DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, J aarswisseling. No, 306. ZATERDAG 31 DECEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 a f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. R IJ KK X S. Rureau: HLGISiE Hv.VtJ 6. Telet. Interr. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaar14.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA," Warmoesstr. 7S- 7b Amsterdam AN men nog zeer jong is, schijnt een jaar een onafzienbare reeks van dagen. Men verlangt te groeien, groot te worden, eene plaats te veroveren in de groote monschen- wereld. En de tijd kruipt zoo langzaam voorbij. Tot men zijn wensch ziet vervuld en iemand geworden is, en zijn huis kan bouwen. Dan, zooals het in een bekend oudejaarslied heet, betreurt men soms de verandering, die men verlangde, waarvan men zooveel hoopte en wenscht terug wat men eens zag. Dan heet de doorleefde jeugd „het paradijs der kindsheid". Men ziet, do kleine kwel lingen van dien leeftijd, vergetende, alles in een rooskleurig waas. Wij droomen altijd van een paradijs, dat achter ons ligt en waarvan de poort voor ons is gesloten. Men heeft thans zijn zorgen en zijnen arbeid, moeilijken arbeid misschien en een tonig: altijd in het gareel, altijd langs den zelfden weg voortzwoegend. Men wordt ouder. De jaren vliegen om. Op een dag als deze zegt men onwille keurig „al weer een jaar toe dag waarop het scheidende jaar begon, heugt ons als die van gisteren. Wij zien ons, zooals wy waren een jaar gele den en vele jaren te midden van de onzen. Gelukkig als wij met die allen het nieuwe jaar mogen tegemoet gaan! Wij leven in herinneringen op dezen laat9ten dag. Wij denken aan de vlucht der jaren, wij zien het verleden herrijzen en wij hopen het beste van de toekomst, die hare geheimen achter een dichten sluier verbor gen houdt waar zou het heen met ons menschen, als wij dieu sluier konden op lichten een oogenblik en zien? Maar wij kunnen niet nalaten aan hot verleden te denken. Het einde van een jaar is een plechtige en ernstige tijd. Wij hebben de blijde boodschap gehoord van den vrede, die komen zal en van het licht dat de duisternis zal overwinnen. En dan komt het nieuwe jaar. Maar eerst nog in de stemming van nadenken en stilte eD zelfbetrachting, waarin wij verkeereu, rusten wij een oogenblik uit van onzen arbeid om het scheidende jaar vaar wel te zeggen. Het zal bij den een in aangename her innering blijveD, terwijl de ander treurt op de puinhoopen van het gebouw, dat hy in gelukkiger tijdon optrok en waarin hij dacht te wonen tot het einde zijner dagen. Wij hebben allen, de gelukkigen en de treurenden, licht en schaduw, goede en sombere dagen beleefd in dit jaar als in alle jaren. Misschien is ons werk gezegend dit jaar; misschien ook is het verbroken in onze handen. Maar wy weten, dat ten slotte golok en ongeluk, voorspoed en tegenspoed elkaar afwisselen in dit leven. Ongetwijfeld heeft het afgeloopon jaar onze ervaring op dit punt bevestigd. Over 't geheel, wij zijn toegenomen in ervaring en in wereldwijsheid en van deze geldt vooral het woord, dat vermeerdering van kennis ook beteekent vermeerdering van smart. Wij hebben teleurstellingen ondervonden en zeer dikwijls is ons vertrouwen in menschen en inenschelijke verzekeringen geschokt. Dat is ons allen gobeurd; allen hebben we ons deel gehad van de wederwaardig heden, die het rijke leven met zich brengt. Maar wat wij beleefd hebben is voorbij. De herinnering blijft en wij kunnen haar niet uit ons hart rukken. Maar ook weten wij, al kunnen wij In t thans niet nalaten, dat het niet goed is zich te verdiepen al te dikwijls en te lang in zijn herinneringen. Deze dag spreekt van de betrekkelijke waarde van het menschelijko leven, dat zoo kort is, maar zooveel beteekent. Het hangt van on6 af daaraan beteekenis te geven, door de kracht, die in ons is, te gebruiken. Eens zal die kracht zijn uitgeput. De jaren vlieden en wij zijn oud geworden eer wy het weten. Maar dit is nog onze dag en dit uur roept ons tot nieuwe werkzaamheid in het nieuwe jaar dat wij tegemoet gaan. Moge het ons alleD, ons land en volk, een gezegend jaar zijn. Frankrijk. Wij maakten onlangs molding van een nieuwe methode van sabotage bij do Fran- sche spoorwegen, die hieriu bestaat, dat de beambten door het opplakken van verkeer de biljetten op de goederenwagons, zoodat deze niet op de plaats hunner eigenlijke bestemming aankomen, het gebeele goede renverkeer op schromelijke wijze in de war sturen. Aangezien het nog niet gelukt ook maar een dezer saboteurs te betrappen, hebben de maatschappijen, naar men zegt, thans een aantal geheime agenten als gewone beambten in den vrachtdienst aangesteld om hun kameraden in bet oog te houden. Men