Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 31 December igio. Uit de Pers. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. Dr. Kuyper en mr. Lohmak, De Standaard deelt mede, dat in meer dan één orgaan van rechts de vrees is geuit, of de wijze waarop de heer de Savorniu Lohman „ook nu weer'' fel eu bitter dr. Kuyper persoonlijk te lijf ging, geen gevaar oplevert voor het voortbestaan, of althans voor de hechtheid der coalitie. Ons dunkt, waar het een man geldt van zoo groote verdiensten en van zoo vele uitnemende eigenschappen, moet men aldus dr. Kuypers orgaan de min gelukkige hebbelijkheden er op den koop bij toenemen. Nu is de heer Lohman vau een alleszins vriendelijke natuur, mits zijn temperament hem niet dc baas wordt. Dan toch stuift hij op, spreekt eu handelt in de drift van den hartstocht en roert een polemiek, waarvan we zeker zijn, dat lig er zelf naderhand leed over draagt. Dat dit verzaken van de broederlijke liefde soms in hooge mate kwetsend is voor wie er het slachtoffer van wordt, be hoeft gaat de Standaard voort geen betoog. Maar gevaar voor de coalitie zou er eerst in liggen, zoo de aangevallene met gelijk temparemont behept was. Daar dit nu in casu niet zoo is, eer het tegendeel, gelooven we niet, dat er van kwaad bloed zetten sprake zal zijn. Van die zjjde dreigt het gevaar voor de coalitie uit dien hoofde niet. Toch mag et- van den anderen kant wel op gelot, dat nog erger gevaar niet uit een heel andereu hoek op kome zetten. Een coalitie toch i6 ondenkbaar en onbe staanbaar zonder het plegen van gemeen schappelijk overleg, en al zulk overleg wordt afgesneden, zoo de stellige zekerheid gaat ontbreken, dat bet een zoo stipt \er- trouwelijk karakter draagt, dat hetgcheun ervan nimmer worde geschonden, noch half, noch heel. Een samenkomst tot het houden van zulk overleg is een krijgsraad, en zoo dus wie ook, omdat het hem tegenliep, ten aan- hoore van den vgand, allerlei uit dien krijgsraad publiek gaat vertellen, voelt een ieder met welk woerd men zulk een ge draging zou moeten bestempelen. Stuit dit, en de coalitie staat weer op veilig. De Nederlander is hierop het antwoord niet schuldig gebleven. Eerst constateert het Crhist.-Hist. orgaan dat op zijn vragen geen antwoord gegeven wordt, dat De Standaard niots van het bo toog van de Nederlander aan zijn lezers mededeelde, om vervolgens de Standaard- driestar geheel af te drukken, waarop het blad dan het volgende antwoordt: „De lezer kan nu zelf beoordeelen welke middelen de redacteur van de Standaard te baat neemt, om dr. Kuyper schoon te was- 8chen. „Op de vijf door ons gestelde vragen waarvan geen enkele, zooals de Stand, be weert, den persoon van dr. K. betreft, doch die allon op den politieke daad van den leider betrekking hebben geen enkel bescheid! „Daarentegen een felle uitval tegen den persoon van de heer Lohman, waarbij men zich te vergeefsch afvraagt, wat diens persoon of karakter te maken heeft met de zaak in quaestic; een uitval dio te onbcprijpelijker is, omdat niemand, bij deze gelegenheid althans, van drift eu opstuiven bij dat Kamerlid iets bespeurd heeft. Mis schion doelt het blad op de felheid van onze critiek, die zij natuurlijk aan onzen hoofdredacteur toeschrijft, eene felheid die wij r.iet ontkennen; maar eene felheid dio het gevolg is van verontwaardiging, is iets anders dan een uitting van drift en kan zeer goed geoorloofd zijn. „Het merkwaardigste in dit stukje is, dat de schrijver, die geen antwoord kan geven op de vraag, op welke geheime conferentie wij ons hebben beroepen of wat door ons uit die conferenties is medegedeeld die valsche beschuldiging in nog kras- screu vorm herhaald. Denkt hij dat 'n besliste onwaarheid, door haar te herhalen, waarheid wordt? Wat wij mededeelden, heeft niets uit te staan met de conferenties, en uit de con ferenties is niets door ons medegedeeld. „De bedoeling van de Standaard is overi gens blijkbaar. Nu, door den man zelf die steeds op „overleg" aandrong en coalitie predikte, die coalitie in gevaar is gebracht, moet gepoogd worden een ander daarvan de schuld te geven. „Maar dc Standaard vergist zich, als zij meent op die wijze ons den mond te kun nen snoeren. De feiten