroepen, voor onecht en geheel verzonnen verklaart. .Aan de „Tagliche Rundschau" wordt uit Rome gemeld: Aangaande het verloop van de aangelegenheid van prins Max verneem ik uit officieuse Vatikaanscho bron, dat den Paus een brief van den prins voorge legd is, waarin deze het gebeurde betreurt. De Curie is daarmede echter niet tevre den, zy" verlangt een uitdrukkelijke offi- cieele onderwerping van deu prios Een antwoord op dit verlangen was eergisteren nog niet binnengekomen. Het gaat toch niet hard met die onder werping Tweede Kamer. Het gaat vlug in de Tweede Kamer, nu hot tegen Kerstmis loopt. Binncnlandsche Zaken, Finantiën. Oorlog, al die begroo- tingen zijo zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van Finantiën deed zich een merkwaardig moment voor, waaruit bleek dat do gemeonschapppelyke wortel weer eens zoek was. Het was bij een debat over de Staatsloterij. Minister Kolkman zti toen het volgende: „Over de Staatsloterij kan men zeer verschillend denken. Op zichzelf keurt de Minister de Staatsloterij niet af. Ware zij er niet, dan zou de Minister ze niot invoe ren. Maar zy is er nu eenmaal en dan is slechts do vraag, of zij dient to verdwynen en dan is spreker's overtuiging, dat de verdwijning een grooter kwaad zou zyn dan de instandhouding Hazardspel kan onzedelyk zijn, maar niet ieder hazardspol behoeft onzedelyk te zyn; zoo kunnen dobbelsteenen en kaarten zedelijk en onzedelijk aangi.wend wordeD. De Minister onderscheidt dus wel degelijk spel en spel en de geheele maatschappij waagt nu eenmaal graag een kansje. Daarom acht de Minister een onder goed toezicht staande Staatsloterij niet uit den booze. Opheffing daarvan zou veel onzedclijker speelgelegenheden naar voren brengen. De Staatsloterij wekt de speelzucht niet op en zal niomand verarmen. Haar opheffing zou de zaak niet verbeteren, eer verslechteren. De Staatsloterij is populair en geeft tot geen uitwasson aanleiding. Het zou een bardheid zijn tegenover den kleinen man, om hem dit onschuldig vermaak te ont nemen Utibreiding der Staatsloterij acht de Min. na ernstig onderzoek niet noodig. Er zyn verschillende maatregelen geuomen, om de loten meer onder het publiek te brongen. Ten gevolge daarvan zijn tal van loten, die vroeger werden achterge houden, onder het publiek gekomen. Bij sommige collecteurs wordt storm gcloopen, dat is zoo; maar anderen moeten voort durend adverteeren, om aftrek voor hun loten te vinden". Minister Heemskerk kneep onder deze rede stilletjes uit. Staking Coöperatieve Keuken. Vier leden-aandeelhouders van de Am- sterdamsche Coöperatieve Keuken hebben een strooibiljet verspreid, waarin zy opko men tegen de houding van het bestuur der A. C. K., vóór en tijdens het conflict. Aan het bestuur wordt verweten, dat het misbruik heeft gemaakt van zijn macht door zonder opdracht de loonen van het vrouweljjk keukeupersoneel te verlagen met circa twee gulden per weck en den bestellers hun toekomende loonsverhoo- gingen tc onthouden. Het conflict had volgens de onderteekenaars van het biljet vermeden kunnen worden, doch het bestuur wilde geen overleg met de vakvereeniging der bestellers, vandaar het conflict. De onderteekeuaars meenen ten slotte, dat het bestuur een buitengewoue leden vergadering had moeten beleggen en wenschen daartoe nu zeiven het initaitief te nemen. Bij de leden der A. C. K. is een gedrukte briefkaart thuisbezorgd, mot de bedoeling dat dezen daarop aan het bestuur zullen beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete larwesmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai, docb croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de A-Meeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1