hoopt zoodoende deze nieuwe strijdwijze den kop te kunnen indrukken. Duitschland. In Beieren nemen de gevallen toe, waarbij Katholieke geestelijken den anti-moder- nisteueeö weigeren. Reeds is melding gemaakt van een aan tal universiteitsprofessoren te München die, om aan d n eed to ontgaan, hun pries terlijke waardigheid hebben nedergelegd. Sommige weigeraars deelden de reden hunner weigering anoniem in de pers mede. Anderen, gelijk een zekere Heldwein te München keeren de Katholieke Kerk een voudig den rug toe en gaan tot de otid- Roonisekeu over. Weer anderen geven opeulijk rekenschap van hun weigering, zooals de kapelaan Konstantin Wielaud te Laningen, die in het „Neue Jahrhundert" in een uitvoerig stuk, zijn standpunt toelicht. Op grond van de omstandigheid, dat de leerstellingen in den anti-moderuisleneed nog niet door een onfeilbare uitspraak der Kerk tot onomstootelijke dogma's zijn geproclameerd, weigert do kapelaan deze leerstellingen vooralsnog te beëedigen. De bovengenaamde leerstellingen zijn slechts conclusies en afleidingen uit dogma's. Eerst wanneer deze conclusies onderzocht en door het hoogste kerkgezag gcsanctionnoerd zullen zyn wil de kapelaan ze onder cede bevestigen. „VeD geestelijken", merkt het B. T. naar aanleiding van deze verklaring op, „die door den eed in innerlijken strijd zijn ge bracht, zullen van het achtordeu tje, dat kapelaan Wieland gevonden hoeft, gaarne gebruik maken Maar meer sympathiek zijn die mannen, welke den eed, als zijnde in strijd met de menschenwaarde, in beginsel verwerpen, dan dezulken, die met theologi sche spitsvondigheden aan het afleggen van den eed trachten te ontkomen. Belgie. In den Belgischen Senaat hebben, bij het begin der behandeling van de begrooting, de liberalen en de socialisten verklaard, dat de linkerzijde niet meer wil deelnemen aan tie beraadslagingen, bij wijze vau protest tegen de late indiening, die sedert jaren gebruikelijk geworden is en die het onmogelijk maakt de begrooting behoorlijk te bestudeeren. De linkerzijde verliet daarop de zaal en de vergadering werd verdaagd wegens onvoltalligheid Portugal. Sinds de revolutie in Portugal schijnt daar een nieuw beroep ontstaan te zijn: het uitvinden van samenzweringen. Maandag 11. hoeft nu de regeering zulk een uitvinder gepakt. Deze gaf toe een 6amenzweriug bedacht te hebben om de belooning voor het uitbrengen te krijgen. De regeering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij het verspreiden van valsche alarmeerende geruchten met strenge straf bedieigd wordt. De Duitsche regeering verklaard zich in een officieus bericht bevredigd door de beslissing van den Portugeeschenminister- raad, dat de Duitsche Jezuïeten in de Portugeesche koloniën door andere geeste lijken vervangen zullen worden en dat er geen gewelddadigheden zullen voorvallen. Het incident is daarmee afgeloopen. Amerika. De groote Amerikaansche jury diende gisteren tegen Robin, den hoofdaandeel houder der Northern Bank, die op 't oogenblik in 't krankzinnigengesticht zit, en door wiens financieele operaties zooge naamd de sluiting der bank zou zijn ver oorzaakt, een aanklacht in wegens diefstal van gelden, toebehoorenden aan de Northern Bank, tot een bedrag van 80.000 dollars. De Studentenstaking. Naar wij vernemen heeft het comité der tandheelkundigen studenten te Utrecht zich tot enkele universiteiten in Duit-chland gewend om informaties betreffende de stu die aldaar, ten behoeve van hen, die be sloten zijn bij onveranderd blijven van den toestand de kliniek te Utrecht te verlaten. Een groot aantal do studenten schijnt vast besloten, onder deze omstandigheden de studie in het buitenland te gaan voortzetten. Diknstzegels. De Minister van Waterstaat heeft, naar bet N. v. d. D meldt, op advies van den directeur der posterijen en tolegraphie het voornemen opgevat binnen niet te langen tijd een nieuwe wijze van fraukeeren van dienststukken enz. in te voeren. Thans worden dienstbrieven en pakket- ten, aan de verschillende departementen en militaire autoriteiten onderling verzon den, voorzien van een stempel der handtee- kening van den afzender, ten bewijze dit als dienststuk moet worden verzonden. Ter vervanging hiervan zullen nu aan de autoriteiten, die tot nog toe het recht hadden op vrijdom van briefport voor dienststukken, e'c., zg. dienstzegcls worden verstrekt. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesiuaak wan ons ..Melkbrood" en .,41ez»ndlieidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede «lat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai, «loclr croqnant zijn. Vraag eeq dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabriekeu van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1