zijn trouwens, ook zonder onze toelichting, duidelijk genoeg. En wat dc coalitie aangaat, wij achten haar wel in 's lands belang, doch niet in die mate, dat daaraan alle andere belangen ondergeschikt zijn. En jiet op ditoogenblik omverkegelen van een Minister van Oorlog, zonder een uitgesproken ernstig motiof, schijnt ons met een onzer hoogste landsbe langen vierkant in strijd, en, 0111 de wijze waarop dit geschiedt is, tevens mot dc eischen die een politieke coalitie meobrengt." Mijnheer dc Redacteur. Ik wil niet nalaten door middel van dit schrijven onder de aandacht van het Amorsfoortsche publiek te brengen, dat zooeven door mij in „de Locomotiel" (weekblad, gewijd aan de belangen van spoor- en tramwegen) van 28 dezer werd gelezen, dat de heer A. Wendehorst, eigenaar der tram V e n 1 0T e g e 1 c n S t e ij 1 sedert eenigen tijd met goed succes zijne 0250 M. lange ljju door ben- zine-motoron schijnt te exploiteercu. De snelheid bedraagt daarbij 15 K.M. per uur, terwijl 9 ritten per dag in iedere richting worden afgelegd. De dienst ge schiedt met 2 benzine-motoren en 9 rij tuigen, waarvan 5 gesloten. Berekeningen hebben dien de heer tot conclusie docu komen, dat electriciteit of stoom als be weegkracht voor zijn tram te duur zou uitkomen. Dc spoorstaven dezer lijn zijn lichte dan die der Amersfoortsche- en Soester- tramwegen en zouder in verdere details te treden kunnen wij misschien bij deze lijn een overgangstijdperk waarnemen voor een doorgaanden tramdienst Kampstraat Amersfoort-Station Baurn (11. S. M.), als ten minste het bezigeu van benzine, benzol, petroleum of spiritus als beweegkracht iu do verschillende gemeen ten zonder bezwaar kan geschieden, wat nog te bezien staat. Zij, die er werkelgk prijs op stellen, dat er in dit opzicht iets gebeurt om Amers foort, deze tram, de Wuytierslaan en Birkhoven met omgeving te releveeren moesten zich m.i. nog niet te zeer- verdie pen in de velschillende wijzen van exploi tatie, omdat onderhandelingen met de Amersfoortsche- en Soestertramweguiaat- schappijen omtrent tractie verandering m.i. voorshands stellig geen 6ucces kuuucu aan bieden. Jarenlang zal eene eventueele nieuwe tramonderneming eenigc paarden en daarbij passende tramrijtuigen in dienst moeten hebben. De paarden kunnen bij verandering van tractie wordon verkocht en de tramrijtuigen door het aanbrengen van eenige wijzigingen dan dienst blijven doen, zoodat behalve slijtage daarbij geene verliezen van groote beteekenis behoeven te worden geleden. U dankzeggend voor de opneming van dit schrijven, hoogachtend Uw dw. dienaar K. Amersfoort 30 December 1910. In de tijdelijke werkplaats van den heer van Duinen op de Kampstraat had gisteren eon dor werklieden het ongeluk door een openstaand luik te vallen. Hg kwam eerst terocht op een wagen en sloeg daarna op den steenen vloer. Inwendig nog al ernstig gekneusd werd hij per brancard naar het St Elizabeth's gasthuis gevoerd. Tot lid van het bestuur van den Nedcrl. Bond van Vakschool leeraren eu •leeraressen is in de te Utrecht gehouden algemeene vergadering gekozen de heer C. van Ouwerkerk, leeraar aan de Am bachtsschool alhier. Bij Kon besluit van 30 dezer is voor het tijdvak van 1 Januaii tot en met 1 1 Juli 1911 benoemd tot technisch ambte naar bij den Centralen Gezondheidsraad de heer C. J. H. van Eek. Men schrijft ons: Morgen wordt op Birkhoven de wedstrijd Quick IIII. V. C. II gespeeld. Deze vriendschappelijke ontinoetiog tusschen de 2e elftallen der beide plaatselijke clubs zal ongetwijfeld spannend zijn. We vestigen er do aaudacht op, dat de Kinderkerk van de afdeeling van den Ned. Protestantenbond morgen om half e 1 f aanvangt. Bij Kon. besluit van 30 dezer is aan den eerste-luitenant A. M. R. Bijleveld, van het lste regiment veld artillerie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol outslag uit den militairen dienst verleend, en genoemde officier tot 29 Juli 1915 benoemd bij het reserve-p.i6oneel dei- landmacht, bij het wapen der artillerie, tot reserve eerste-luitenant, en wel bij het lste regiment vebl-artilleric. De le luit. van het 5de reg. infau- trie G. Kuyper, leerling der hoogere krijgs school, wordt 1 Mei gedetacheerd bij het 2e reg. huzaren te Yenlo. In verband met het dreigend conflict op de stoomschoenfubriek „De Eenhoorn" werd gisterenavond m Ons Huis een per- soneelvergadering gehouden. De heer R. I Stenhuis, secretaris van den Noderl, Bond van fabrieksarbeiders bracht verslag uit van de met de Diroctio gehouden confe rentie. In het voorgestelde tarief was maar weinig verandering gebracht, waarna, na een uitvoe-ige bespreking, besloten werd dit tarief niet te aanvaarden. Er zal nogmaals een conferentie met dc Directie worden aangevr agd, ten eindo te trachten tot een bevredigende oplossing te komen De Zwarte Hand. Donderdag werden twee winkels te New-York, toebe- hooiende aan een Italiaansch koopman, wien do beruchte bende „de Zwarte Hand" vergeefs had getracht geld af te persen, door dynamiet vernield. Dit is reeds dc vierde outoffing binnen één week eu daar alle onmiddollijk ziju gevolgd op de vcroordeeling van de Itali- aansche kinderdieven, brengt men deze feiten met elkander in verband. De Italiaan, wiens winkels vernield wer den, is een bemidddeld handciaar, van wien de Zwarte Bende de som van 2500 dollar had gecischt. Op zgu weigering volgde onmiddellijk de wraak. Ontploffing. Gistermiddag te 3 uur hoeft in de rgkskruitfabriek te Wettcren bij Gent een ontploffing plaats gehad, waardoor do droogkamors uiteen werden goslagen. De ontploffing werd in verschillende dorpen in den omtrok gehoord. Tot dusverre zijn zes lijken onder hot puin vandaan gohaald. Aan do kruitfabriek weikt"n 9 arbeiders. Tot dusverre zijn acht lijken geborgen, één arbeider wordt nog vermist. Do slachtoffers werden de lucht in geslingerd, vier hunner werden letterlijk in stukken gereten Er zijn zeven of acht arbeiders gedood en één doodelgtt gekwetst. Allo nabijgelegen huizen zgn bgna geheel en al verniedl. Een vrouw werd ernstig gewond. Al te realistisch. Te Biella, Piemont, is een voorstelliug van Shake speare's Hamlet bij de kerkhofscène gestoord door de politie, dio op het tooneel stapte en namlet met al de andere leden van het gezelschap in hechtenis nam, onder luid protest van bet publiek. Het ai te realistische tooneelgezelschap had zich namelijk door den doodgraver der plaats twee echte mcnschenschedels laten leveren voor Hamlet's alleenspraak op het kerkhof, en de doodgrauer bad daarvoor het graf van twee wolbekende personen geschonden. BURGELIJKE STAND. 31 December 1910. Een lief dier. Een inwoner van De Bilt had zich een nieuwen hond aangeschaft; een prachtige St.-Bernard. De naaister, die vanmorgen kwam, bewonderde het prachtige dier, en terwijl zij met me vrouw sprak, streelde zij hem over zijn mooien, goedigen kop? Plotseling vloog het dier tegen haar op; zij dacht nog dat hg spelen wilde, maar do hond wierp haar iu de gang neer en sleepte haar van daar naar de kamer. Mevrouw rukte den hond van haar af, maar ook tegen haar sprong hg toen op en greep haar bij de keel. De naaister was iutusschcn op een stoel geklommen, maar het woedeade dier sleurde haar daar af; hij beet haar in den arm en in den rug en verscheurde haar mantel en blouse. Gelukkig wist zij te ontvluchten en liep onmiddellijk naar een docter, die haar verbond. Toen zij wog was, kalmeerde de hond. (U. D.) GEBOREN Sicco z. v. Rink Groenveld en Trientje Kramer. Zeger z. v. Zoger de Graaf en Catrina Verhoef. Everarda Ilendrika d. v. Gerrit Nicolaas Arlas en Jobanna Maria Bakker. OVERLEDEN Arie Marcolis van Bem ind 74 j. echtg. van Agatha Bornelia Lafcbre. STOOM VA ARTBE RICHTEN STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. CELEBES (thuisreis) is 30 Dec. Point de Galle gepass. GROT1US (uitreis) vertrok 30 Dec. van Lissabon. PRINSES JULIANA (thuisreis) vertrok 30 Dcc. van Tanger. REMBRANDT (thuisrois)vertrok 31 Dec. van Singapore. Wegens beursvacantie heden geen noteering. Koersen van New York Van Heden. FONDSEN. I sjot va» gist«ron. Atchison Topeka Rock Isl. Common Erie Railway. Miss. Kan.&Texas New York-Ontario Norfolk West Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U.S.Steel Common Kansas Cy South Amalg. Copper Denver Stemming* vaster I 101'/, 29'/. 27'/. 31V. 40'/. 100'/, 116 |263/, 170'/, 72'/, 32 62'/, 28 Opeuingsk van bedeu 0*J o D O

De Eemlander | 1910 | | pagina 5